Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » Mostar izmedju 9 i 10, ujutro » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8042

Mostar izmedju 9 i 10, ujutro Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dobih cestitku za Novu godinu ...

duga cestitka a meni nesto draga 10.gif , dvaputa je procita jos se ne zasiti 33.gif 33.gif 33.gif


Sjecanja Smaila Spage na njegov i nas Mostar !!!!

Da podijelimo zajedno pa ko hoce bujrum i izvolite ...!!!

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

12-29-2009 17:38 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8042
pokretac teme Thread Started by denani

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

1.

Ljudski mozak je stvarno cudesna tvorevina. Ne postoji ni jedan memorijski disk ili karta na svijetu
koja moze primiti vise podataka I memorisati sve te primljene podatke, vjeke vjekova. Ali bas sve. Ne
postoji selekcija, ovo hocu upamtiti, ovo necu. Onda, kad ti stogod zatreba, samo kliknes na podatak I
eto ga odmah u punoj velicini, ja pjesma, ja slika, ja kompletan film. Kad zatreba sjetis se svega.
Ponekad nije bas sve jasno i cisto, ali supstanca je tu. A bogami ponekad ti iskrsne neki podatak iz
memorije koji niti si htio niti zelio, ali ti iskrsne pa se mucis i boris sa njim. I pitas se, pa zasto mi je bas
sad to trebalo pasti na pamet. A moze tako neki podatak lezati godinama, nedodirnut, nedotaknut, a
kad zatreba, eto ga zacas. Podaci memorisani u mozgu ne mogu struhnuti. Doduse i tu postoji
funkcija: izbrisati neopozivo. A kad ti takav podatak nekada ponovo zatreba mucis se belajises, I
naravno potrazis pomoc kod jarana, da li mozda taj podatak postoji u njegovoj memoriji.
Interesantno, ako se neko drugi sjeti podatka, vas podatak koji ste izbrisali autiomatski ozivi kao da
ste ga nikad niste ni izbrisali, kao da ste ga prekopirali sa jedne memorije na drugu. Nazalost nauka
jos nije dosegla taj stepen razvoja da se kompletna ljudska memorija moze kopirati na vanjski disk i
nastaviti koristiti dalje. Kako bi to bilo lijepo, ne znam, a mozda i ne bi, da je neko mogao kopirati
memoriju jednog Ajnstajna, ili Tesle, ili Mocarta, a bogami i memoriju jednog Kulje Vladica.Doduse za
njegovu kompletnu memoriju ne bi trebali gigabajti, nego samo megabajti, ali I to bi bilo dovoljno, I
kad bi se ta memorija mogla prekopirati nekom novom deckicu, fudbal bi bio neunistiv, a mozda bi
Rodjeni mogli i do krova Evrope.
E sto sve ovo napisah.
Muce me ponekad neki podaci iz moje memorije. Tu su, a nisu mi jasni, nisu mi cisti. Ma nije mi
interesantno ono cega se sjetim k‘o s nokta. Zulja me ono sto je nepotpuno, nedopunjeno ili
nedovrseno. Mozda je takvo bilo i kad je memorisano. Sa greskom. A dobro je kad ti neko bar malo
pripomogne. Naravno ukoliko imas takvog. A opet najdraze mi je kad se prisjetim necega za sta nisam
uopste znao da mi je memorisano u memoriji.
A sada da se malo vratim naslovu, jer me je pisanju ovog teksta natjeralo upravo ozivljavanje nekih
podataka, dogadjaja, desavanja.
Uoci ratra sam radio u predstavnistvu Koncara iz Zagreba u Mostaru. U ulici Ante Zuanica. Kad takvo
nesto reknes nekom iz Mostara prvo ce te pitati, a gdje ti je to. Za kucni broj te niko nece ni pitati, jer
u Mostaru se nikad nista nije ni znalo po brojevima. A gdje ti je to? Pa malo ispod Peciva, preko puta
Salona namjestaja. A ako ni ovo nije dovoljno, onda reknes, ma malo prije Gradjevinske, sa desne
strane prije onog nebodera, iza Azrinog salona ili iza Hasine obucarske radnje.
Aaaa…sad znam.
Jer tako je tada nama zivio Mostar, a zivi i sada u nama, onaj Mostar. Naravno u onima kojima
memorija nije ostecena ili koji jos zele koristiti takve podatke iz vlastite memorije. Bilo kako bilo, ta
memorija po sadasnjim naucnim pretpostavkama, ni kod koga nije izbrisana. Samo je stvar u tome,
zeli li se ona koristiti, ili se nadopunjuje nekim hibridima I falcifikatima, a kod nekih se uvalio neki zli,
jos neotkriveni virus, za koji jos ne postoji neka efikasna antivirus zastita.

