Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » I nacionalizam je dogma » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR

Thumb Up! I nacionalizam je dogma Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    http://tacno.net/naslovnica/snjezana-kordic-anatomija-nacionalizma/

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

05-12-2015 06:25 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4675
Location: NEBUCHADNEZZAR
pokretac teme Thread Started by gandalf

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Steta, nikakve diskusije...
A ja se ponadao malo kvalitetnijem razgovoru, na nivou...
Malo vecem nivou od ameba, religioznih radikalista i povampirenih nacionaliste...

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

05-31-2015 13:12 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5952
Location: U podrumu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.......nema se šta diskutirat - Snježana je sve rekla.....! 07.gif

Inaèe: "U žaru nacionalizma zaboravlja se da je napredak civilizacije oduvijek povezan s nadilaženjem granica plemenske zajednice, a ne sa zatvaranjem u njih" ovaj sažetak posebno važi za Balkan - tu smo živjeli, živimo i još dugo èemo živjeti u plemenskim zajednicama. Zato nam je i situacija takva kakva jest i može samo biti još gora bez obzira na ulazak nekih Balkanskih plemena u EU.....! 19.gif 13.gif 13.gif

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Sarajlija ba dana 05-31-2015 u 21:03.

05-31-2015 21:02 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7086
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ima nešto gore i od nacionalizma...

___________________________________________________________________

    05-31-2015 21:47 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od gandalf:

      Steta, nikakve diskusije...
      A ja se ponadao malo kvalitetnijem razgovoru, na nivou...
      Malo vecem nivou od ameba, religioznih radikalista i povampirenih nacionaliste...


    A bola ganda dugo si bio odsutan .... prvo slabo je raje ostalo uopšte na forumu... a drugo, tokom tvog odsustva, svašta se i i izdogaðalo ovdje... do te mjere da su ljudi i otvorili grupe na fb odlazeæi s raznoraznih foruma, pa i ovog...
    šteta jest, ali je to tako, vidiš i nikoforove teme, i slabo habera i tamo...

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    05-31-2015 21:49 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od green:

      ima nešto gore i od nacionalizma...




    Jes green... samo... nestajali su kod nas i vrhunski struènjaci i prije rata i pravili debele
    karijere vani... sve je to ok... s druge strane opet,
    nacionalizam je uništio tkivo ovog društva, i puno je gora pošast i zlo nego to što ti navodiš..
    jer da prvo nestane, to što ti navede i još štošta bi se riješilo samo od sebe...

    Ja se opet ne zanosim... videæi stanje svijesti kod svijeta, i kako se mjestimièno odgaja omladina,
    u kakvom duhu i s kakvom pameæu i pogledom na svijet
    (pogledati dokumentarac o mostarskim gimnazijalcima odnedavno) ,
    teško da æe se neke velike i drastiène pozitivne promjene dogoditi u skoro doba...

    ... nažalost...



    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 05-31-2015 u 21:58.

    05-31-2015 21:56 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Kada se covjek ponada da ce se nabrijani nacionalisti umoriti i lagano povuci odjednom se pojave
    aveti proslosti,otvoreno i nekaznjeno se unistavaju spomenici antifasistima i velicaju sadasnji i
    prijasnji ratni zlocinci

    Neznam kako cete me shvatiti kada Kazem da ce ove pizdarije potrajati jer je OPANAK jebeno
    opleo i nece se sam od sebe zaustaviti

    06-01-2015 00:21 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR
    pokretac teme Thread Started by gandalf

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Stari Grad:

          citat od gandalf:

        Steta, nikakve diskusije...
        A ja se ponadao malo kvalitetnijem razgovoru, na nivou...
        Malo vecem nivou od ameba, religioznih radikalista i povampirenih nacionaliste...


      A bola ganda dugo si bio odsutan .... prvo slabo je raje ostalo uopšte na forumu... a drugo, tokom tvog odsustva, svašta se i i izdogaðalo ovdje... do te mjere da su ljudi i otvorili grupe na fb odlazeæi s raznoraznih foruma, pa i ovog...
      šteta jest, ali je to tako, vidiš i nikoforove teme, i slabo habera i tamo...

    Ma eto meni ceif sa nabrijanim nacionalnim i religioznim majmunima da se peglam...
    Nista vise...
    Samo hocu da kazem da je svako vjerovanje u neku ideologiju bila ona vjerska ili nacionalna, ZLO.
    Duhovnjaci i romanticari, to je druga prica, ali hrvatine i bosnjacine mi izgledaju tako jadno u svemu ovome, da me je stid sto sam se rodio medju njima.

