Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » LEGENDE MOSTARA » Prica o Ali Hamzi 1 dio (autor Smajo Spago) » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8042

Prica o Ali Hamzi 1 dio (autor Smajo Spago) Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

...moj tekst objavljen u casopisu "M-M" u januaru 1997 o sudbini jednog mostarca kome nisu dali da
se rodi u svome gradu...


Mostarac koji nije mogao da se rodi u svom gradu

ALI HAMZA OD HERCEGOVINE

Dosta je prica ispricano, zapisa zapisano i pjesama ispjevano o Mostarcima, cuvenim i necuvenim, o
njihovim tugovanjima i nostalgijama, o sjecanjima i jadikovkama, o stradanjima i nadanjima.
A sta rade i kako se ponasaju Mostarci koji jos nikad nisu bili u Mostaru, koji od radjenja nisu bili
„kuci“. Takvih je mashalah, dosta sirom svijeta. To su oni kojima ce, dok su zivi, u rodnom listu pisati
da su devedeset i tamo neke rodjeni u muhadzirluku. A da je bilo srece bili bi rodjeni u svom Mostaru
Kako biti „rodjeni“ a da nisi rodjen na Neretvi? Kako postati liskom u okruzenju u kome liske nisu
prirodna pojava? Medju irvasima, kengurima ili krokodilima…I onda se zapitati: Da li se liska radja ili je
zivot stvara?
Ako je suditi po ovom Mostarcu, o kojeme ce biti rijeci u daljem tekstu, liska se – radja. To smo znali
cim je stigla informacija iz porodilista u Kelnu, u kojem je u decembru 93, tacnije 47 dana nakon sto je
srusen Stari most, u porodici Durakovic dosao na svijet „mali div“ od pedeset i sedam centimetara i pet
i pol kila. Dali smo mu ime Ali Hamza. Ustvari, dali smo mu odmah dva imena. Prvo ime je po dajidzi
rahmetli Aliji, koga pronadjosmo ubijenog medju onih osamdeset i osam na Uborku. Tu dileme nije
bilo. A ovo drugo ime, Hamza? Pa zar ima „mostarskijeg“ imena od toga!
Mucio se Ali Hamza dugo dok nije prve rijeci preko jezika prevalio, a sad ga ne mozes usutiti. Pratili
smo svaki njegov korak, svaki potez, svaku njegovu rijec I komentarisali. Nije mu bilo ni godinu, kad
smo mi stariji, po ko zna koji put pregledavali one tuzne video snimke rusenja Starog mosta, kad u
jednom momentu Ali Hamza stade pred televizor I rece: “Puk’o mos’”. Mi se samo zagledasmo. Dugo
je to bilo jedino sto je znao I htio kazati. I dan danas, a pune su mu dakle tri godine, cesto sjedne
medju nas I upija svaku rijec. Sta on od svega toga razumije, tesko je reci.
Nedostaje mu puno toga u ovoj tudjini. Prvo dede I nene, koji bi sa njim mogli “naprdivati” do mile
volje I koji bi za njega imali vise vremena. Nedostaju mu I njegovi “akrami” sa sokaka, sa kojima bi
istrazivao sav ovaj silni svijet. Posmatramo ga kad izadje vani u dvoriste, medju “svapsku” dijecu. Svi
imaju neke skupocijene igracke, ima doduse I Hamza, ali mu ta igra ne lezi. Obicno je zavrsi sakom po
nosu neke mamine maze. On se nakon toga vrati kuci, stane kod prozora, nesto “ronca” za sebe I
gleda kako mamica brise krv sa nosa svom mjezimcetu. Ubrzo zazvoni na vratima I tad slijedi ono
“Entschuldigung”. Toga dana Ali Hamza ne izlazi vise vani. Niko ga ziv ne bi mogao natjerati na to. Mi
cesto kazemo kako Ali Hamza ne moza nikako naci zajednicki jezik sa djecom u dvoristu. A kako ce
ga I naci, kad ga ni ne zna.
Jednom prilikom lista on neku slikovnicu I ja ga onako usput upitam, da vidim kako reaguje:
- “Was ist das?”
- Das ist “cuko”!
Rekao je bas tako. Ni Hund, ni pas, ni pseto, nego bas cuko. A smijale su mu se k’o zift garave oci.
Zadovoljan sto me zezn’o. Tek su mu tri a vec zaza. Je li to znak da se liska ipak radja…
Ali Hamzi se u okruzenju u kojeme raste, posvecuje posebna paznja. Ko je god ljetos isao u Mostar,
vratio bi se sa necim specijalnim za Hamzu. Prvo su sa Tepe, od dede za Hamzu, stigle rane tresnje,
pa kasnije smokve tenice, pa sipci “glavasi”, pa “sladunci”, a i nekoliko ljutunaca “ulicara”. Nedavno
mu je neko u jednoj kesi donio koscela. A i sam sam mu muhajem, iz Mostara ljetos donio jednu
dvolitru vode sa cesme, napojio ga i rekao mu: „Sad ti vise niko ne moze reci da se nisi napio
Radobolje!“
I dok ga posmatramo kako raste, kako napreduje, kako se razvija, prognoziramo sta ce raditi i kakav
ce biti, kad se inshalah, jednog dana vrati u Mostar.
- krasce sipke iz tudjih basca,
-imace jedinicu iz vladanja,
- padace na popravni iz dva,
- tucace za kartu pred kinom,
- skakace sa Starog mosta za lovu,
- marisace se sa “papcima” u starom gradu,
- krasce karpuze na Tepi,
- fatece stiglice u Cimu,
- lovice ribu u Blagaju,
- pustace se na “slaufu” od Skakala do Starog,
- suncace se u februaru pred Revijom,
-uvaljivace se na utakmice preko zida,
- nece dati narodu da s mirom prolazi ulicom,
- igrace u Velezu,
- postice Ramazan,
- bice ga dosta sokaku,
- bice ga dosta Mahali,
- bice ga dosta Mostaru.

