Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Imati i/ili nemati? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Imati i/ili nemati? Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Koja je razlika?

Kad imas novca, siguran si u kvalitet vina koji pijes sa osobama koje sjede za tvojim stolom.

Kad nemas novca, siguran si u kvalitet osoba koje sjede sa tobom za istim stolom. A uz iskreno drustvo, lose vino ne postoji.

Istina je mozda negdje na sredini (?!). Tamo gdje je siromastvo izrazenije, duhovnost je veca. U Danskoj, npr, prave odlican margarin. Svako se cheshe tamo gdje ga svrbi...

03-06-2009 19:18 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
Pipi Duga Carapa
SexNepoznat



Poruka: 2170
Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Izuzetno mi se svidja ova tema!

Mislim da eksterm ni u jednom slucaju nije dobar, jer provocira egoizam, mada iz dva razlicita razloga.
U slucaju velikog bogatstva ljudi postaju egoisti, zele jos vise novca i zaborave sve osim novca.
U slucaju siromastva, postaju egoisti iz egzistencijalnih razloga, zbog borbe za opstanak i prezivljavanje.
Mislim da je sredina nekako najbolja i da su tu ljudi solidarniji nego u ekstremnom siromasvtu.
U drugu ruku, ne mislim da su prijatelji iskreniji ako s nama piju losje vino, tj ako nemamo dovoljno novca.
Iskreno prijateljstvo postoji u svakom sloju, pa cak i medju razlicitim slojevima u slucaju da su ljudi iskreni i pozitivni, i imau neko duhovno bogatstvo.

Mislim da je prava vrijednost covjeka upravo to duhovno bogatstvo, koje je puno rjedje od materijalnog.

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Pipi Duga Carapa dana 03-06-2009 u 19:28.

03-06-2009 19:27 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.
pokretac teme Thread Started by el-tozzinjo

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Zato sam i rekao da je istina negdje na sredini. Sredina je majka za ovakve stvari. Duhovno bogatstvo jeste rjedje od materijalnog, ali nekako paradoksalno- ogromna vecina ljudi, bilo kog materijalnog statusa- nece reci za sebe da je duhovno siromasna, naprotiv.
To je zbog toga sto duhovno bogatstvo nije matematicki utvrdjena kategorija, pa svako na svoj nacin misli da je duhovno bogat. Po meni je najbliza definicij duhovnog bogatstva: kombinacija altruizma i (makar subjektivnog) osjecaja za estetiku i umjetnost bilo koje vrste. Umjetnost moze biti poezija ili slikarstvo, ali isto tako i strikanje dzempera.

Recenica u mom postu koja nije moja, ona o uzajamnosti siromastva i duhovnosti (Nikita Mihalkov), s njom se ne bih skroz slozio...jer, kad je ljudima zivot sveden samo na borbu za egzistenciju, oni nemaju ni volje ni zelje a ni vremena za ikakvo duhovno uzdizanje. To i jeste najveci crnjak modernog drustva: ako na uglomjeru postavimo siromasne na prvi a bogate na 359-ti stepen, vidimo da su ta dva extrema ustvari jako slicna- jedni jure za parama da prezive, a drugi jer im je to uslo u krv i postalo im zivotni modus operandi. U oba slucaja, za duhovnost se nema i ne zeli imati vremena.
Nazalost, danasnji sistem vrijednosti je uspio skoro skroz raslojiti tu famoznu srednju klasu i napraviti ih pripadnicima gorespominjanih 'kasti'. Danas je tesko pomiriti obe stvari za stolom- dobro vino i dobre ljude.

Ali ja se ne dam. Jos uvijek imam oboje. I cuvam te dragocijenosti iza 7 brava sopstvenog srca. I grizem svakog kao pit bul, kad pokusa da mi oduzme to. Tajna je u balansu. Dzabe dobro vino kad samo jedno nepce uziva u nasladi. Dzabe i prijatelji, kad se prijateljstvo nema chime zaliti...

