Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » TITO - 4. maj'80 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): « prethodna 1 2 3 [4] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Kutija 84 Kutija 84 is a Male
raja




Poruka: 1728
Location: Wiesbaden

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Neznam sta ste se svezali tog Blajburga,
uvijek je bilo da pobijednik pise Istoriju.
onda su bili Partizani, a sad drugi.
Niko od nas nije bio tamo da moze reci kako je stvarno bilo.
Ja mogu govoriti samo o onome sta sam vidio svojim ocima.
Tako i o ovome nasem prokletom ratu.

Ja znam samo da sam pod Titom imo fino razigrano djetinstvo,
da sam vidio kako nam zemlja poslije rata se izgradjuje i raste.
Da smo se druzili negledajuci kako se ko zove.
Da smo imali Sportska i druga takmicenja ,Skola, Universiteta iz cijele Zemlje.
Da si mogo mirno spavat na sred ulice niko te nebi ni pipnuo.
Da je cijela Juga plakala i tugovala Kad je Tile umro.
Da su na dan Sahrane ulice bile prazne nisi mogo ni psa lutalicu vidjeti na njoj.
Svi smo sjedili pored ekrana i odali na taj nacin pocast drugu Titu.
Niko nas na to nije prisilio.

Ja mu za moje bezbrizno djetinstvo kazem jedno veliko " HVALA"
Hvala, da imam puno prijatelja po cijeloj bivsoj Jugi.

Pocivaj u miru DRUZE TITO

___________________________________________________________________
10.gif 33.gif

    33.gif 10.gif



      broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Kutija 84 dana 05-08-2010 u 10:49.

      05-08-2010 10:46 Kutija 84 is offline Pregledaj poruke od Kutija 84 Dodaj Kutija 84 u listu prijatelja
      BiH BiH is a Male
      rodjeni




      Poruka: 953

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Sve to stoji i sve to potpisujem, ali dobro bi bilo da se zna kompletna istina.

      ___________________________________________________________________
      Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

      05-08-2010 12:07 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
      Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
      moforaja




      Poruka: 5952
      Location: U podrumu

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od BiH:

        Sve to stoji i sve to potpisujem, ali dobro bi bilo da se zna kompletna istina.


      .....istina je da je KNOJ Formiran 15. VIII 1944. odlukom Nacionalnog komiteta osloboðenja Jugoslavije (NKOJ), na osnovu koje je predsednik NKOJ-a i vrhovni komandant NOV i POJ, Josip Broz Tito, potpisao naredbu o formaciji i zadacima KNOJ.
      ......istina je da je Tito znao koji su zadatci KNOJ-a.
      ......stina je da su primarni zadatci KNOJ-a bili borba protiv odmetnièkih grupa i èišèenje osloboðene teritorije.
      ......istina je da je masa vojnih i civilnih bjegunaca zaustavljena maja 1945 od saveznika kod Bleiburga. Britanski general Patrick Scott nije prihvatio predaju ovih izbjeglica, veè ih je po nareðenju Harolda Macmillana vratio Jugoslavenskoj armiji.
      .....istina je da su jedinice KNOJ-a (znaèi - ne Jugoslavenska armija, partizani !) nakon toga izvršile masovne likvidacije vojnih i civilnih bjeginaca na teritoriji Slovenije bez suðenja i pravosnažnih osuda.
      .....istina je da je ogromna veèina tih ljudi bila nevina.
      .....istina je da je masa tih ljudi isto tako zaslužila smrt - ali ne bez pravosnažne osude.
      .....istina je da su svugdje u Evropi u ono doba u svim osloboðenim zemljama sa svojim kvislinzima i kolaborantima postupali isto - vršile su se masovne likvidacije bez suðenja i pravosnažnih osuda.
      .....istina je da je odlukom Vrhovnog komandanta oružanih snaga (Tito !) u januaru 1953. KNOJ ukinut što znaèi da nam je trebao samo za odreðene zadatke.

      Umorih se od istine........po mom mišljenu to je bila reakcija na strahote i užas rata, što dokazuje i èinjenica da Jugoslavija nije bila iznimka pri takvim odmazdama.........dali se je moralo tako dogaðati kod nas i u Evropi u danima odmah nakon rata.......po mom mišljenju ostaje još uvijek nerazjašnjeno pitanje.

      PS: KNOJ - Korpus narodne odbrane Jugoslavije.

      ___________________________________________________________________
      Moj Mostare ko ti lomi grane,
      ko zavadi mostarske jarane,
      ko to tebi istoriju piše,
      ko to želi da te nejma više.

      broj ispravljanja poruke: 7, zadnji put od strane Sarajlija ba dana 05-08-2010 u 13:28.

