Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » Mostarska Tepa, sad je vi » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): « prethodna 1 2 [3] Postavi novu temu Odgovori
Anketa: treba li se tepa rusiti i mijenjati ili da ostane ona nostalgicna nasa tepa?
Srusiti i napraviti bolju i ljepsu? 7 53.85%
Rusi sve rusi! 3 23.08%
Srusise sve sto valja! 1 7.69%
Sta vise rusi iz vas dabogda vam... 1 7.69%
Ma ni slucajno, lopovi ko zna sta ce naprraviti! 1 7.69%
Total: 13 Votes 100%
 
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
mikani mikani is a Male
trudim se


Poruka: 171

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zasto se u gradu nista ne gradi, zasto se ne prave stambene jedinice, zbog cega , i od koga i cega dolazi strah.Ako se pocmu graditi stanovi cijene ce pasti, a dijaspora ima novac s kojim ce kupiti sebi stan da potrosi svoju starost u rodjenom gradu .E, to ocito nije cilj i rastezat ce se u nedogled (dok raja -mostarska-ne okonca zivote po bijelome svijetu)
A direktna odgovor:
Ako te zaista interesuje da kupiš za ovo za što si naveo - poslat æu ti barem tri ponude za stanove u centru po barem tri puta manjoj cijeni nego za stanove u centru gradova iz zemlje u kojoj živiš. Pa zar to nije povoljno.
I da, mala napomena - u Mostaru se nikad nije govorilo "poème" nego poène. Kad bi neko rekao "poème", odmah se znalo da je vozar.

01-11-2015 10:31 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9495
Location: uh jebo te
pokretac teme Thread Started by pasha

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

okle da pocmem!
mikani u pravu si u mnogo cemu ali ima i ovom sto Stecak pise. prvo i osnovno je da sa malim projektima zamazu oci raji i eto mi radimo mi smo dobri. nije stvaru tome dali ce pasti cijene stanova nego koliko se ulagalo u MO i BiH proteklih godina. nacin da se suzbije kriza je upravo ulaganja u domacoj privredi, konkretno putevi i gradjevina kako bih se novac zavrtio. koliko ja vidim kod nas je da se novac sakupi i odveze u austriju i njemacku kupujuci njihovo a ne proizvedeno kod nas pa oni opet donesu nazad da mi mozemo od njih kupovati...
ne moraju se graditi stanovi mogli su napraviti hotele, dvorane, stadion u sjevernom, sportski centar buna...
nema vise drzavnih ulaganja sve je to privatno, ma jeste prkno ima i drzava ako zeli ali mi bih sve od drzave samo njoj nedaj!

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

01-11-2015 12:17 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
mikani mikani is a Male
trudim se


Poruka: 171

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

dragi pasha možda nije stvar u tome ali ja sam reagovao na ono napisano I èinilo mi se da je upravo stvar u tome. Jer ne treba onda tražiti da cijene stanova padaju ako nije onaj interes o kojem sam pisao. Pošto je cijena graðevinskog materijala manje vise tržišna , cijene gradnje stana mogu pasti samo ako se uzima od radnika (graðana) smanjivanjem cijene rada ili ako se uzima od države raznim malverzacijama. U oba sluèaja trpe graðani jer æe im plate biti manje pa æe još teže moæi da doðu do svog stana, a posredno živiæe lošije jer se iz zakinutih davanja državi finasira zdravstvo, obrazovanje I sliène stvari koje bi ipak trbale biti civilizacijski domet. Ali moram primijetiti da bi ovakva situacija odgovarala I steæku jer bi se realiziralo ono što on želi, jeftiniji stanovi koje bi dijaspora mogla kupti pojeftino za sebe I svoje potomke. Mislim da kao stari pionir odgajan u duhu socijalne pravde ipak ne mogu podržati ovakav scenario I zato reagujem malo emotivnije.
A slažuæi se sa ovim što si ti spomenuo, moram reæi da je stvar ipak malo kompleksnija I globalnija jer se po mom mišljenju I pomalo planski od ovog dijela svijeta pravi neka nova evropska kina koja bi trebala da funkcioniše na principu jeftine radne snage I novog kolonijalizma.
Ali to je veæ neka druga (tužna) prièa I o njoj možda neki drugi put.
Meðutim kao zakljuèak:
Onaj ko traži da ovdje bude jeftinije, traži to ne da bi narodu bilo bolje nego da njemu bude jeftinije, jer narod onda može biti samo siromašniji.
Onaj ko misli dobro ovoj zemli I narodu može tražiti samo da se bolje plati kvalitet I rad jer je to jedini naèin polaganog napretka. Znaèi da ne treba biti vodoinstalater u Švedskoj da bi ovdje mogao kupiti stan, nego možeš biti I vodoinstalater u Mostaru I poštenim radom zaraditi stan.
A to je I jedini naèin da svima bude bolje.

