Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » OLIMPOVE PRIČE » Smrt prijatelja sa Odre » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Olimp Olimp is a Male
rodjeni




Poruka: 753
Location: Zagreb

Smrt prijatelja sa Odre Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Imao sam jednoga prijatelja na rijeci Odri. Upoznali smo se , a opet i nismo onako kako se upoznaju ljudi, ploveæi rijekom koja je meni velika ljubav, a njemu njegov dom. Èesto smo se susretali na Odri. Uvijek se uvažavali kao biæa koja tu rijeku vole, kao biæa kojima ona predstavlja puno. Sloboda divljine gdje smo se susretali, davala je dovoljno prostora za oboje.





Vremenom sam mu i porodicu upoznao, prekrasnu partnericu i podmladak koji se tek izlegao iz jaja i zapoèeo uz roditelje prve plovidbe rijekom, uèeæi od njih sve vještine potrebne za preživljavanje na rijeci, u divljini. Susretao sam ih, polako plovio pored njih ne želeæi da im narušim mir koji je vladao na rijeci, mir koji je bio u njima.






Na rijeci je uvijek vladao nekakav sklad svih biæa kojima je ona bila hraniteljica, dom, ili kao meni, medij za odmor. Svi smo "sve znali" prepoznavali se, gledali da jedni drugima ne ometamo život i životni mir u kojemu smo se susretali.

Neki dan, uzeh vremena i volje da odem u "moje" carstvo mira, na rijeku Odru. Da se malo razgibam, upijem tišinu i mir rijeke i okoline, da vidim svoje prijatelje iz životinjskoga svijeta.





Ploveæi prekrasnom rijekom, pored koje se tek život poèinje buditi s prvim proljetnim sunèevim zracima, gledam obale, površinu rijeke, barske kornjaèe, ribe koje se ponekada praæiknu u vodi . . .

Nekako u zraku osjetih kako se život budi, kako se napinju biljke ne bi li izdanke prvih listova izbacile.

Uživajuæi u svemu tome što me okruživalo u daljini ugledah nemilu scenu.





Upletenog u granje oborene vrbe, visoko podignute glave, vidjeh si prijatelja. Staroga znanca sa mnogih mojih posjeta rijeci. Nekako miran èeka moj nailazak. Zaèudilo me da je miran, da se ne mièe, da nekako neprirodno doèekuje moj nailazak.





Prestadoh veslati, prepustih se laganoj struji rijeke, polako mu se primakoh. Srce mi je brzo kuckalo, u želucu kao da se veliki užareni kamen stvorio. Spoznah strašnu istinu. Istinu koja je uvijek i svuda prisutna u prirodi. Spoznah da mi je prijatelj mrtav.





Priðoh bliže. Sasvim blizu sa grèem u želucu. Pogledah ga dobro. Tjelom se naslonio na grane vrbe, glavu podigao visoko prebacivši je preko grane, oèi blago zatvorio. Kao da se odmara od svih napora plovidbe.





Kao da lagano drijema sanjajuæi sve lijepe dane koje je doživio u predivnoj prirodi rijeke Odre. Lišen svih briga, obaveza, opasnosti, uživa tako obasjan suncem, sam , osamljen, u svoj svojoj punoj velièini.





Gledam ga tako, žalostan, kada odjednom osjetih olakšanje. Ne treba žaliti što je njegov životni put završen. Imao je lijep život, porodicu, prekrasni ambijent u kojem je živio. Doživio je smrt onako kako bi je volio i ja doživjeti. Tihu, mirnu, u samoj rijeci, sa tjelom u položaju kao da spavam, kao da se odmaram u divnome snu gledajuæi niz rijeku. Odabrao je i mjesto smrti da ne ostane van rijeke, na obali, veæ da ostane vjeèno u rijeci. Pravi ljubitelj rijeke. Biæe rijeke.





Umiren tom spoznajom tiho sam plovio pored njega ne remeteæi mir koji je vladao. Nisam ga niti u smrti htio uznemiravati. Mjesto gdje je odabrao umrijeti ostavio sam nedirnuto, niti jednim zvukom neoskrnavljeno.

Tiho sam nastavio svojim rijeènim putom dalje.





U mislima sam se opraštao od svojega prijatelja. Zavjetovao sam ga da na nebeskoj rijeci naðe svoj mir, da naðe neku drugu rijeku, ljepšu od ove, ako postoji ljepša, da na njoj savije svoje gnijezdo.

Da saèeka i mene da mu se pridružim, pa da zajedno plovimo vjeènošæu nebeskih rijeka.







bar_dan.gif zivjeli.gif zivjeli.gif

___________________________________________________________________

    03-22-2012 16:38 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
    abraxas abraxas is a Male
    moforaja




    Poruka: 6998
    Location: Jazzbina Abraxas

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pokoj duši tvom prijatelju 33.gif

    03-23-2012 11:13 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9495
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    kazu da su nebeske rijeke puno ljespe i tamo ce on biti jos ljepsi 10.gif

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    03-23-2012 15:01 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    dubravka
    SexNepoznat

    Poruka: 528
    Location: beograd

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Kakve slike, tekst, poruka. Ja vam se divim na poeticnosti, nexnosti, kojom volite sva bica.
    Molim vas, pisite, ili objavite knjigu. Mi u kuci smo sretni
    sto smo upoznali na "Moforaji" ovako blistavu licnost. Nebeske reke, sigurno,
    ;ekaju sve nas, koji prepoznajemo lepotu. . .

    DUBRAVKA

    04-21-2012 12:03 dubravka is offline Posalji email za dubravka Pregledaj poruke od dubravka Dodaj dubravka u listu prijatelja
    djemila djemila is a Female
    Naj-Moder 2008




    Poruka: 11452
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif

    ___________________________________________________________________
    Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

    06-26-2013 22:00 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Olimp tvoja kazivanja su prekrasna 10.gif 33.gif 33.gif 33.gif

    06-26-2013 23:46 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com