A Mostar ga jedva ceka.


Smail Spago
(decembar 1996, casopis “M-M”, broj 7)

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

01-08-2010 12:21 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Smajo 33.gif 33.gif Deni 33.gif 33.gif

___________________________________________________________________

    01-08-2010 12:38 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    denani denani is a Male
    moforaja




    Poruka: 8042
    pokretac teme Thread Started by denani

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od tvrancic:

      Smajo 33.gif 33.gif Deni 33.gif 33.gif



    ...svi komplimenti Smaji 10.gif 33.gif ... ja sam ti ko Sela postar, samo prenosim 01.gif

    P.S.
    Procitaces i drugi dio ...

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    01-08-2010 12:44 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    tvrancic tvrancic is a Male
    moforaja




    Poruka: 5028
    Location: Umag - Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od denani:

          citat od tvrancic:

        Smajo 33.gif 33.gif Deni 33.gif 33.gif



      ...svi komplimenti Smaji 10.gif 33.gif ... ja sam ti ko Sela postar, samo prenosim 01.gif

      P.S.
      Procitaces i drugi dio ...

    More Šela i donijet pismo ... šta onda? 10.gif 33.gif

    ___________________________________________________________________

      01-08-2010 12:54 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
      denani denani is a Male
      moforaja




      Poruka: 8042
      pokretac teme Thread Started by denani

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od tvrancic:

            citat od denani:

              citat od tvrancic:

            Smajo 33.gif 33.gif Deni 33.gif 33.gif



          ...svi komplimenti Smaji 10.gif 33.gif ... ja sam ti ko Sela postar, samo prenosim 01.gif

          P.S.
          Procitaces i drugi dio ...

        More Šela i donijet pismo ... šta onda? 10.gif 33.gif



      Ako je ono sto mislim ... ne daj Boze !!!!
      Ja cu da prenosim ovakve tekstove ...... 33.gif 33.gif

      ___________________________________________________________________
      33.gif 33.gif 33.gif

      01-08-2010 13:21 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
      chaba chaba is a Male
      moforaja




      Poruka: 2558
      Location: EU

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Jes, vala, Denani, lako za pisma, kad æeš nam s penzijama poèet dolazit.. 05.gif

      01-08-2010 13:35 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
      narona narona is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1446
      Location: tamo daleko....

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      i vrati se Ali Hamza u svoj Mostar 33.gif

      10.gif

      ___________________________________________________________________

        01-08-2010 13:46 narona is offline Pregledaj poruke od narona Dodaj narona u listu prijatelja
        denani denani is a Male
        moforaja




        Poruka: 8042
        pokretac teme Thread Started by denani

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od narona:

          i vrati se Ali Hamza u svoj Mostar 33.gif

          10.gif



        Nastavak u sljedecem broju ...

        ___________________________________________________________________
        33.gif 33.gif 33.gif

        01-08-2010 13:49 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
        kmosst kmosst is a Male
        bice nesto od mene


        Poruka: 407
        Location: germany

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Deni, 33.gif vrijedan si....

