Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » OLIMPOVE PRIČE » Dunavske bajka - kanuom Beograd - Brza Palanka, TID 2011 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): « prethodna 1 2 [3] Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Olimp Olimp is a Male
rodjeni




Poruka: 753
Location: Zagreb
pokretac teme Thread Started by Olimp

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice






    Osvanuo prekrasan suncani dan. Vjetar je jak, valovi poveliki. Sreca da je dan odmora. Oporavka od duge plovidbe ometane valovima i vjetrom. Danas se ne plovi, danas se sreduje oprema, pere veš, odmara, ili se smjenjuju ekipe ucesnika na regati.





    Obidoh malo kamp da vidim okolinu, Dunav, valove . . .





    U kampu atmosfera na nivou. Društvo veselo, spremno za zafrkanciju. Pijemo rakijicu, kavu, VINJAK (namjerno stavih velika slova za one regataše koji znaju što je to, a koji ce tko zna koliko puta citati ovu reportažu).)





    Promatram ekipu iz Madarske kako se sprema za povratak kuci. Nekako mi se želudac steže od spoznaje da stari prijatelji odoše. Tko zna gdje i na kojoj rijeci cemo se ponovo vidjeti, družiti, jesti, piti i zajedno pjevati.

    Svjesni smo cinjenice i da se neki necemo nikada vidjeti. Tješi nas spoznaja da cemo ipak biti povezani. Kada god u bilo kojoj rijeci zamocimo veslo u vodu, rijeke ce nas povezati svojom vodom. Znati cemo da dok god žive sjecanja jednih o drugima, da smo tu, u rijekama, u vodi. Da smo zajedno.





    Ispratismo prijatelje iz Madarske, a potom se uputih sa društvom razgledati grad Kladovo. Malo ugodno mjesto.





    Pogledasmo štand domacih delicija, kojima nismo mogli odoljeti. Kupismo malo toga šarenila.





    Obidosmo i tržnicu gdje se snabdjesmo vocem i povrcem . . .


    ___________________________________________________________________

      12-29-2011 22:58 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
      Olimp Olimp is a Male
      rodjeni




      Poruka: 753
      Location: Zagreb
      pokretac teme Thread Started by Olimp

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      . . . a potom se vratismo u kamp. U kampu se sprema ekipa iz Njemacke i Austrije da napusti regatu. Oprostismo se i od njih,





      I kako to biva u svim bajkama, okupismo se zajedno, sjedosmo za stol, isukasmo noževe, razne caše postavismo pored sebe i navalismo na sve ono što postavismo ispred sebe na stol. Vodismo tako bitku sa sadržajima na stolu sve dok se ne nasitismo.

      Poslije odosmo malo na odmor i podnevno dremuckanje svatko u svoj šator.





      Popodne predstavnik organizacionoga odbora regate sazva kratki brifing na kome iznese sve negativnosti koje je primjetio na regati. Cilj takvih brifinga je da se ukaže na negativnosti i da se nastoji iste ubuduce izbjeci.





      U predvecerje se opet uputismo do grada. Popismo u gradu koje pivce, prošetasmo ulicama grada . . .






      . . . bacismo pogled prema Rumunjskoj obali . . .





      . . . a najviše sa strepnjom gledasmo u Dunav. A Dunav kao da je odlucio da se igra sa nama. Razvio svoje valove na košavi koja se razbahatila.





      Cak niti smiraj dana ne donese smiraj vjetra i valova. Nekako kao da se valovi i vjetar pojacaše.





      Mnogi slušaše na radiju vremensku prognozu koja najavljuje vrijeme bez promjene, što bi za nas znacilo da cemo sutra imati i te kakvih problema pri plovidbi. Neki praviše planove da se kopnom prebace jedan dio sutrašnje dionice.

      Ohrabri me jedino moj drugar Rade, stari regataš, koji glasno rece: " Šta se bre brinete, ovaj vetar i talasi ce da se nocas smire oko 2 sata".

      Povjerovao sam mu znajuci da je veoma iskusan i da o Dunavu i vremenu na njemu zaista puno zna.

      Po vjetru legosmo spavati.

      ___________________________________________________________________

        12-29-2011 22:58 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
        Olimp Olimp is a Male
        rodjeni




        Poruka: 753
        Location: Zagreb
        pokretac teme Thread Started by Olimp

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice








          Osvanulo prekrasno jutro. Vjetar se oko 3 sata, tokom noæi, smirio pa smo mogli Radu zezati da se prevario u prognozi za cijeli sat vremena. Bili smo sretni da je tako. Da se vjetar održao kao prethodnoga dana bilo bi velikih problema. Ove godine se dosta uèesnika regate prevrnulo.





