Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » stetan uticaj sunca » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
HoneyMNE HoneyMNE is a Female
moforaja




Poruka: 2645
Location: Montenegro

stetan uticaj sunca Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Njega tela
Od štetnog uticaja sunca odbranite se hranom
Od štetnih suncevih UV zraka leti nas ne štite samo kreme za suncanje, nego i hrana. Pojedine su namirnice osobito bogate materijama koje kožu hrane i štite iznutra i tako spijrecavaju nastanak bora, ali i mnogo opasnije promjene na koži koje mogu dovesti do raka kože. Pijte mnogo tecnosti i jedite ribu, maslinovo ulje, voce i povrce i vaša ce koža ostati svježa i zdrava. Sunceve zrake mogu štetno uticati i na oci. Cuvajte njihovo zdravlje i nekoliko puta nedjeljno jedite hranu bogatu luteinom kao što su kelj i spanac. Lutein štiti mrežnicu oka od uticaja UV zraka.
Mrkva je bogata beta karotenom koji sprijecava UV zrake da prodiru u dublje slojeve kože. Jedno je istraživanje pokazalo da uzimanje 25 mg beta karotena (jedna i po mrkva) tokom 12 nedelja prije izlaganja suncu stvara prirodnu zaštitu kože poput kreme zaštitnog faktora 2-4.

Jetrice sadrže mnogo bakra i vitamina B6 koji pomažu u stvaranju melanina, pigmenta kože koji je štiti od sunca. On je zaslužan i za lijepu, preplanulu boju kože. Drugi dobri izvori bakra su školjke, žitarice, pasulj i sušeno voce.

Iako ne štiti od sunca, konzumiranje vecih kolicina tecnosti cuva od dehidracije. Ona je opasna za kožu jer utice na gubitak njene elasticnost.

Istraživanja su pokazala da masnoce iz riba štite od UVA i UVB zraka tako što smanjuju nivo materija koje uzrokuju opekotine na koži. Jedite barem jednom do dvaput nedjeljno ribu bogatu masnocama kao što su losos, skuša i sardele.

Jabuke su dobar izvor flavonoida. Oni cine grupu antioksidansa koji djeluju protiv slobodnih radikala koji nastaju pod uticajem UV zraka i odgovorni su za nastanak opekotina i raka kože. Ostali izvori flavonoida su caj, crveno vino, tamna cokolada, borovnice i dr.

Jedna je australijska studija pokazala da maslinovo ulje u kombinaciji s vocem, povrcem i mahunarkama sprijecava nastanak bora. Njihovom nastajanju pridonosi izlaganje suncu.

Prema jednoj studiji, ljudi koji jedu mnogo suvih šljiva imaju manje bora na podrucjima koji su izloženi suncu. Šljive su bogat izvor antioksidansa.

___________________________________________________________________
HoneyMNE
*Što ja volim kad me ne znaju...a ne volim kada lažu* 18.gif
puca.gif

07-18-2007 23:04 HoneyMNE is offline Posalji Email za HoneyMNE Pregledaj poruke od HoneyMNE Dodaj HoneyMNE u listu prijatelja
Baltazar Baltazar is a Male
samo sto nisam




Poruka: 1255

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Znaci sve to da pojedemo i nasunce"brez" problema 10.gif 02.gif

___________________________________________________________________
Jaaa,moja ti sto se ispricasmo 04.gif

07-22-2007 06:00 Baltazar is offline Posalji Email za Baltazar Pregledaj poruke od Baltazar Dodaj Baltazar u listu prijatelja
kozavadi kozavadi is a Male
rodjeni




Poruka: 869
Location: Atlantida

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bolje na suncu nego na k 38.gif u 35.gif

___________________________________________________________________
Koprofagija - medicinski termin za konzumiranje vlastitih fekalija. Razlog bolesti nepoznat. Pretpostavlja se da konzument neobiènim ponašanjem želi skrenuti pažnju okoline na sebe

07-22-2007 06:17 kozavadi is offline Posalji email za kozavadi Pregledaj poruke od kozavadi Dodaj kozavadi u listu prijatelja
BiH BiH is a Male
rodjeni




