Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Husaga Cisic » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Husaga Cisic Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

moglo bi se ovo staviti i na "politiku"...no , ipak je istorija...iako jos uvjek aktuelno...nakon 78 Godina...

    http://radiokameleon.ba/2017/05/21/o-autonomiji-bosne-husein-cisic-husaga-odgovor-ministru-iz-1939-godine/

12-18-2017 17:38 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Vrlo dobro razmishljanje pravog bosanca. Imam jedno pitanje za Garinchu. Zbog chega se Srbi u Srbiji nisu masovno odricali svog pravoslavlja kao shto su u BiH? Imam ja svoja saznanja , samo me interesuje kakva su tvoja.

12-18-2017 20:58 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2847
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od prowler2:

    Vrlo dobro razmishljanje pravog bosanca. Imam jedno pitanje za Garinchu. Zbog chega se Srbi u Srbiji nisu masovno odricali svog pravoslavlja kao shto su u BiH? Imam ja svoja saznanja , samo me interesuje kakva su tvoja.


Dobar Husaga 10.gif

Izvinite sto se uplicem...

Nije mi jasno ovo prowlerovo pitanje. Kad su se srbi odricali pravoslavlja u BiH? Na sta mislis?

Ne, nije zezancija, i nije provokacija. Pitam iz totalnog neznanja i ignorancije. Nisam dosada cuo za to (mozda zbog toga sto se nisam kretao u tim krugovima)

Pozz

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

12-18-2017 22:12 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989
pokretac teme Thread Started by garinca

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od prowler2:

    Vrlo dobro razmishljanje pravog bosanca. Imam jedno pitanje za Garinchu. Zbog chega se Srbi u Srbiji nisu masovno odricali svog pravoslavlja kao shto su u BiH? Imam ja svoja saznanja , samo me interesuje kakva su tvoja.


prowler , ja ti postujem nauku...islamizacija bosanskog zivlja je bila najizrazenija u periodu 15 i 16-og vijeka...po meni je to najbolje obradio najveci bosanskohercegovacki i jugoslavenski orientalista i islamolog dr. nedim filipovic...covjek od struke i pameti...tema je opsirna...najbolje je da sam probas rastabiriti...bujrum...

    https://srednjovjekovnabosna.wordpress.com/2010/08/30/nedim-filipovic-islamizacija-u-bih-i-islamizacija-vlaskog-stanovnistva-u-bosni-islamizacija-vlaha-izmedu-15-i-16-vijeka/


ovo "vlasko stanovnistvo" nije nikakav pogrdni naziv u onom obliku kakvim se danas koristi i dozivljava...
srbi kao narod u BiH u ova doba nisu postojali...postojali su bosanci (bosnjani)- pravoslavci i katolici , kao i takozvani krstjani...ko je i zasto kenvertirao na islam , svi odgovori se ne znaju , ali ovi spisi doktora filipovica daju jedan dio objasnjenja...mislim da je i samo prezime ovoga strucnjaka znakovito za ove procese... 02.gif

12-19-2017 10:19 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2847
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

OK.

mislio sam da je mozda bilo odricanja pravoslavlja u zadnjem vijeku. Mislio si na srednji vijek. OK

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

12-19-2017 10:36 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od makso:

        citat od prowler2:

      Vrlo dobro razmishljanje pravog bosanca. Imam jedno pitanje za Garinchu. Zbog chega se Srbi u Srbiji nisu masovno odricali svog pravoslavlja kao shto su u BiH? Imam ja svoja saznanja , samo me interesuje kakva su tvoja.


    Dobar Husaga 10.gif

    Izvinite sto se uplicem...

    Nije mi jasno ovo prowlerovo pitanje. Kad su se srbi odricali pravoslavlja u BiH? Na sta mislis?