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

12-29-2009 17:39 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8042
pokretac teme Thread Started by denani

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

2.

Iz mog biroa u Zuanicevoj sam svakodnevno isao na poslovne kontakte po mostarskim firmama, a
bogami i po citacvoj Hercegovini. Bila su mi vrata svukud sirom otvorena, od Prozora do Konjica,
preko Livna, Gruda do Ploca i Neuma, pa do Trebinja i Gacka. I svugdje sto se nalazilo unutar ovog
kruga. Nikad nije bio problem nabaviti fina hercegovackog duhana, vina, ili prozorke rakije sljive, a
niti nevesinjskog sira puskara ili gatackog kajmaka.
A kad bih bio u Mostaru, onda bih isao u juznu industrijsku zonu, desnom obalom Neretve od Sipada
do Sokola i dalje do aluminijskog, a lijevom stranom od Fabrike duhana pa sve do Sokare i Vinarije,
A na sjeveru pocevsi od Hekoma, do Predionice i Hidroelektrana. Sve je to bio Mostar. Jedan.
A kad ne bih isao okolo, kad ne bih isao juzno ili sjeverno, a bivalo je pocesto I toga, napravio bih
jedan krug pjeske , tamo do Tepe I do Starog Mosta. Da se promostarim. Najdraze bi mi bilo proci ovu
relaciju izmedju devet I deset ujutro. Tada je vecina preduzeca ,usput, imala pauzu za dorucak. Neko
od devet do devet i po, a neko od devet i po do deset. Od Zuanica ulice kraj Hita, niz Korzo, preko
Musale, Fejicevom do Tepe i do Starog grada, bilo je srce Mostara. A od devet do deset citav Mostar
je bio na ulici, na dorucku. Trebalo je samo proci ovom relacijom pa da vidis svakoga, naravno ko je
bio tu. Mogao je covjek na ovu relaciju poci i sa Avenije i sa Balinovca, ali na Hit si morao udariti, pa
niz Korzo. A eto ja sam ovu relaciju izabrao, jer sam njom prolazio dobrih dvadesetak desetak godina,
i koju vise.
Po izlasku iz biroa morao sam proci izmedju Azrinog butika I frizerskog salona. Okrenuti se lijevo.
Brato i Cak iznose neki popravljeni frizider iz servisa, tovare ga u kombi. Zeljko izlazi iz magazina, nosi
neki rezervni dio u ruci.
Hasa obucar sjedi iza pulta. Popravlja neku cipelu. Gleda preda se. Naocale mu na pola nosa, a na
nosu crna fleka pd kreme za cipele. Pero penzioner, iz zgrade preko puta, sjedi kod njega u radnji.
Naprdivaju i raspravljaju o nekoj temi, kojoj nema ni kraja ni pocetka i oko koje nikad, dok su zivi nece
postici saglasnost, a jedu se zbog nje. Oba ters.
Iz salona namjestaja mase mi Bracuka, zove da navratim. Ima jedna nova. Kaze i pita kuda cu.
Navraticu kasnije, kad se vratim. Radi do podne. Sipa casu loze, a ne pita hoces li. Velim, neka rano je.
Kasnije kad navratim.
Desnom stranom ulice kraj Kluba penzionera, kojeg su jos zvalu Mehka kita. Tu bih cesto navratio da
vidim jesu li mi rodjaci Salko i Halil na kahvi. Cesto bi sa njima bili Ramiz, Dzemo, Zara ili Sabit. Ako su
tu, navratim, ako ne, ostavim poruku konobaru I produzim. Kraj Djackog doma na raskrsce.
Na raskrscu se sirio miris przene kahve. Dvije przionice u krugu pedeset metara. Obe rade, a narod
kupuje.
Park desno, zgrade na stubovima lijevo, pa Dom. Cesto bih usput sreo Esu. Pitanje, kako je. Srce
otkazuje. Infarkt. A on hoda. Ne da se.
Banka. Radi se na njoj. Napreduju radovi. Stakla plava. Luksuz. Ali neka. Ovo nam je tada mirisalo na
evropske poslovne centre sa visokim zgradama sa staklenim fasadama.
HIT, trg.

