Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Bosanska katolicka i pravoslavna crkva » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5952
Location: U podrumu

Bosanska katolicka i pravoslavna crkva Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja sam ovaj tekst vec objavio ali ne ovdje - zato ga sad objavljujem, da se mozemo i ostali izmedju sebe potuci a ne samo Mirana gnjaviti. Raja - bujrum :

Sa katoliækom crkvom u Bosni su stvari jasne - Papa je u Rimu ! A sa Bosanskom pravoslavnom crkvom je odprilike ovako:

"Bosanska" crkva oznaèuje istoènu i pravoslavnu crkvu u Bosni, kao što se je "srpskom" nazivala ista crkva u Srbiji. Srpska crkva bila je bliže Vizantiji i njenom uticaju, a njezino stanje bilo je uvijek povoljnije zato, što se nije morala neprestano boriti s rimokatolièkom crkvom, jer ova zbog dobre crkvene organizacije sv. Save i jake države za Nemanjiæa ni uz ugarsku zaštitu nikad nije mogla u Srbiji uhvatiti korijena. Bosanska crkva sa svojim slovenskim bogosluženjem, kad se je Bosna krajem XI stoljeæa konaèno odijelila od Srbije, koristeæi se sukobom izmeðu spljetske i dubrovaèke arhiepiskopije i tadašnjom slabom organizacijom zapadne crkve u Bosni, zapoèe samostalno svoju organizaciju krajem XII vijeka i nastavi je u XIII vijeku (kad i crkva u Srbiji), ali odmah naiðe u tome svom radu na otpor rimske crkve, koja ne htjede žrtvovati Bosne istoèno-pravoslavnom uticaju, jer su pape tu zemlju i njene hrišæane uvijek smatrali kao svoje podruèje, a tu borbu zaoštravala je Maðarska svojim pretenzijama. Organizacija bosanske crkve rimokatolicima je bila još neprijatnija, kad su vidjeli, da se odbacuje papino poglavarstvo i stvara posebna vjerska uprava po istoènom obièaju. Ta vjerska uprava ili jerarhija "bosanske crkve" imala je èisto narodna imena i nazive stepena, jer se spominju: Milovan, Miloje, Radoslav, Radin, itd. kao i djed, gost strojni, starac, krstjanin, reðe episkop, a svetovnjaci su se s ponosom zvali: krstjani, dobri krstjani ili dobri Bošnjani.

Ta narodna imena bosanskih episkopa i ostali jerarhijski nazivi dokazuju, da to sveštenstvo nije pripadalo latinskom obredu, kome je narod u Bosni još od vremena Metodijevih uèenika okrenuo leða, kao što su se protiv njega dugo borili i Hrvati, te je i sve jerarhijske nazive pri provaðanju organizacije svoje crkve htio obilježiti narodnim izrazima, dok je srpska crkva u Srbiji stepene jerarhije obièno nazivala grèkim rijeèima pod uticajem grèko-vizantijske crkve, s kojom je uvijek imala dodira zbog bliskog susjedstva. Iako nama danas izgleda èudnovato, zašto su uzeti baš ti narodni nazivi za jerarhiju bosanske crkve, jer nam saèuvani istorijski izvori to ne tumaèe, ipak je jasno, da te rijeèi nemaju jeretièkog znaèenja, jer "djed" zaista odgovara mitropolitu ili arhiepiskopu kao po èasti najuglednijem i najstarijem episkopu. U južnoj Srbiji i sada narod naziva episkopa "deda vladika" a sveštenika "ocem" uvijek su zvali i zovu pravoslavni Srbi u onim krajevima, gdje se sveštenici poštuju.

Gost, bijaše obièni episkop ili pomoænik djeda (vikar), strojnik i starac: proto, kaluðer i svaki sveštenik (prezviter). Rijeè "krstjanin" nije nimalo neobièna, a još manje jeretièka, jer su se tako nazivali pravoslavni i katolici uvijek u Bosni i Srbiji, pa se ovi pošljedni i sad svi tako zovu. I pravoslavni Rusi i sad imaju istu rijeè "krestjanin" koja ništa drugo ne znaèi nego: hrišæanin-seljak, tj. obièan pravoslavni hrišæanin. I car Dušan u svom Zakoniku pravoslavne naziva hrišæanima, dok rimokatolike ubraja u jeretike.

