Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » ** Bipolarni poremecaj ** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
bosonoga bosonoga is a Female
lela




Poruka: 2804
Location: daleka polja

** Bipolarni poremecaj ** Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Vec nekoliko dana se spremam da otvorim temu
Naime, radi se o dijagnozi Bipolarni poremecaj ...kod jedne, meni veoma drage osobe,
kcerka od moje prijateljice koja ima samo 24 29.gif
Trazila sam po netu , ali ne nadjoh puno ili mislim da se ne uklapa u sve ono sto znam o djevojci i njenom ponasanju ...doduse , vidim je samo povremeno ..kada sam na odmoru
Vrlo je inteligentna , izuzetno lijepa , vesela , sharmantna ..cak veoma prijatna u drustvu .
Doduse , ponekad je pretjerano vesela ...puna nekih ideja ..kako ce ona uraditi , ovo ili ono ...a nista od toga ne ostvaruje ...
Studira i na cetvrtoj je godini filozifskog fakulteta ...i tu je dobra
Zna ponekada zapasti u neraspolozenja i ponasati se kao da joj je sve svejdno ..sto je opet cudno u odnosu na ono veselo djevojce koje znam
Njena mama me nazvala neki dani ..dugo smo pricale telefonom ...tada mi je saopstila , da je njena kcerka dobila dijagnozu, Bipolarni poremecaj....zena je skrhana
Ne bih sad ovdje puno pisala , o tome kako se ponasala u zadnjih pola godine ...po prici njene mame ...postala je agresivna i islo je kako je islo ..ljekar opste prkase , pa psiholog ..psihijatar i na kraju dijagnoza
Zivi u jednom gradu , bivse Juge ....ne u Mostaru
Pogodila me je ta cijela prica i iskreno ne vjerujem u istinitost dijagnoze 15.gif
Mozda iz razloga sto volim to moje djevojce ...a mozda iz razloga sto ne znam puno o toj bolesti....
Ako znate nesto vise o tome ...napisite ...
Dobro ce doci

___________________________________________________________________
^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

05-11-2009 10:30 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3806
Location: Svizzera

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bipolarnim poremecajem se naziva patologija kod ljudi kod kojih se smjenjuju periodi depresije i periodi euforije koja je obicno na neki nacin i manijakalna. Mnogi kazu da je i nasljedno i da obicno te osobe imaju u familiji bar nekog sa nekim slicnim poremecajem, ne mora biti isti.

Sto se tice depresije, tu znamo manje-vise koji su simptomi, bar tako mislim. Totalna apatija, vide sve crno, nema rjesenja ni za sta, duze spavaju…pamcenje oslabljeno..
Sto se tice ovih perioda euforije, tu je jako izrazen osjecaj da: mogu sve uraditi, imam milion ideja…ali je najgore sto misle da mogu uraditi i stvari koje ljudsko bice ne moze uraditi, pa tako mogu da se nadju i u opasnim situacijama, zato sto, obuzeti tom manijakalnom euforijom, ne uspijevaju da uoce opasnosti, nego srljaju…A od ovih manje “opasnih situacija” su tu veliki troskovi, jer obicno je tada velika zelja za shoppingom…….seksualnost je isto tako potpuno drukcija….Uglavnom, nije to obicna euforija ili uzdizanje vlastitog ega do zvijezda, koje mozemo sresti i u osoba svakodnevno, nego je sve puno jace izrazeno i moze dovesti do problema i do jako opasnih situacija, recimo i pri voznji auta.

E, sad, najgore je sto se ti periodi smjenjuju, tako da imas period gdje je osoba totalno depresivna, nisu rijetki i pokusaji samoubistva, pa onda obicno dolazi period “mira”, da bi nakon toga dosao period ove euforije. Mada ima slucajeva gdje se smjenjuju bez pauze, to je onda jos gore.

Sto se tice lijecenja, nazalost, farmakolosko je, i to se radi o lijekovima koji se obicno koriste za psihoze, lijekovi koji, naravno, izazovu i ovisnost.

Ne znam, Boso, mozes li u svemu ovome prepoznati tu djevojku, ali, ovo sam samo pokusala ovako, obici rijecima da opisem simptome, da se moze razumjeti o cemu se radi.
Sigurno ce jos neko napisati stogod, nadam se da ti je bar malo jasnije o cemu se radi.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane cheri dana 05-11-2009 u 11:09.