03-06-2009 19:56 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

u svakom slucaju ako moram birati izmedju duhovnog i materijalnog - to je barem lagan izbor. duhovno zna se.

medjutim nisam siguran da jedno iskljucuje drugo, do covjeka je. pametan/skroman covjem moze imati oboje.

mislim da se slazem sa el-t da je balans negdje u sredini, vjerovatno blizi duhovnoom nego materijalnom.

takodje se slazem sa pipi da ekstrem ni u jednom slucaju nije dobar, zbog istih razloga sto ih pipi navede.



materijalno svaka budala moze da ima, duhovno samo oni odabrani. materijano moze otici kako je i doslo, dok ti duhovno niko ne moze uzeti. to je samo tvoje.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-06-2009 20:08 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.
pokretac teme Thread Started by el-tozzinjo

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tana
hm, kad sam rekao "sredini", krivo sam se izrazio. Mislio sam na balansiranje, koje naravno naginje duhovnom, ali ni materijalni aspek nije zanemarljiv.
Usput, taman da ti cestitam rodjendan:) Ne volim ja one masovne teme, ni rodjendanske ni za umrle. Prve su mi bezveze, a od drugih me prosto tuga uhvati pa sta god da napisem djeluje mi pateticno ili nedovoljno. Stoga, evo ovde- puno srece, zdravlja i rahatluka. Srecan rodjendan.

03-06-2009 20:38 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5981
Location: U podrumu

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.....ja ti mogu reæi samo za ono - nemati....! 16.gif
.....još mi se nije dogodilo ono - imati....! 07.gif 13.gif

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

03-06-2009 20:43 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

fala el-tozzinjo

ja sam inace poznat po tome sto mi materijano nista ne znaci, tj na zadnjem je mjestu.
srecom nisam bio u situaciji da mi djeca placu gladna(ilustrujem)
a da sam bio u toj situaciji nadam se da bi barem slicno razmisljo kao sada.

poznajem ljude koji zive u ny i koji su prije rata imali bukvalno SVE zivjeli ko lordovi kod nas.
rijetko bogati ljudi bili, a ljudine.

elem dosli u ameriku bez igdje icega, covjek prica da je bilo trenutaka da mu beba nije imala mlijeka(evo opet sam se najezio). rijetko siromasni bili, a opet ljudine.

njima se dogodila ona kletva kad kazu "dabogda imo pa nemo". a oni ostali ljudi, tj ljudine u svom tom belaju. svaka im cast.

na kraju su isplivali i sad opet sve imaju. covjek mi prica kako im je bilo tako grozno nekoliko godina, a da mi ljudi oko njih nismo cak ni znali njihovu situaciju. ljudine su to kazem ti.


helem ... poenta je da bogatsvo/neimastina mogu da pokvare ljude, ali i ne moraju. opet je sve do nas.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

03-06-2009 21:01 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.
pokretac teme Thread Started by el-tozzinjo

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Dama iz visokog drustva,
za trubadura?
To ne ide...

Dama iz visokog drustva
nocu plache
kad je ne vide...

I pusti sholdi,
pusto sve.
Jubav se ne kupuje...

03-07-2009 06:13 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
Pipi Duga Carapa
SexNepoznat



Poruka: 2170
Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Izuzetno mi se svidjaju dvije recenice, mada zvuce potpuno kontradiktorno...

    medjutim nisam siguran da jedno iskljucuje drugo, do covjeka je. pametan/skroman covjem moze imati oboje.
by tana

    Druga je od el-tozzinjo gdje kaze da siromasnima nije data mogucnost da se duhovno obogate


Objasnicu i zasto:

Tanina vizija mi djeluje primjer kako bi to trebalo biti i kako skromni ljudi mogu lijepo zivjeti, zadrzaajuci duhovno bogatstvo, samo po uslovom da ne pripadaju siromasnoj klasi...

