Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » RAZNO » AUTO MOTO KLUB » Mostarac dizajnira najnovijeg Ferrarija » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
RIO RIO is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 452
Location: Tamo gdje je sunce najljepse, i gdje protice zelena ljepotica...

Mostarac dizajnira najnovijeg Ferrarija Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kada je Omer Halilhodžiæ krajem 2007. godine dobio poziv "Mercedesa" da postane šef dizajna eksterijera njihovih novih modela, mediji su brujali o ponudi snova za ovog Mostaraca. Ako je to bio posao snova, kako, onda, nazvati Omerov angažman u "Ferrariju"? Posao iz bajke?

Naime, ovaj struènjak svjetskog glasa odnedavno dizajnira eksterijere najnovijih modela ovog automobilskog giganta iz talijanskog Maranella, èiji je simbol "Cavallino Rampante" (propeti konjiæ), san muškaraca (a i žena) cijelog svijeta.

Ovo je prièa o velikom uspjehu èovjeka iz skromne bh. sredine, koji se od "Hercegovina auta" i sarajevskog TAS-a otisnuo prvo u "Volkswagen" da bi 1995. prešao u "Mitsubishi", gdje se uspeo do mjesta direktora dizajna eksterijera za Europu. Posao u "Mercedesu" danas izgleda kao odskoèna daska za san koji Omer živi u talijanskom Maranellu.

Iz srca tvornice automobilskih snova Halilhodžiæ ja za "Dnevni avaz" govorio o radu u "Ferrariju", životu u Italiji, razlozima odlaska iz "Mercedesa", privatnom životu...

Od kada ste u "Ferarriju"?

- Poèeo sam raditi u ožujku. Za "Ferrari" je dizajn 50 godina radila jedna od najpoznatijih svjetskih kuæa "Pininfarina". Sada su odluèili da imaju sve u kuæi pa tako i svoj dizajnerski studio. Zovnuli su Flavia Manzonija. On je bio jedan od kreativnih direktora "Volkswagena" i on me je pozvao. Manzoni je poèeo raditi u sijeènju, a mene je pozvao u ožujku. Sve je ovdje novo, tim je mlad tako da se, faktièki, još upoznajemo. Ima nas desetak dizajnera.

Na èemu trenutno radite?

- Radimo na automobilima koji æe izaæi u sljedeæim generacijima, ali i neke druge proizvode - satove, torbe, jakne... Ima dosta toga. "Ferrari" hoæe da se promovira i na taj naèin. Oni imaju snažan brend. Njihov konjiæ je veoma cijenjen u svijetu tako da i s drugim proizvodima mogu zaraditi veliki novac. "Ferrari" proizvodi veoma malo automobila, to su skoro ruèno raðeni auti, ali koštaju mnogo novca. Mora se èekati dugo da ga dobiješ.

"Ferrari" je dio talijanske kulture. Strast za automobilima pripada njima kao i, recimo, Koloseum. Moraš to razumjeti... Oni rade s velikom strašæu. Nijemci rade proraèunato, hladno, a Talijanima, kad kažeš da ti se nešto ne sviða, oni se razoèaraju. Emotivci su. Svakog dana je neka drama, ali ima i dosta smijeha. To je isto kao ljubav, kao momak i djevojka, moraš imati osjeæaje, inaèe nema ništa od toga.

Imate li doticaja sa svijetom Formule 1?

- Oni imaju svoj vlastiti dizajnerski studio, ne rade po istom principu kao mi. Kod njih je to bazirano na aerodinamici i radi se po propisima FIA-e. Imamo suradnju s njima, nekada razmjenjujemo neke tehnologije.

Jeste li imali priliku da upoznate nekog vozaèa Formule 1?

- Dolazio je Alonso s predsjednikom "Ferrarija" Lucom di Montezemolom da gleda naše modele. Montezemolo èesto navraæa, on je i htio da se napravi dizajnerski studio u "Ferrariju".

Kako izgleda Vaš život u Italiji?

- Živim u Maranellu. "Ferrari" ima svoje apartmane, to se zove "Maranello Village" i tu živi veæina našeg dizajnerskog tima. Radi se od jutra do mraka, ali ima i zabave. Izlazimo, eto baš smo sinoæ (srijeda, op. a.) ostali do jedan sat... Volim Italiju, ovdje je sve opušteno i život je drugaèiji nego u Njemaèkoj. Ali, da bude jasno - svakog dana se moraš dokazivati, ne živi se na lovorikama ranijih uspjeha. Vikendom èesto odlazim u Njemaèku, gdje žive moja supruga i sin.

Zbog èega ste otišli iz "Mercedesa"?

- Nisam tamo imao problema, mogao sam ostati, samo mi se nije sviðala atmosfera. Podsjetilo me je na period kad sam 1981. godine služio JNA. Disciplina, red, moraš ovo, moraš ono... Dok sam bio šef u "Mitsubishiju" imao sam potpunu slobodu. U "Mercedesu" moraš slušati nareðenja. To mi nije trebalo u životu. Ne volim to. I njihov dizajn, da vam pravo kažem, nije mi se svidio. Ne mogu raditi negdje i biti uspješan ako se ne slažem s tim. Svoj život hoæu da potrošim na pozitivne stvari.

