Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Prorok iz Jasne poljane ! » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): « prethodna 1 [2] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Pipi Duga Carapa
SexNepoznat



Poruka: 2170
Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tanja:

    Tolstoj je bio pisac bogate i slozene prirode,njegov duhovni svijet je suvise kompleksan
    da bi se mogao protumaciti u jednom osvrtu.U stvarnosti, umjetnost ciji je i Tolstoj
    predstavnik,treba da ujedinjuje ljude,a ne da ih razjedinjuje i dijeli.Egoizam i licna korist
    uvijek prouzrokuje nasilje i ubistva.
    Zivot stvaraju ljudi od vjere,a vjera je licna opredjeljenost.To su ljudi koje cesto zovemo
    sanjarima ili utopistima,ali uistinu oni su najbolji ljudi i vodje covjecanstva.
    Takvog covjeka mi danas spominjemo.Potpuno slobodan mislioc,umjetnik. 10.gif


Predivno receno 10.gif

03-20-2009 10:09 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
dolaf dolaf is a Male
brato




Poruka: 618
Location: preko vode

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od el-tozzinjo:

    mala ali jako pouchna knjizica...tolstoj-traganje za Bogom.

    preporucujem svima da je procitaju,,,


dje se moze nabaviti,

___________________________________________________________________
"A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

"Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

03-20-2009 13:13 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hm, ja imam srbijansko izdanje iz 2003ce, izdavach "lento"

mogu malo proguglati pa viditi, ako te zanima...

03-20-2009 15:06 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
dolaf dolaf is a Male
brato




Poruka: 618
Location: preko vode

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hm,..hvala..

___________________________________________________________________
"A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

"Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

03-20-2009 17:19 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
Magistar Magistar is a Male
moforaja




Poruka: 2667

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ma nema šta nema. U gazda Krste svake vrste 01.gif

Tolstoj je shvatio da vjera nije samo praznovjerje i izvješæa o èudima, nije samo odnos èovjeka i Boga, nije samo bezuvjetno slaganje s onim što je o svetim sakramentima i ritualima netko èovjeku rekao. Vjera je prije svega znanje smisla ljudskog života. Vjera je životna sila. Kad èovjek ne bi vjerovao da radi neèega treba živjeti, on ne bi živio. Ako shvaæa iluziju konaènog, èovjek mora vjerovati u beskonaèno. «Bez vjere nije moguæe živjeti....i tako dalje, i tako dalje


Imate ovdje:

    http://drazen-pavlic.bloger.hr/post/tolstojevo-traganje-za-smislom-zivota/837968.aspx

    http://drazen-pavlic.bloger.hr/post/tolstojevo-traganje-za-smislom-zivotanastavak/1014692.aspx


Gdje je sada onaj Sarajlija 14.gif

___________________________________________________________________

    03-20-2009 18:12 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
    metallica metallica is a Male
    moforaja




    Poruka: 8228
    Location: CH.WILLA(uglavnom)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Grof Tolstoj je u zivotu svome dozivio i vidio stvari kao malo ko 18.gif

    on je pred sam kraj zivota izmedju ostalog i putovao sa cigansokm chergom duge kose i brade, 14.gif 10.gif on je u zivotu vidio "Sve i Svasta" i Njegove razloge za bilo koji potez tesko je i spoznati i razumjeti cak i biografima a kamo li nama obicnim citaocima


    obozavam Ruske pisce 02.gif valjda zato sto smo Slaveni kao i Rusi pa njihov nacin razmisljanja najlakse pratimo

    ___________________________________________________________________

      03-20-2009 20:08 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
      gandalf gandalf is a Male
      Mo-Starac




      Poruka: 4676
      Location: NEBUCHADNEZZAR

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od el-tozzinjo:

        Nije nista cudno sto je Tolstoj, kao veliki mislilac, imao pozitivan stav prema Islamu. Od svih velikih religija, Islam je najblizi mom subjektivnom poimanju Boga. Mislim da bi svaka osoba koja duhovnoj mistici pristupa na kriticki nacin, trebala da dijeli isto misljenje.
        Moja kritika upucena Islamu je konkretno ovakva- u doba svog stvaranja i najvece expanzije, Islam je teoloski pa i kulturoloski bio ispred svih velikih religija za dva koplja. Problem je sto je, uljuljan na svojim lovorikama, ostao da stoji u mjestu, umjesto da revidira neke svoje stavove, koji su i u Kuranu nejasno protumaceni. Samim tim danas imamo situaciju da, kad se kaze vjerski fanatik (u negativnoj konotaciji), prva asocijacija nisu nikakvi zealoti, ili srednjevijekovni krstashi, nego upravo muslimanski fanatici. Te nedoumice u Kuranu su ostavile mnogo prostora za razna tumacenja, od kojih su neka, naravno, pogresna.
        Ja Tao ne smatram religijom, prije ce biti da percepiram Tao kao metafiziku...ako ga ipak posmatramo kao religiju, onda bi se moglo reci da mi je Tao u odredjenim segmentima i blizi od Islama...ali ako striktno posmatramo tri najvece religije, Islam mi je, kao sto rekoh, najblizi mojoj viziji Boga i vjere, nego Hriscanstvo i Judaizam.