Kad pade Bosna 1463. g. pod Turke, odjednom nestade i samostalne bosanske crkve, jer nju i srpsku crkvu u Srbiji poslije 1459. g., zadesi ista sudbina - tursko ropstvo i borba s grèkom (ohridskom) crkvenom vlašæu, èime se sad te obe sestrinske crkve potpuno izjednaèiše i još više duhom ujediniše; od tada prestadoše nazivi: "bosanska crkva , "patareni itd. za pravoslavne u Bosni i Hercegovini. Tada nestade i rimokratolièke propagande i njezinih inkvizitora, koji su i stvorili maniheje, patarene i ostale jeretike u tim zemljama.

O ovome bi se moglo pisati nadugo i naširoko ali ja sam to skratio za potrebe foruma. Znaæi imali smo samostalnu Bosansku pravoslavnu crkvu - ali to je prošlost i teško da bi uspjeli u današnje vrijeme naæi neko vjerodostojno opravdanje za ponovno uspostavljanje samostalne (avtokefalne !) Bosanske pravoslavne crkve.
U svakom slucaju pobuda za avtokefalnost Bosanske pravoslavne crkve bi morala doci iz redova Pravoslavnog svestenstva, a nikako ne iz redova BiH politicara.

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

07-29-2007 11:05 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
bago bago is a Male
moforaja




Poruka: 3303
Location: Suteren

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

01.gif
Prozirno...
Isto ko Haretovi jedan covjek, jedan glas...
Isto ko prica iz sarajevskih krugova, tipa, kako bi se trebali osjecati Hrvati i Srbi u BiH...
Mislim da se osjecaju dobro... 04.gif
Pa sta mislis koja bi to nakarada bila kad bi ti ja sad govorio kako se trebas osjecat...
Na pravi put bi te okreno'... 13.gif 13.gif 13.gif

___________________________________________________________________
665 - Skoro zao

07-29-2007 14:47 bago is offline Pregledaj poruke od bago Dodaj bago u listu prijatelja
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5952
Location: U podrumu
pokretac teme Thread Started by Sarajlija ba

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od bago:

    01.gif
    Prozirno...
    Isto ko Haretovi jedan covjek, jedan glas...
    Isto ko prica iz sarajevskih krugova, tipa, kako bi se trebali osjecati Hrvati i Srbi u BiH...
    Mislim da se osjecaju dobro... 04.gif
    Pa sta mislis koja bi to nakarada bila kad bi ti ja sad govorio kako se trebas osjecat...
    Na pravi put bi te okreno'... 13.gif 13.gif 13.gif


Jao Bago, bas sam tebe ceko - iza zida ! Svaka cast odma si me procito ! 13.gif 13.gif

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

07-29-2007 16:15 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
HoneyMNE HoneyMNE is a Female
moforaja




Poruka: 2645
Location: Montenegro

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ne bih se slozila s onim gore na pocetku da je srpska pravoslavna crkva bila u povoljnijem polozaju jer se nije morala neprestano boriti sa rimokatolickom crkvom.Naprotiv,u tom periodu je postojao interes rimokatolicke crkve da narod na ovom podrucju predje u unijate tj.da priznaju papu kao svog vrhovnog poglavara.Cak su to postavljali kao uslov kada je trebalo da Rim pomaze u borbi protiv Turaka.I nijedan od tih Nemanjica nije bio zenjen Srpkinjom,ili mozda samo jedan,jer su gledali kako bi preko njih dobijali potrebnu pomoc.Postojala je tada Pecka patrijarsija i sve pravoslavne crkve tada su bile pod njom.Takodje je prije toga bilo svadja i borbi cak i sa vizantijskom crkvom.

___________________________________________________________________
HoneyMNE
*Što ja volim kad me ne znaju...a ne volim kada lažu* 18.gif
puca.gif

07-29-2007 16:35 HoneyMNE is offline Posalji Email za HoneyMNE Pregledaj poruke od HoneyMNE Dodaj HoneyMNE u listu prijatelja
bosnjak
SexNepoznat

Poruka: 224

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kad je islamska zajednica u Srbiji morala da se odvoji od Bosne i da se osnuje "Srbijanska islamska zajednica",zasto nebi uradili isto i sa SPC u BIH-natjerati ih da se odvoje od brace iz Srbije!!