Vizia koju nam predstavlja el-tozzinjo je nekako okrutna realnost u koliko govorimo o obraovanju, ali samo u tom slucaju.
Skroman odgoj djeteta, insistranje na duhovnim vrijednostima ne moraju biti u drektnoj vezi sa novcaim bogatstvom. Ne slazem se da sromasni ljudi nisu duhovno bogati, duhovno se mora odvojti od materiajnog i pvezati s emocionalnom inteligencijom. Ona je jedini preduslov za sticanje duhovnog bogatstva.

Sto se pak tice konstatacije da se dama iz viskoog drustva nece udati za trubadura, ne znaci da nece i ne znaci da im brak ne moze uspjeti.
Naravno, mnogo je teze pomijesati klasne slojeve, medjutim, u koliko postoje tolerancija postovanje i duhovno bogatstvo, sve je moguce. Cijena koja je placna je u svakom slucaju veca, ali je pozitivan rezultat moguc.
Sve je to individualno...

03-07-2009 10:45 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
Blagajac Blagajac is a Male
raja




Poruka: 1972
Location: Nederland

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

bolje ne imat nego neznat

___________________________________________________________________


    [
      B]PUSTI ME DA SE RAHAT PATIM[/B]

    03-07-2009 13:35 Blagajac is offline Pregledaj poruke od Blagajac Dodaj Blagajac u listu prijatelja
    djemila djemila is a Female
    Naj-Moder 2008




    Poruka: 11491
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..ima jos jedna,

    "U dobru se ne povisi, u siromastvu ne ponizi"

    ociti primjer dade Tana sa svojim prijateljem koji je bas prosao kroz onu "Imati pa ne imati"(a to je najgore.)
    Pritom,taj kolega.. nicim ne pokaza da NEMA.


    To je velicina duha, to je veliko

    Novac dodje i prodje ljudske vrijednosti ostaju.

    (Primjera je puno u oba smjera),

    ___________________________________________________________________
    Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

    03-07-2009 13:48 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
    goodGirl goodGirl is a Female
    rodjena


    Poruka: 848

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    [quote]

      citat od tana:

    u svakom slucaju ako moram birati izmedju duhovnog i materijalnog - to je barem lagan izbor. duhovno zna se.

    medjutim nisam siguran da jedno iskljucuje drugo, do covjeka je. pametan/skroman covjem moze imati oboje.

    mislim da se slazem sa el-t da je balans negdje u sredini, vjerovatno blizi duhovnoom nego materijalnom.

    takodje se slazem sa pipi da ekstrem ni u jednom slucaju nije dobar, zbog istih razloga sto ih pipi navede.



      materijalno svaka budala moze da ima, duhovno samo oni odabrani. materijano moze otici kako je i doslo, dok ti duhovno niko ne moze uzeti. to je samo tvoje.[
    /quote]

    ne slazem se bas... 02.gif i jedan dio duhovnosti svaka budala moze da ima, onaj drugi dio samo poklonom. 01.gif 29.gif Ne postoje pravila za zivot. Postoje zakoni, koje zaista nije tesko postivati, i poznati su svakom odraslom covjeku. Zivot je izazov - u svakom smislu, kapital, umijece... Ljude vecinom sputava zavist i ljubomora da zive sretnim zivotom.

    ___________________________________________________________________
    ciao

    03-07-2009 15:49 goodGirl is offline Pregledaj poruke od goodGirl Dodaj goodGirl u listu prijatelja
    beli beli is a Male
    moforaja




    Poruka: 4109
    Location: USA

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ja se drzim one:
    ne cjeni ljude po bogastvu, vec po ljudskosti
    o ovome bi se dalo pricat jako dugo.... 23.gif 18.gif

    ___________________________________________________________________
    audicija u Holiwoodu sutra akshamli...
    autobus iza Hita polazi oko sedam ujutru, ako vozac ne potegne prethodne noci....
    Princ cuvaj mjesto na seciji....

