Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » Od Musale do Tepe » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8019

Od Musale do Tepe Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Preneseno iz casopisa MOST avgust/srpanj-kolovoz 2000.



Vladimir Isaiæ, Split
OD MUSALE DO TEPE
Mostar - ulica moga djetinjstva

Bio sam nedavno u Mostaru. S mojim roðakom Zoranom prošetao sam gradom. Veæ se spuštao mrak kada smo stigli na Musalu i uputili se prema starom dijelu grada. Zoran je roðen poslije Drugog svjetskog rata. U laganoj šetnji prièao sam mu i prebirao po sjeæanju iz djetinjstva, o davnom Mostaru, o ulicama, duæanima, ljudima. Danas tu su vidljivi tragovi nedavnog rata. Na trgu Musala ruševine hotela Neretva; preko puta demolirana muzièka škola, nekada davno djevojaèka, potom osnovna, a poslije onog rata Srednja tehnièka škola, gradska banja se renovira. U golim zidovima, posebno u veèernjim satimo sablasno zjape rupe osakaæenih zgrada.

U Banji je bila brijaènica Rifata Zvoniæa. Domara Zajku Pavloviæa zapamtile su generacije Mostaraca, Zajkin sin Rifat, lijeènik ginekolog, nastradao je u ovom ratu. Èuo sam da su ga našli mrtvog u kontejneru. Na Musali je bila apoteka Mrkušiæa, trgovina ”Moka” gdje je sestra moje bake Serafina Kon, zvali su je gospoða Konovica, uvijek kupovala kavu kada bi sa gospoðom Radak, udovicom profesora mostorske gimnazije Jovana Radaka, dolazila mojoj baki u posjetu. Tu je bila i jedna slastièarna.


    Ispred Karadjozbegove djamije

    Ulazimo u neveliku ulicu koja se nekada zvala Muftiæa ulica. Tada, ulica je bila prašnjava, nekaldrmisana. Tu sam davno, poslije smrti oca, stanovao sa majkom, bakom i djedom, ujacima. Na poèetku s desne strane bila je nekoda mesnica Salke Repeše. Do mesnice bila je mala kavana moga djeda Žige Mandelbauma. Posjetioci su bili stalni gosti koji su se tu okupljali, dokono ispijali kavu ili igrali karata ”u sitnu paru”. Igrala se i arapska igra tavla sa kockicama i drvenim žetonima. Za vrijeme rata kavana je dobila ustaškog povjerenika, a na vanjskom staklu je morao biti na žutoj podlozi izvješen napis ”židovska turtka”. U kavani je bilo okupljalište Jevreja izbjeglica iz Sarajeva. Meðu njima je uvijek za stolom za kartanje bio Armando Pijade. Pijade je bio u logoru na Rabu, a na kraju rata se nekako našao u Rimu. Kasnije je imenu dodao ”conte”, te kao Armando de Pijade, bogato se oženio i prema nekim informacijama poslije rata živio je u Parizu.

    S druge strane, no poèetku ulice obuæar Smajiæ imao je svoju radnju, a do njega je bila trgovina ruènih radova gospoðe Slavke Murvar. Njenu kæerku Erminiju èesto sam susretao. U produžetku je bila tadašnja glavna pošta sa prostranim dvorištem i skladištem za poštanske pošiljke. Tu bi se ponekad igrali s djecom gospodina Ivaniševiæa upravnika pošte.