07-29-2007 16:39 bosnjak is offline Pregledaj poruke od bosnjak Dodaj bosnjak u listu prijatelja
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5952
Location: U podrumu
pokretac teme Thread Started by Sarajlija ba

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od bosnjak:

    kad je islamska zajednica u Srbiji morala da se odvoji od Bosne i da se osnuje "Srbijanska islamska zajednica",zasto nebi uradili isto i sa SPC u BIH-natjerati ih da se odvoje od brace iz Srbije!!


HoneyMNE - imas pravo ali ja sam ovu temu jako skratio za potrebe foruma, Bosnjak - nemozes ljude natjerati silom, to nikad nista dobroga ne donosi. Pravoslavno svestenstvo i vjernici u BiH bi morali sami bez pritisaka razmisliti o tome jeli im u BiH potrebna avtokefalna crkva i kakvu korist bi od toga imali !

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Sarajlija ba dana 07-29-2007 u 16:49.

07-29-2007 16:47 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa ni crnogorci pa cak ni makedonci ne mogu da dobiju autokefalnost svojih prvoslavnih crkava i nemaju predstavnika kad se sastaju svi patrijarsi jer im se ta autokefalnost ne priznaje.
E sada pricati o nekoj autokefalnisti pravoslavaca u BiH je smijesno u poredjenju sa makedoncima i crnogorcima. Ako nista, tamo su crnogoci i makedonci a kod nas su Srbi i nema sanse da se sada oni odcjepe duhovno od svetog sinoda u BG.
Pa jedva su i ovo malo drzave prihvatili a kamolli da sada prave institucije bosanske pravoslvne crkve...isto tako bi bilo kada bi neko rekao hajde da se napravi hrvatska pravoslavna crkva za pravoslavce u Hrvatskoj...

07-29-2007 18:17 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5952
Location: U podrumu
pokretac teme Thread Started by Sarajlija ba

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Rondo:

    Pa ni crnogorci pa cak ni makedonci ne mogu da dobiju autokefalnost svojih prvoslavnih crkava i nemaju predstavnika kad se sastaju svi patrijarsi jer im se ta autokefalnost ne priznaje.
    E sada pricati o nekoj autokefalnisti pravoslavaca u BiH je smijesno u poredjenju sa makedoncima i crnogorcima. Ako nista, tamo su crnogoci i makedonci a kod nas su Srbi i nema sanse da se sada oni odcjepe duhovno od svetog sinoda u BG.
    Pa jedva su i ovo malo drzave prihvatili a kamolli da sada prave institucije bosanske pravoslvne crkve...isto tako bi bilo kada bi neko rekao hajde da se napravi hrvatska pravoslavna crkva za pravoslavce u Hrvatskoj...


Podpuno se slazem i ovaj tekst nisam objavio zato, da dokazujem nesto drugo. Znaæi imali smo samostalnu Bosansku pravoslavnu crkvu - ali to je prošlost i teško da bi uspjeli u današnje vrijeme naæi neko vjerodostojno opravdanje za ponovno uspostavljanje samostalne (avtokefalne !) Bosanske pravoslavne crkve.
Talijani bi rekli - tempi pasati !, nekad bilo sad se spominjalo ! 07.gif

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

07-29-2007 19:39 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
HoneyMNE HoneyMNE is a Female
moforaja




Poruka: 2645
Location: Montenegro

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Rondo:

    Pa ni crnogorci pa cak ni makedonci ne mogu da dobiju autokefalnost svojih prvoslavnih crkava i nemaju predstavnika kad se sastaju svi patrijarsi jer im se ta autokefalnost ne priznaje.
    E sada pricati o nekoj autokefalnisti pravoslavaca u BiH je smijesno u poredjenju sa makedoncima i crnogorcima. Ako nista, tamo su crnogoci i makedonci a kod nas su Srbi i nema sanse da se sada oni odcjepe duhovno od svetog sinoda u BG.
    Pa jedva su i ovo malo drzave prihvatili a kamolli da sada prave institucije bosanske pravoslvne crkve...isto tako bi bilo kada bi neko rekao hajde da se napravi hrvatska pravoslavna crkva za pravoslavce u Hrvatskoj...


