Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » OLIMPOVE PRIČE » Pamukkale - Pamu » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Olimp Olimp is a Male
rodjeni




Poruka: 753
Location: Zagreb

Pamukkale - Pamuèna palaèa Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pružila mi se prilika u životu, da malo lutam daleko od mojih rijeka, ali opet uz neke druge rijeke. Uostalom i nemam neke svoje i nesvoje rijeke. Sve su moje.

Ovoga puta doðoh kao klasièni turista u dolinu rijeke Menderes u jugozapadnom djelu Turske, istoèno od grada Denizlija. Razlog dolaska bio je posjeta Pamuène palaèe ili po turski Pamukkale.








Lokalitet izuzetne prirodne ljepote rasprostire se na prostoru 2.000 X 600 metara, izdiže se u visinu 160 metara. Sastoji se od 17 izvora tople vode èija se temperatura kreæe od 35 pa do 100 stupnjeva Celzijusa.








Iz izvora izvire voda bogata kalcij - karbonatom koji se na površini taloži stvarajuæi kristalno bijele stijene izuzetne ljepote.








Iznad tih izvora u davna vremena prije nove ere, sagraðen je grad Hierapolis. Ovoga puta neæu o njemu veæ o Pamukkalama.





___________________________________________________________________

    01-20-2012 00:36 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
    Olimp Olimp is a Male
    rodjeni




    Poruka: 753
    Location: Zagreb
    pokretac teme Thread Started by Olimp

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Nakon što se kupi ulaznica za posjetu ovome prirodnome fenomenu koji je proglašen i kao Nacionalni park, slijedi obavezno skidanje obuæe sa nogu. Razlog tome je da ga ne bi brojni posjetioci oštetili svojom obuæom. A posjetioci kao rijeka prolaze kroz lokalitet.








    Velièanstveno je gledati. Cijeli obronak brijega je kristalno bijel, na suncu blješti i iz daljine se istièe svojom bjelinom. Kao u snovima.











    U prirodno nastalim bazenima sakuplja se topla voda koju posjetioci èesto koriste za kupanje. Vrlo je ugodno kupanje u tako neobiènom ambijentu.











    ___________________________________________________________________

      01-20-2012 00:37 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
      Olimp Olimp is a Male
      rodjeni




      Poruka: 753
      Location: Zagreb
      pokretac teme Thread Started by Olimp

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Prirodni bazeni nekako nestvarno djeluju, kao da su nastali u ledenim brijegovima visokih polatnih planina.








      Sama površina tla po kojoj se hoda, naborana je u siæušne slapove po kojima topla voda teèe. Na suncu se bljeska i nestvarno izgleda













      Iako je bila jaka vruæina koju je pojaèalo blještanje okoline mogao sam uživati u prekrasnim prizorima kakve nikada nisam nigdje susreo. Vrlo neobièno dijelo prirode.








      ___________________________________________________________________

        01-20-2012 00:38 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
        Olimp Olimp is a Male
        rodjeni




        Poruka: 753
        Location: Zagreb
        pokretac teme Thread Started by Olimp

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Promatrao sam i posjetioce koji su došli posjetiti Pamukkale. Svi su sa zanimanjem razgledali taj prirodni fenomen. Svi su oduševljeni bili, zadovoljno bosi gackali po vodi ili se kupali u bazenima u kojima se voda sakupljala.











        I sam sam bio veoma zadovoljan viðenim. Jedan sam od onih koji je sve to fotografirao, zagledao sa svih strana, prstima pipkao razne obline koje je voda napravila, gackao po vodi, ulazio u bazene, ponovo pipkao stijene . . .








        ___________________________________________________________________

          01-20-2012 00:39 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
          Olimp Olimp is a Male
          rodjeni




          Poruka: 753
          Location: Zagreb
          pokretac teme Thread Started by Olimp

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Kako je staza vodila uz brdo, reðali su se sve ljepši vidici na lokalitet toga prirodnoga fenomena. Vidici koji ostaju u trajnome sjeæanju. Vidici koji zadivljuju i tjeraju na razmišljanje o stvaralaèkoj moæi prirode.












          Koliko je prirodna kreativnost bezgranièna, koliko ona tiho i strpljivo gradi i uljepšava zemlju, koliko fenomena napravi na jednostavan i lagani naèin. Koliko nas ti fenomeni èude, raduju, uljepšavaju nam život.








          Ujedno nas i obavezuje da je æuvamo, pazimo da odgajamo naše potomke da isto takvi budu. Da i oni mogu uživati u ovakvim prizorima u kojima sam ja uživao i koje vam ovdje prikazujem, da i vi malo uživate.


          Pozdravlja vas Olimp i podsjeæa, èuvajmo prirodu i njene ljepote, za nas, za naše potomke, za buduænost.




          bar_dan.gif zivjeli.gif zivjeli.gif

          ___________________________________________________________________

            01-20-2012 00:40 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
            nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com