Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » TRADICIJE MOSTARA » KUHINJA » Spaghetti ( » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): « prethodna 1 [2] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bravo za temu 10.gif

a pravite li sami pastu?

Ja sam nekoliko puta pravila, nije tesko.A odlicna je.


(Dacu i ja svoj prilog temi, malo kasnije u poslu sam 23.gif)

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

01-28-2010 16:50 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

SPAGHETTI ALLA PIZZAIOLA: (zovu se tako, jer origano i paradajz zajedno nanose na ukus pizze).

Potrebno:
400 gr špageta
Kašièica usoljenih kapara (tako se zovu na hrvatski, ima ih kupiti i u Mostaru, u teglicama, slala recept, našli ih i dole). Na talijanski su CAPPERI.
Majdonos
Nekolika oguljena paradajza (najbolje èuveni talijanski pomodori pelati, ima i njih i u Mostaru)
350 gr teletine
2 èesme saransaka
Maslinovo ulje
Origano
Malo ljute paprièice
Rendani parmezan

Postupak:

Operite kapare pod vodom i onda ih izgnjeèite. Isjeæi meso na tanke listiæe (malo tanje nego što, recimo, iskidaš škembu). U tavu usuti maslinovo ulje i dodati saransak. Kad saransak poène mijenjati boju, baciti ga. Na ulje staviti iskidano meso, malo propržiti, dodati paradajz isjeckan( pomodori pelati), kuhati ne dugo, miješajuæi povremeno. Dodaj u to kapare, origano, paprièicu, majdonos. Posoliti. Kuhati otprilike pola sata, ako ne i manje, povremeno miješajuæi.

Na skuhane špagete sasuti ovaj sos. Joj, kako je ovo ukusno, ja pojedem po dva tanjira ovoga, evo sam odmah ogladnila. Èini mi se da bih ovo mogla jesti i kad sam najbolesnija.

Zaboravih sliku kapara, pa evo da ispravim grešku. Inaèe ih ima i u Mostaru, u teglicama, zajedno sa krupnom solju.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane cheri dana 01-28-2010 u 17:05.

01-28-2010 17:01 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Djemka, kad imam namjeru praviti tagliatelle( one što lièe na špagete, samo su široke), onda je napravim. Isto tako kad pravim tortellini, pravim ih. Ili lasagne. Ali sve to kad imam vremena. Ako se nema vremena, ima, sreæom, kupiti kvalitetne tjestenine, friško napravljene.
Što kažeš, odlièna je domaæa tjestenina, puno ukusnija. 10.gif

01-28-2010 17:04 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Djemka, držim te za rijeè, eto me opet veèeras da vidim tvoje recepte, ne sumnjam da su pravo dobri. 10.gif

01-28-2010 17:10 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Cheri, na te sam i ja mislila....u stvari, tagliatelle i lasagne...a ove kupujem obavezno...i ne mora biti svjeza..Barilla je meni odlicna 10.gif

Kakvi praviti uvijek..ni govora

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

01-28-2010 17:10 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
djemila djemila is a Female
Naj-Moder 2008




Poruka: 11483
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od cheri:

    Djemka, držim te za rijeè, eto me opet veèeras da vidim tvoje recepte, ne sumnjam da su pravo dobri. 10.gif


vazi. 10.gif
samo i ja sam to prepisivala, nesto mijenjala (u slucaju da moji ne vole ili da nemam u kuci) ali uglavnom, to je to knjige, TV..

___________________________________________________________________
Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

01-28-2010 17:11 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera
pokretac teme Thread Started by cheri

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od djemila:

    Cheri, na te sam i ja mislila....u stvari, tagliatelle i lasagne...a ove kupujem obavezno...i ne mora biti svjeza..Barilla je meni odlicna 10.gif

    Kakvi praviti uvijek..ni govora

Ja kupujem samo Barillu. Daleko najbolja od svih.

01-28-2010 17:11 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Biæe u vama dvjesta kila 13.gif 13.gif

___________________________________________________________________

    01-28-2010 17:12 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    Pipi Duga Carapa
    SexNepoznat



    Poruka: 2170
    Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja sam anoreksicna, mogu spageta svaki dan 04.gif

    01-28-2010 17:13 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
    tweetymo tweetymo is a Female
    moforaja




    Poruka: 3089
    Location: dvica kruzno oko hita

    RE: Spaghetti (špageti) Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od cheri:

      Pošto ima mali milion recepata za špagete, nadam se da æu naæi i nešto što nisam do sad pravila, jer ih obožavam.
      Pa, izvolite sa receptima. Ja ih imam dosta, i samo æu stavljati one koje pravim, dakle, ništa što je negdje samo proèitano ili viðeno. Kad imadnem priliku, staviæu sliku i tanjira s mog stola, trebam se samo sjetiti kad napravim da uslikam.