05-11-2009 11:08 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3806
Location: Svizzera

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Simptimi u ovoj fazi manijakalne euforije:

Jako izrazeno veliko misljenje o samom sebi.
Mala potreba za spavanjem.
Puno pricaju, ne mozes ih na momente zaustaviti.
Mijenjaju misljenje cesto dok pricaju, bez da su toga i svjesni, tako da izgovore i kontradiktorne stvari.
Cesto ignorisu vazne stvari, a pridaju veliku vaznost beznacajnim detaljima.
Zelja da urade nesto novo, za sto se osjecaju izuzetno sposobnima u tim momentima.
Zelja za fizickom aktivnoscu (kao i mentalnom.)

    Simptomi u fazi depresije:

Za svaki ovaj simptom gore naveden, ovdje je potpuno suprotno, s tim sto, nazalost, nisu iskljucene i samoubilacke namjere.

05-11-2009 11:19 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
cheri cheri is a Female
moder u peMziji




Poruka: 3806
Location: Svizzera

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo na ovom linku ima lijepo i strucno objasnjeno sta je to bipolarni poremecaj, na nasem je jeziku.

    http://www.medicina.hr/clanci/manija_manicno_depresivna_psihoza.htm

05-11-2009 11:27 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
Magistar Magistar is a Male
moforaja




Poruka: 2667

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Evo vam ovdje grubjli prikaz duševnih bolesti i poremeæaja, da bi znali o èemu se radi, to jest u koju skupinu spada ovaj poremeæj.

- Ovisnosti

- Psihosomatske bolesti

- Tjeskoba

- Neuroze

- Poremeæaji raspoloženja

    » Manija i manièno-depresivna psihoza (bipolarni poremeæaj)

» Depresija i dr.

- Suicidalna ponašanja

- Poremeæaji osobnosti
» Poremeæaj liènosti

- Shizofrenija i slièni poremeæaji


Znaèi BP je poremeèaj raspoloženja, a ne razmišljanja i manijakalnih ideja, koje su svojstvene za poremeæaje osobnosti i shizofreniju.

___________________________________________________________________

    05-11-2009 11:43 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
    Magistar Magistar is a Male
    moforaja




    Poruka: 2667

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ne znam kako su i na temelju èega uspostavili dijagnozu BP, ali znam da je to oboljenje veome teško diferencijalno razlikovati od drugih duševnih bolesti ali i nekih stanja koja nemaju veze sa psihom.

    Nerijeko (zbog preklapanja simptoma) unipolarna depresija, distimija, shizofrenija, shizoafektivni poremeæaj liènosti daju sliène simptome…dalje…kod djece i adolescenata deficit pažnje/ hiperaktivni poremeæaj, poremeæaj ponašanja i posttraumatski stresni poremeæaj (PTSP) i dr.

    Nadalje, simptome manije može proizvesti niz razlièitih tjelesnih stanja i supstancija, kao što su tumori i infekcije mozga, HIV, multipla skleroza, temporalna epilepsija, hipertireoidizam, uremija, stimulansi, steroidi i dr.

    ___________________________________________________________________

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Magistar dana 05-11-2009 u 11:55.

      05-11-2009 11:54 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
      bosonoga bosonoga is a Female
      lela




      Poruka: 2804
      Location: daleka polja
      pokretac teme Thread Started by bosonoga

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      cheri , hvala ti na trudu ....nasla sam ja toga dosta jedan dio ovog sto si ti postavila
      ali mi opet nije jasno .... 21.gif

      ___________________________________________________________________
      ^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

      05-11-2009 12:11 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
      bosonoga bosonoga is a Female
      lela




      Poruka: 2804
      Location: daleka polja
      pokretac teme Thread Started by bosonoga

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Magistar:

        Ne znam kako su i na temelju èega uspostavili dijagnozu BP, ali znam da je to oboljenje veome teško diferencijalno razlikovati od drugih duševnih bolesti ali i nekih stanja koja nemaju veze sa psihom.

        Nerijeko (zbog preklapanja simptoma) unipolarna depresija, distimija, shizofrenija, shizoafektivni poremeæaj liènosti daju sliène simptome…dalje…kod djece i adolescenata deficit pažnje/ hiperaktivni poremeæaj, poremeæaj ponašanja i posttraumatski stresni poremeæaj (PTSP) i dr.

