Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » zasto ljudi ? » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (20): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

zasto ljudi Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

mijenjaju govor ?

svrljam malo po ovim forumima i vidim da ima raje koja si pocela da govore drukcije nego sto su citav zivot govorili.

covjek koji je do juce(ovo do juce shvati bukvalno) govorio voz, sprat, opstina, doktor sada govori vlak, kat, opcina, lijecnik .... itd. da apsurd bude jos veci covjek cak nije ni hrvat.

ne kontam materemi ......

nek' me niko pogresno ne shvati ........ absolutno nemam namjeru da nekome solim pamet i da govorim raji kako da pricaju. svak zna sta mu je u zivotu radit'.

u mene je logika jednostavna: ja pricam isto onako ko sto sam citav zivot prico. mozes ti to zvati srpski, hrvatski, bosanski, kako god hoces ali je cinjenica da nisam promjeno nijednu rijec i nemam namjeru. ponekad cujem kao: zasto koristis tu rijec, to je srpska rijec ili hrvatska ili turska ... itd. jebe me se cija je rijec, tako sam govorio citav zivot i tako ce i da ostane.



kako vi gledate na to, jeste li promjenili govor i da li ste primjetili da je neko u vasoj blizini to ucinio ?

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

07-28-2003 18:57 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
d_g_s d_g_s is a Female
nisam vise posmatrac




Poruka: 174
Location: tu sam

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja sam zivila u gradu gdje se koristilo dosta turcizma.stari i stara i danas govore tako pa i ja.ali sam puno puta dozivila provokacije od strane promjenjivih ljudi ko zasto ja i dan danas koristim te izraze kad vec odavno zivim u drukcijem kraju.dapace,studirala sam u dubrovniku gdje je stvarno karakteristican govor (tesko ga je ne pokupiti) ali su mi se uvijek gadili (malo ruzna rijec ali istinita) ljudi koji se nesto nekome/necemu prilagodjavaju.
protivnik sam takvih "prolagodjavanja".

___________________________________________________________________

    07-28-2003 19:03 d_g_s is offline Posalji email za d_g_s Pregledaj poruke od d_g_s Dodaj d_g_s u listu prijatelja
    Maggie Maggie is a Female
    moforaja




    Poruka: 2736
    Location: daleko

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ja nisam promjenila govor uopste, ali znam da neki ljudi jesu.

    Recimo da zivim u HR i tamo radim mozda bi i ja govorila vlak, uopce i sl. Opet ne mozes kriviti covjeka u takvim situacijama.

    Pogledaj nas svi mi pricamo engleski, jer zivimo u U.S.

    Privatno ja pricam "nas" kako sam ga vazda i pricala. 10.gif

    U MO imam nakve familije koji pricaju po Hrvatski i ja ih smatram prodanim dusama i ja ne pricam sa njima 35.gif

    ___________________________________________________________________

      07-28-2003 19:04 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
      d_g_s d_g_s is a Female
      nisam vise posmatrac




      Poruka: 174
      Location: tu sam

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      mislim da tu nema hrvatizma,srbizma i bosnjastva vec je govor vise regionalan
      ko promijeni govor prodo je podrijeklo,konkretno grad u ovom slucaju,a ne vjeru ili nacionalnost
      tako da mostarac koji prica ko nevesinjac ili sirokobrijezanin vise nije mostarac i obrnuto

      ___________________________________________________________________

        07-28-2003 19:26 d_g_s is offline Posalji email za d_g_s Pregledaj poruke od d_g_s Dodaj d_g_s u listu prijatelja
        Maggie Maggie is a Female
        moforaja




        Poruka: 2736
        Location: daleko

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Sta za nas sto smo po svijetu i u svakodnevnom zivotu pricamo strani jezik?

        Neki od nas ga pricaju i privatno!

        Da li to znaci da smo se mi odrekli svog porjekla?

        Ne znaci...to samo znaci da smo se mi prilagodili nacinu zivota na nekom drugom mjestu na ovoj planeti.