          Jutarnje pripreme poèele su odmorom od spavanja, èitanjem novina i pijuckanjem kave.





          Nakon doruèka potrpah stvari u kanu i zaplovih rijekom. Voda prekrasna za put, valovi jedva da se pojavljuju. Dan sunèan, gotovo bez vjetra.








          Vrijeme omoguæava prekrasne i jasne poglede prema Rumunjskoj.





          Pogled prema naprijed je velièanstven. Na sredini rijeke velika rijeèna ada.





          Plovim držeæi se srpske strane rijeke. Obala pruža prekrasne scene.


          ___________________________________________________________________

            12-29-2011 23:00 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
            Olimp Olimp is a Male
            rodjeni




            Poruka: 753
            Location: Zagreb
            pokretac teme Thread Started by Olimp

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            U toku plovidbe susreæem se sa regatašima iz Njemaèke i Austrije. Malo se osvježismo i poprièasmo uživajuæi u zajednièkoj plovidbi mirnom rijekom.





            Drugi pristaše na dunavske plaže da se malo ispruže i posunèaju.





            Rijeka postaje kao ulje, mirna, gotovo bez ikakvoga vala na površini vode.





            Na jednome djelu puta ugledah i "spomenik" šumi, koja je nekada ovdje postojala a izgradnjom hidrocentrale Ðerdap II, preplavljena je vodom i uništena. Kao uspomenu na te dane jedno deblo se ne da vremenu i vodi.





            Iza toga "spomenika" puca daleki pogled prema rijeènoj krivini i mjestu Milutinovac.





            Oèekivao sam da èe uz obalu rijeke da bude nekakva birtija sa hladnime pivcem, pa da barem jednim hladnim ohladim motor kanua. Usput od rijeènih ribara dobih informaciju da nema nikakav ugostiteljski objekat u mjestu koji je blizu obale rijeke. Èežljivo pogledah prema mjestu iz daljine i nastavih plovidbu.


            ___________________________________________________________________

              12-29-2011 23:00 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
              Olimp Olimp is a Male
              rodjeni




              Poruka: 753
              Location: Zagreb
              pokretac teme Thread Started by Olimp

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Sa rijeène krivine puca pogled prema mjestu Velešnica. Niti ovdje nema nikakve pivce.





              Putem susresmo i našu pratnju iz Rijeène graniène policije. Priðoh im bliže, poprièasmo. Prije dva dana su iz Dunava izvukli regataša Vasila iz Bugarske, Vjetar i valovi iza hidrocentrale su ga prevrnuli. Zahvaljujuæi ekipi sa fotofrafije sve je prošlo u najboljem redu, ali o tome æu jednom drugom prilikom.





              Objasniše nam gdje možemo do hladne pivce, skuhaše i odliènu kavicu, odbiše ponuðenu rakijice, poprièasmo, zahvalismo im se i nastavismo plovidbu.








              Lagano ploveæi susretoh i kolega iz Novoga Sada, Boru i Acu. Ustrajno i zajednièki su se borili sa visokim valovima rijeke u proteklim danima. Zaplovih nedaleko njih.


              ___________________________________________________________________

                12-29-2011 23:01 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
                Olimp Olimp is a Male
                rodjeni




                Poruka: 753
                Location: Zagreb
                pokretac teme Thread Started by Olimp

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Prema uputama Graniène policije naðosmo mjesto na plaži gdje možemo pristati. Pristašmo i izvukosmo kanue iz vode . . .





                Popesmo se na obalu i zauzesmo pozicije . . .





                . . . i prihvatismo se jelenka da bi njime ohladili motore kanua i kajaka.





                Nakon okrijepe, krenuso dalje. Plovim polagano uživajuæi u zadnjim kilometrima puta.





                Dopuštam da me prestižu svi oni koji nastavljaju dalje s plovidbom od Brze Palanke. Ja ovdje prekidam put. Završavam Dunavsku bajku koju sam si priuštio, koju sam godinama maštao doživjeti.





                Preko pramca kanua u daljini nadzirem završetak puta. Nekako me steže u želucu pomisao da dalje ne plovim, da je gotova za ovu godinu duga plovidba.


                ___________________________________________________________________

                  12-29-2011 23:02 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
                  Olimp Olimp is a Male
                  rodjeni




                  Poruka: 753
                  Location: Zagreb
                  pokretac teme Thread Started by Olimp

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Kraj samo što nije došao. Mjesto Brza Palanka sve se jasnije vidi.