        01-08-2010 14:56 kmosst is offline Pregledaj poruke od kmosst Dodaj kmosst u listu prijatelja
        denani denani is a Male
        moforaja




        Poruka: 8042
        pokretac teme Thread Started by denani

        Prica o Ali Hamzi 2 dio (autor Smajo Spago) Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ali Hamza od Hercegovine 2009 – Adrenalin poor

        Covjek izvan vremena I prostora

        Interesovalo me jednostavno sta radi, cime se bavi, u kojim vodama ili sferama je Ali Hamza nakon
        trinaest godina od mog teksta u reviji “M-M”. Prva stvar koja me je odusevila , bila je: popravni iz dva,
        fizika i engleski. Znaci pogodio sam. Prosle godine na audiciji za emisiju “Zvijezda mozes biti ti”, na
        Hayat TV, odusevio me je i iznenadio. Od rokera postao je reper. Na upit kakav je djak odgovorio je
        odlican, ali je dodao da je osmi zavrsio sa vrlodobrim? Pricao sam ljetos citav jedandan sa njim,
        praveci krug Mostarom. I sta sam zapazio, od deset ljudi koje smo sretali, devet je njega pozdravljalo,
        a mene tek svaki deseti. A ja sam u ovom gradu zivio 42 godine, a on tek desetak. Doduse moje je bilo
        do 1992, a njegovo je nastupilo tek 1998, kad se vratio u Mostar kao petogodisnjak. Bio mi je vodic u
        mome gradu, ali nije znao gdje je zgrada SDK. Tu zgradu sada nekako drukcije zovu.
        Pricao mi je o njegovim pocecima u boksu. Trenira kao junior u BK Mostar. Nokautirao je aktuelnog
        juniorskog prvaka BiH, na takmicenju u Sarajevu, a u Ljubuskom na nekom turniru, morali su ga
        rastavljat od protivnika i sudije i treneri, kad su se u ringu poceli mlatiti i sakama i nogama. Boks je
        zimski sport, sport za dvorane.
        Pitao sam ga sta je sa fudbalom. Znao sam da je trenirao u Velezu. Kaze, zavrsio je fudbalsku karijeru
        nakon utakmice juniora u Stocu, kad je zbog grubog starta dobio crveni karton, opsovao je sudiji
        ustasku mater, otisao u svlacionicu, skinuo se i objesio kopacke o klin. Fudbal i Ali Hamza, sad su to
        odvojeni putevi. Kaze, budalastina, dvadeset momaka trci za jednom loptom.
        Prije nekoliko godina me zovnuo telefonom I rekao da ima dobru elektricnu gitaru, ali da mu treba
        pojacalo. Nasao sam jedan Fender preko e-Baya u Berlinu, dobio ga expresno i proslijedio autobusom
        u Mostar. Cuo sam da vazi za jednog od najtalentiranijih mladih gitarista Mostara. Mene je odusevio
        sto je bio roker od glave do pete. Na festivalu mladih Mostara u Sali na Bijelom Brijegu otpjevao je
        pjesmu “Zelim biti roker”, i naravno na gostujucem terenu osvojio drugo mjesto. Kasnije je pjevao na
        skoro svom javnim priredbama, za Mostar i za raju.
        Sada je ljeto i sta bi drugo mladi mostarci nego na Neretvu i u kajak. A pitao sam se: je li Ali Hamza
        stvarno mostarac. Njemu nisu dozvolili da se rodi u svom gradu. Otisao je u izbjeglistvo nerodjen,
        1993, u trbuhu svoje trudne majke, i dok je ziv pisace mu se mjesto rodjenja: Keln, Njemacka.
        Svakodnevno trenira i na njegovim jos uvijek mladim rukama, uocljivi su misici izvajani treningom.
        Naravno fali mu masa, ali nju ce dobiti tek sa godinama. Kaze, poceo je voziti kajak kad niko ne
        pocinje. U januaru. Neretva je bila od brda do brda. Da spustis bocu u hirovitu Neretvu, za sekundu
        ode, nestane je. A on u kajak. Kaze jos, cini mi se nisam ni sjeo u kajak i dvaput mahnuo, a vec me je
        neko sa mosta vidio i mobilnim javio ocu. Bilo je galame kad sam dosao kuci, ali nije bilo popare. Sada
        vesla tri sata dnevno. Naravno od Starog mosta uzvodno, kontra rijeke. Tako ti treba vise snage.
        Povratak se ne racuna. Neretva te svakako sama nosi. Savladao je tehniku obrtanja kajakom u vodi i
        kao samac i u dublu. Vec je sa petnaest oprobao uzbudjenja raftinga na gornjim vodama Neretve