01-11-2015 15:28 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bjelosvjetski hostapleri su uz pomoc domacih kriminalaca napravili od svih balkanskih drzavica a posebno od BiH
ovisne siromasne kolonije
Grad Mostar je dodatno opterecen time sto vec par godina mocnici iz HDZ-a uz sufliranje manje mocnih SDA-a
kadrova donose vaninstitucionalne odluke u raspodjeli malesnog budzetskog kolacica

01-11-2015 16:30 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

U Mostaru se nikada nije govorilo "tocno" jer odmah se znalo da je tamo neki skutor ali se zato govorilo "njiha" i odmah se znalo da se iz Rastana ili iz Mahale donje.Helenejs emotivac, ili sto bi(mi) mostarci kazali xxxxk-bolje da ne kazem jer bi rekli da sam nekulturan i vozar a ti prznica i lektor.

Ineresuje me, a ne treba nikakva filozofsko objasnjenje , disproporcija u odnosu izgradnje stanova u regiji Sarajevo i Mostar.Da li je stanovnistvo Sarajeva siromasnijeje samo zato sto su se toliki stanovi izgradili .Ako se vec zna i sam znas odnose cijena prilikom gradnje stanova i cjene rada nebi lose bilo da izbacis te cifre pa da me "ubjedis" da je nemoguce u Mostaru graditi "jeftine" stanove .
Ja sam nasljednik(kao sto rece "vjetar" o nasljedjivanju stanova od roditelja) vrlo lijepe kvadrature (stana) u jednom od najljepsih djelova gradske zone (Rond(a)o) a i kuca u kojoj zivim , pa "s te strane" no sikiriki.

Ona luda "ideja" da cemo srusiti Stari most i napraviti jos ljepsi u sustini nosila je i neku <mozda< skrivenu poruku o gradnjama "novih" i ljepsih hotela Ruza, Mostar a bogami i Neretve koja stoji sablasno iz kojih razloga ko ce ga znati (dze je ,ba , zapelo) jel' se jos nije dogovorilo ko ce uzeti pinku.necu da "razvitak'ni spomenem , znamo da je imovinsko /pravni spor -kao da nema BiH imovinsko /pravne sporove sa R Hrvatskom oko sijaset hotela koji su u vlasnistvu(propalih) BiH firmi,
a i na "klackalici' BiH politicke elite kojima i (ni)je u interesu da se bilo sta pokrene s mrtve tacke.
Zabijamo glavu u pjesak kad nam se pred nos stavi da smo najkorupcionirana drzava u Europi (gore /dole koje mjesto-ah, utjehe)
Drago mi je da imamo i experta za stambena pitanja koji je siguran sam upucen i u druge probleme koje imaju i ekonomsko/pravne posljedice (jer kako i sam kaze da bi spustanjem cijene stanova ugrozilo egzistenciju gradjana) i jedan elaborat o stvarnom stanju u Mostaru po pitanju stambene izgradnje bi fino dosao da se nama laicima objasne "neke" stvari.