      Za ovaj prvi recept nemam moju sliku, èim napravim, staviæu naknadno. Ova što æu postaviti je iz moje knjige recepata za špagete.
      Ali ovo pravim rado i obožavam ovaj recept.


    Evo ti jedan pa ako ti se svidi super

    treba ti
    pakovanje gambera ili repova skampi
    dva luka
    jedna mrkva
    so biber vegeta bosiljak origano aleva paprika
    majoneza
    kiselo vrhnje
    pola deci vina bijelog(mada moze i bez njega)
    tjestenina ( ja obicno uzmem sarenu al pase i uz spagete)

    izdinstaj luk , mrkvu izrendaj na najsitniju rendu i dodaj luku kad postane staklast , kad se mrkva malo reda dodaj gambere ili repove skampi i zacine kad se pocne hvatat za dno kao da ce zagorit dodaj vino i kad ono izlapi par kapi limunovog soka , te dvije do tri supene kasike majoneze i kasiku kiselog vrhnja, u medjuvremenu skuhas tjesteninu i ocjedis te dodas ovome kad se umak zgusne i dobro pomijesas.
    ovo se moze jesi i toplo i hladno kao salata a za pripremu ti treba svega pola sata.
    nadam se da ce ti se svidjeti

    ___________________________________________________________________
    Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane tweetymo dana 01-28-2010 u 17:25.

    01-28-2010 17:18 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3810
    Location: Svizzera
    pokretac teme Thread Started by cheri

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Tweety, garantovano æu to probati, svakako pravim špagete sa gamberima, a u mom receptu, u odnosu na ovaj tvoj, fali samo majoneza i origano. Sljedeæi put kad ih pravila, dodaæu i to, da oprobam.
    Ma, ne može biti da ne valja, kad ono vrhnje upije onaj miris gambera 35.gif
    Tweety 10.gif

    01-28-2010 19:08 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3810
    Location: Svizzera
    pokretac teme Thread Started by cheri

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Klasièni i poznati talijanski recept

    ŠPAGETI SA SARANSAKOM, LJUTOM PAPRIÈICOM I MASLINOVIM ULJEM. ( Ovo samo ako ne trebate par dana nigdje izlaziti 04.gif ). Ne postoji Talijan koji ne zna za ovo jelo, kao i za onu carbonaru gore:

    Potrebno:
    Špageti
    3-4 èesme saransaka
    Isjeckana suha paprièica
    Maslinovo ulje (pola èaše)

    Postupak ne može biti jednostavniji:

    Staviti na vatru tavu sa maslinovim uljem i staviti saransak, isjeckan, kao i paprièicu, isto tako isjeckanu. Dobro paziti, jer, ovaj recept je najjednostavniji što postoji, ali je vrlo lako zeznuti sve samo tako što æeš pustiti da saransak koju sekundu duže ostane ili promjeni boju, jer onda postaje gorak, i jelo ne valja. Zato se ne smiješ odmaknuti ni sekunde od tave.

    Kad su špageti skuhani, izmiješati i jesti. Izgleda ništa, ali jako popularno jelo, ja ovo obožavam (nisam ja mjerilo, ja špagete volim na sve naèine haha). I, moram dodati, jako zdravo, zbog saransaka i ljute paprièice. Nisu Talijani dzaba narod koji dugo živi.

    01-28-2010 19:17 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    tweetymo tweetymo is a Female
    moforaja




    Poruka: 3089
    Location: dvica kruzno oko hita

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    evo vidim da dosta radis sa maslinovim uljem pa jedan savjet vise u ovaj moj recept svakako umjesto suncokretovog mozes stavit maslinovo ulje al nemoj pretjerat jer ono se teze veze a i bude prejako ako ga puno stavis i naravno ako mozes nac domace a ne ovo kupovno al naravno i kupovno moze posluziti

    a evo ti jos jedan recept onako viise za salatu

    koristi se povrce ko za francusku salatu samo se jos doda preprzena panceta ili presana sunka
    ispohuje se par komada fileta koje si prije przenja umocila u jaje pa u sesam ,filete isjeces na trakice kad su pohovani i dodas u mjesavinu povrca i tjestenine i prelijes dresinngom od sljedecih sastojaka

    dvije kasike, supene naravno,majoneze, pola case jogurta, cajna kasika senfa , limuov sok , so , biber, maslinovo ulje,mjesavine zacinskog bilja za salatu i vegeta.

    Vjeruj mi ovo je ljeti super stvar kad su vrucine osvjezavajuce , brzo i jednostavno a energetski ipak dovoljno jako da zamjeni jedan kuvani obrok .
    E sad i na ovo imas varijacije znaci mozes stavljat umjesto piletine morske plodove, tunjevinu , jaja, sir sve sto ti na pamet padne , sve je stvar ukusa imaste.

    ___________________________________________________________________
    Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

    01-28-2010 22:56 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
    Stranica (2): « prethodna 1 [2] nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com