        iznad Konjica. Masta o nekom takmicenju kajaka na divljim vodama. A ja razmisljam o nekoj
        Olimpijadi.
        Uziva u ljetu i u Neretvi, a jedva ceka zimu i snijeg na Ruistu. Snowboard mu je slijedeca velika ljubav.
        Isao je kaze ski liftom na Ruistu uzbrdo, sa jos petoricom jarana. Odozgo, normalna staza ide ulijevo.
        Ali to nije to. Desno je strmina skoro vertikala. Letis. Onda pri dnu moras naglo skrenuti u lijevo pred
        Zimsku kucu. Adrenalin do neba. E tu su se spustali vazdan. Uvecer bjese na skijalistu neki d-dzej,
        puno raje, a oni napravili skakaonicu, i uz ritam disko muzike pravili vratolomije, salta, a sto je
        najvaznije bilo je i publike koja ih je rado gledala.
        Onda mi pokaza na Forticu, tamo gdje je nekad pisalo, tito volimo te, a sada, BiH volimo te, pa na
        kulu iznad. Odande se spustamo biciklima, mountinbikeom, ali ne cestom, asfaltom, kako bog
        zapovjeda, nego pravo nizastranu. Kaze, dostignemo brzinu i do sezdest km na sat. Pogledao sam ga.
        Nisam nista pitao. Kratko osisan. Na brzinu sam vidio petnaestak oziljaka, toliko puta je razbio glavu. I
        jos se smije.
        U starom gradu bavimo se slobodnim penjanjem. Svugdje gdje imamo slobodan zid ili stijenu desetak
        ili petnaest metara visoku. Pokazao mi je zid u Jusovini, iznad Radobolje do Onescukove. Kaze, da
        vidis samo lica kod ljudi kad se izveremo gore, oni ne mogu vjerovati da se neko pentra uza toliko
        strmi zid. Pricao je o stijenama u Dreznici, na Cabulji, na Cvrsnici ili na Prenju. Sve je to vec savladao.
        Kad idemo na Ruista, kaze, ne idemo kud ide ostali svijet, nego pravo preko strmih stijena, kud su
        nekad, dok ih je bilo, gospodarile samo divokoze. On je meni pricao o hercegovackim planinama a ja
        njemu o Yosemiteu, o Mount Blancu, o Mount Everestu i o Matterhornu. Koliko li je samo sada to
        njemu daleko. Bez vize nigdje.
        Upitao sam je li vec skocio sa Starog. Nije. Priznao je. A volio bi. Kaze, malo se boji oca. Ali mi je
        odmah dodao iskustvo od jednog njegovog prijatelja koji je vec skocio. Prvi dan nakon skoka bilo je
        galame u kuci, a drugi dan njegov stari, bio je nekako ponosan na svog sina.
        Kaze, probao je nesto vec nekoliko puta…ali necu dalje pisati, da ga ne izdam…
        Razmisljao sam sta mu je slijedece. Ronjenje. Vrlo je blizu toga. Pa paragliding. Takodjer. Jahac
        valova na Havajima. Ne. Predaleko. Ono sto bih ja volio, a moguce je ostvariti, usprkos popravnim, jer
        bi mu to bio zivotni izazov, da zamjeni Hafu kao pilot na interkontinentalnim letovima od New Yorka
        do Tokija, od Los Angelesa do Sidneya, od Paiza do Hongkonga. Ali prvo mora skociti padobranom iz
        aviona. Nekad se u Mostaru skakalo i sa padobranom. Da li se i sada jos skace, nemam informaciju.
        Ako se skace, Ali Hamza ce sigurno skociti, kad tad. Kao i sa Starog. Mensud ce garant biti ponosan,
        ali tek iduceg dana…
        Od svih susreta u Mostaru ljetos, susret sa Ali Hamzom mi je ostao nekako najupecatljiviji. Decko van
        vremena i prostora. Ne pripada uopste ovoj vali.
        Evropa ga sigurno ceka.
        A bogami i world wide…
        Nov. 2009.

        ___________________________________________________________________
        33.gif 33.gif 33.gif

        01-09-2010 18:06 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
        denani denani is a Male
        moforaja




        Poruka: 8042
        pokretac teme Thread Started by denani

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Treba procitati i prvi dio ....

        Smajo, jos jednom 10.gif 33.gif

        ___________________________________________________________________
        33.gif 33.gif 33.gif

        01-09-2010 18:09 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
        nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com