Imate 47 godina i na vrhu ste. Kakav je pogled odozgo?

- Ne razmišljam tako. Nikada nisam planirao da moram raditi u "Ferrariju", nije mi to bila motivacija. Studirao sam u Sarajevu, ali sam dosta toga morao nauèiti vani. Radio sam u "Volkswagenu" èetiri godine, u "Mitsubishiju" 13 godina pa u "Mercedesu", bio po Japanu, Francuskoj... Ali, meni je svaki dan izazov. Gledam da nešto nauèim. Sretneš ljude iz potpuno drugog dijela svijeta koji ti otvore sasvim nove poglede. Ja uvijek mislim izvan kutije.

Dolazite li u Mostar?

- Ovog ljeta još nisam bio, ali æu, vjerovatno, navratiti u listopadu. U Sarajevu sam bio prošle godine. BiH je dio mene i ja sam dio BiH. Za sebe ne kažem da sam samo Mostarac. Putujem dosta po svijetu i shvatio sam da je BiH veoma mala i što bih je ja još dijelio. Meni je sve to isto, cijela BiH je moja.

Vaš roðak Vahid Halilhodžiæ nedavno je izjavio da Mostar prašta sve osim uspjeha. Šta Vi kažete?

- Ne idem nigdje da se hvalim. Meni je sve ovo normala. Samo živim svoj život i nastojim da budem dobar u onome što radim. Nemoguæe je sve zadovoljiti i da te svi vole. Nemam vremena da nekome nešto uzimam za zlo.

Koji automobil Vi vozite?

- BMW. "Ferrari" nije automobil za duge vožnje, on je za zabavu. Za to moraš imati mnogo novca, to je igraèka za odrasle muškarce. Montezemolo kaže: "Mi ne prodajemo automobile, mi prodajemo snove."

Izvor: Dnevni avaz

___________________________________________________________________
Gle, ko bi rek'o, ja sjedim sasvim sam ko zatocenik svoje sugestije, svjestan da bez nje ja propadam i nestajem brzinom svjetlosti....

09-06-2010 07:44 RIO is offline Homepage of RIO Pregledaj poruke od RIO Dodaj RIO u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

A zato mi se vise na telefon ne javlja... 19.gif 13.gif 13.gif 13.gif 10.gif 10.gif 10.gif

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

09-06-2010 08:11 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
tweetymo tweetymo is a Female
moforaja




Poruka: 3089
Location: dvica kruzno oko hita

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Omaha cestitke 10.gif

___________________________________________________________________
Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

09-06-2010 08:52 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Vidi ti Omerita...svaka èast 10.gif

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

09-06-2010 09:07 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
Sevels Sevels is a Male
moderator tra-la-la




Poruka: 6556
Location: Cernica-Mo-London

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

"Mi ne prodajemo automobile, mi prodajemo snove." 10.gif

___________________________________________________________________
volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
"Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

09-06-2010 13:54 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
Ferrari Ferrari is a Male
mister foruma '03, '04




Poruka: 1841
Location: Maranello

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Legendo napokon si u pravoj Firmi 02.gif






i ako bude kakvih bibija na 'akciji' javi mi obavezno 19.gif

___________________________________________________________________
Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

09-07-2010 11:57 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

omer je vazda bio legenda dizajna i imalo me ne cudi sto je ovako daleko doguro. vjerovatno je najuspjesniji mostarac, ako ne i bosanac. 10.gif

sjecam se kad je omer na mojoj gitari dvanestercu flomasterima nacrto puno slicica, a pozadi gitare ajkulu ... i gdje god da dodjem ljudi bi pregledali moju gitaru, zagledali divili se, pitali ko je crto .....

steta sto omer nema vremena za forum, cak je i bio moderator ovog foruma. mozda jednog dana nadje opet vremena.

go omer go 10.gif

siguran sam da omer nije upotrijebio izraze "ozujak i listopad", nema sanse. to je novinar "korigovo" 07.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

09-08-2010 18:32 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

lijepo bogami svaka te sreca pratila
kod omera mi se svidjelo sto je stvarno covjek normala iako ga prate uspjesi ne pokazuje to
neko bih bio visoko u oblacima 10.gif

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

09-08-2010 20:27 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
-Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
raja




Poruka: 1736
Location: :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.....sve se nema, a grah se povraca

=)

12-27-2011 22:41 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3810
Location: Svizzera

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od -Svjetlost-:

    .....sve se nema, a grah se povraca

    =)


02.gif

12-31-2011 15:14 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Singapur je jedna od zemalja u svijetu s najvecom koncentracijom Supersport automobila po stanovniku, istovremeno imaju veliku potrebu za parking mjestom.

U novom 30-spratnom kompleksu Hamilton Scotts rijesili su to projektiranjem posebnog lifta za prijevoz automobila iz prizemlja pravo u stan. 23.gif

    WnPAbhyprOs

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

09-09-2012 12:22 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com