Ispricavam se ukoliko je doslo do koje gramatickog lapsusa jer nije mi bila namjera bilo koga vrijedjati,provocirati na rasnoj, vjerskoj ili religijskoj osnovi ,kao niti na teritorijalnoj , regionalnoj ,i torskoj pripadnosti.

01-11-2015 16:33 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

@Boza , iz kojeg budzeta i kako "oni" imaju interes da prave stanove na djelu koji je pod "kontrolom" hrvatskih institucija (struja, smece, voda itd).

01-11-2015 16:36 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9495
Location: uh jebo te
pokretac teme Thread Started by pasha

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od mikani:

    dragi pasha možda nije stvar u tome ali ja sam reagovao na ono napisano I èinilo mi se da je upravo stvar u tome. Jer ne treba onda tražiti da cijene stanova padaju ako nije onaj interes o kojem sam pisao. Pošto je cijena graðevinskog materijala manje vise tržišna , cijene gradnje stana mogu pasti samo ako se uzima od radnika (graðana) smanjivanjem cijene rada ili ako se uzima od države raznim malverzacijama. U oba sluèaja trpe graðani jer æe im plate biti manje pa æe još teže moæi da doðu do svog stana, a posredno živiæe lošije jer se iz zakinutih davanja državi finasira zdravstvo, obrazovanje I sliène stvari koje bi ipak trbale biti civilizacijski domet. Ali moram primijetiti da bi ovakva situacija odgovarala I steæku jer bi se realiziralo ono što on želi, jeftiniji stanovi koje bi dijaspora mogla kupti pojeftino za sebe I svoje potomke. Mislim da kao stari pionir odgajan u duhu socijalne pravde ipak ne mogu podržati ovakav scenario I zato reagujem malo emotivnije.
    A slažuæi se sa ovim što si ti spomenuo, moram reæi da je stvar ipak malo kompleksnija I globalnija jer se po mom mišljenju I pomalo planski od ovog dijela svijeta pravi neka nova evropska kina koja bi trebala da funkcioniše na principu jeftine radne snage I novog kolonijalizma.
    Ali to je veæ neka druga (tužna) prièa I o njoj možda neki drugi put.
    Meðutim kao zakljuèak:
    Onaj ko traži da ovdje bude jeftinije, traži to ne da bi narodu bilo bolje nego da njemu bude jeftinije, jer narod onda može biti samo siromašniji.
    Onaj ko misli dobro ovoj zemli I narodu može tražiti samo da se bolje plati kvalitet I rad jer je to jedini naèin polaganog napretka. Znaèi da ne treba biti vodoinstalater u Švedskoj da bi ovdje mogao kupiti stan, nego možeš biti I vodoinstalater u Mostaru I poštenim radom zaraditi stan.
    A to je I jedini naèin da svima bude bolje.

pa nebih se ni slozio da je to tako jeftino sto govoris ali se slazem da se cijena mora platiti i onaj radnik imati platu dostojna covjeka za svoj rad
prije bih rekao da ti poslodavci gule narod a ne dijaspora sa pokusajem obaranja cijena, poslodavci ne daju plate a voze luda auta
dijaspora, kako mrzim ovo ime, je dobar pencilin svako ljeto bolesnoj BiH ekonomiji
ja sam gradio kucu i radnici koji su bili jeftini nisu znali nista a ovi koji nesto znaju su pa i poskupi ali eto radit se mora a moj problem je bio te iste majstore ubijediti da rade onako kako sam im je rekao, dzaba oni i dalje po svom i naravno u neka doba hajde vi lijepo se spakujte i noga...