        Nadalje, simptome manije može proizvesti niz razlièitih tjelesnih stanja i supstancija, kao što su tumori i infekcije mozga, HIV, multipla skleroza, temporalna epilepsija, hipertireoidizam, uremija, stimulansi, steroidi i dr.


      i ja sa pitam , da li je dijagnoza tacna
      dobila je antidepresivnu medicinu ..i razgovore
      ili je to samo "odoka"

      ___________________________________________________________________
      ^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

      05-11-2009 12:13 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
      bosonoga bosonoga is a Female
      lela




      Poruka: 2804
      Location: daleka polja
      pokretac teme Thread Started by bosonoga

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Dijagnoza bipolarnog afektivnog poremeæaja u mladih osoba porasla je èak 40 puta, dok je porast oboljelih meðu odraslim osobama dvostruk, objavljeno je u èasopisu Archives of General Psychiatry.


      Bipolarni afektivni poremeæaj
      Lijeèenje

      Dijagnoza bipolarnog afektivnog poremeæaja kao postotak posjete porastao je od 0,01% u godini dana (1994.-1995. godina) na 0,44% u razdoblju od 2002. godine do 2003. godine u osoba mlaðih od 19 godina. Odrasli bolesnici s dijagnozom bipolarnog afektivnog poremeæaja su isto tako èešæe posjeæivali lijeènika u istom razdoblju (od 0,31% porast na 0,5%). Dvije treæine mladih bili su muškarci. U odrasloj dobi samo je jedna treæina oboljelih bilo muškog spola.

      Autori su zakljuèili da se radi u pomaku medicinske dijagnoze i dodali da se dijagnoza bipolarnog afektivnog poremeæaja možda preèesto postavljana u djece i adolescenata.



      Bipolarni afektivni poremeæaj

      Manièno - depresivna psihoza danas se naziva bipolarni afektivni poremeæaj. Karakteriziraju je epizode manije i depresije, ili samo epizode manije, a izmeðu epizoda mogu postojati razdoblja normalnog raspoloženja.


      Manièno - depresivna psihoza danas se naziva bipolarni afektivni poremeæaj. Karakteriziraju je epizode manije i depresije, ili samo epizode manije, a izmeðu epizoda mogu postojati razdoblja normalnog raspoloženja.

      Maniènu epizodu karakterizira povišeno, ekspanzivno i iritabilno raspoloženje. Ponekad raspoloženje može biti izrazito razdražljivo osobito kad bolesnik ima suviše ambiciozne planove, koje ne može ostvariti. Ponekad je raspoloženje promjenjivo pa se od izrazito dobrog raspoloženja mijenja k iritabilnosti, a mogu se javiti i kratkotrajne depresivne faze koje traju od nekoliko minuta do nekoliko sati. Uz navedeno, bolesnici osjeæaju ogromnu energiju i nemaju potrebu za snom, a apetit im je znaèajno smanjen. Zaokupljeni su velikim planovima, a sebi su skloni pripisivati veliku ulogu, te sudjelovanje u nekim vrlo znaèajnim i odgovornim poslovima. Manièno raspoloženje bolesnika èesto dovodi do nekritiènog ponašanja u kojem su skloni prekomjernom trošenju, prekomjernom angažiranju i u razlièitim aktivnostima koje donose ugodu i obièno uzrokuju teške posljedice. Èesto su skloni prekomjernoj konzumaciji alkohola što se ponekad pripisuje njihovom pokušaju da sami utjeèu na svoje stanje. Dezinhibirano ponašanje bolesnika i ekscesivno trošenje može se oèitovati u prekomjernim telefonskim razgovorima i to onima s udaljenim prijateljima ili slanjima dugaèkih telegrama koji po dužini odgovaraju opširnim pismima. Pri telefonskim pozivima ne obaziru se na vrijeme, pa pozivi mogu uslijediti u bilo koje doba dana i noæi. Skloni su olakom trošenju novca, kockanju, riskantnom seksualnom ponašanju, a ponekad se mogu i razgolititi na javnim mjestima. Èesto nose upadljivu odjeæu jarkih boja i neobiènih kombinacija, a to može biti upotpunjeno bogatim nakitom i blještavom šminkom. Bolesnici su èesto preokupirani razlièitim precijenjenim idejama, politièke, financijske, seksualne ili religiozne prirode a ideje proganjanja mogu se ponekad razviti u pravi progonstveni sustav. Karakteristièno je za te bolesnike da nemaju uvid u svoje stanje te ne osjeæaju ni najmanju potrebu za lijeèenjem. Maniène epizode obièno poèinju naglo i traju izmeðu dva tjedna i èetiri do pet mjeseci (srednje trajanje je oko èetiri mjeseca). Prva se epizoda bolesti obièno javlja izmeðu 15. i 30. godine života, no može se javiti u bilo koje doba od puberteta do osmog desetljeæa života.