        ___________________________________________________________________

          07-28-2003 19:39 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)
          pokretac teme Thread Started by tana

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          drugo je strani jezik maggie, a drugo je nas maternji jezik bez obzira kako ga ko zove.

          ja licno imam rezervu prema ljudima koji su promjenili govor, pitanje je kolko im se moze vjerovati generalno. mislim da dosljedni ljudi nisu nista promjenili u svome govoru.

          ovo se ne odnosi na strane jezike, strani jezici(samim tim sto su strani) nemaju nikakvo regionalno/kulturolosko obiljezje i nije nam bitno kao ces ga izgovarati. ali kad se radi o maternjem jeziku to je druga prica .....

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          07-28-2003 20:16 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)
          pokretac teme Thread Started by tana

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          mozda neki ljudi misli da ce te "oni drugi" vise postovati i voliti ako pricas "njihov" jezik, ko ce ga znati ..... 21.gif

          a ne znaju da su u zabludi i da te niko nece vise cijeniti zbog tog podilazenja - naprotiv.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          07-28-2003 20:18 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          Maggie Maggie is a Female
          moforaja




          Poruka: 2736
          Location: daleko

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Opet ti kazem, ako se radi o ljudima koji zive i rade izvjesno vrijeme u recimo Beogradu,

          za mene je potpuno normalno da im se promjeni naglasak ili da usvoje neke "njihove" rijeci.

          Sto se tice recimo, ljudi u MO koji sada pricaju na ovaj ili onaj novi nacin

          ne volim i gotovo. 21.gif

          Moj prijasnji post je rezultat izjave:" Svi koji promjenu govor prodali su porijeklo"

          Nisam mislila nista lose, nego hajde reko da pripomenem nas strance 02.gif

          ___________________________________________________________________

            07-28-2003 20:23 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
            Maggie Maggie is a Female
            moforaja




            Poruka: 2736
            Location: daleko

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od tana:

              mozda neki ljudi misli da ce te "oni drugi" vise postovati i voliti ako pricas "njihov" jezik, ko ce ga znati ..... 21.gif

              a ne znaju da su u zabludi i da te niko nece vise cijeniti zbog tog podilazenja - naprotiv.


            Zato ja kazem "prodane duse"... 21.gif

            Budi sto i jesi!

            Ko te voli voli 11.gif

            ko ne voli nek razguli 35.gif

            ___________________________________________________________________

              07-28-2003 20:24 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
              tana tana is a Male
              rigorozni




              Poruka: 17879
              Location: na prinudnom radu :)
              pokretac teme Thread Started by tana

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              upravo tako maggie 10.gif ,
              ko me ne voli onakvog kakav sam, takav mi i ne treba u zivotu.
              on gubi a ja dobijam

              ___________________________________________________________________
              kad ce mostar mama?

              07-28-2003 20:33 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
              Aleksandra Aleksandra is a Female
              moforaja




              Poruka: 10252
              Location: Mostar

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              dje me nadje s temom 05.gif


              ja sam bila 10 godina u Beogradu,Pristini i bazi Herceg Novom.

              dakle Srbija,KOsovo i Crna Gora.

              kad sam god progovorila pitali su me malo upuceniji jesam li iz Mostara ili jesam li iz Bosne. 29.gif

              nikad nisam promijenila svoj jezik kojim sam prve rijeci u zivotu progovorila i napisala.

              zadrzala sve turcizme...........

              pa pola Beograda zna za chenifu,birvaktile,ters,tabijasus............. 05.gif

              oni imaju dobrih fora,koje sam koristila i koristim ,ali nisam sekunde izgubila svoj jezik.

              i nekako sam uvijek bila ponosna sto sam iz Mostara......pa ono kad blenu svi u mene ,dok

              se malo ne naviknu............jooooj kad opletem ja po mostarskom 04.gif


              isto sada i u Mostaru........govorim srpskohrvatski-hravatskosrpski,sa turcizmima.......kao i obicno 29.gif

              ___________________________________________________________________






                      07-29-2003 00:17 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
                      hanka kafanka
                      carica, gaborka i prva nanulasica

                      Poruka: 1119

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      .

                      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane hanka kafanka dana 04-27-2006 u 15:06.

