Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » OLIMPOVE PRIČE » Simboli trajne zaljubljenosti » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Olimp Olimp is a Male
rodjeni




Poruka: 753
Location: Zagreb

Simboli trajne zaljubljenosti Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

O mostovima vec ima toliko napisano da mislimo da više nema šta da se napiše, a da se ne ponavljaju stare price: "te da su poveznica dvije obale rijeke, povezuju narode i države, spajaju kulture i civilizacije, omogucuju brz i siguran prelazak sa jedne na drugu stranu rijeke..."





I o ljubavi i zaljubljenosti ispjevaše se pjesme, ispricaše price, napisaše se romani i knjige, brdo materijala iz ove oblasti ekranizovalo se na filmovima, TV serijama... Neiscrpna tema o kojoj se svakodnevno nešta novo napiše.





Svojim obilaskom grada Kelna u Njemackoj, nekako spojih mostove i zaljubljenost. Pa krenimo nekakvim redom koji smo svi na ovaj ili onaj nacin proživjeli, proživljavamo ga ili cemo proživljavati.

Pjesnici kažu da je vrijeme zaljubljenosti najljepše vrijeme u ljudskom životu. Sve nekako lebdimo u oblacima snova proživljavajuci životne trenutke sa izrazitim ispoljavanjem emocija. Želimo da nam to stanje potraje jako, jako dugo, beskonacno.

U zaljubljenosti skloni smo raznim "obredima" za koje smo mišljenja da ce nam vezu sa najdražom osobom uciniti besmrtnom i vjecnom. Jedan takav obred (odnosno posljedice njega) vidio sam na željeznickom mostu preko rijeke Rajne.

Most zapocinje odmah iza poznate Kelnske katedrale.





Preko njega prelazi nekoliko kolosjeka željeznickih tracnica, a s jedne i druge strane mosta postoje pješacke staze sa kojih puca prekrasan pogled na rijeku i grad. Da ne bi pješaci prelazili preko željeznickih tracnica podignuta je žicana ograda koja sprecava prelaske preko tracnica.





A na toj ogradi mladi i zaljubljeni stavljaju lokot sa natpisom svojih imena i datuma koji zakljucavaju za žicu ograde u nekakvom svom "obredu" koji simbolizira zauvijek zakljucanu vjernost i ljubav jednoga prema drugome.








___________________________________________________________________

    01-09-2011 18:35 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
    Olimp Olimp is a Male
    rodjeni




    Poruka: 753
    Location: Zagreb
    pokretac teme Thread Started by Olimp

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Hodajuci polako i gledajuci lokote, na njima se može vidjeti da ih ima vrlo starih, da osobe cija se imena na njima nalaze nisu sve iz Kelna, a niti da su iz Njemacke. Ima ih odsvakale i svima je ista želja ispoljena prilikom postavljanja lokota na ogradu - vjecna zaljubljenost jednoga u drugo, vjecna vjernost i odanost jedno drugome...















    Oduševilo me je sa koliko mašte, nade i truda ima postavljenih simbola zaljubljenosti do u vjecnost. Koliko je samo ideja realizirano u tu jednostavnost zakljucavanja lokota...








    ___________________________________________________________________

      01-09-2011 18:35 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
      Olimp Olimp is a Male
      rodjeni




      Poruka: 753
      Location: Zagreb
      pokretac teme Thread Started by Olimp

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ... koliko je samo nade ugradeno u ovaj "obred", koliko uzdanja u moc tako jednostavnog cina - zakljucavanje...














      ... desetine hiljada lokota raznih oblika, boja, sistema zakljucavanja, desetine hiljada nada, zavjeta, obecanja, za desetke hiljada mladih srca koje kucaju jedno za drugo ...












      ___________________________________________________________________

        01-09-2011 18:36 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
        Olimp Olimp is a Male
        rodjeni




        Poruka: 753
        Location: Zagreb
        pokretac teme Thread Started by Olimp

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ... gdje svaki lokot bi mogao ispricati barem dvije price, životne price, pune emocija, sretnih trenutaka, veselja i mladosti, nadanja ...














        Razgledajuci te lokote imao sam osjecaj da se vracam u svoje dane mladosti, zaljubljenosti, nadanja i pravljenja ružicastih snova za buducnost...











        ... i nekako mi došlo milo oko srca od spoznaje da pojava takvih emocija kod mene dokazuje samo meni da me godine nisu pregazile, da još uvijek u meni kuca dio mladoga srca, da sam još uvijek mlad u srcu unatoc godinama ...








        ... ali makar moje godine prodoše, a sa njima i mladost i zaljubljenost, ipak preživješe i mladost i zaljubljenost kod nekih drugih, obnoviše se i prenašaše sa jednog mladog naraštaja na drugi ne poznajuci granice država niti boju kože, narodnost, vjeroispovjest. Pravi dokaz da ljubav nema granica...


        bar_dan.gif zivjeli.gif zivjeli.gif

        ___________________________________________________________________

          01-09-2011 18:37 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
          Sevels Sevels is a Male
          moderator tra-la-la




          Poruka: 6556
          Location: Cernica-Mo-London

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          sto mi je ovaj poznat 11.gif
          Olimp lijepa prica 10.gif


          Klikni da pogledas u stvarnoj velicini

          ___________________________________________________________________
          volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

          13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
          "Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

          01-09-2011 18:59 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
          tulpe tulpe is a Female
          wicked


          Poruka: 3040

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          keln, grad u kojem zelim zivjeti 01.gif necu ostvariti nazalost nikada..

          01-09-2011 21:54 tulpe is offline Pregledaj poruke od tulpe Dodaj tulpe u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17887
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          stvarno golemo

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          01-14-2011 19:38 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          green green is a Male
          Super Moderator


          Poruka: 7086
          Location: BiH

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Obièaj "ukraden" iz Firence.
          Èujem i u Srbiji ovo ima na nekom mostu, ako se ne varam, u Kraljevu.

          ___________________________________________________________________

            01-14-2011 20:13 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
            asataN asataN is a Female
            moforaja




            Poruka: 4110

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            divno !!!

            Interesantne price ..... 10.gif

            ___________________________________________________________________

              01-20-2011 23:58 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
              nove poruke | aktuelne teme | forum
              Postavi novu temu Odgovori
              Go to:
              preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com