Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Balkanska Al-Jazeera » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
chaba chaba is a Male
moforaja




Poruka: 2558
Location: EU

Balkanska Al-Jazeera Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Moæna katarska televizijska kuæa „Al-Jazeera“ definitivno æe zapoèeti svoje emitiranje iz Sarajeva u januaru 2011. godine.
Polovinom juna ove godine u glavnom gradu BiH registriran je „Al-Jazeera Network“ d.o.o. Sarajevo da bi se izbjegle zakonske odredbe prema kojima stranci ne mogu biti veæinski vlasnici domaæih medija.
Zemaljska mreža pokrivat æe Sarajevo i Fojnicu, dok æe ostatak BiH i regiona program moæi pratiti putem kablovskih operatera, a kasnije i satelita.
U ovaj projekt samo do kraja ove godine bit æe investirano èak 20 miliona maraka.
Al-Jazeera - Balkans“ zaposlit æe 100 osoba, od èega 35 do 40 novinara iz zemalja bivše Jugoslavije, a prvenstveno iz BiH, Srbije i Hrvatske. U prvoj godini bit æe zaposleno 50 ljudi.

Iako pregovori još nisu zapoèeli, ozbiljno su zainteresirani za tri regionalne televizijske zvijezde, koje bi privukle pažnju javnosti. Novinari koji budu primljeni iæi æe na „Al-Jazeerinu“ obuku u Dohu u trajanju od tri sedmice
do tri mjeseca.
DENIS LATIN bit æe prvi direktor balkanske Al Jazeere, objavio je Depo portal dodajuæi kako su potvrdu informacije dobili iz izvora bliskih ovoj televizijskoj kuæi. Prema neslužbenim informacijama Indexa razgovori s ljudima koji su konkurirali za to mjesto jesu dovršeni i osoba koja æe biti prvi èovjek televizije je odabrana.

Denis Latin informaciju nije želio komentirati, niti potvrditi niti demantirati.

Depo portal doznaje i kako æe lokacija televizije biti u BBI centru te da u prvom valu zapošljavanja neæe biti velike potražnje za novinarima jer æe se za poèetak prevoditi gotovi materijal koji æe raditi matièna TV kuæa.

Tek u drugoj ili èak treæoj fazi razvoja navodno æe doæi do proizvodnje vlastitih regionalnih sadržaja, no u ovom trenutku niti vlasnici navodno nisu sigurni u kojem smjeru iæi.

Sarajevo-x javlja kako se na natjeèaj za radna mjesta prijavilo više stotina kandidata, te da æe najniža plaæa biti oko tisuæu eura.

10-15-2010 14:53 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Èuj Denis Latin, auuuuuu, moæno.

___________________________________________________________________

    10-15-2010 15:01 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9503
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Kineski jezik u školskim klupama u Srbiji
    19 mart 2012 Izmijenjeno 19:57 CET
    Ukoliko se projekat kineske i srbijanske vlade pokaže uspješnim, od decembra moguæe da se kineski jezik uvrsti u nastavni program.


    Prvi put u Srbiji, uèenici osnovnih škola sjeli su u školske klupe kako bi nauèili osnove kineskog jezika. Jezik predaju profesori iz te daleke zemlje. Interesovanje za kineski jezik meðu uèenicima je veliko.

    Nastavnica kineskog jezika Vei Fang sa 'Ni Hao', što znaèi 'dobar dan', pozdravlja ðake.

    „Na prvom èasu Vei Fang je upisala imena uèenika, pokazala im životinje iz Kineskog kalendara, slike Pekinga, zmajeva … Ona ne govori srpski jezik, veæ se sa uèenicima sporazumeva na engleskom. Došla je iz Pekinga“, izvještava reporter Al Jazeere Ðorðe Kostiæ.

    Prijavilo se 48 uèenika

    Wei Fang o svome poslu u Srbiji za Al Jazeeru kaže: „Ja se nadam da æe moji uèenici biti moji prijatelji, da æe me uèiti srpski, a ja njih kineski. Na èasovima æu im predavati o tradicionalnoj kineskoj kulturi, prirodi, gradovima, a imam priliku i da ih nauèim i kako se pravi kineska hrana“.

    Na èasove kineskog prijavilo se 48 uèenika 5. i 6. razreda. Nastava æe se održavati dva puta nedeljno. Sami uèenici kažu da ih taj jezik veoma zanima.

    Andrea Maciæ, uèenica 6. razreda o tome zašto s eprijavila na ovu nastavu kaže: „Zato što želim da što više znam o njemu, a želim da znam što više jezika, kineski, španski, francuski“.

    Aleksa i Petar, uèenici 5. razreda ovako objašnjavaju motive za upis na ovaj èas: „Meni zvuèi kao da æe biti zanimljivo i baš bih voleo da znam kineski. Takoðe, zato što je to neko novo iskustvo i da se upoznamo sa njihovom kulturom i jezikom“.

    Zbog velikog interesovanja za kineski jezik u Osnovnoj školi Svetozar Markoviæ zbornica se morala pretvoriti u uèionicu.

    Dragi Lukiæ, direktor ove škole, o razlozima uvoðenja novog predmeta kaže: „Moramo i mi doskoèiti Evropi i Kini. Nameæe nas takav posao, mi æemo prodavati znanje - sve što nam treba kupovaæemo od Kine, ali zbog te saradnje treba nam i poznavanje kineskog jezika“.

    Profesor kineskog jezika na Filološkom fakultetu Radosav Pušiæ kaže da bi osnovci veæ za godinu do godinu i po dana mogli savladati osnove jezika. Uvoðenje kineskog u škole ocjenjuje kao dobar potez Ministarstva prosvete.

    Vijek Azije

    „Mislim da je to jako dobra vest za sve, naroèito za decu koja ulaze u vek koji po mnogim procenama ljudi od struke æe biti vek ne samo Kine, veæ generalno Azije. Prevashodno se to odnosi na taj izuzetno veliki i dinamièan ekonomski rast, ali i i sami znate da je ekonomija presudna za sve druge segmente, kulturu, poitiku“, objašnjava Pušiæ.

    Kineski jezik od sada æe uèiti gotovo dvije i po hiljade uèenika iz 31 osnovne i srednje škole širom Srbije, kojima æe predavati èetrnaest nastavnika iz Kine.

    Ti nastavnici u Srbiju su došli prije taèno godinu dana. Veæina njih govori engleski jezik, a neki govore i srpski. Troškove života u Srbiji ukljuèujuæi i platu, platila je kineska vlada.

    Ukoliko ovi uèenici pokažu uspjeh, i nanižu petice iz kineskog, taj jezik bi i poslije decembra, kada istièe projekat srpske i kineske vlade, mogao da se uvrsti u nastavni program zajedno sa engleskim, francuskim, španskim i drugim jezicima.

    Izvor: Al Jazeera

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane pasha dana 03-19-2012 u 21:47.

    03-19-2012 21:47 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com