Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » zlocinac sasa savinovic » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
pasha pasha is a Male
Super Moderator




Poruka: 9503
Location: uh jebo te

zlocinac sasa savinovic Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sarajevo -- Na suðenju Saši Savinoviæu za ratne zloèine poèinjene u Mostaru bivši civilni policajac V. S. je isprièao da je redovno obilazio punicu Nadu Franjo prije nego što æe je prisilno odvesti 1993. godine. Njegov punac Aleksandar Aco Stojiæ je takoðer obilazio Nadu, "dok se jednu noæ nije vratio uplašen".



“Elvira i ja smo bili kuæi. Došao je Aco oko devet, bio je prepadnut. Rekao je da je vojska odvela. Otišli smo do Vojne policije, rekli su nam da nisu radili nikakve akcije te veèeri, pa smo otišli do Civilne, iako znam da moji to ne rade”, izjavio je svjedok.

Prema njegovim rijeèima, Stojiæ mu je kazao da su tu noæ odvedeni i Kajtazi. “Vojnici su njemu rekli: ‘Šta æeš ti ovdje, Srbine?’ Stojiæ je bio Srbin, a Nada muslimanka”, pojasnio je svjedok.

Jutro nakon odvoðenja, rekao je svjedok, na poslu je saznao da su tijela pronaðena i otišao je u mrtvaènicu da ih vidi.

“Kada sam došao u mrtvaru, vidio sam Nadu i žene Kajtaze, bile su izrafalisane, puno krvi je bilo. Veæ su bile u vreæama, a iz vreæa je curila krv. Obezbijedio sam sanduk za Nadu i to dijete od deset mjeseci”, naglasio je svjedok.

Pred njegov odlazak u Njemaèku, kazao je svjedok, Stojiæ je bio pozvan u Vojnu policiju da izvrši prepoznavanje. Prema njegovim rijeèima, Stojiæ je prepoznao nekoga, ali nije smio od straha nikome reæi.

Kada je otišao u Njemaèku, svjedok je, kako je kazao, dobio informaciju da je Stojiæ odvezen u žutom “mercedesu” i da se za njegovu sudbinu ni danas ne zna.

S.V. je svjedoèio na suðenju Saši Savinoviæu, koji je optužen da je, kao pripadnik Antiteroristièke grupe (ATG) “Kažnjenièka bojna – Benko Penaviæ” Hrvatskog vijeæa obrane (HVO), od maja 1993. do kraja iste godine uèestvovao u ubistvima i prisilnom preseljenju civilnog bošnjaèkog stanovništva na podruèju Mostara.

Optužnica ga tereti da je 13. jula, zajedno s još tri pripadnika HVO-a, upao u stan Nade Franjo, nakon èega su odveli pet osoba, od kojih se jedna uspjela spasiti, a èetiri ženske osobe, ukljuèujuæi i bebu, pronaðene su mrtve.

Svjedok Adis Kajan se prisjetio kako je, kao èetrnaestogodišnjak, èuo lupanje i galamu u haustoru, uz povike: “Hajde izlazi!”, u noæi kada su odvedene njegove susjede Franjo i Kajtaz.

“Ja se sjeæam da se tada dežuralo na ulaznim vratima, ali ko je mogao zabraniti HVO-u da uðu”, istakao je Kajan.

Nadin brat, rekao je svjedok, bio je vozaè Midhata Hujdura, komandanta Armije BiH (ABiH) u Mostaru. To su, prema svjedoku, znali i pripadnici HVO-a.



(StarMo)

___________________________________________________________________

    neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
Oscar Wilde

05-20-2016 09:28 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com