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

01-11-2015 17:17 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od mikani:

    Dakle nisam htio ali moram reagovati na ove pisanije od steæka.
    Prvo prièa je o Tepi koja ljudima nešto znaèi pa ih I nteresuje a kojima ne znaèi , I to je u redu, ne moraju ni diskutovati o njoj. Zar to nije osnova ljudske pristojnosti I tolerancije.
    Drugo. Stanovi. Taènije zašto se ne grade jeftini stanovi na potezu sjeverni logor bišæe polje da raja iz dijaspore ima šta jeftino da kupi sebi I svojoj djeci. Izvinjavam se što sam svu prièu u jedinio u jedno pitanje ali se to sadržaj Steækove diskusije. P a da odgovorim.
    Cijena stanova je trenutno na granici rentabilnosti jer je graðevinska cijena sa rentama I infrastrukturom blizu prodajne pa se ljudima jednostavno ne isplati da grade za manje uz potpunu nesigurnost ulaganja.
    Drugo, stanova za dijasporu koja žele da kupe za sebe ili svoju djecu ma još uvijek dovoljno ako neko misli da nije tako ja æu mu poslati par adresa agencija za nakretnine I može provjeriti. (èak I u samoj centralnoj gradskoj zoni).
    Cijena. Pa ono što žulja steæka je što nema stanova u centru pojeftino da bi ih on, što se uhvatio malo para, mogao pojeftino kupiti I onda izdavati ili ostaviti kao investiciju za buduænost. A ja kažem da ako zaista postoji iskrena želja da se uzme stan djeci , ili za starosti može to uraditi "pojeftino" u odnosu na cijene stanova u zemlji u kojoj živi. Pogotovu pogledajte cijene stanova u centru gradova u Norveškoj ili nekoj drugoj zemlji pa æete vidjeti da su ovdje takvi stanovi (u centru) jeftini. Barem za dijasporu.
    A ako je argument, vi ste dole bijeda pa bi sve trebalo biti jeftino da ja ko gospodin doðem I profitiram...- bolje nemoj.
    Nemojte da se ko uvrijedi, a ko sam šta pogrešno napisao, neka mi se kaže šta I ja æu se izviniti...


Eto, ovim tekstom smo dosli do zakljucka da su stanovi u nas dosta jeftiniji nego u Evropskim zemljama .Mudro zakljuceno ,a tek koliko su jeftiniji za nekakve kuce u USA od 100 000 USA$, koje vise lice na kokosinjce narocito kad ih tornada povaljaju.
Onda cemo uzeti svu ekonomsko/politicku situaciju drage nam BiH pa vidjeti da su te cijene uistinu buzasto.Tvrdoglava ,ova , dijaspora ,ovih nekoliko agencija koje nude stanove u stilu poznatog nam (nostalgicki) romana grupe "TNT" ,dvosoban stan ,buzasto sitnica 150 000 ,cega,zelembaca, -ali brato, lokacija ,zona A, k'o da imas pogled na more, onda mi @mikani u ovoj temi dodje kao "Sir Oliver" iz gore navedenog romana grupe"TNT"-Alan Ford .Ispricavam se na ,mozda,neprimjerenoj usporedbi .
"Bing,imam usidren tanker nafte"
"Koja mu je cijena"
"Sitnica 80 miliona dolara-kao za tebe,20% jeftinije"-Sir Oliver.

01-11-2015 17:36 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

[quote]

    citat od mikani:


Onaj ko traži da ovdje bude jeftinije, traži to ne da bi narodu bilo bolje nego da njemu bude jeftinije, jer narod onda može biti samo siromašniji.




Ovo me izbacilo zavaljenog iz ugodne ,fotelje 04.gif Ovo je sustina naseg bitisanja i zeljnog iscekivanja dijaspore svakog ljeta .
Kad malo bolje prokontas onda je stvarno sve u nas jeftino, i treba doista povecati cijene svega za najmanje 50% tako da se ona dijaspora nema sta kurciti ovdje kad dodje.

