Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » ***Hadis dana*** 1 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.001 Votes - Average Rating: 5.00 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (20): « prva ... « prethodna 17 18 19 [20] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pravimostarac:

    21:51


    SAHIH INTERNATIONAL
    And We had certainly given Abraham his sound judgement before, and We were of him well-Knowing

    21:52

    SAHIH INTERNATIONAL
    When he said to his father and his people, "What are these statues to which you are devoted?"

    21:53

    SAHIH INTERNATIONAL
    They said, "We found our fathers worshippers of them."

    21:54

    SAHIH INTERNATIONAL
    He said, "You were certainly, you and your fathers, in manifest error."

    21:55

    SAHIH INTERNATIONAL
    They said, "Have you come to us with truth, or are you of those who jest?"

    21:56


    SAHIH INTERNATIONAL
    He said, "[No], rather, your Lord is the Lord of the heavens and the earth who created them, and I, to that, am of those who testify.

    21:57

    SAHIH INTERNATIONAL
    And [I swear] by Allah , I will surely plan against your idols after you have turned and gone away."

    21:58


    So he made them into fragments, except a large one among them, that they might return to it [and question].

    21:59


    They said, "Who has done this to our gods? Indeed, he is of the wrongdoers."

    21:60

    SAHIH INTERNATIONAL
    They said, "We heard a young man mention them who is called Abraham."

    21:61

    SAHIH INTERNATIONAL
    They said, "Then bring him before the eyes of the people that they may testify."

    21:62

    SAHIH INTERNATIONAL
    They said, "Have you done this to our gods, O Abraham?"

    21:63

    SAHIH INTERNATIONAL
    He said, "Rather, this - the largest of them - did it, so ask them, if they should [be able to] speak."

    21:64

    SAHIH INTERNATIONAL
    So they returned to [blaming] themselves and said [to each other], "Indeed, you are the wrongdoers."

    21:65

    SAHIH INTERNATIONAL
    Then they reversed themselves, [saying], "You have already known that these do not speak!"

    21:66

    SAHIH INTERNATIONAL
    He said, "Then do you worship instead of Allah that which does not benefit you at all or harm you?

    21:67

    SAHIH INTERNATIONAL
    Uff to you and to what you worship instead of Allah . Then will you not use reason?"

    21:68

    SAHIH INTERNATIONAL
    They said, "Burn him and support your gods - if you are to act."

    pa do kraja sure...

    sva iracionalnost obožavanja idola i poiteizma sažeta u najkraæem obliku
    i gdje Allah poziva na korištenje razuma




ista sura

BOSNIAN
Mi smo još prije Ibrahimu razboritost dali i dobro smo ga poznavali.

21:52
Kad on ocu svome i narodu svome reèe: "Kakvi su ovo kumiri kojima se i dan i noæ klanjate?"

21:53
Oni odgovoriše: "I naši preci su im se klanjali."

21:54

"I vi ste, a i preci vaši su bili u oèitoj zabludi" – reèe.

21:55

"Govoriš li ti to ozbiljno ili se samo šališ?" – upitaše oni.

21:56
"Ne" – reèe – "Gospodar vaš je Gospodar nebesa i Zemlje, On je njih stvorio, i ja æu vam to dokazati.

21:57
Tako mi Allaha, ja æu, èim se udaljite, vaše kumire udesiti!" –

21:58
I porazbija ih on u komade, osim onog najveæeg, da bi se njemu obratili.

21:59
"Ko uradi ovo sa bogovima našim" – povikaše oni – "zaista je nasilnik!"

21:60
"Èuli smo jednog momka kako ih huli" – rekoše – "ime mu je Ibrahim."

21:61
"Dovedite ga da ga ljudi vide" – rekoše – "da posvjedoèe."

21:62
"Jesi li ti uradio ovo s bogovima našim, o Ibrahime?" – upitaše.

21:63
"To je uèinio ovaj najveæi od njih, pitajte ih ako umiju govoriti" – reèe on.

21:64
I oni se zamisliše, pa sami sebi rekoše: "Vi ste, zaista, nepravedni!"

21:65
Zatim glave oboriše i rekoše: "Ta ti znaš da ovi ne govore!"

21:66
"Pa zašto se onda, umjesto Allahu, klanjate onima koji vam ne mogu ni koristiti niti od vas kakvu štetu otkloniti?" – upita on.

21:67
"Teško vama i onima kojima se, umjesto Allahu, klanjate! Zašto se ne opametite?" –

21:68

"Spalite ga i bogove vaše osvetite, ako hoæete išta uèiniti!" – povikaše.

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

11-23-2015 23:04 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od vjetar:

        citat od gandalf:

          citat od vjetar:

        ..Ganda ,ja bi ti toplo preporucio da procitas kur an ,to jeste prevod ..posto je ta knjiga napisana od vise jansi i neki nejasni ajeta ..za one jasne mozes sam donjeti zakljucak a za manje jasne mozes da pitas nekoga ko je malo vishe ucen ..tako da poznavanje religije zvane islam nemoras da ucish sa sajtova ..sve ono sto treba da znash o islamu sazeto je u toj kjnizi ..nemoj citati puno ni Hadise ,jer te Hadise su pisali neki ljudi pa ti Hadisi mogu da budu i ne utemljeni u Kur an,kur an je knjiga koju dostavio Allah a Hadise su pisali ljudi ..kad sve to procitas imati ces neku jasniju sliku o Islamu ili neki sud ..mene je bilo zaintrigirlo zasto je krscanima dozvoljena svinjetina ,pa sam u Bibliji pronaso nesto gdje kaze da je svinjetina zabranjena Kriscanima ,barem sam ja tako svatio ,onda se u toj Bibliji spomnje i pokrivanje zena koji se isto tako preporucuje ,jesu li ljudi Krscani izkerenuli te zakone o pokrivanju zena ili su svatili da se samo moraju pokrivati casne sestre i dali sebi za pravo da tako bude ..tako da bi trebalo malo vishe citati i upoznavati se sa religijama ..

      Hadisi me interesuju koliko i pasja preskakala...
      Sto se tice te proklete svinjetine, nisi nista objasnio. Ima negdje kada se spominje da je Isus istjerao demone, djavle, sejtane iz ljudi, i oni su usli u krmad koja su stajala iznad njih na pecjini...
      Samo udaras ko maxim po diviziji a ne znas zasto...





    ..mislish li da ti ne udaras kao isti taj maxim kad diskutujesh o kur anu ili muslimanima a nemash pojma ni o cemu


Ne lazi... O kuranu nikada ne diskutujem. Niti o bogu, kao takvom.
Doduse, kad bi mogao rezonovati/diskutovati sa religioznima, onda religioznih vjerovatno ne bi ni bilo... Ali to je za neke druge teme...

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

11-24-2015 07:30 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ima nesto u tome kad ljudi svojom svetom knjigom dokazuju da je ta sveta knjiga prava jer tako u toj istoj svetoj knjizi pise.... Uhhh, krug se zatvori...
Vazi naravno za bilo koju knjigu...

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

11-24-2015 07:43 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
Stranica (20): « prva ... « prethodna 17 18 19 [20] nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com