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    06-03-2015 22:42 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9503
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    cesto je diskutovati temu, pogotovo ovog sadrzaja kao ova a da neznas ko je sa druge strane i zato su vecina raje odabrali FB kao socijalni medij

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    06-09-2015 22:32 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Dok su gostovali na Moforaji trebao si ih uhitit
    Sada su pobjesnili,rasporedili se u Gruppe i nesmetano sisaju na FB i soli im na rep

    06-09-2015 23:37 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR
    pokretac teme Thread Started by gandalf

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Mi se nesto navalili na religiju (mislim s pravom) kao na dogmu, jer se radi o vjerovanju htjeli mi to ili ne...
    Ali taj prokleti nacionalizam... Kakva je tek to dogma braco draga...
    Kazu da je nacionalizam vjerovanje da je "tvoj" narod bolji od ostalih samo zato sto si se ti rodio u "njemu"
    11.gif 11.gif 11.gif
    Ne znam... Pisao sam o tim stvarima davno... Kaze, ponosim se da sam mostarac, hrvat, svedo... Ne kontam kako se covjek moze bubat u prsa necim sto nije sam uradio... 14.gif 14.gif (Ne bih sada da ulazim u New Age, reinkarnacije, biranje mjesta rodjenja04.gif 02.gif 11.gif )
    Ne bih se ja ovim bavio i pisao da to u biti nije sustina problema, prvo kod nas, a onda i na drugim mjestima... Milioni ljudi zive u bijedi, patnji, mrznji, zavisti, strahu, itd itd.. Samo zato sto su i oni a i susjedi im glupi ko topovi. Stvari su tako jednostavne, i tako lako bi ih se dalo rijesiti...
    Nisam ja tu da sta ispravljam niti da govorim drugima kako da zive... Nek crkne ko hoce, eto ga tamo... Ali ne bih sebi uskratio pravo da kazem sta mislim ni za sta na svijetu...

    @Stari grad Ja mislim da ima nade, jer ima u nas strasno puno pametne i "prosvijetljene" omladine sto se tice pitanja suzivota i gledanja na tzv naciju... Problem je vazda sto je zlo 100 puta vece od dobrog... Ne kaze se dzaba, sto jedan lud pokvari, 100 pametnih ne moze popravit... Ali to je za druge teme... Preporucujem knjigu "Ljudi lazi" M. Scott Peck
    Nije laka za citati, meni licno muka bila, ali vrijedna svake sekunde...

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    06-10-2015 11:59 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od pasha:

      cesto je diskutovati temu, pogotovo ovog sadrzaja kao ova a da neznas ko je sa druge strane i zato su vecina raje odabrali FB kao socijalni medij



    Neki od tih ljudi (a možda i mnogi ? ) su napustili forum upravo zato jer su znali ko je s druge strane i vidjeli šta se piše i kako.




    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    06-10-2015 15:18 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9503
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    jeli a kako ti znas razlog zasto je neko napustio forum, opet si vidovit ili je to proradio nacionalizam

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    06-10-2015 22:00 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    jok bolan, ima jedna vidovita na fb što baca sihire... možeš se tamo prijaviti u tu grupu, pa æeš ponovo nakon duže vremena biti s rajom s foruma koja su veæ od birvaktile u toj grupi...

    ona bacala sihire za predviðanje unazad u vrijeme, pa nam je objasnila neke stvari... 18.gif



    -

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    06-11-2015 13:39 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5249
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Stari Grad:

          citat od green:

        ima nešto gore i od nacionalizma...




      Jes green... samo... nestajali su kod nas i vrhunski struènjaci i prije rata i pravili debele
      karijere vani... sve je to ok... s druge strane opet,
      nacionalizam je uništio tkivo ovog društva, i puno je gora pošast i zlo nego to što ti navodiš..
      jer da prvo nestane, to što ti navede i još štošta bi se riješilo samo od sebe...

      Ja se opet ne zanosim... videæi stanje svijesti kod svijeta, i kako se mjestimièno odgaja omladina,
      u kakvom duhu i s kakvom pameæu i pogledom na svijet
      (pogledati dokumentarac o mostarskim gimnazijalcima odnedavno) ,
      teško da æe se neke velike i drastiène pozitivne promjene dogoditi u skoro doba...

      ... nažalost...