    03-07-2009 15:54 beli is offline Posalji Email za beli Pregledaj poruke od beli Dodaj beli u listu prijatelja
    el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
    majkin fakin




    Poruka: 2333
    Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.
    pokretac teme Thread Started by el-tozzinjo

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    @ Pipi Duga Carapa.

    ja ne znam nijednu 'Damu iz visokog drustva' koja je posla za 'Trubadura', van filmskog platna.

    ili bez metafore da objasnim- nijednu 'zenu od karijere' koja ostane sa sanjarom. Da proba-da. Ali da ostane? Ne znam. Ne znam ni na jednom primjeru oko sebe. Jednostavno, drugaciji senzibiliteti. Ne kazem da jedna dominatno materijalisticka osoba u vezi-nema nista duhovno u sebi. Niti tvrdim da sanjar prenebregava vaznost materijalizma. Ali, jednostavno, nisu isto izbalansirani. Nisu nashtimovani. Nemaju harmoniju.

    I bas ovako, muzickim terminima da ti kazem: kad dva instrumenta nisu ushtimovana, tj sviraju razlicite harmonije, rijetko kad, gotovo nikad (sto ne znaci da je nemoguce) ne ispadne odlican dzez. Mnogo cesce je to samo kakofonija, if u know what I mean...

    03-07-2009 17:32 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
    Pipi Duga Carapa
    SexNepoznat



    Poruka: 2170
    Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Interesantno vidjenje situacije, koju u neku ruku razumijem.

    Znam da je prvenstveno u nasem mentalitetu nezamislivo da zena ima bolji posao, vecu platu i bolji socijalni status od muskarca. Isto tako znam da je takav slucaj i u mediteranskim zemljama.

    Medjutim, sjeverni dio Evrope, pa i ovaj kraj gdje sam ja, nema takve obicaje.
    Za primjer, za luksemburce je bitnije da se ne mijesaju sa strancma, nego da se ne mijesaju medju klasnim slojevima.

    Znam izuzetno puno parova gdje je muz kontrolor u vozu, a zena ima visok polozaj u nekom od ministarstava i potice iz izuzetno bogate porodice za razliku od njega.
    Brak im funcionise jer imaju drukcije referencije od nasih i njima tonije nista neobicno.

    E sad, o tome kako im "zvuci muzika" je prica za sebe.
    Mislim da svi imamo drukciji ukus za muziku, drukciji senzibilitet za zvuk. Jednostavno jer nam se uho na taj zvuk naviklo, pa nam je on ljepsi od nekog drugog.
    Nekom drugom se mozda svidja zvuk rastimanih instrumenata kad sviraju zajedno.

    I sta su uposte "nastimani instrumeni"?
    Po meni su samo plod necijeg ukusa nametnutog masama.

    03-08-2009 10:19 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17887
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ne znam meni je stvar jednostavnija nego sto izgleda.

    covjek radi na sebi da izgradi duhovno, jer je to najvaznije .. jer je to samo tvoje i to ti niko ne moze oduzeti.

    materijalno je potrebno u nekoj mjeri da bi covjek prezivio, ali ako vec imas duhovno izgradjeno mozda ces biti skromniji, dakle trebato manje "materijalnog" ... biti sretniji.
    duhovno ti moze na neki nacin nadomjestiti materijalno, osim u extremnim slucajevima.

    dok obratno ne vazi ..... materjalno ti ne moze "kupiti" duhovno ni u kom slucaju.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    03-09-2009 17:12 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4676
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja negdje upitah koja je to definicija duhovnog?! 29.gif
    Naravno, odgovora ne dobih. Bilo bi fino, ako nista za racun razlicite percepcije koju imamo, da definisemo to "duhovno" pa onda o njemu da pricamo.

    Na zalost, u ovom nasem svijetu je religija uzurpirala sve sto sa "duhovnim" ima veze, i onda, ako nisi religiozan, apriori ne mozes biti "duhovan". To je naravno pogled onih drugih, religioznih...