      Depresivnu epizodukarakterizira depresivno, sniženo raspoloženje i/ili gubitak zanimanja ili uživanja u gotovo svim aktivnostima u razdoblju od najmanje 2 tjedna, gotovo svaki dan i veæi dio dana. Takoðer se pojavljuju promjene apetita i tjelesne težine (èešæe mršavljenje ali može i debljanje), poremeæeno spavanje, smanjenje životne energije, osjeæaj bezvrijednosti ili krivnje, teškoæe u mišljenju, koncentriranju i donošenju odluka, razmišljanja o smrti. Depresivne osobe èesto su razdražljive, pretjerano brinu o vlastitom zdravlju, tuže se na razne bolove. Depresivni poremeæaj javlja se èešæe u žena nego u muškaraca, najèešæi je u 40-tim godinama, iako se može javiti u svakoj životnoj dobi, od djetinjstva do starosti.
      Depresivni poremeæaj karakterizira sniženo, depresivno raspoloženje, gubitak interesa i zadovoljstva i smanjenja energije što uzrokuje poveæani umor i smanjenje aktivnosti. Znaèajni umor nakon samo laganog napora je èest, ostali simptomi su: ošteæenje koncentracije i pažnje, smanjeno samopouzdanje i samoprocjenjivanje, ideje krivnje i bezvrijedosti (èak i kod blagog tipa epizode), crne i pesimistièke misli o buduænosti, ideje ili djelovanje usmjereni ka samopovreðivanju ili suicidu, poremeæaji spavanja, smanjenje apetita.

      ovdje u ovom clanku ..ima nekih stvari koje odgovaraju njenom ponasanju '
      evo i linka

        http://www.plivamed.net/?section=home&cat=w&id=17698&show=1

      ___________________________________________________________________
      ^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

      05-11-2009 12:23 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
      bosonoga bosonoga is a Female
      lela




      Poruka: 2804
      Location: daleka polja
      pokretac teme Thread Started by bosonoga

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Magistre , sto si skrt na rijecima

      ovako : cura nema samoubilackih ideja ....samo pokazuje u periodima neku ravnodusnost
      sve joj bude svejedno
      moze nocima da ne spava ...sta je drzi budnom ...njena majka se brine
      pretjerano je vesela , zabavna cak ...odusevljava ljude oko sebe
      a onda se za sitnicu naljuti , i pokazuje ljutnju na veoma cudan nacin
      ne moze se do nje doprijeti tada ...svi su krivi sem nje
      nekada ima osjecaj da je sve upereno protiv nje ..
      ne pije , ne pusi ...ali voli da trosi novac ..kojeg i nema puno ..pa i to nekada stvara probleme

      ako mozes objasni malo vise
      mene ovo sto citam jos vise zbunjuje

      da li ovo bipolaran znaci ...dvije osobe u jednoj

      ___________________________________________________________________
      ^¨tamo me nema , ovdje nisam ^¨ jok.gif

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane bosonoga dana 05-11-2009 u 12:39.

      05-11-2009 12:38 bosonoga is offline Pregledaj poruke od bosonoga Dodaj bosonoga u listu prijatelja
      Kutljaca Kutljaca is a Female
      Kuharica ipo




      Poruka: 6617
      Location: V.I.P

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      jel to mene opisujes?
      hahahaha
      pa i nije to bas neki poremecaj...

      ___________________________________________________________________
      simply the best

      05-11-2009 12:59 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
      cheri cheri is a Female
      moder u peMziji




      Poruka: 3806
      Location: Svizzera

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Majo, moglo je i bez toga na ovoj temi, bez ljutnje, ali nema smisla zezati se kad se radi o ovakvim stvarima.