01-11-2015 17:48 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Stecak mnogo faktora utice na masovnost gradnje takozvanih stambenih jedinica za trziste u pojedinim dijelovima
navodno jedinstvenog grada Mostara
Mislim da postojeca infrastruktura i rusevine u istocnom dijelu grada odbija investitore i da su korupirani kadrovi SDA-a
svojim pristankom da se zadovolje mrvicama najkrivlji za ovo stanje
Da ne ponavljam kako se godinama nezakonito donose odluke,ispod stola skriveno od ociju javnosti

01-11-2015 18:18 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sigurno, @Boza
i sta ce sada nama tu neki @vetrici da nam pokupuju stanove i dovedu svoju djecu
koja su skolovana po svjetskim(europskim) standardima ,
kad smo mi vec stvorili nasu elitu i "plavu krv".
Ali, ne nece ta djeca da se vrate tamo gdje se djete radja odmah sa zavrsenim fakultetom,
pa dosta je i ovo nase da se ljudi plase.
Mi volimo da se zovemo "drzava sa odlivom mozgova"jer dokle god je tako imamo visak pameti a to tako lijepo godi i uhu i egu.
Bruka kako smo jaki.
21.gif

01-11-2015 18:45 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
mikani mikani is a Male
trudim se


Poruka: 171

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

A koliko reakcija I to uglavnom pogrešnih proizašlih iz nerazumijevanja.
Ne kažem da æe narodu biti bolje ako poskupe stanovi. Ali da bi pojeftinili to bi se moglo desiti samo na osnovu pojeftinjenja cijene rada. A to ne može biti dobro. Svako pojeftinjenje bilo èega znaèi samo da se radnici plaæaju manje ili nikako. Uostalom na toj filozofiji su se digli I Turska I Kina I sve te nove "jake" ekonomije. To ne želim za svoju zemlju. Želim da ljudi ovdje zaraðuju da mogu živjeti normalno. Kao što je u civiliziranim zemljama . Zar je to lose.
To što je neko naslijedio stan na Rondou ne znam što bi mene trebalo interesovati. Ja nisam dobio ništa od ove države da bih to naslijedio ali otac mi rahmetli je svojim radom zaradio I napravio kuæu, a ja sam napravio još dvije provodeæi svaki dan te gradnje sa radnicima koji su radili.
Zato se razumijem malo u ovo što pišem. U pravu si Pasha, svak se naziva majstorom, ali ima I dobrih majstora. I u pravu si I te dobre treba nadzirati I usmjeravati. Ali budi pošten pa reci koliko je plaæen taj dobar majstor a koliko njegov kolega u zemlji u kojoj živiš. A zašto.
I još jedan pogrešan navod što se tièe cijene. Ima skupih stanova , ali ima I stanova novih po 1200-1300 maraka ili kuæa za 1000 maraka po kvadratu. A ako se veæ spominje Sarajevo kao uzor dajte me prosvijetlite pa recite gdje to ima jeftino stanova u Sarajevu I to po moguænosti u centru kao što se tražilo za Mostar.
I da ne bi bilo zabune dijasporu nisam gledao nikad kao neku elitnu grupu sa parama. Za mene je to bila raja koja doðe ljeti pa se družimo. A ako neko ima osjeæaj da ga samo èekaju da doðe u Mostar pa da ga ogule I da žive od toga zaista ne znam koji bi mu bio razlog da onda dolazi. Ja ne bih ni dolazio u sredinu u kojoj mi nije lijepo I o kojoj imam takvo mišljenje.

broj ispravljanja poruke: 3, zadnji put od strane mikani dana 01-11-2015 u 21:03.

01-11-2015 20:41 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
mikani mikani is a Male
trudim se


Poruka: 171

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sva ostala spominjanja hotela , korupcije, tankera mostova jednostavno nisu tema, mada možemo prièati o bilo èemu samo bez podmetanja. Zar sam napisao da nema korupcije, da je privatizacija ili upravljanje bilo dobro. Nisam. Puno je loših stvari. Drago mi je da vam se djeca školuju po svjetskim standardima. Bilo bi mi drago da doðu I rade ovdje pa je glupost reæi da sam protiv toga. Volio bih I da svi vi dobri ljudi doðete I živite ovdje jer bi Mostar bio puno ljepši I "veæi" grad. Ali to se neæe desiti. Ne zato što ja to ne želim nego zato što to nije interes ni vas ni vaše djece. To je tako i ja to poštujem ali nemojte optuživati nekoga da vam brani da doðete. Ali isto tako ne znam šta je dobro za Mostar u tome da kupite ovdje a živite tamo.
Volio bih da je I ovdje bolje obrazovanje.
Znaèi ne krivite me za ono što nisam napisao. Kritikujte svaku rijeè koju jesam napisao, a ja æu vam pojasniti svaku od njih jer je svaka istinita I bez lose namjere.