      05-08-2010 13:21 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
      Fini
      SexNepoznat

      Poruka: 161

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Dobar dio bošnjaèkog korpusa i dan-danas evocira uspomene na bravara iz Kumrovca, Josipa Broza, i tim povodom organizira manifestacije na kojima se sa sjetom i tugom prisjeæaju ''Tite partizana i dobrijeh dana''. Neæemo pogriješiti ako kažemo da je mjesec maj u veæini Bosne i Hercegovine, kod odroðenog i otuðenog dijela našeg naroda, bio u znaku druga Starog. To duhovno sljepilo ne treba komentirati, ono samo za sebe sve govori i potvrðuje kur'ansku istinu da ''nisu slijepe oèi, veæ srca u grudima''. A što se pak tièe zasluga druga Starog u formiranju i oèuvanju našeg nacionalnog biæa, dovoljno je da se prisjetimo gorke istine da smo mi Bošnjaci za vrijeme Titine apsolutistièke vladavine, od 1945. do 1974., postojali i živjeli kao veæinski narod u BiH bez imena i bez identiteta. Skoro trideset godina mi smo u nacionalnom smislu bili mrtvi. Tito i njegova komunistièka bratija žive su nas bili sahranili, da bi nas '72. odnosno '74. obilježili kao vjersku skupinu, a ne kao narod, dozvolivši da se možemo deklarirati i izjašnjavati kao muslimani sa malim i velikim ''M''. Osim toga, jedna od njegovih zasluga i njegovo ''remek-djelo'' jeste i amnestiranje i rehabilitacija kompletnih èetnièkih brigada koje su, iako su prije toga poèinile straviène zloèine nad muslimanima u istoènoj Bosni i drugim krajevima naše zemlje, bez ikakve odgovornosti primljene u partizanske redove. Mnogi od tih èetnika kasnije su postali visoki oficiri JNA i nosioci partizanskih spomenica i veæina njih, koji su preživjeli, uèestvovala je u agresiji na BiH i u genocidu nad našim narodom.

      " Balkanci mogu zaboraviti sebe, ali ne i druga ''Starog''

        http://www.harunyahya.com/other/bosanski/komunizam02.php

      09-01-2010 22:12 Fini is offline Pregledaj poruke od Fini Dodaj Fini u listu prijatelja
      Nikifor Nikifor is a Male
      brato


      Poruka: 737

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ljepo ga se sjetiti 33.gif

      09-01-2010 23:37 Nikifor is offline Posalji Email za Nikifor Homepage of Nikifor Pregledaj poruke od Nikifor Dodaj Nikifor u listu prijatelja AIM Screenname: - YIM Screenname: -
      Fini
      SexNepoznat

      Poruka: 161

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Praksa se ne moze seceriti teorijom jer teorija predhodi praksi. Praksa treba da potvrdi teoriju a to se u slucaju komunizma nije desilo. Zato i ne volim da pricam o prakticnom komunizmu jer je on promasaj.
      Problem sa komunizmom je u tome sto se na svjetskoj sceni javio prije vremena. Teoreticari poput Plehanova i Eme Goldman (pa i cernievskog) su isticali komunizam kao krajnji oblik svih drustvenih uredjenja ali uz naznaku da njega treba uspostaviti spontano. Zbog toga je Lenjin i osporavao Plehanova, smatrao je da se komunizam mora uspostaviti nasilno uz diktaturu proleterijata kao prelazni oblik vladavine. A upravo je suprotno - do cilja se stize "evolucijom" a ne revolucijom.

      Jedina prava evolucija je ona u kojoj ti kao pojdinac das svoj maksimum i NE ocekujes od drugog da rijesi tvoje probleme. Trebamo se okrenuti nasim porodicama, ispravnom odgoju nase djece kroz duhovnost, postenom i vrijednom radu, i svim ostalim osnovama koje nam pomazu da budemo sto bolji ljudi kao pojedinci i drustvo. Na taj nacin cemo pomoci sami sebi i pridonijeti domovini. To je jedina prava evolucija koja stvari mijenja iz temelja! Sve ostalo je kratkorocno.

      "Bog nece promijeniti stanje jednog naroda dok taj narod ne pomjeni samomg sebie".- Kur'an

      01-16-2011 07:54 Fini is offline Pregledaj poruke od Fini Dodaj Fini u listu prijatelja
      tvrancic tvrancic is a Male
      moforaja




      Poruka: 5028
      Location: Umag - Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Svaka teorija je dobra - dok se u nju ne umiješa èovjek.

      ___________________________________________________________________

        01-16-2011 10:08 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
        Stranica (4): « prethodna 1 2 3 [4] nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com