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

12-29-2009 17:40 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8042
pokretac teme Thread Started by denani

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

3.

Pred Hitom uvjek puno naroda. Ceka se autobus, ili za Aveniju ili Ilicki ili prigradski. Za Listicu, ili za
Krusevo. A ispred gimnazije rodocki ili jedinica za Fabriku duhana. A cekao se blagajski, bunski,
capljinski, stolacki I nevesinjski. Tu ces u svako doba dana sresti nekog poznatog. Stati sa nekim
minutu, upitati za zdravlje, kako kuci, pozdravi, poselami. Idemo dalje…
Taksisti. Ruke pune maraka I dinara. Kako ide danas? Toliko I toliko. Treba li ista? Nista. Hvala.
Jagnje. Vani stolovi. Nekoliko redovnih posjetilaca. Pije se gola loza ili kahva ili kafa ili kava.
Mesingana tacna, dzezva i fildzan i kasikica. Casu vode dobijas samo na zahtjev. Teska je to bila radja
za konobara, uz kahvu donijeti jos i casu vode. A cesto se znalo desiti, ako zatrazis casu vodu uz
kahvu, da ti samo glavom pokaze na sank, samoposluzivanje. Voda je onog vakta bila dzaba.
Niz korzo. Prvo bi te docekale djindjuve u prolazu. Tu su se prodavale citave godine.
Petica. Dezurni i namjernici piju stojeci. U dnu sale stolovi. Pogledom trazim Edu i Envera. Nema ih.
Na ovom potezu niz korzo pogled ti leti I lijevo i desno. Tu se niz korzo susrece dosta raje. Moras
paziti, jer ti neko poslije kaze, sta si dig’o glavu, ili sta si se uobrazio. Ne’s ni da pozdravis. Ademovoj
zeni samo mahnem glavom u znak pozdrava. Zdravljak joj pun musterija. Pa onda Astra, pa Benco
sajdzija, pa apoteka. Ispred apoteke uvjek neko poznat. Iz Doma zdravlja u apoteku po lijek. Ako je
stari poznati bolesnik, pitanje, kako je sad, a ako je neko novi, pitanje, sta je sad. Gripa. Nista. Proci
ce. Ako uzimas lijekove prodje za sedam dana, a ako ne uzimas, prodje za heftu.
Na raskrscu kod Revije cesto bih sreo Seju, Davora i Encija. Radili su u Projektnom birou iznad Revije.
Preko puta su stajala raja iz Elektricnog. Eso, Nona, Hasa, Mustafa, Mujke, Braco, Mirsa…
A na ovoj relaciji, niz Korzo, cesto susretnes nekog ko mora na sud ili u gruntovnicu. Na ovom putu
uvjek bi mi bilo drago susresti Senadu ili Nadu, a cesto bih potrefio i Aida. A susret sa Ernom nikad ne
bi bio kraci od frtalj sahata. Uvjek je imala nesto interesantno za reci. Svi poslovno. Pozdravi u
prolazu.
Bristol. Dezurni podupiraci izloga. Isto kao i pred apotekom i ispod Revije.
Terasa ispred Bristola bila je popodnevna terasa, jer bi do podne upekao zvizdan. Zato se do podne
sjedilo na terasi pred Neretvom.
Titov most. Ako ides lijevom stranom od Bristola ka Neretvi obavezan je bio pogled u zelenu
plahovitu Neretvu. Trokut, Crveni restoran, Vila, Carinski most, Tehnika do mosta. Ako ides desnom
stranom, pogled prema Bunru i Biscevica cosku.
Prelaz kod Neretve prema Banji. E moj Mujaga! Ko ima para neka se kupa u banji, a ko nema eno mu
Neretve.
Muzicka skola. Izmjesani zvukovi klavira violina i solfegia. To nasa omladina vjezba klasiku za
buducnost.
Musala. Lijevo prema recepciji Neretve, parking kod parka, taksisti, cesma, a prije cesme je bila
cenifa, pa zdravljak na cosku. Putnik. Musala je nekada bila veliki trg, cetvrtastog oblika, bila je jedno
vrijeme i parking i stanica medjugradskoh autobusa, dok nije izgradjena autobuska stanica. A onda je
nekom palo na pamet da unisti trg i da provuce ulicu sredinom, a travnjak i cvijece, lijevo I desno?