        Ne zelim da otvaram polemiku, samo iskazah svoje misljenje. Hvala.



          citat od el-tozzinjo:

        Ma, ako cemo da se igramo rijecima, ja nemam nigdje da "prelazim", jer nisam na, da se tako izrazim-jednoj strani, pa da "prelazim" na drugu ;)
        Sebe bih mogao opisati kao vjernika, kao nekog ko vjeruje u ono "neshto"...ja to zovem Bog. Neko to zove "visha sila", neko "sudbina", itd...ne patim od deskriptivne manije, sasvim mi je svejedno kojim sve imenima drugi definisu onostrano. Upadao sam u prepirke, kako sa ateistima, tako i sa religioznim fanaticima svih pravaca...pravoslavci i hriscani kontaju da sam "njihov", zbog imena i prezimena, pa sam za njih izdajnik...a za muslimane i jevreje sam provokator. Jbg, ne moze se nikom ugoditi, ali i dalje stojim tu gdje stojim, ponosno. To mi ispadne kao "test testisa", imam li...da ne kazem sta...da s argumentima udjem u verbalni konflikt s onima ciji pogledi na religiju i zivot uopste je omedjen amovima, kao konji oko ochiju. Najvise volim onu staru izreku "ja bih bio hriscanin, kad bi oni sami to bili 24 sata dnevno".


      Samo da kazem,

      10.gif 10.gif 10.gif

      Da ne ponavljam, kvarim, dodajem ili oduzimam....

      svaka cast! 10.gif

      ___________________________________________________________________
      Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
      Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

      03-20-2009 20:10 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
      Pipi Duga Carapa
      SexNepoznat



      Poruka: 2170
      Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Tozza, pedivno napisan ovaj drugi post, samo bih dodala sljedece:
      Pravu vjeru u Boga osjecaju svi oni koji vjeruju i nije im ni najmanje bitno kojoj vjeri pripadas, kojim imenom je religija nazvana.
      Ne mora ni biti nazvana nekim imenom, ne moras pripadati ni jednoj religiji, a u sebi mozes imati tu vjeru.
      Pravi vjernik te nikad nece nazvati ni izdajicom, ni provokatorom i po tome se upravo razlikuju oni koji stvano vjeruju od onih koji vjeruju jer osjecaju potrbu da se definisu putem pripadnosti nekoj grupi, pa makar to bila i vjerska.

      03-21-2009 11:03 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      pipi,
      pa to se podrazumijeva. upravo zato ja i odvajam vjeru od religije

      03-21-2009 15:12 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      ozon ozon is a Female
      mofo beba




      Poruka: 8
      Location: sunèana strana

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Opæenito od kada znam za sebe tragam za Bogom......Jednostavno toliko me uvijek oduševljavao i èinio radoznalom da mislim da nema ozbiljnijeg djela na tu temu da ga nisam "prožvakala"......sve me zanimalo, sve sam htjela upoznati koliko mi je veæ to bilo moguæe.....Iako roðena kao kršæanka......mene je zanimao i islam......možda zahvaljujuæi komšinici koja me èuvala, a koja je bila prava muslimanka vjernica.....koja je baš živjela dubinu odnosa s Bogom.....pa onda sve hinduistièke pravce.....od hinduizma do Hare Krisna.....posebno u periodu mog boravka u Splitu.....onda pak budizam i zen budizam, prakticiranje yoge i transcedentalne meditacije......i svaka potraga, shvatila sam, završavala bi na tom psihološkom efektu.....na tom nekom izazvanom miru......povremeno bih i pomislila da je to to no nije bilo......
      Bog se nikad nikom nije objavio preko neke vježbe.....On jednostavno govori srcu.....Njemu nikad nije bilo bitno na koji ga naèin netko moli......na koji naèin vjeruje jer naši mali mozgovi.....sigurna sam.....ne mogu obuhvatiti Njega niti ga spoznati.......
      Jedino zajednièko svima nama treba biti ta ljubav....silna ljubav....koja je jedina dar božji svima nama......
      Nije ovo nikakvo "preseravanje"........da sad nešto želim pametovati kao da sam pokupila svo znanje svijeta.......
      Nego u svom traganju doista svatih da nije Bog kompliciran.....on je jednostavan.....mi smo komplicirani.....


      Svidje mi se ovo tozzinjovo (off topic: nisam dugo na forumu al dosta mi se njegovih postova sviða......možda jer je u srcu ostala ona simpatija kad sam ga gledala kako u 1. osnovnoj svira....hahahahhaha.....to su bili dani...... 19.gif 19.gif 19.gif ) "bio bih kršæanin da su oni kršæani 24 sata"

      Ovdje priznajem da jedini u kojeg se ja želim ugledati i nastojati živjeti onako kako je On svojim primjerom pokazao jeste - Isus Krist......On je bio ono što danas-sutra želim da se proèita iz mog odnosa prema ljudima i svijetu.....

      Kad bi bar svi živjeli vodeæi se ovime:
      1. Ljubi Gospodina Boga svoga svim srcem svojim, svom dušom svojom i svim umom svojim
      2. Ljubi bližnjega svoga kao samoga sebe......s tim da je bližnji svaki èovjek koji živi i postoji.....

      mislim da bi ovaj planet bio predsoblje raja....... 10.gif

      07-07-2009 10:11 ozon is offline Pregledaj poruke od ozon Dodaj ozon u listu prijatelja
      Stranica (2): « prethodna 1 [2] nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com