Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » TRADICIJE MOSTARA » KUHINJA » Hrana za bebe » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Maja Maja is a Female
bice nesto od mene


Poruka: 307
Location: Oslo

Hrana za bebe Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zanima me sta ste davali svojim bebicama kad ste pocinjali sa cvrstom hranom? Koju su hranu pravo volili, koju nisu? Jesu li nastavili sa istim navikama ili im se kasnije favorit hrana promijenila?
Imam bebu kojoj je danas na zdravlje 5 mjeseci pa pocinjemo polako uvoditi cvrstu hranu. Za sada kasa od zitarica, rize i kukuruza, pa malo bananice, jabuke, he he ide dobro za sada. Kojom brzinom da joj uvodim novu hranu, mora li se striktno pridrzavati dobi djeteta? Hmmm milion pitanja odjednom. Pravo je zanimljivo gledati njenu facu kad joj prvi put nesto dam pa one okice koje odgovor traze gledajuci me.

___________________________________________________________________
Zivjeli 100 godina!

11-06-2006 15:15 Maja is offline Posalji Email za Maja Pregledaj poruke od Maja Dodaj Maja u listu prijatelja
Carmela Carmela is a Female
vjeciti optimist




Poruka: 7603
Location: ja nisam odavle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Do sedam dana pauze kad poène nešto novo radi moguæe alergije da se ne zapitaš od èega je ako se pojavi. Ako je beba napredna, nije bolešljiva...može polako sve. Nemoj pretjerivati s mrkvom i jaèim mesom, bijelo je sasvim dovoljno za poèetak. Ja se nisam pridržavala dobi, moja obojica su veæ sa 7,8 mjeseci jeli apsolutno sve, sem oraha, jagoda i svinjetine koji izazivaju strašne reakcije kod djece. Jagode mi je stariji sin povraæao do unazad dvije godine (sada ima sedam).

___________________________________________________________________

    Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

11-06-2006 15:40 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
behar behar is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1141

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Draga Majo, prvo sto bih ti voljela reci je - UZIVAJ! To tako brzo prodje, moja Majo, uzivaj i neka je srecan petomjesecno rodjendan tvojoj bebici 33.gif , naravno, uz najljepse zelje za jos puno docekanih mjeseci i godina u zdravlju i bezbriznoscu.

Sto se tice cvrste hrane, moje su klinke davno bile male, ali se dobro sjecam prve banane, jabuke...Sve ti je relativno, moja Majo. Mojoj starijoj bijahu tek dva mjeseca, ostavim je na sat vremena kod gazdarice, ona nju nahranila pitom krompiracom 24.gif i sve bjese O.K. A ja sve strogo po receptu 19.gif elem ova mi krompiraca pokvari svu koncepciju.

Sta hocu reci? Cini mi se najbolje je pratiti djecije zelje. Ako dijete jede s apetitom neku hranu, onda mu to i daji, ako se na nesto mrshti, onda ga na to ne forsiraj. Ta zna beba sta joj se svidja, zar ne 01.gif .

Ove mlade mame ce ti sigurno dati vise prakticnih savjeta, ja ti samo mogu reci postuj bebin izbor, postepeno uvodi svu slanu hranu, daji dovoljno vode i - prati kakva je stolica.

A ako slucajno imas jos mlijeka, zadrzi to sto duze mozes, ako nista kao desert.

___________________________________________________________________

    11-06-2006 15:44 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
    Maja Maja is a Female
    bice nesto od mene


    Poruka: 307
    Location: Oslo
    pokretac teme Thread Started by Maja

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Hvala behar! 33.gif

    Ma tako i kontam davati joj sve postepeno, nego ovdje je propaganda uzasna, u petom strogo samo to i to, u sestom to i to, pa me nerviraju s tim. Ona pokazuje zelju za hranom, kad vidi svoju kasiku vec pocinje zijevati. Joj kad ce do pirjana vise dogurati?
    Ne kontam sta im znaci malo soli? Koliko je to malo soli?

    ___________________________________________________________________
    Zivjeli 100 godina!

    11-06-2006 15:56 Maja is offline Posalji Email za Maja Pregledaj poruke od Maja Dodaj Maja u listu prijatelja
    behar behar is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1141

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ma ta je propaganda bila i kod nas prije 30 godina, onaj ko je pratio, a bijah jedna od tih, zna kako je to islo, te nemoj jaje, jagode i sl...sve je to OK, to je hrana na koju su ceste alergije i nije se igrati s tim, ali isto tako ne treba zanemariti nasljedni faktor. Ako niko u porodici nije alergican na jaja , mala je vjerovatnoca da i novorodjenche bude...