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

12-29-2009 17:42 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8042
pokretac teme Thread Started by denani

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

4.

Od cose muzicke vec se osjeca miris starog grada. Desno lutrija, pa zlatara Tarcuki, pa trafika, pa Cule.
Dnevni boravak Jure i Nede. Lijevo burekdzinica, pa obuca, pa posta. Malo prije rata posta je
preuredjena. Nova tehnika, nove govornice. Iza poste je bio slobodan plac, parking, lijevo Lovac.
Onda nekoliko cevabdzinica. Zlatara. Na cosi frizerski salon. Desno reklamni pano za kino, Partizan,
Zvijezda i uskoro. Lijevo Kras. Za pultom Sabina. Stotine malih cokoladica, bombonijera, bajadera.
Hiljadu boja. A cesta slika, pred radnjom plavi folcika i Zijo inspektor.
Idemo dalje.
Plac ispred Jugobanke. Mujo Trovac. Uvijek neko poznat tu sjedi. Tu se pricaju prave stvari, dobijaju
prave informacije, a cuje se I najnoviji vic. Tu se mostarovalo. Kahva obavezna. Espresso. I kolac.
“Molim vas koliko jos ima do opcine” – upucuje se pitanje Muji, koji je upravo posluzio goste kahvom.
Pitanje kazuje sve.
“Samo pravo, prema jugu” - pokazuje Mujo rukom, “Prva opcina ti je u Metkovicu”. Pitac ostaje
zbunjen, a prisutni se kidaju od smijeha. Mostarluci.
Kino Zvijezda. Za dokone, daje se predstava od deset ujutro do podne. A kud ce opet popodne? Pred
kinom Oma Batlak. Svercuje karte, a pola kina prazno. Naucio tako. Imao sam utiosak da gleda
predstave i od deset i od cetiri i od sest i od osam.
Domicil, nesto lijepo za oko i dusu. Kultura u srcu. Taman smo se bili poceli navikavati na takvo nesto.
Parkic desno, prema izvidjacima. Koncertni podij Mehe Dzegera. Tu je odrzavao njegove rane
koncerte za raju.
Roznamedzijina dzamija. Galerija.
Koscela. Cesma pod koscelom. U sred ljeta voda hladna ko led. Za putnika namjernika. Korito cesto
zacepljeno, pliva pola ulice.
Dalje, ljepota od ducana, izloga, kafica, uvecer bi ovuda sve bljestilo od svjetlosnih reklama. Evropski
nivo. Samoposluga. Gore predsjednistvo opstine.
Park. Spomenik Osmanu Djikicu. Sehitluci.
Desno urbanisticki. Neko uvijek ceka neku dozvolu. Poznajes li toga i toga, ili tu i tu? Bilo bi cesto
pitanje. Do nekoga se moralo. Eto ti ga tu stoji. Na cosi. Ma ne uznemiravaj ga sad, vidis da je na
pauzi. Bice to u redu. Smajo, Mirza, Mida, Zijada, Lejla, Hamdija, Zlatko.
Lijevo Karadzozbegova dzamija. Rijeka stranaca, citave godine. Petkom dzuma.
Socijalno, pa park, pa opstina. E ovdje moras stati. Trazi se nekoga iz katastra, ili iz uprave prihoda, ili
iz inspekcije, ili iz maticnog ureda.
Ramiz je tu obavezno, Ahmet, Zijo, Davor, Mijo, Pero, Gala, Stanko, Dule, Mladjo. Kud koji, mili
moji???
Sipad, Zenicka mesara, kafic do kafica, butik do butika, pa odbojkasi. Student, tadasnja prva liga.

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

12-29-2009 17:43 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8042
pokretac teme Thread Started by denani

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

5.

