Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » OLIMPOVE PRIČE » Fe » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Olimp Olimp is a Male
rodjeni




Poruka: 753
Location: Zagreb

Fešta na obali Rajne Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ploveæi rijekama nailazio sam na svakakva slavlja, veselice, fešte koje su se održavale na obalama rijeka... Jedinstveno svima je da su se okupili znani i neznani ljudi na jednom mjestu pa uz zvuke muzike, mirise raznih jela i slastica iskoristiše vrijeme za zajednièko druženje i veselje. Pogotovo ako poteèe, a obièno i poteèe, alkohol u raznim oblicima, onda se odjek veselja ori kilometrima daleko površinom rijeke...








Na ovo veselje nisam doplovio rijekom, ali mi se zgodno uèinilo da ga bolje razgledam. Okupili se ljudi na obali rijeke Rajne u Kelnu, nedaleko luèice, postavili šatore pa uz muziku, horske pjesme i osobno pjevanje razbiše monotoniju gradskoga života.








Oèekivao sam da cu naiæi na kojekakve riblje specijalitete iz rijeke, a ono vidjeh i rijeène ribe, ali i morske ribe i školjke, ali malo rijeènih specijaliteta ....





... vidio sam i kako ribu peku. Kod nas razapnu ribu na rašlje i takvu je ispeku, a poslije još dugo ližu prste od nje i obilno je zalijevaju pivcem i vinom. Ovdje ribu rašire na daske koje okrenu prema vatri i tako je peku. Neznam kakvoga je okusa jer nisam imao toliko vremena èekati da se ispeku, ali ukusno su izgledale...








Pored riba i školjki mogle se kupiti razne preraðevine od žitarica kao što su peciva, kifle, žemièke ....








Stolovi i klupe su bile postavljene uz samu rijeku. Jedino vrijeme nije baš bilo naklonjeno organizatoru jer je padala sitna kiša za koju se nije nasluæivalo da bi prestala padati .... I najmladi su nailazili na poslastice za sebe ...








Malo mi je za èudno bilo da nije bilo roštilja sa èevapèiæima, pljeskavicama, ražnjiæima, da nisu bila zastupljena "èudesa od mesa" na žaru ...








Iako je bilo muzike, pjesme, okupljenoga društva, nekako mi se sve to èinilo pusto bez dima sa roštilja, bez mirisa zbog kojih i sit poželi jesti, bez zveckanja krigli kada se nazdravlja ...








Vidjevši ovu njihovu feštu postade mi jasnije zašto se Švabe onako razgalame na našim feštama, zašto navaljuju na roštilj, glasno pjevaju, a još više zašto onoliko potegnu piæa . Ova njihova mi unatoè prekrasnog ambijenta uz rijeku Rajnu ostade nekako suhoparna, nekako nedoreèena, da ne kažem na roštilju neispeèena...






bar_dan.gif zivjeli.gif zivjeli.gif

___________________________________________________________________

    05-16-2013 20:14 Olimp is offline Posalji Email za Olimp Homepage of Olimp Pregledaj poruke od Olimp Dodaj Olimp u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com