      05-11-2009 13:07 cheri is offline Posalji email za cheri Pregledaj poruke od cheri Dodaj cheri u listu prijatelja
      Kutljaca Kutljaca is a Female
      Kuharica ipo




      Poruka: 6617
      Location: V.I.P

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ne,nisam se zezala..ovo zadnje sto bosonoga napisa,nekako sam se pronasla u tome,iskreno...

      ___________________________________________________________________
      simply the best

      05-11-2009 13:51 Kutljaca is offline Posalji Email za Kutljaca Pregledaj poruke od Kutljaca Dodaj Kutljaca u listu prijatelja
      Mostarka83 Mostarka83 is a Female
      Legally Blonde




      Poruka: 3490
      Location: U Cernici

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od cheri:

        Majo, moglo je i bez toga na ovoj temi, bez ljutnje, ali nema smisla zezati se kad se radi o ovakvim stvarima.


      Mislim da je tema ozbiljna i da treba tako da ostane, usput bosa trazi i savjet za bolesnu osobu..zato molim bez ofiranja 33.gif

      ___________________________________________________________________
      JaMojaTi.gif

      05-11-2009 13:56 Mostarka83 is offline Posalji email za Mostarka83 Pregledaj poruke od Mostarka83 Dodaj Mostarka83 u listu prijatelja
      Magistar Magistar is a Male
      moforaja




      Poruka: 2667

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od bosonoga:

        Magistre , sto si skrt na rijecima

        ovako : cura nema samoubilackih ideja ....samo pokazuje u periodima neku ravnodusnost
        sve joj bude svejedno
        moze nocima da ne spava ...sta je drzi budnom ...njena majka se brine
        pretjerano je vesela , zabavna cak ...odusevljava ljude oko sebe
        a onda se za sitnicu naljuti , i pokazuje ljutnju na veoma cudan nacin
        ne moze se do nje doprijeti tada ...svi su krivi sem nje
        nekada ima osjecaj da je sve upereno protiv nje ..
        ne pije , ne pusi ...ali voli da trosi novac ..kojeg i nema puno ..pa i to nekada stvara probleme

        ako mozes objasni malo vise
        mene ovo sto citam jos vise zbunjuje

        da li ovo bipolaran znaci ...dvije osobe u jednoj


      Evo sad æu kuæi s posla, pa æu natanane odgovoriti.
      Danas baš strka neka velika. Ponedjeljak.16.gif

      ___________________________________________________________________

        05-11-2009 13:59 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
        JABUKA JABUKA is a Female
        avenija kruzno


        Poruka: 134
        Location: Skandinavija

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Boso, ima jedna knjiga ,nedavno prevedena na svedski,istinita ispovjest oca cija je kcerka oboljela od te bolesti..manodepresija, bipolar tipa 1. Ja sam citala samo odlomke,bas simptomi kao sto ti opisujes..cas se osjeca kao Supermen, cas pada u depru...
        Mozda koji savjet pomogne...

        Naziv originala Hurry down sunshine - Michael Greenberg
        Svedski prevod Den dagen min dotter blev galen

        33.gif

        05-11-2009 14:44 JABUKA is offline Pregledaj poruke od JABUKA Dodaj JABUKA u listu prijatelja
        Magistar Magistar is a Male
        moforaja




        Poruka: 2667

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od bosonoga:

          Magistre , sto si skrt na rijecima

          ovako : cura nema samoubilackih ideja ....samo pokazuje u periodima neku ravnodusnost
          sve joj bude svejedno
          moze nocima da ne spava ...sta je drzi budnom ...njena majka se brine
          pretjerano je vesela , zabavna cak ...odusevljava ljude oko sebe
          a onda se za sitnicu naljuti , i pokazuje ljutnju na veoma cudan nacin
          ne moze se do nje doprijeti tada ...svi su krivi sem nje
          nekada ima osjecaj da je sve upereno protiv nje ..
          ne pije , ne pusi ...ali voli da trosi novac ..kojeg i nema puno ..pa i to nekada stvara probleme

          ako mozes objasni malo vise
          mene ovo sto citam jos vise zbunjuje

          da li ovo bipolaran znaci ...dvije osobe u jednoj


        Bipolaran ne znaèi dvije osobe u jednoj. Ni blizu.
        Rekoh da bolest nije poremeæaj OSOBNOSTI (liènosti) veæ poremeæaj RASPOLOŽENJA.
        Znaèi bipolarni afektivni poremeæaj je stanje kod koga se u tijeku bolesti smjenjuju dva pola (faze) - faza depresije i faza manije.
        Otuda i naziv bipolaran.