    Ne, nije zezancija, i nije provokacija. Pitam iz totalnog neznanja i ignorancije. Nisam dosada cuo za to (mozda zbog toga sto se nisam kretao u tim krugovima)

    Pozz
Mislio sam na period otkako Otomanska imperija upade na Balkan. Osvojili su i Srbiju i BiH. U BiH su se ljudi masovno preobrachali u Islam. Islama tu nije bilo prije. Moje pitanje je bilo usmjereno na Srbiju. Srbija iako pod Osmanskom okupacijom nije bila islamizirana u tolikom obimu kao BiH. Pitanje je zashto?? Isto su kao BiH bili okupirani. Kontash?

12-19-2017 21:23 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5248
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od garinca:

        citat od prowler2:

      Vrlo dobro razmishljanje pravog bosanca. Imam jedno pitanje za Garinchu. Zbog chega se Srbi u Srbiji nisu masovno odricali svog pravoslavlja kao shto su u BiH? Imam ja svoja saznanja , samo me interesuje kakva su tvoja.


    prowler , ja ti postujem nauku...islamizacija bosanskog zivlja je bila najizrazenija u periodu 15 i 16-og vijeka...po meni je to najbolje obradio najveci bosanskohercegovacki i jugoslavenski orientalista i islamolog dr. nedim filipovic...covjek od struke i pameti...tema je opsirna...najbolje je da sam probas rastabiriti...bujrum...

      https://srednjovjekovnabosna.wordpress.com/2010/08/30/nedim-filipovic-islamizacija-u-bih-i-islamizacija-vlaskog-stanovnistva-u-bosni-islamizacija-vlaha-izmedu-15-i-16-vijeka/


    ovo "vlasko stanovnistvo" nije nikakav pogrdni naziv u onom obliku kakvim se danas koristi i dozivljava...
    srbi kao narod u BiH u ova doba nisu postojali...postojali su bosanci (bosnjani)- pravoslavci i katolici , kao i takozvani krstjani...ko je i zasto kenvertirao na islam , svi odgovori se ne znaju , ali ovi spisi doktora filipovica daju jedan dio objasnjenja...mislim da je i samo prezime ovoga strucnjaka znakovito za ove procese... 02.gif
Nije pitanje o srednjovjekovnom vremenu nego o vremenu kada Otomani upashe na podruchije Balkana.

12-19-2017 21:25 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2847
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

OK
razumili smo se

10.gif

Procitaj ovaj Garincin link

10.gif 10.gif

Odlican
Podugacak i argumentiran

Bas prica o vremenu nakon Turskog osvajanja i sljedece decenije

zanimljivo

BTW
o Vlasima sam nedavno citao diskusije na jednom hrvatskom forumu.
Morlaco je latinska rijec koja se i danas upotrebljava u Spaniji, danas ima znacenje bika ili pogrdan naziv za muslimane, moro(mauro)-morlaco (kao kod nas balija, mada je originalno bilo upuceno na tamnopute iz Magreba)
Bila je rasprava o vlasima dalmacije, vlasima sa otoka i vlasima iz unutrasnjosti.
Tvrde da nisu Vlasi srbi, da su stocari i nomadi uglavnom. Mozda su danas najvise naseljeni u Rumuniji
Ponukan time, trazio sam informaciju i na srpskim forumima, i mogu vam reci da se podudara

Jedno je sigurno, pojam vlasi su pogrdni naziv, od Balkana do Iberijskog poluotoka i cak se odnosi na ljude koji nemaju veze izmedju sebe (srbi i marokanci npr)

Zatim je isto zanimljivo pitanje kako i zbog cega su 'naslijedili' naciju. Zbog cega su Vlasi npr srbi, kako su se domicilni narodi kroatizirali i posrbili.
Odosmo duboko (mozda bi bolje bilo da nastavimo na temi o dolasku slavena na nase prostore, koju sam birvaktile postavio)

Pozz

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

12-19-2017 23:27 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

A Cincari. Od Husage do Cincara.

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

02-01-2018 20:20 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
zorokrik zorokrik is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1337
Location: St.Marino

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Razoèarao samse u ovom nevremenu u Èišiæe

18.gif

___________________________________________________________________

    bar_dan.gif

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane zorokrik dana 02-02-2018 u 16:09.

    02-02-2018 16:09 zorokrik is offline Pregledaj poruke od zorokrik Dodaj zorokrik u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com