    Na strani pored djedove kavane, bila je trafika koju je držala Rozina Misita, a malo uvuèena od ulice nalazila se stolarska radionica majstora Selima Kolukèije. Po redu su dolazile mala piljarnica i takoðer mala Kahrimanova slastièarna, u koju se silazilo preko dva stepenika. Mali sokak se odvajao u desno. Tu je stanovao mesar Fink koji je izvršio samoubojstvo vješanjem, njegova žena i dva sina od kojih se sjeæam samo sina Ludviga - Luje. Zatim, tu je stanovala obitelj Hodžiæ sa sinom Vahidom, danas istaknutim arhitektom s kojim sam se družio, a na dnu sokaka iznad peæina pored Neretve bila je kuæa trgovca Miæe Vuleševiæa. Tu su još stanovali Šefkija Mahiæ danas apotekar i pokojni Bero Zadro inžinjer, moji drugovi iz djetinjstva. Na samom poèetku sokaka, bila je kuæa doktora Hasana Mahiæa gdje je stanovao sa suprugom Zehrom, dobroæudnom ženom srednjih godina i djecom. Njegov sin Muhamed (oduvijek smo ga zvali samo Hamo) je poznati ljekar i vrsni dijagnostièar. Vidio sam ga u Splitu poèetkom devedesetih gdje je došao kao izbjeglica. U manjoj plastiènoj kesi nosio je humanitarnu pomoæ. Bile su tu dvije kutije sardina, flaša ulja, toaletni sapun i još kilogram do dva riže ili makarona. Hamo je sada u Norveškoj. Kæer Šada, divna osoba, profesorica francuskog jezika, umrla je u srednjim godinama. Odmah do njih bila je kuæa Hume gdje su stanovali majèini roditelji i braæa, a poslije smrti moga oca majka i ja. Iz te je kuæe u raciji na ljeto 1941. odveden od ustaša moj ujak Henrih - Henèi. Imao je svega 24 godine. Drugi ujak Oskar, radnik na željeznici pokupljen je istog dana na ulici. Moja baka, boležljiva žena teško je proživljavala tragiènu sudbinu sinova. U Huminoj kuæi stanovali smo do jeseni 1941., a potom smo se preselili u Dudinu ulièicu u blizini knjižare Paher i Kisiæ. Uz Huminu kuæu dolazila je kuæa Duvnjakovice, te na samom zavijutku prema ulici kralja Tomislava bio je s desne strane mali Duvnjakov sokak.

    Na lijevoj strani ulice preko puta kuæa Mahiæa i Hume stanovala je obitelj Antonia Tiberija doseljena u Mostar prije Prvog svjetskog rata. Bili su Talijani. Otac Antonio bio je mehanièar i sa kompanjonom je u prvom vremenu držao radnju za iznajmljivanje i popravak bicikla, a kasnije držao je kino ”Central”. U obitelji su bila tri sina, Vittorio zubar koji je imao ordinaciju i stan u avliji kuæe, Klaudijo i Romeo i dvije kæeri. Obitelj se potpuno stopila s Mostarcima, sinovi su poženili Mostarke, a jedna kæer se takoðer udala za Mostarca Mikaèiæa. Kæer Jola je bila udata u Dubrovniku. Na istoj strani, samo nekoliko koraka dalje bila je mala zanatska radnja za pletenje korpi. Odmah do nje bila je brijaèka radnja sa frizerskirn solonom Ibrahima Torle. Sjeæam se kada mu se rodio sin Faruk. U toj je kuæi stanovala obitelj Æetka Govedarice. S njegovim sinom, zvali smo ga Cakan, èesto sam se igrao.

    Izlazeæi na ulicu Kralja Tomislava s lijeve strane bila je u istoj kuæi trgovina mješovite robe koju su držala dva brata Josip i Ivan Merdžo. Odmah preko ulice bila je krojaèka radnja ”Janko Kozak i sin”. U krojaènici su izraðivane vojne uniforme, a mi smo, djeca, èesto se okupljali ispred njegovog izloga gledajuæi vojne ambleme, epolete, zvjezdice i druge oznake. Lijevo od njegove krojaènice, u sokaèiæu bila je limarska radnja Jozefa Fromera, prva radnja u Mostaru gdje su prodavani radio aparati.