          moze nocima da ne spava ...sta je drzi budnom ...njena majka se brine pretjerano je vesela , zabavna cak ...odusevljava ljude oko sebe -
            faza manije



          a onda se za sitnicu naljuti , i pokazuje ljutnju na veoma cudan nacin ne moze se do nje doprijeti tada ...svi su krivi sem nje nekada ima osjecaj da je sve upereno protiv nje ..
        -
          faza depresije

        ___________________________________________________________________

          broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Magistar dana 05-11-2009 u 15:00.

          05-11-2009 14:57 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
          el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
          majkin fakin




          Poruka: 2332
          Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          bipolarni poremecaj odlikuje hipersenzibilitet. meni je davno, nakon smrti oca ustanovljena dijagnoza tzv hipomanije...laksi oblik bipolarnog poremecaja...nije manichan...uopsteno gledano, skoro svaka hipersenzibilna osoba, ili nazovimo je - umjetnicka dusha..."pati" od makar lakseg oblika bipolarnog poremecaja..."pati" sam stavio namjerno pod navodnike jer ja svoj intenzitet osjecanja ne bih mijenjao nizasta, iako sam svjestan da je za moje emocije u nekoj mjeri upravo odgovorna bas ta hipomanija. svjestan nus pojava, da se iz visine zapada u dubine, ipak ostajem pri stavu da ne bih volio da u potpunosti nestane...mozda je to snobovski, ali se ne zadovoljavam prosjekom...uzasava me biti u sredini...

          jedan jedini
          nikad u sredini
          moja je margina
          ciljna ravnina mnogima
          (tozza)

          dodushe, prije par mjeseci sam opet ishao kod shrinka i smirilo me...nakon bijehvioralno kognitivnih seansi, rekao mi je da sam "samo" histrionichan" (

            http://blog.b92.net/text/7682/Poreme/?aj%2520li%3fnosti%2520svuda%2520oko%2520nas/
          )

          u svakom slucaju, ruzna osobina zatucane balkanske sredine je osudjivanje bilo koga ko ima bilo kakav psihicki poremecaj (i sam sam jedno vrijeme potpao pod ruzni uticaj te vecine koja osudjuje ljude koji imaju takvu vrstu bolesti..glupo i sramotno s moje strane...) ...a kako pise u linku, 10 do 13% populacije ima neki laksi ili tezi poremecaj licnosti...

          uostalom

            Imam druga, to sam shvatio tek sada..a tu je godinama
            Moj verni pratilac zarobljen u mojim sivim æelijama
            Ime mu je Tozza. On je podstanar mog mozga.
            on je kriv za sve loše stvari iz moga života.

            Otrov za žene. Mali, bahati panker koji vozi bmw
            Mogo je da se useli u neku drugu glavu, zašto je izabro mene?
            Baš bezveze. Ja sam oduvek bio fino dete. Odlikaš.
            A on baraba, dripac, pijanac.zanima ga samo zika i pièka.

            Imo sam i ja par riba. On je to rastero meni u inat
            Doduše, za neke sam mu zahvalan, konkretno za onu malu iz zrenjanina.
            On mi kaže –eee Teodore uvek æeš ostati klipan
            O ženama ne znaš ništa, svaka te zajebe dok kažeš piksla.

            Nekad se pitam, da li bi mi bio možda bolji život bez njega?
            Al ðubre stanuje u mojoj glavi pa sve èuje-eto problema.
            Onda se svaðam s njim naglas, sam sa sobom prièam, kao ludak
            A ortaci ne znaju ustvari u mojoj glavi se dešava èeoni sudar.


            Èeoni sudar, da! Svest podeljena na dva.
            Na jednoj strani strani je on, na drugoj sam ja
            (na jednoj strani je tozza, na drugoj ja)
            pravi rat.