Dobice,dobice. 11.gif
18.gif

___________________________________________________________________
HoneyMNE
*Što ja volim kad me ne znaju...a ne volim kada lažu* 18.gif
puca.gif

07-29-2007 20:34 HoneyMNE is offline Posalji Email za HoneyMNE Pregledaj poruke od HoneyMNE Dodaj HoneyMNE u listu prijatelja
HoneyMNE HoneyMNE is a Female
moforaja




Poruka: 2645
Location: Montenegro

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jedini je problem sto su do te mjere ispolitizovane te crkve da je covjeku sramota i ulazit u nju.Tako da je ljepse u grcku ili rusku crkvu uci.Nego,nadamo se da ce se to promjeniti na bolje.Ali,ko zna kada i hoce li uopste.Mada,zaista,svaka drzava treba da ima svoje drzavne i crkvene istitucije,inace gubi na suvjerenosti,a to ne valja... 07.gif
18.gif

___________________________________________________________________
HoneyMNE
*Što ja volim kad me ne znaju...a ne volim kada lažu* 18.gif
puca.gif

07-29-2007 20:38 HoneyMNE is offline Posalji Email za HoneyMNE Pregledaj poruke od HoneyMNE Dodaj HoneyMNE u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ako hoces da kazes da ruska pravoslavna crkva nije ispolitizovana, dobro si se zeznula.
I te kako jeste ali ne na ovaj nacin na koji smo nmi navikli da nam vjerske institucije budu ispolitizirane.

07-30-2007 20:10 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od bosnjak:

    kad je islamska zajednica u Srbiji morala da se odvoji od Bosne i da se osnuje "Srbijanska islamska zajednica",zasto nebi uradili isto i sa SPC u BIH-natjerati ih da se odvoje od brace iz Srbije!!


muslimani prednost daju vjeri u odnosu na naciju. srbi, pakkao i hrvati, nikako da razdvoje pojam nacionalnog od vjerskog tj religioznog. obe stvari imaju svoje mane, naravno.

elem, "bosnjacka islamska zajednica u srbiji" nije postojala prije rata, jer sam pojam bosnjak nije postojao za titovog vakta. srpska pravoslavna crkva je postojala u BiH. ne kazem pro ili kontra, samo iznosim cinjenice.

upravo tu se radja problem srpske(nacionalna odrednica) pravoslavne (religiozna odrednica) crkve. po toj logici, mozda bi se teoretski mesha selimovic danas pisao srbinom islamske vjeroispovjesti. da li da se moli u islamskoj zajednici (jer je religiozno pripadnik islama) ili u srpskoj pravoslavnoj crkvi (jer je srbin)?
naravno da je ovo prvo blizhe odrednici jer sam pojam religije oznacava, logicno, religioznu pripadnost...ali opsta konfuzija se deshava da sad npr moja baba vanda predje na pravoslavlje. posto je hrvatica, i posto bi, logicno - na ovim prostorima tom ucinila u srpskoj (a u da kojoj drugoj u BiH) pravoslavnoj crkvi, da li bi ona ostala hrvatica pravoslavne vjeroispovjesti, ili bi pak postala srpskinja pravoslavne vjeroispovjesti, buduci da je u srpskoj (pravoslavnoj) crkvi krstena?!


stoga, kad se spominje islamska zajednica u bilo kojoj zemlji i srpska pravoslavna crkva, dolazimo do jezickog i svakog drugog paradoksa zbog nacionalnog predznaka u crkvi i nepostojanja istog u islamskoj zajednici....barem ja tako mislim..

11-21-2010 03:48 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
senazv senazv is a Female
mofo beba


Poruka: 3

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nisam ateista ali bih svakako sve vijere ukinula. 25.gif

___________________________________________________________________
sena

11-27-2010 03:03 senazv is offline Pregledaj poruke od senazv Dodaj senazv u listu prijatelja
Nikifor Nikifor is a Male
brato


Poruka: 737

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Senazv- pisi zasto? 21.gif 21.gif

11-27-2010 18:25 Nikifor is offline Posalji Email za Nikifor Homepage of Nikifor Pregledaj poruke od Nikifor Dodaj Nikifor u listu prijatelja AIM Screenname: - YIM Screenname: -
abraxas abraxas is a Male
moforaja




Poruka: 6999
Location: Jazzbina Abraxas

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ukinuo bi crkve i crkvene oligarhije. Od njihove galame i sjene ne èuje i ne vidi se Bog.
Možda je vjera i od Boga ali Crkva garant nije. Ko je to rekao? JA!

11-27-2010 19:25 abraxas is offline Pregledaj poruke od abraxas Dodaj abraxas u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com