                  Na kraju pristadoh. Kraj. Izvukoh kanu iz vode . . .





                  Uðoh u kamp i pivcom ohladih motor kanua.





                  Odjavih se kod organizatora regate, domaæina iz Srbije. Zahvalih se za sve lijepe trenutke koje sam s njima proživio u proteklim danima.





                  Nenadano mi priðe i regataš iz Njemaèke. Vidjevši da ovdje završavam plovidbu, poklonio mi je boèicu njemaèkoga piæa, kao znak zahvalnosti što sam ga ranije tokom plovidbe poèastio rakijom koju sam imao u kanuu.


                  ___________________________________________________________________

                    12-29-2011 23:03 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
                    Olimp Olimp is a Male
                    rodjeni




                    Poruka: 753
                    Location: Zagreb
                    pokretac teme Thread Started by Olimp

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    Oprostih se od svih regataša. Iskrcah stvari iz kanua na obalu. Moje iskrcavanje bilo je praæeno radoznalim okom Kristine iz Niša koja je došla vidjeti što se dogaða na obali. Poprièasmo dok sam iskrcavao stvari.

                    Reèe da nikada nije plovila nijednom rijekom, a da bi to željela. Nakon iskrcavanja opreme iz kanua ponudih joj jedan krug plovidbe po Dunavu. Radosno je prihvatila. I tako zaplovih ponovo u oproštajnu plovidbu, sa osobom kojoj se možda toga trenutka rodila ljubav i želja da sama zaplovi. Bilo mi je drago da sam joj plovidbom razbio strahove koje je imala od vode.





                    Prošle godine u Novome Sadu pomogao mi je da isplovim sa plaže Jugoslav. Tada mu se rodila želja da i sam plovi i ove godine je krenuo sa izvora Dunava na plovidbu do ušæa Dunava u Crno more. Sreo sam ga ove godine i zajedno smo plovili. Možda iduæe godine negdje na rijekama sretnem i Kristinu. Tko zna?

                    Ukrcah stvari u automobil sa kojem je pred mene došao brat Milovan. Stavih kanu na krovne nosaèe vozila, Još jedan pogled prema kampu koji nastavlja daljnji rijeèni život.





                    Teška srca poðoh kuæi.

                    Što reæi na kraju. Ispunio sam si još jedan san u plovidbama po rijekama. San kojega svakome preporuèujem da proživi. Da se upusti u putovanje rijekama, da živi u prirodi i sa prirodom. Da je èuva i da se èuva.


                    Ja sam jedan san proživio u Dunavskoj bajci. Pokušao sam ga ovdje prenijeti vama koji ovo èitate. Krenite i vi u rijeène snove, u rijeène bajke.


                    Pozdravlja vas Olimp







                    P.S. Hvala što ste se uzdržali od komentara. Sada navalite, svaka kritika dobro je došla.


                    bar_dan.gif beerchug.gif beerchug.gif

                    ___________________________________________________________________

                      12-29-2011 23:04 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
                      klaudija
                      SexNepoznat



                      Poruka: 589

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Majstore svaka èast.. 10.gif 10.gif 10.gif 10.gif

                      P.S. Kristina dobre cice ima 13.gif

                      12-29-2011 23:19 klaudija is offline Pregledaj poruke od klaudija Dodaj klaudija u listu prijatelja
                      Viribus Viribus is a Male
                      moforaja


                      Poruka: 5295

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      10.gif

                      12-29-2011 23:52 Viribus is offline Posalji email za Viribus Pregledaj poruke od Viribus Dodaj Viribus u listu prijatelja
                      Behma Behma is a Male
                      rodjeni


                      Poruka: 766
                      Location: zemlja dembelija

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Olimp jos jednom cu ponoviti slike sve govore i svaki komentar je suvisan .
                      10.gif

                      12-30-2011 07:03 Behma is offline Pregledaj poruke od Behma Dodaj Behma u listu prijatelja
                      pasha pasha is a Male
                      Super Moderator




                      Poruka: 9503
                      Location: uh jebo te

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      e svaka cast, valja vas vidjeti na okupu 10.gif 10.gif 10.gif 10.gif
                      nesme niko da vas dira jer vas cuva srpska milicija 23.gif 02.gif

                      ___________________________________________________________________

                        neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
                      Oscar Wilde

                      12-30-2011 19:20 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
                      Stranica (3): « prethodna 1 2 [3] nove poruke | aktuelne teme | forum
                      Postavi novu temu Odgovori
                      Go to:
                      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com