    S desne strane bila je drogerija Dragice Ježiæ uvijek ljubazne i susretljive gospoðe. Uz drogeriju bila je Kajtazova manufakturna radnja, a dalje ulicom prema Karadžoz- begovoj džamiji i haremu gdje je sahranjen pjesnik Osman Ðikiæ, redale su se stambene kuæe, prizemnice i jednokatnice. U tim kuæama su, sjeæam se, bile radnja ženskih šešira modistice Side Levi, brijaènica Ibrahima Hume, tu je stanovao i obuæar Albert Kabiljo.

    Na lijevoj je strani kuæa Fejiæa, te radnja tapetara Altarca. Imao je dva sina. Kod njega su uèili zanate i radili dva sina novog mostarskog rabina Perere. Malo naprijed bila je radnja tokara u drvu (drekslera) Koena. Imao je kæer Anicu koja je davno otišla iz Mostara. U produžetku bilo je kino ”Central”. U doba nijemog filma u kinu je za projekcija svirao na klaviru pijanista koga su zvali Tancolini. Kasnije pijanista je bio Mostarac Èeèkez. U predvorju kina nalazio se jedan dvokrilni avion oblijepljen reklamnim plakatima. Malo dalje u istom bloku zgrada bila je Štaudova slastièarna. Adolf Štaud je bio Èeh a radnja mu je bila poznata po vrlo dobrim kolaèima. Dalje se nadovezivao Policijski sokak sa danas razrušenom zgradom policije, a preko puta pored košæele manja džamija, spomenik kulture sa arapskim napisom na proèelju. Ulica se dalje nastavljala do džamije i turbeta Osmana Ðikiæa, i dalje prema, Tepi, Kujundžiluku i Starom mostu.

    Split, novembar 1999.

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    11-14-2008 14:32 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    denani denani is a Male
    moforaja




    Poruka: 8019
    pokretac teme Thread Started by denani

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Tema za one koji imaju vremena .... jer

    Historia est magistra vitae - Istorija je uciteljica zivota. (tako barem kazu )

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    11-14-2008 14:33 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    Sabrina Sabrina is a Female
    mofo beba


    Poruka: 3
    Location: Bergen/Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    bas me je dirnuo ovaj tekst,spomenuvsi mog dedu Ibrahima Torlo,sa zanatsko brijackom radnjom i oca Faruka,sjeca se kad se rodio,citiram.....

    ___________________________________________________________________
    Mostaru moj

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Sabrina dana 11-14-2008 u 16:04.

    11-14-2008 16:03 Sabrina is offline Pregledaj poruke od Sabrina Dodaj Sabrina u listu prijatelja
    beli beli is a Male
    moforaja




    Poruka: 4103
    Location: USA

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    heheheeheeee
    ovo sam davno citao ali me svaki put nanovo obraduje istorija mog sokaka.. 23.gif 10.gif 02.gif

    ___________________________________________________________________
    audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
    autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
    Princ cuvaj mjesto na seciji....

    11-14-2008 16:14 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
    4ab 4ab is a Male
    avenija kruzno


    Poruka: 128

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    danas ti je fejiæeva izlog današnjeg mostara (ili bar jednog djela grada)

    11-20-2008 23:14 4ab is offline Posalji email za 4ab Pregledaj poruke od 4ab Dodaj 4ab u listu prijatelja
    narona narona is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1446
    Location: tamo daleko....

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Krasno za procitati,hvala Denani 10.gif

    ___________________________________________________________________

      04-16-2009 19:27 narona is offline Pregledaj poruke od narona Dodaj narona u listu prijatelja
      Kutljaca Kutljaca is a Female
      Kuharica ipo




      Poruka: 6617
      Location: V.I.P

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Sabrina:

        bas me je dirnuo ovaj tekst,spomenuvsi mog dedu Ibrahima Torlo,sa zanatsko brijackom radnjom i oca Faruka,sjeca se kad se rodio,citiram.....


      draga moja Sabrina.......otisla je jedna prava mostarka......a to si bila ti.......neka ti Allah podari sve blagodati Dzenneta! 33.gif

      ___________________________________________________________________
      simply the best

      04-16-2009 19:46 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
      narona narona is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1446
      Location: tamo daleko....