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane mikani dana 01-11-2015 u 21:00.

01-11-2015 20:56 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..Budimo ba malo realni ..sa 300 KM najnize penzije i sa prosjecnom platom od 88o KM u federaciji zar mozemo ocekivat neka ulaganja domaci ljudi u kupovinu stanova ..Tesko je porediti Sarajevo u kojem zivi siguran sam 600 000 stanovnika ,neka mi ne zamjere ako ovaj podatak nije tacan i mozda je brojka cak i veca ..veci grad i vece su mogucnosti da se dobije bolji i placeniji poso ,vece su mogucnosti cak i za biznis vec sto je to slucaj u Mostaru ..Mostar je prvo politicki grad slucaj i josh uvjek je nezivjesna sudbina grada koji je razdjeljen po naionalnim shavima a tako je razdjeljen i po ulaganjima ..tesko da se neki investitor moze zaletiti da danas pocne graditi sto stanova za prodaju kad u naprjed zna da ce ih prodavat godinama od dana zavrsetka izgradnje ,ako znamo da u dolini sunca ima josh stanova koji nisu kupljeni a blok zgrada je odavno napravljen i cjena je pristupacna ..neko ce reci nevalja lokacija ,sad bi svi nekako da kupujemo stanove oko staroga mosta ili u brankovcu ili kod razvitka ..Postoje i urbansticki planovi za sjeverni logor napravljen cak i prije rata i sve je lijepo ucrtano .znaci treba donjeti kesh i projekte i da ti geometri ucrtaju lokaciju na kojoj neko zeli da gradi neku zgradu .da bi to neko poceo pravi se ekonomska izvodljivost i dali postoje kupci zaintearesovani za kupovinu nekoga stana ..da bi bio neko zainteresovan za kupnju nekog stana u nekom gradu grad treba da ima i puno mogucnosti da privuce ulagace i kupce ,znaci grad treba da bude atraktivno mjesto zivljenja za biznis ,za skolovanje i razvoj.. konacno cilj kupovine stana u nekom gradu je lakoca dobivanja posla ..recimo nije isto ziviti u Kopenhagenu ili nekom malom gradicu u Danskoj sa 150 000 stanovnika ,gdje su mogucnosti za poso jako male ,sta ti vrijedi ako kupish kucu ili stan koji kasnije neces moci da otplacujesh .kupovina stana ili kuce mjeri se realnim i sigurnim prihodima za neki duzi period zivljenja ,ne danas kupio stan a za pola godine firma ti dozivila bankrot i ne isplacuje ti poslodavac platu vec pola godine .koja je svrha zivljenja u tom gradu i kupovanja kuca ili stanova ..na taj nacin razmishljaju i buduci investitori ,gdje se okupljaju investitori po evropskim gradovima ,okupljju se oko privrednih centara toga grada ,zamislite samo jedno mjesto gdje su locirane fabriku Audija ..BMVa ..i ostalih veliki firmi i to sve u jednom gradu ..naravno da ce tamo dolaziti investitori koji ce praviti kuce i stanove za radnike tih fabrika ..kome sad u Mostaru praviti stanove a toli broj nezaposlenih i toliki broj ljudi sa minimalnim prianjima i neredovnim platatam ,maltimo praznu slamu i nigdje zita ispod slame 02.gif

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 01-12-2015 u 02:53.