Tepa. Guzva. Miris jela iz restorana Tepa, iz Ribarnice, iz buregdzinica. Senka i Caki otvorili novu
radnju. Kahva dobra, a i jelovnik.
Zila, dvojica brace sandzakljia, Senadina tetka, svi prodaju na standovima ispred Tepe. Satovi kod
Bece harmonikasa.
U ribarnici sjede Salko, Huso, Bajro, Tonca, Braco, Mile i Ejup. Raja sa Tepe. Sta je ovo, je li zbor
radnika. Bez kahve i loze ne mozes proci. E da je bila samo jedna. Uvjek raspolozeni. A tu bi opet
dosao i onaj ko ovdje nije imao posla. Da se vidi poznat, oko Tepe, da budes vidjen, da se kahvenise
sa prijateljem.
Babo Halil i Hasan, dajidza Beco iz pcelara. Tetak Idriz prodaje zelen. Najsvjezija jaja su kod tetke
Mine. Ilicke kavade kod Matije I Ivana. Zeni od rahmetli Halila je preko osamdeset, a svaki dan dodje
na Tepu i prodaje zelen. I zna i vidi. Zimi su na Tepi bivale dobre jabuke, a ljeti karpuze kod
makedonaca. Znao sam ih nekoliko. Bivali su godinama ljeti u Mostaru. Sir iz kace kod Ilijasa iz Novog
Pazara. Suho meso, prsut iz Podvelezja, stolacka plaha, sir iz Nevesinja, kajmak iz Gacka. Znalo se je
odakle je sta najbolje.
Medrese. Izmedju Tepe i Koski Mehmed pasine dzamije. Obnovljene. Prije rata pod upravom Tepe.
Kulturno znanstvene ustanove i kancelarije. Atelje “Guce” Vladovic i supruga mu Emina I kcerka Djul-
Emina. Camil, Melanija i Bela u turistickom, a Marija u Matici iseljenika. A u samom cosku Mustafa
Balic u Savezu energeticara. Otkud energeticari pred dzamijom, u medresi? To je bila nauka.
Sa Mustafom se morala popiti kahva ili pojesti cevapi iz Enine cevabdzinice.
Hajrudin “Uco” docekuje Svabe, Talijane, Cehe, i ljeti i zimi. Penzionerske dane je tu najljepse
provoditi. Uvijek zivo i prometno. Mjenjaju se grupe turista. Ovdje je bilo najinteresantnije popeti se
na munaru. Vidis Mostar jednim pogledom, od Hamzinog Cima i Ilica, Podhuma, Zahuma, Mahale,
Luke pa dalje do Rodoca i Ortijesa, ako nema sumaglice. Pa Brankovac, pravoslavna crkva, i sve do
Zalika i Rastana. Rudnik u daljini, a ispred soliteri na Aveniji i bjelina Centra dva i Cernice i opet do
katolicke crkve. A odmah ispred, preko Neretve, hotel Ruza i Simfonijski. Onda Stari most.
A dole zelena Neretva. Ponekom se zavrti u glavi od ovoga.
Stari grad tu pocinje zvanicno, a osjeca se vec od Musale, a bogami i od Hita i od Djackog doma.
Uvjek mislim, je li Himzina “lijepi li su mostarski ducani” nastala ovdje i odavde ili negdje drugo.
Ascinica, Zlatara, kaisevi i rajsferslusi kod Firdusa, cevabdzinica, Ribari, Evropa, pekara, Turisticki biro,
“Preporod” i Zlatko unutra.
Tu se uvjek cula fina rijec I muzika, a bogami I pjesma ponekada. Kao poslije onog predavanja o
Mujagi Komadini, kojeg odrza Hivzija Hasandedic u Vili. Nakon predavanja djuture smo otisli u
Preporod. Zlatko prihvatio sargiju. Doktor Emir bio to vecer domacin u prostorijama. Omladina, mladi
pjesnici, Nusret, pa mlada lijepa, prekrivena, Boskailo. Pjesme o sipku, suhoj smokvi. Pa zapjevasmo:
Dvore gradi Komadina Mujo. Mirsada, Irfan, Salkica, Ramiz, ja sa njima. Doktor odlicno pjeva. Ode
pjesma niz Neretvu, ispod Starog mosta, put Donje Mahale i Luke.
Eh!

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

12-29-2009 17:44 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8042
pokretac teme Thread Started by denani

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

6.