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Kutljaca:

            citat od Sabrina:

          bas me je dirnuo ovaj tekst,spomenuvsi mog dedu Ibrahima Torlo,sa zanatsko brijackom radnjom i oca Faruka,sjeca se kad se rodio,citiram.....


        draga moja Sabrina.......otisla je jedna prava mostarka......a to si bila ti.......neka ti Allah podari sve blagodati Dzenneta! 33.gif


      33.gif

      ___________________________________________________________________

        04-16-2009 19:49 narona is offline Pregledaj poruke od narona Dodaj narona u listu prijatelja
        Muntahta Muntahta is a Female
        moforaja




        Poruka: 8342
        Location: Tamo gdje je moja dusa.

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Denani,procitah u jednom dahu...hvala Ti...uvijek nas na jedan poseban nacin vracas tamo gdje nam je bilo najljepse... 33.gif

        ___________________________________________________________________
        Prestani brinuti o tome ko te ne voli
        ko ima vise ili ko sta radi.
        Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

        04-16-2009 19:52 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
        sara sara is a Female
        moforaja




        Poruka: 5281
        Location: bogu za ledjima

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Denani, hvala ti..Sa zadovoljstvom procita ovu pricu ...HVALA ti ....sad znam sto nisam znala 33.gif

        ___________________________________________________________________
        Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

        04-16-2009 20:34 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
        bosonoga bosonoga is a Female
        lela




        Poruka: 2804
        Location: daleka polja

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        clanak je 10.gif ...sjecanja na lijepa stara vremena

        a rahmetli Sabrina , ostavi jedan post .. 33.gif 33.gif

        zivot ...sad te ima i onda za tren ...mozemo samo otici na IN MEMORIAM


        33.gif

        ___________________________________________________________________
        ^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane bosonoga dana 04-16-2009 u 22:01.

        04-16-2009 22:00 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
        mostarac na sluzenom mostarac na sluzenom is a Male
        moforaja




        Poruka: 2481
        Location: milano

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ako se sjecas tu u Karadjozbegovoj je bio i vulkanizer (2 u BIH) Drago Trajkovic sa svojom zenom slovenkom Antonijom 10.gif

        ___________________________________________________________________
        Kad si ljut -broj do cetri ,kad si jako ljut-psuj

        04-16-2009 22:50 mostarac na sluzenom is offline Pregledaj poruke od mostarac na sluzenom Dodaj mostarac na sluzenom u listu prijatelja
        djemila djemila is a Female
        Naj-Moder 2008




        Poruka: 11452
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Kutljaca:

              citat od Sabrina:

            bas me je dirnuo ovaj tekst,spomenuvsi mog dedu Ibrahima Torlo,sa zanatsko brijackom radnjom i oca Faruka,sjeca se kad se rodio,citiram.....


          draga moja Sabrina.......otisla je jedna prava mostarka......a to si bila ti.......neka ti Allah podari sve blagodati Dzenneta! 33.gif


        33.gif

        ___________________________________________________________________
        Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

        04-17-2009 15:27 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
        TUTI
        Mister foruma 2008

        Poruka: 5888

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Sabrina:

          bas me je dirnuo ovaj tekst,spomenuvsi mog dedu Ibrahima Torlo,sa zanatsko brijackom radnjom i oca Faruka,sjeca se kad se rodio,citiram.....



        i mene moja draga Sabrina 26.gif 33.gif volio bi da si nam jos pisala ovde na forumu i da smo se dole u nasem Mostaru jos susrecali,pricali i smijali26.gif 33.gif





        Denani 10.gif

        04-17-2009 15:36 TUTI is offline Pregledaj poruke od TUTI Dodaj TUTI u listu prijatelja
        nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com