Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » Mostarac nekada pravio avione, danas izra » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7085
Location: BiH

Mostarac nekada pravio avione, danas izraðuje kljuèeve Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

MOSTARAC NEKADA PRAVIO AVIONE, DANAS IZRAÐUJE KLJUÈEVE

Pažnju sluèajnog prolaznika mostarskom Cernicom na trenutak ukrade neobièno dugo, ali nadasve veselo i zanimljivo zadržavanje mušterija u jednoj kljuèarskoj radionici.

Iako izvana djeluje sasvim obièna, još jedna u nizu radionica za izradu kljuèeva i graviranje imena na metalnim ploèicama, radnja Omera Kolukèije, najpoznatijeg majstora jednog od najcjenjenijih zanata u Mostaru ali i mnogo šire, èuva prièu èovjeka èiji su životni put obilježile znaèajne promjene.

Pri ulasku u radnju, goste koji tu dolaze po prvi put, pored neizostavnog osmijeha 77-godišnjeg

    Omera Kolukèije
, doèeka red mušterija, koji èekaju na izradu svojih kljuèeva, ali i na ono još bitnije i cjenjenije, savjet o sigurnosti njihovih domova, koji se ne može, ali kod Kolukèije i ne treba, na bilo koji naèin platiti.

Od alata za izradu kljuèeva, raznovrsnih brava i ostalih prateæih materijala, detalji koji u rafama radnje, na neki èudan naèin lièe na uljeze su makete aviona. Nekada su ti avioni proizvoðeni u mostarskom Sokolu, u kojem je Kolukèija proveo 34 godine.

Omer Kolukèija, kao stipendista Sokola, najpoznatije jugoslovenske fabrike u sektoru avioindustrije, Vazduhoplovnu vojnu školu u Zemunu završio je davne 1956. godine. I danas aktuelna zanimljivost iz školskih dana je èinjenica da se maturanti iz njegove generacije, oni koji su ostali u životu, još uvijek sastaju obilježavajuæi godišnjice mature. Kasnije je Kolukèija završio, kako je rekao u intervjuu za agenciju Anadolija, tehniku, pa fakultet.

„U svom radnom vijeku, radio sam sve od radnika za mašinom do tehnologa, konstruktora, rukovodioca i sve što je trebalo“, rekao je Kolukèija.

Makete aviona nekada proizvoðenih za potrebe Jugoslovenske narodne armije (JNA) u radnji Omera Kolukèije, ali i kljuèevi u istim rafama, postavljeni u jedinstven ram, sami od sebe prièaju prièu ovog vremešnog inžinjera mašinstva. Nekada je Kolukèija laièki reèeno „pravio avione“, a danas izraðuje kljuèeve. Pokazatelj je to kako je rekao, stanja u privredi u BiH.

Od kraja rata pa do današnjih dana on je razvio svoj novi posao i postao jedan od najtraženijih majstora za izradu kljuèeva.

„Reæi da neko pravi avion, malo je to teško objasniti nekom ko nikada nije bio u fabrici aviona, jer su u takvoj fabrici zastupljene sve specijalnosti, tako da niko ne može sam da izradi letjelicu, ali svako može biti dio tima koji to radi. Prema tome ja sam, na moju sreæu kao i svi mi koji smo radili u fabrici vazduhoplova, imao sreæu da sam radio u toj fabrici, jer pored toga što smo radili da bi zaradili platu, imali smo priliku da mnoge stvari nauèimo, što u drugim industrijama nije moguæe“, prisjetio se Kolukèija.

Kolukèija je u Sokolu radi na gotovo svim pozicijama.

„Poèeo sam od radnika za mašinom jer sam prvo završio tokarski zanat, a poslije jednostavno potrebe proizvodnje su bile takve, a i moje nekakve nove moguænosti kroz rad i dalje školovanje tako da sam jednostavno radio i kao tehnolog i konstruktor alata kojima su se odreðeni dijelovi proizvodili kako bi se zadovoljili odreðeni tehnièki propisi koje avion zahtijeva. Bio sam i rukovodioc, prema tome skoro da nema posla u fabrici na kojem nisam na ovaj ili onaj naèin bio zastupljen“, pojasnio je.

-„Soko je danas mogao raditi u civilnom sektoru sa duplim kapacitetom“-

Rado se Omer Kolukèija prisjeæa vremena provedenog u Sokolu, koji je, kako je rekao, danas mogao raditi u oblasti civilnog vazduhoplovstva u duplom kapacitetu.

„Obzirom da je to bila vojna fabrika, nikad se nije govorilo o taènim kolièinama, ali mi smo proizvodili naše jugoslovenske avione od Galeba, Jastreba Orla do G-4. Možda je naajinteresantnije naglasiti jednu stvar da paralelno sa proizvodnjom tih aviona za potrebe jugoslovenske armije mi smo bili usvojili prozvodnju velikih djelova za putnièke avione i za veliki broj frimi u svijetu veæ smo bili poèeli proizvodnju i postigli zavidan kvalitet u toj prizviodnji i danas je mogao Soko da prizvodi te dijelove èak da duplira kapacitet i ljudski i materijalni meðutim politièke prilike su takve da nije došlo do toga“, naglasio je on.

Kolukèija se zaradom od izrade kluèeva ne može obogatiti, a kako je rekao, svi bi trebali da na neki naèin rade i zaraðuju, da koriste svoje znanje i sve svoje kapacitete.

(Anadolija)
    http://source.ba/clanak/87291141004/vijesti/ Mostarac%20nekada%20pravio%20avione,%20danas%20izra%C4%91uje%20klju%C4%8Dev
    e

___________________________________________________________________

    04-20-2013 10:52 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    Boza Boza is a Male
    moforaja




    Poruka: 4600
    Location: ni na nebu ni na zemlji

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Omer Kolukcija je ziva mostarska legenda
    Interesantno je da je Velezova legenda Nusret CHerkic Dajdzi njegov glavni ahbab
    pa je fino promuhabetit pokoju sa njima o starom Mostaru i Velezu

    04-20-2013 11:27 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
    cheri cheri is a Female
    moder u peMziji




    Poruka: 3806
    Location: Svizzera

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ljetos zaglavila brava, nisam mogla uæi u stan. Sreæom blizu njegova radnja pa zatražila pomoæ. Na stranu struènost (prije no što je i vidio bravu odmah shvatio u èemu je problem, a potom je problem i riješen), nego što je LJUDINA. Više mi je godio razgovor s Omerom to kratko vrijeme (o prošlosti, sadašnjosti Mostara još mnogo èemu), nego da s nekim satima æakulam.

    Eto samo da pohvalim ovog vrsnog strucnjaka i èovjeka. 10.gif

    09-13-2013 23:56 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17853
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    10.gif

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    09-16-2013 22:30 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com