01-12-2015 02:49 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
mikani mikani is a Male
trudim se


Poruka: 171

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hvala na realnom I taènom objašnjenju Vjetre. Dodao bih samo to da je moja želja da se Mostar razvija u smislu blagodati za sve graðane a ne samo za neke. Želio bih, I govoriti æu tako I raditi, da Mostar I ova zemlja budu ureðeni kao Norveška a ne kao Kina ili Turska. Ali onda ne treba oèekivati jeftino nego dobro sa moguænošæu da to I možeš zaraditi svojim radom. Zar je to loša želja I ne znam zašto bi neko imao problem sa tim.
Ali da podsjetim da je tema Tepa I moja informacija koja govori da se, barem po ovom što se vidi, treba oèekivati ljepši I funkcionalniji prostor od sadašnjeg ali sa oèuvanjem tradicijske funkcije. Mislim da je dobra stvar. E sad što nekima smeta I to, jer njih nema u tome pa pljuju po navici , tu malo ko može nešto uèiniti.
Laka vam noæ I budite mi dobro

01-12-2015 09:13 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Eto ja ne zelim da moj grad prosperira i da narod u njemu zivi po mjeri europljanina vec onako
na nivou jednog afrikanskog plemena i to iz 17 vijeka -bravo na "kontanju" a zivot je k'o sah
neko mora biti pjesak,neko top ,neko kralj a bogami i neko mora biti i konj.
A do tada "crkni kenjce dok trava ozeleni ."
Amin.

01-12-2015 13:23 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9495
Location: uh jebo te
pokretac teme Thread Started by pasha

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

slazem se sa tobom mikani u mnogo toga sto si ovdje napisao i da bih smo bili razvijena zemlja u kojoj se placa radnik onako kako radi mnogo ce jos neretva g.....pronijeti
nije problem u cijenama, one su visoke pa cak i za zapad ovisno sta se kupuje
problem je u svijesti biznismena ili ti ga nasih poslodavaca koji se ponasaju kao da smo robovlasnicko drustvo
u kvaliteti ponude radnika ili trazilaca posla...
nemozes imati platu nekoliko hiljada a ja moram nadzirati svaki minut rada
slazem se u potpunosti sa ovom recenicim da ne smijemo dozvoliti da prave tursku ili kinu u BiH jer to evropa prizeljkuje
moramo dati bolju ponudu na svim nivoima a cijene su dobre i od njih se moze platiti i porez i plata dostojna covjeka ako se ne krade
meni mercedes s klasa a radnik nema plate vise od pola godine...

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

01-12-2015 19:11 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9495
Location: uh jebo te
pokretac teme Thread Started by pasha

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ne ljuti se mikani samo se pricamo nista nisi pogresno rekao cak po meni si najbolje definiso stanje u BiH

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

01-12-2015 19:12 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

'ta se ima ljutiti .
sto nezna padeze ,jel' to ?
ma daaaaj ,ako nezna kako poznati "mostarca " od "mostarca vozara" 'ta mu ja mogu.
nego nastranu zajebanciju.

Moze li je'no pitanje ---,haj dajem sebi za pravo da moze ,
da nebi otvarao neku novu temu -kratko jasno .
Gdje je <danas< centar grada Mostara .Nemojte sada da ga geografski odredjujete i ono ,pa za nas je Musala, za njih Rondo, za mostarce ko i vazda ispred HIT/a , a moze i ispred Gimnazije,kod "Lire,a bogami i na Mejdanu .
nekada je meni centar grada bila "Denjina" piljara na Ogradi, a vama 35.gif

01-12-2015 23:28 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
mikani mikani is a Male
trudim se


Poruka: 171

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Da manemo nostalgiju želje, realno gledajuæi I uvažavajuæi kriterije koji su bitni za grad, Mostar nema klasièni centar jer nema dosta funkcija grada, Više djeluje kao skupina malih naselja. Uz izdvajanje Fejiæeve I Starog grada kao turistièkog podruèja koje je centar za turiste koji dolaze ali ne više I za domicilne stanovnike. Tako ispada da stranci u Mostaru imaju centar , a mi smo dekoncentrisani. 14.gif

01-13-2015 21:35 mikani is offline Pregledaj poruke od mikani Dodaj mikani u listu prijatelja
Stranica (3): « prethodna 1 2 [3] nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com