      -
    10.gif

    06-11-2015 18:27 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    prowler2 prowler2 is a Male
    moforaja


    Poruka: 5249
    Location: usa

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od gandalf:

      Mi se nesto navalili na religiju (mislim s pravom) kao na dogmu, jer se radi o vjerovanju htjeli mi to ili ne...
      Ali taj prokleti nacionalizam... Kakva je tek to dogma braco draga...
      Kazu da je nacionalizam vjerovanje da je "tvoj" narod bolji od ostalih samo zato sto si se ti rodio u "njemu"
      11.gif 11.gif 11.gif
      Ne znam... Pisao sam o tim stvarima davno... Kaze, ponosim se da sam mostarac, hrvat, svedo... Ne kontam kako se covjek moze bubat u prsa necim sto nije sam uradio... 14.gif 14.gif (Ne bih sada da ulazim u New Age, reinkarnacije, biranje mjesta rodjenja04.gif 02.gif 11.gif )
      Ne bih se ja ovim bavio i pisao da to u biti nije sustina problema, prvo kod nas, a onda i na drugim mjestima... Milioni ljudi zive u bijedi, patnji, mrznji, zavisti, strahu, itd itd.. Samo zato sto su i oni a i susjedi im glupi ko topovi. Stvari su tako jednostavne, i tako lako bi ih se dalo rijesiti...
      Nisam ja tu da sta ispravljam niti da govorim drugima kako da zive... Nek crkne ko hoce, eto ga tamo... Ali ne bih sebi uskratio pravo da kazem sta mislim ni za sta na svijetu...

      @Stari grad Ja mislim da ima nade, jer ima u nas strasno puno pametne i "prosvijetljene" omladine sto se tice pitanja suzivota i gledanja na tzv naciju... Problem je vazda sto je zlo 100 puta vece od dobrog... Ne kaze se dzaba, sto jedan lud pokvari, 100 pametnih ne moze popravit... Ali to je za druge teme... Preporucujem knjigu "Ljudi lazi" M. Scott Peck
      Nije laka za citati, meni licno muka bila, ali vrijedna svake sekunde...
    I za ovo 10.gif

    06-11-2015 18:29 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4675
    Location: NEBUCHADNEZZAR
    pokretac teme Thread Started by gandalf

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      http://tacno.net/novosti/viktor-ivancic-pismo-nepoznatom-pocinitelju/


    U sridu...

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    06-16-2015 06:34 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    Haidar
    SexNepoznat



    Poruka: 338

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Cak je i veliki Krleza rekao da je nacionalizam veci opium od religije...
    Na zalost u nas su te dvije stvari spojene jedna s drugom, tako da sinergija koja nastaje spojem religioznog i nacionalnog rusi sve dosadasnje stereotipe nacionalizma.
    Nacija je izgovor za sve. Lopovluk, zlocine, kriminal, nepotizam, vladavinu manjine nad vecinom, ali tako nam i treba. Glupost naroda oslikava se u njegovoj vlasti, tj vlastodrscima.
    Nacija ne postoji. To je samo konvencija. Oderite nam kozu svima i izvadite krv, da vidimo kako cemo se razlikovati...
    Tradicija je nesto sto spaja ljude. Na zalost ljudi nose tradiciju kao kozu, a ne kao odjecu. Licno mislim da bi takva trebala da bude. Ne u smislu da se mijenja kako vjetar dune, vec da nije dio nas, vec nesto sto nosimo na sebi ali ne zavisimo od toga, niti se mjerimo sa drugim ljudima koje je odijelo bolje, skuplje, svilenije...

    06-30-2015 01:41 Haidar is offline Pregledaj poruke od Haidar Dodaj Haidar u listu prijatelja
    KULJE1969 KULJE1969 is a Male
    raja




    Poruka: 1794
    Location: Brace Krpo 19

    Religija nije problem Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ne mislim da je religija problem niti mislim da su mnogi navalili na nju vec na one koji je predstavljaju.Pogotovo jos od raspada Ex Yu nacionalne stranke su vrlo glasno radile protiv mjesanih parova i brakova u cemu im nebi toliko poslo za rukom da nije bilo i uplitanja iz islamske zajednice itd.. Posto je grad Mostar do rata imao moguce i najveci broj takvih brakova i parova tu su ostale visestruke posljedice.

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane KULJE1969 dana 06-30-2015 u 01:43.

    06-30-2015 01:42 KULJE1969 is offline Pregledaj poruke od KULJE1969 Dodaj KULJE1969 u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com