    Sto reche malo soli, pa to ti je onoliko soli koliko je dovoljno da kasica dobije lagano slani okus, dakle zaista malo. I, ako me sjecanje dobro sluzi, ja sam sok od jabuke, razrijedjen s 1/3 prokuhane, ohladjene vode, pocela davati vec od 21. dana. Znaci beba od pet mjeseci moze poceti kushati skoro sve sastojke nase prehrane, u malim kolicinama, naravno. Maltene u tragovima. Jedino sto mislim da ne treba puno davati su svi keksichi tipa petiti beurre i ostali "brashnavi" proizvodi - da ne detaljisem, ali znaju biti "odgovorni" za anemiju...

    Ovdje bebi od pet mjeseci preporucuju cak i artichoke, tikvice, bizhu, jaja, puter (maslac) ...ma sve, u malim kolicinama.

    Ma cekaj dok ti Carmela 10.gif vidi temu, ona ti je tu puno mjerodavnija od mene a ima sigurno i drugih mladih majki na forumu.

    ___________________________________________________________________

      11-06-2006 16:46 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
      behar behar is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1141

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ups, ne vidjeh prije Carmelin post 10.gif

      pardon, pisem s posla, pola na telefonu, pola na forumu 19.gif

      ___________________________________________________________________

        11-06-2006 16:49 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
        Zadavalica Zadavalica is a Female
        bice nesto od mene




        Poruka: 1632
        Location: s dna kace

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ja sam svojoj kcerkici pochela uvoditi "pravi "ruchak sa 5 mjeseci

        supu sam procjedjivala da ne bude masna

        ruchala je sve shto i mi samo shto bih sve propasirala i bez vegete i bibera sa malo soli

        bananu sa petit keksom

        pechenu jabuku

        izmiksane jagode

        kao vocne obroke 10.gif

        ___________________________________________________________________
        ...ko ne pamti, iznova prozivljava...

        11-06-2006 21:41 Zadavalica is offline Posalji Email za Zadavalica Pregledaj poruke od Zadavalica Dodaj Zadavalica u listu prijatelja
        Carmela Carmela is a Female
        vjeciti optimist




        Poruka: 7603
        Location: ja nisam odavle

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        E ovako ko Djemila sam i ja svoje hranila 10.gif mladji je jeo saft graha s nepuna tri mjeseca 19.gif . Samo jednu stvar preporuèujem svima a to je da miksaju i pasiraju hranu bebama dok prvi zubiæi ne niknu i onda odmah sjeckati kako bi što ranije navikli na žvakanje jer poslije su problemi kad mu hoæeš dati hranu a ono naviklo da samo guta a da ne žvaæe.

        ___________________________________________________________________

          Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

        11-06-2006 23:20 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
        almonda almonda is a Female
        seka


        Poruka: 681
        Location: NYC

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        33.gif 33.gif za bebu
        Upravo kao sto rece djemila i Carmela i ja sam svoje tako hranila.
        Jest da je to bilo davno, ali se vrlo dobro sjecam da mi je kcerka
        jela saft od graha sto rece Carmela vec od 4 mjeseca.
        Savjetujem ti da sve uvodis pomalo, zavisi od bebina ukusa, izuzev soli.

        Sretno

        ___________________________________________________________________
        Zivot nam vraca samo ono sto mi drugima dajemo.....

        11-06-2006 23:43 almonda is offline Pregledaj poruke od almonda Dodaj almonda u listu prijatelja
        tweetymo tweetymo is a Female
        moforaja




        Poruka: 3089
        Location: dvica kruzno oko hita

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        neznam kako ccije djete ali ja sam svom jako rano pocela davati uz mljeko i sve drugo kasice sam mu samapravila jer kupovne nije htjeo a sve drugo je htjeo tako da nisam imala problema ali bitno je da djete dobiva sve sto mu treba i mogu bit sretna da nije odrastao na konzervansu da tako kazem pokusvaj svasta po malo umaci mu sredinu hljeba u sve varivo i vidi kako ce prihvatat i nemo ga silit her bebi treba da prihvati okus ali mljeko mora ostati vazna komponenta ishrane

        sretno

        ___________________________________________________________________
        Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

        12-09-2006 21:16 tweetymo is offline Posalji email za tweetymo Pregledaj poruke od tweetymo Dodaj tweetymo u listu prijatelja
        JABUKA JABUKA is a Female
        avenija kruzno


        Poruka: 134
        Location: Skandinavija

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ja sam mojoj djeci pocela davati cvrstu hranu od 4-tog mjeseca, krompirpire, kasicu od kukuruza, malo kasice od borovnica(protiv zatvora), caj od kamilice...

        To onih prvih nekoliko sedmica,a kad sam vidjela da hoce da jedu ,davala sam im skoro sve sto i mi jedemo, rizu kuhanu na mlijeku i izmiksanu, griz, voce...

        Oprezno sa zeljezom i medom!!! Kazu da djeci do godinu dana ne treba puno zeljeza, a med moze sadrzavati neke bakterije, potpuno bezopasne za odrasle, ali opasne za bebe!

        01-04-2007 16:40 JABUKA is offline Pregledaj poruke od JABUKA Dodaj JABUKA u listu prijatelja
        nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com