Niz Kujundziluk polahko! Kaldrma strma, uglancana I klizava. Mora se pazljivo pogotovo za kisna
vremena. Atelje do ateljea, ducan do ducana. Kafana, Terasa, labirint.
Ides lagano, da se ne okliznes. Moras gledati preda se, ali pusti pogled sam leti prema bijelom luku,
preko hladne rijeke.
Opet koscela. Ispod koscele stolovi. Hladovina do podne. Tesko je proci mimo, ako tu sjedi neko
poznat i vice ti: Haj, popij jednu s ljudima.
Amir mi je jednom dao precizne crteze sa dimenzijama Starog mosta. „Moze li jedan exkluzivni lift, od
Neretve do vrha kule na desnoj strani, i to stakleni“ da se moze posmatrati Most i Neretva iz njega.
Crteze sam odmah proslijedio Rozmanu, da dadne tehnicko rjesenje, i eventualno ponudu. Takvi
liftovi su se vec ugradjivali sirom svijeta uz poznate svjetske objekte. Zasto ne bi bilo i zu Stari Most.
Nikad ne dobih odgovora nazad. A i bolje je. Sta ce lift uza Stari Most.
Prije mosta jos Nijazova galerija, pa Salkina, pa stari Celebic sa bakrorezima.
Oko Mosta i na Mostu legende. Finkovi. Goran, Jadranko, Vlado. Praznik je bio susresti Emira na
Starom Mostu. Mostarska lasta.
Most!
Na vrhu se moralo zastati i pogledati u vodu i niz vodu. I pljunuti, da vidis koliko dugo traje let. Lijevo
Duradzik, desno sitni pijesak i Radobolja. Lucki most.
Kahva na cardaku, ili u slasticarni ispod. U Salkinoj Amiri, kahva je sa rahat lokumom, i sa casom vode.
Kapija pa prijecka carsija. Safa. Nijaz. Splet muzike, boja i svjetlosti, mirisa. Muzika Orijenta, muzika
Bosne, muzika Mediterana. Ascinice, cevabdzinice.
Jusovina lijevo i Nihadov Polo, pravo ka Vakufu i Gungi, dalje do Bahre, a desno pored dzamije na
Djerizu ili u Tabhanu ili u Ruzu.
Ovdje stajem sa razmisljanjem. Kud. Lijevo kroz Jusovinu do Salke i Jusufa, ili pravo na Bulevar, ili
desno u Ruzu, ili kroz Cernicu.
Ova dilema mi cesto zasteka memoriju. Oznoji me. Jesam li ikog zaboravio, jesam li ista preskocio,
usput, od polaska do ovdje. Da nisam koga odmostario. Dalje cu lahko. Kud god krenem, nase je.
Mostarluk.
Ovim putem prolazio sam barem stotinu puta godisnje, pa puta dvadeset godina, najmanje. Cifra je
to. Svaki se detalj urezao u sjecanje. Za svaki milimetar me veze jedan dogadjaj ili uspomena. A
godine lete. Zaborava se bojim. Zato ovo i zapisah.
A sada odoh kraj Ruze, preko Bulevara, kroz Lisku do Rondoa. Pitanje je hoce li na Rondou iko sjediti
u hladovini. A sa Rondoa cu se nekako doteturati u kancelariju.
Sa pauze.

___________________________________________________________________
33.gif 33.gif 33.gif

12-29-2009 17:45 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8042
pokretac teme Thread Started by denani

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Smajo prekrasan tekst

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    12-29-2009 17:46 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    tvrancic tvrancic is a Male
    moforaja




    Poruka: 5028
    Location: Umag - Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Smajo, svaka èast. Tekst za 10. 10.gif 33.gif 33.gif Ne trebam ni iæ dolje, sve me prošeta ko u najljepše dane.
    Ginzenga, ovo je dobar tekst i za Cvjetnu avliju - kopiraj namah.

    ___________________________________________________________________

      12-29-2009 18:18 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
      gizenga57 gizenga57 is a Male
      samo sto nisam




      Poruka: 1099
      Location: nederland

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ne mogu vise nista upisati
      nesto preureduju
      steta......valjda ce bit gotovi do nove godine

      ___________________________________________________________________
      ne boj se ziivota s tobom je raja
      ne boj se smrti idi do kraja

      12-29-2009 19:37 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
      kmosst kmosst is a Male
      bice nesto od mene


      Poruka: 407
      Location: germany

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Deni 10.gif

      12-30-2009 01:45 kmosst is offline Pregledaj poruke od kmosst Dodaj kmosst u listu prijatelja
      gizenga57 gizenga57 is a Male
      samo sto nisam




