Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Nepismenost 21 Vijeka » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
gizenga57 gizenga57 is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1099
Location: nederland

Nepismenost 21 Vijeka Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sedamdesetih godina bila je rasprava STA JE TO NEPISMENOST
da li je dovoljno poznavati slova
da li je dovoljno jedno pismo itd

u mojim razmisljanjima zakljucih da nikada niko ne dade DEFINICIJU nEPISMENOSTI
pa time nikada i ne dobismo odgovor vec samo beskrajne diskusije na ovu temu

tada je stigao masovno u nasu kucu telefon i televizor
i mnogi bijahu nEPISMENI...imali su strah od tih sprava sto rade cesto ono sto mi ne zelimo
brzim tempo mjesto kruga dobise telefoni tipke umjesto kotura i nestade snjura a tv dobi daljinske video rekordere,satelitske antene i prijemnike...SVE VISE NESPORAZUMA BLEJANJA I FRUSTRACIJA

onda stize kompjuter koga moras sam programirati pa kasete, pa flopi,pa kompad disk,pa memorihjske karte,pa internet.....o boze mohj ameni vec 50 i jos se borim da budem pismen
izvjestaji rasporedi ,planovi od firmr dolazi sve preko kiompjutera
racuni,izvjestaji od banke excel woort....fotografije
svaki dan vise i novo
I bORIM SE KO LAV DA NE BUDEM GLUP,STAR<ZAOSTAO da ne budem NEPISMEN
DA NE BUDEM CORAV KRAJ OCIJU KA|KO SE NEKADA GOVORILO

jer,EVO SADA DEFINICIJE, NEPISMENOST JE KADA NE MOZES KOMUNICIRAti SA LJUDIMA NA RASPOLOZIVOM MEDIJU

sinoc sam ustanovio da sam totalno nepismen unatoc svim naporima i sto je jos gori imam tioliki zaostatak da ga ne mogu nikada nadoknadir....KRAJ OVOLIKE MUKE OSTAH ANALFABET

naime sta se desilo
dugo sam bio ponosan DA SAM JEDINI HERCEGOVAC BEZ MOBITELA koji nikada nijednu poruku nije poslao....i to mi je doslo glave
jer taj MOBILNI PICI
sinoc vidjeti da se razvio savim poseban osebujan SMS jezik koji citave recenice kazuje sa PAR SLOVA....
NEPISMENOST JE DANAS NESTO SASVIM DRUGO ALI U SKLADU SA MOJOM DEFINICIJOM to je jedna NESPOSOBNOST koju mozemo samo pod ime NEPISMEN podvesti

___________________________________________________________________
ne boj se ziivota s tobom je raja
ne boj se smrti idi do kraja

12-17-2009 10:02 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Vecina ljudi je u osnovi glupa, a u biti nepismena. 02.gif
Mozda "glupa" nije prava rijec, ali drugu necu da koristim. I nije me stid to reci. Ne kazem iz poruge niti iz osude, vec iz mene govori promatranje postojeceg stanja . 11.gif

Mediji, tehnologija, sve nam je to bilo obecavano kao spasenje. "Zivot ce nam biti laksi sto je laksi i manji mobilni telefon. Sto ima vise funkcija, bice nam lakse da zivimo. U tehnici je spas." Evo vidim kako je danas zapadnjaku zivot lagodan sa svom ovom tehnologijom. 05.gif

Prosjecan covjek danas sretne u toku sedmice vise novih ljudi vec je covjek prije 200 godina sretao za zivota.
Koliko se tek informacija provuce kroz glavu danasnjeg covjeka? Posao, vijesti, sapunice, sportska desavanja, a povrh svega, utjerivanje straha. S svih strana.

Hajdemo pogledati u retrovizor pa ovlas osmotriti situaciju "obicnog" covjeka na zapadu. Jednom rijecju, hablecjina. Trci, skace, malo mu je jedan mobilni, vec ima i po tri. Zivot mu je posao, prica o njemu, zivi ga, dise ga, cak stavise sekira se zbog njega... Ko da se rodio s njim.... Evo u sekundi se predomislih... Sto bih ja pisao o njima... Ne trosi mi se energija na gluposti...

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

12-17-2009 11:03 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
gizenga57 gizenga57 is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1099
Location: nederland
pokretac teme Thread Started by gizenga57

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

nije do zapada il istoka

VEC ostadosmo nepismeni
nista vise lapis i artija nista vise crno na bijelo

neki dan jedan momak objasnjavo sat vremena kako je bogat postao
ja pomno pratio...al jos gluplji ostao
jednostavno sto ne pricam taj jezik,ne mogu komunicirati,znam rijeci ali ne razumijem

uglavnom momak je napraVIO NEKI bLOG I SADA GA SVE SVJESTSKE FIRME PLACAJU MILIJUNIMA da on na njega stavi njihov logo
jer to je u to svijetu postao TREND BLOG i svako ko zeli Da predstavlja nesto u TOM svijetu
mora biti nA TOM BLOGU

sve mi lici na one JAPANSKE LUTKE OD PRIJE PAR GODINA kojima je rasla cijena
KAO KUPIS LUTKU ZA ZA MILION A PRODAS JE ZA DVA
i TADA SU SVI RAZUMJELI OSIM MENE
DOK SE LUTKE NISU SORGALE NA REALNU CIJENU OD 10 eura PO KOMADU
ONDA SAM JA KONTO DA SU ONI NAGUZENI A I ONI SU 11.gif 11.gif

___________________________________________________________________
ne boj se ziivota s tobom je raja
ne boj se smrti idi do kraja

12-17-2009 12:04 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pade mi zapad na pamet, jer eto kao zivim u njemu, iako u biti vise te podjele nema, zapad je sve vise istok a istok zapad. Taman ce se sresti negdje oko 0-og meridiana 18.gif , oko Londona...

Za tvoju temu mi pase citat koji sam nekoliko puta upotrijebio, a koji mi je uvijek u glavi kad se "nepismenim" osjecam, (veruj mi na rec, cesto sam nepismen)....

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    12-17-2009 12:23 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com