Poruka: 953

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Suprotno vjerovanju kako izlaganje suncu poveæava rizik nastanka tumora, nova istraživanja pokazuju da sunce zapravo pomaže u borbi protiv te bolesti. Sunce poveæava broj vitamina D u krvi, a upravo nedostatak tog vitamina izaziva rak. Statistike su takoðer pokazale kako žene koje žive bliže ekvatoru rjeðe obolijevaju od raka dojki


18.gif

___________________________________________________________________
Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

08-04-2007 20:43 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
BiH BiH is a Male
rodjeni




Poruka: 953

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ovo podsjeca kad u jednom nasem filmu neki dedo kaze nekom malom- sto vise ucite sve ste gluplji. Tako i ovi naucnici-danas jedno sytra drugo. Meni je jos najbolje s mobitelima, dosad sam bar 10 puta procito da su stetni i isto toliko da nisu.
Pa ti sad budi pametan.

___________________________________________________________________
Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

08-04-2007 20:46 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
funkyg funkyg is a Female
bazencic




Poruka: 4040
Location: starMo-Vela havle

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Stetno mi je svasta nesto u zivotu!!!!

___________________________________________________________________



      08-05-2007 10:33 funkyg is offline Pregledaj poruke od funkyg Dodaj funkyg u listu prijatelja
      mica maca mica maca is a Female
      bice nesto od mene




      Poruka: 430
      Location: živim u blizini....

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od funkyg:

        Stetno mi je svasta nesto u zivotu!!!!


      I to što kažeš 10.gif

      ___________________________________________________________________
      ako pametne misli prolaze vašom glavom znaèi da se tamo ne zadržavaju

      08-05-2007 12:14 mica maca is offline Pregledaj poruke od mica maca Dodaj mica maca u listu prijatelja
      Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
      moforaja




      Poruka: 5955
      Location: U podrumu

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od mica maca:

            citat od funkyg:

          Stetno mi je svasta nesto u zivotu!!!!


        I to što kažeš 10.gif


      ....nije, nije, od ljubavi stete nema (a ni neke velike koristi !) 13.gif 13.gif

      ___________________________________________________________________
      Moj Mostare ko ti lomi grane,
      ko zavadi mostarske jarane,
      ko to tebi istoriju piše,
      ko to želi da te nejma više.

      08-05-2007 12:20 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
      mica maca mica maca is a Female
      bice nesto od mene




      Poruka: 430
      Location: živim u blizini....

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      A ima ima ponekad 21.gif

      ___________________________________________________________________
      ako pametne misli prolaze vašom glavom znaèi da se tamo ne zadržavaju

      08-05-2007 12:56 mica maca is offline Pregledaj poruke od mica maca Dodaj mica maca u listu prijatelja
      Maja Maja is a Female
      bice nesto od mene


      Poruka: 307
      Location: Oslo

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ma najbolje je ono za suhe sljive, nemas kad ni pocrnit kad te cenifa safata.

      ___________________________________________________________________
      Zivjeli 100 godina!

      08-22-2007 07:35 Maja is offline Posalji Email za Maja Pregledaj poruke od Maja Dodaj Maja u listu prijatelja
      bosonoga bosonoga is a Female
      lela




      Poruka: 2804
      Location: daleka polja

      sunce moze zaustaviti kancer Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      neprestano kontraditornosti i kome da vjerujes 14.gif
      jedna grupa medicinskih strucnjaka iz amerike i norveske koristila je matematicke formule da bi izracunala koliko D-vitamin, koji proizvodi nase tijelo, dobija pomoc od sunca. prema tom studiju doslo se do zakljucka da stanovnici australije dobiju putem suncevih zraka pet puta vise D-vitamin nego stanovnici norveske, britanije ili svedske.
      D-vitamin ne smanjuje rizik od kancera, ali smrtnost je mnogo manja i postoje vise sanse da se prezivi od kancera u toplijim zemljama.D-vitamin, koji covjek dobija iz suncevih zraka, vjeruje se da uzrokuje dobrocudne tumore. mada studije pokazuju da je veci broj oboljelih od raka na kozi u suncanim zemljema, zakljucuje se na kraju, da suncane zrake u normalnim kolicinama mogu daleko vise koristiti nego stetiti pacijentima oboljelim od kancera.

      ___________________________________________________________________
      ^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

      01-20-2008 12:15 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
      nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com