      Poruka: 1099
      Location: nederland

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      EVO ZASADJENO U CVJETNOJ AVLIJI

        http://cvjetnaavlija2.yolasite.com/moj-mostar.php

      ___________________________________________________________________
      ne boj se ziivota s tobom je raja
      ne boj se smrti idi do kraja

      12-30-2009 09:07 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
      kmosst kmosst is a Male
      bice nesto od mene


      Poruka: 407
      Location: germany

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od gizenga57:

        EVO ZASADJENO U CVJETNOJ AVLIJI
          http://cvjetnaavlija2.yolasite.com/moj-mostar.php


      Gizenga, treci dio si zasadio dva puta, a ispustio si cetvrti dio. Ne budi ti zapovjedjeno, popravi to, da raste kako treba. Pozdrav...

      12-30-2009 15:20 kmosst is offline Pregledaj poruke od kmosst Dodaj kmosst u listu prijatelja
      djemila djemila is a Female
      Naj-Moder 2008




      Poruka: 11491
      Location: Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      A moj Smajo svaka cast 10.gif

      Cesto ne razumijem kako neke stvari sto su se desile u skoroj proslosti, juce prekljuce..ne pamtim
      a ovim stazama o kojima Kmosst pise, mogu zastvorenih ociju i nikad ne blijede niti biti zaboravljene.

      ___________________________________________________________________
      Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

      12-31-2009 10:46 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
      gizenga57 gizenga57 is a Male
      samo sto nisam




      Poruka: 1099
      Location: nederland

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      smajo ispravljeno

      sto kaze denani sVAKA CAST ZA POVJESNO PAMCENJE 11.gif

      ___________________________________________________________________
      ne boj se ziivota s tobom je raja
      ne boj se smrti idi do kraja

      12-31-2009 11:20 gizenga57 is offline Homepage of gizenga57 Pregledaj poruke od gizenga57 Dodaj gizenga57 u listu prijatelja
      kmosst kmosst is a Male
      bice nesto od mene


      Poruka: 407
      Location: germany

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      hvala Gizenga, tvoja cvijetna Avlija je mjesto gdje bi covjek trebao cesto navratiti da odmori dusu...preporucujem svima da pokadkad navrate...da napune baterije...

      12-31-2009 12:43 kmosst is offline Pregledaj poruke od kmosst Dodaj kmosst u listu prijatelja
      pasha pasha is a Male
      Super Moderator




      Poruka: 9503
      Location: uh jebo te

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      sretna nova i ja ti ono gore ne cito ako ti nije sta de ti nama u par rijeci cire sta mai 10.gif

      ___________________________________________________________________

        neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
      Oscar Wilde

      12-31-2009 13:19 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
      hari hari is a Male
      samo sto nisam




      Poruka: 1110
      Location: Sverige

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif

      ZA MOSTAR!

      01-01-2010 13:00 hari is offline Pregledaj poruke od hari Dodaj hari u listu prijatelja
      dolaf dolaf is a Male
      brato




      Poruka: 618
      Location: preko vode

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      svaka je namjestu,opet prodjoh kaldrmom..... 33.gif

      ___________________________________________________________________
      "A onda, kad im to nije uspjelo poèeli su prièati sve glasnije i glasnije da Bosne nema.Pa koga ste onda pokušali osvojiti??"

      "Skloni obuæu kad prelaziš Unu,Savu,Drinu. Operi noge u rijekama Bosna je æilimom zastrta."

      'ruka osiljena,drska.Stari most obori-bruka,
      najljepsa munara bio,opet bice-nasa odluka.

      01-01-2010 16:46 dolaf is offline Pregledaj poruke od dolaf Dodaj dolaf u listu prijatelja
      Muntahta Muntahta is a Female
      moforaja




      Poruka: 8353
      Location: Tamo gdje je moja dusa.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Prosetah Mostarom... 01.gif
      kmosst 10.gif

      ___________________________________________________________________
      Prestani brinuti o tome ko te ne voli
      ko ima vise ili ko sta radi.
      Umjesto toga pocni cijeniti odnose sa onima koji te vole.

      01-01-2010 19:04 Muntahta is offline Pregledaj poruke od Muntahta Dodaj Muntahta u listu prijatelja
      Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com