            Èeoni sudar, da! Ko sam uopšte ja?
            ortak s ove strane
            Il ortak s one strane ogledala?
            (da li se nalazim s ove il s one strane ogledala)



            Hah,da se predstavim, ja sam teodorov ortak tozza.
            Bez mene on bi bio pièkica koju zajebavaju svi, on to zna.
            Ko je snimio one pesme? Ne misliš valjda da je on?
            Ko mu je nabacio sve one pièke da jebe..a? šta mislite-ko?

            Nije on toliko loš al je brate nekako previše naivan
            Previše iskren a u ovom svetu ponekad moraš da budeš lažljivac.
            njemu je ceo život kuæica u cveæu.onaj kliše:zlatni prosek.
            Nema poroke. Jebem ti takvog èoveka, kakav je to èovek?!

            Ja sam njegov garavi anðeo, on kaže da sam ðavo..oke.
            Zovi me kako god hoæeš èoveèe, ali jebemu mater, hej:
            Stakleno zvono pod kojim si rastao, krhko je, nedovoljno za ovaj svet.
            Bez mene bi propao da te ja ne vodim kroz život, osvesti se.

            U tvojoj glavi biæu dok ne umreš, èuješ? Navikni se tebre
            Prestani da se boriš protiv mene, prestani više da sereš!
            Možemo biti dobar tim, jer smo kombinacija ludaèka
            Ako ne-uvek znaš ko pobeðuje kod èeonog sudara.



            Èeoni sudar, da! Svest podeljena na dva.
            Na jednoj strani strani je on, na drugoj sam ja
            (na jednoj strani je tozza, na drugoj ja)
            pravi rat.

            Èeoni sudar, da! Ko sam uopšte ja?
            ortak s ove strane
            Il ortak s one strane ogledala?
            (da li se nalazim s ove il s one strane ogledala)

          05-11-2009 14:57 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
          el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
          majkin fakin




          Poruka: 2332
          Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od bosonoga:


            ovako : cura nema samoubilackih ideja ....samo pokazuje u periodima neku ravnodusnost
            sve joj bude svejedno
            moze nocima da ne spava ...sta je drzi budnom ...njena majka se brine
              pretjerano je vesela , zabavna cak ...odusevljava ljude oko sebe
              a onda se za sitnicu naljuti ,

                ne moze se do nje doprijeti tada ...svi su krivi sem nje
                nekada ima osjecaj da je sve upereno protiv nje ..

              ne pije , ne pusi ...ali voli da trosi novac ..kojeg i nema puno ..pa i to nekada stvara probleme


            od rijechi do rijechi ono shto je meni shrink rekao davno...

            05-11-2009 15:22 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
            paloma paloma is a Female
            samo sto nisam




            Poruka: 1117
            Location: mostar

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Boso, pozdravljam temu...jako poucna 10.gif
            Kad sam procitala simptome ovog poremecaja, zamislila sam se ...pa ima ih nekoliko koje ja poznajem a koji imaju takva cudna ponasanja i mijenjaju raspolozenja cesto...da se covjek zamisli....jednostavno ne znas kako da se ponasas sa tim ljudima jer nikada ne znas kako ce reagovati...nije lako....a isto tako nije ni njima lako..ni oni se ne mogu boriti protiv toga
            Tako da bih dodala jedan citat od jedne djevojke koja boluje od tog poremecaja
            CITAT:
            Kad bi euforija dosegla vrhunac“, kaže jedna pacIjentica, ”duboko u sebi osjetila bih nekakav nemir, kao da u sebi imam motor koji se ne može ugasiti. U trenu bih postala agresivna i destruktivna. Bez ikakvog bih se povoda verbalno okomila na ukuæane. Bila sam bijesna, puna mržnje i potpuno izvan kontrole. Nakon tog zastrašujuæeg izljeva emocija iznenada bi me svladao umor, poèela bih plakati i potpuno bi me obuzela depresija. Osjeæala sam se bezvrijedno te me progonio osjeæaj da sam zla. No isto sam tako veæ sljedeæeg trena mogla biti izrazito dobre volje kao da se ništa nije dogodilo.“

            ___________________________________________________________________
            ....Ne gordi se!.Tvoje misli nisu samo tvoje!
            One u drugima zive.Mi smo svi prosli iste puteve u mraku,mi smo svi jednako lutali u znaku trazenja,
            i svima jednako se dive.......

            05-11-2009 23:15 paloma is offline Pregledaj poruke od paloma Dodaj paloma u listu prijatelja
            Stranica (4): [1] 2 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com