    Bas neko vece sam imao jedan razgovor, koji je trajao dugo u nocj, o materijalizmu (indirektno) i stanju duha (malo vise direktno).
    Moj dobar prijatelj sa kojim sam pricao je "znao" sta je dobro za mene, iako sam mu ja govorio da to meni ne igra ulogu. Bez obzira na moje rijeci i ono sto sam govorio, dobijao sam istu "vibraciju" od njega, a to je bilo, "Ti ne znas sta je za tebe dobro, ja to bolje znam." Cak i kad sam mu rekao da se ja osjecam dobro, covjek je dovodio u pitanje moje osjecaje (vjerovatno polazecji od svoje percepcije, koja je jedina prava) i pokusavao da me ubijedi u suprotno. 29.gif

    Elem, tako i ovde. Imati pare, iliti, gonjati iste, biti religiozan ili ne, nije uvjet duhovnosti. To valjda znamo svi.... 23.gif

    Hajmo se dogovoriti o cemu pricamo, pa da pricamo.... 01.gif 10.gif

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    03-09-2009 20:25 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17887
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    duhovno nema nikakve veze sa religijom, ama bas nikakve.

    ne znam odakle to ta onformacija ganda, i ne znam ko je spomeno da "ako nisi religiozan, apriori ne mozes biti duhovan".

    jabuke i ne kruske nego ekseri 19.gif


    eto dogovorili smo se, jesmo li?


    e sad .. sama definicija duhovnog .... tita mi nisam stanju staviti na papir. ali mislim da se razumijemo.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    03-09-2009 20:35 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    gandalf gandalf is a Male
    Mo-Starac




    Poruka: 4676
    Location: NEBUCHADNEZZAR

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja vrlo dobro znam da duhovno nema veze sa religijom, samo hocju da kazem da je religija uzurpirala istu (duhovnost) i ne pusta je od sebe.

    Recimo, veoma neodgovorno je tvrditi da neko ZNANJE nije postojalo prije Muhameda, kao sto ti imas obicaj da kazes, i da je on objavio to znanje kroz "Knjigu". Tj, da ga nam je dao kroz svoju objavu (ne njegovu, vec boziju).
    Koristiti takve argumente u diskusiji je vise nego smijesno.
    Znanje je postojalo puno prije Muhameda (uzmimo stare civilizacije, piramide, shamane), i koristiti njega kao nesto od cega sve pocinje nije nacin da o tome razgovaramo.

    Ja sam zagovornik cinjenice da je sve naopako na ovoj "kugli" na kojoj zivimo. To vidimo kroz sve sto nam se servira, a o tome sam pisao ranije, pa sam pokusao biti ismijan sa tvoje strane. Ja nemam s tim problema, znam da je uvijek tako kad se ljudi sretnu sa necim sto nije u njihovoj percepciji normalno.

    Interesantno je poslusati ljude kao sto su Gregg Braden, Bruce Lipton, i da ne nabraja druge.... Pa onda pricati o duhovnosti....

    Bruce Lipton - The New Biology - Where Mind and Matter Meet

    ___________________________________________________________________
    Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
    Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

    03-09-2009 20:53 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
    Pipi Duga Carapa
    SexNepoznat



    Poruka: 2170
    Location: Ako nisam u Jazzbini, potrazite me u Pecini

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Vrlo interesantno pitanje, sta je duhovno.
    Nekako mi je bilo tesko definisati, ali prvo sto mi je palo napmet je da je to sve on osto nije materijalno, sto je iracionalno i sto se materijalno ne moze procijeniti.
    Onda sam konsultovala filozofski rijecnik, koji mi je potvrdio manje-vise tu definiciju, dodavsi da se radi o filozofskom pravcu iz XIX vijeka ciji je zacetnik Victor Cousin.
    Pravac se bori protiv svega materijalnog, koje kvari covjekov duh, pogotovo u vrjeme prvog procvata kapitalizma.
    Znaci, obuhvata sve one ljudske vrijednosti koje se materijalno ne mogu procijeniti.


    Eto, da sad nastavimo diskusiju 11.gif

    03-09-2009 21:16 Pipi Duga Carapa is offline Pregledaj poruke od Pipi Duga Carapa Dodaj Pipi Duga Carapa u listu prijatelja
    Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com