                      07-29-2003 00:59 hanka kafanka is offline Pregledaj poruke od hanka kafanka Dodaj hanka kafanka u listu prijatelja
                      Aleksandra Aleksandra is a Female
                      moforaja




                      Poruka: 10252
                      Location: Mostar

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      10.gif 10.gif

                      ___________________________________________________________________






                              07-29-2003 01:10 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
                              tekija2 tekija2 is a Female
                              carica decembra '03


                              Poruka: 1116

                              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                              Pricam i pricacu onako kako sam ga pricala. 01.gif

                              Ovdje u Americi primjetila sam da mnogi nasi koji su ovdje neki 4-5 godina i nadalje, u kuci komuniciraju americkim jezikom cak na" zalost" komuniciraju i sa djecom.
                              Smatram da je to jedna velika greska roditelja. 21.gif
                              Jadno djete kad prica pola engleski pola nas jezik pa to je zalost,ali izgleda da je roditeljima takim najlakse pricati engleski,a u stvari ga ni oni neznaju pa bar gramaticki. 21.gif

                              Tana a sto se tice tvog misljenja potpuno se slazem stobom. 10.gif

                              ___________________________________________________________________
                              ZaGuzicu.gif

                              07-29-2003 02:16 tekija2 is offline Homepage of tekija2 Pregledaj poruke od tekija2 Dodaj tekija2 u listu prijatelja AIM Screenname: . YIM Screenname: .
                              Branto Branto is a Female
                              seka




                              Poruka: 703
                              Location: MEKLAUDLAND

                              Pitaj otvoreno Tana Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                              ....zasto neki Mostarci,Sarajlije, itd. pricaju Hrvatskim jezikom ?

                              1. Zato sto ih ni rat nije opametio
                              2.


                                3. Zato sto su Sarajevski politicari naklonjeni Hrvatskoj vise nego Srbiji
                                4. Zato sto zive u Hrvatskoj vec 10-tak godina(jednostavno pokupili...prilagodjavaju se okolini...samo se to od sebe nametne...to je neminovno,ne moze te zaobici)
                                5. Zato sto su neke rijeci lakse za izgovoriti
                                6. Zato sto se ulizuju
                                7. Zato sto smatraju da je Hrvatski jezik blizi Evropi od Bosanskog
                                8. Zato sto je 70% Mostara i okoline Hrvatsko...vecina preovladava
                                9.

                                  10.Zato sto su Muslimani glupi ko Turski kurac....vijekovima su se priklanjali ili jednoj ili drugoj strani...nikako da imaju svoj integritet i svoj jezik
                                  (sad kad se izginulo zbog toga i prilika za novim jezikom i statusom,"SLADJE" im pricati opet tudjim jezikom)
                                  ...imao sam priliku da upoznam Akifa i nekolicinu iz Banjaluke koji i dan danas nosaju izbacen krst i pocrvene kad se ne mogu sijetiti rijeci koje nikad nisu izgovarali u Banjaluci.
                                  ......npr. OPCHENITO by Mala

                                  ___________________________________________________________________
                                  ahtung ahtung

                                    ahtung ahtung
                                    01.gif ~287~ ~289~ smile332.gif SMRT MATERACIJU

                                    07-29-2003 03:40 Branto is offline Posalji Email za Branto Pregledaj poruke od Branto Dodaj Branto u listu prijatelja
                                    Rondo Rondo is a Male
                                    stalni dopisnik


                                    Poruka: 1085

                                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                    Slazem se u potpunosti sa Maggie i sa Tanom. Jeste rat bio i pitanj jezika je isto tako izpolitizirano (nazalost). Neka svako prica kako god hoce i nek svako naziva svoj jezik kako hoce...Ali najednu stvar dobijem ospice a to je kad neko u Mostaru kaze "Kava" umjesto kafa. Kruh se je i govorilo ali brate kava nije nikada....

                                    07-29-2003 05:08 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
                                    Frida Frida is a Female
                                    puterica




                                    Poruka: 109

                                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                    Toliko se je ispolitiziralo to pitanje jezika, a to se pogotovo vidi sada kad opet raspravljaju o staroj gimnaziji, pa kazu ovi "otamo" nece njihova hrvatska djeca razumijeti sta pise, ako pise na bosanskom (odnosno sh-hs, kao sto smo govorili prije). Ja se valjala brate od smijeha, kaze nece oni znati ako pise "lenijar" a ne "ravnalo". HALOOOOOOOO! A argumenta u p* materinu?! Govorili cijeli zivot "ravnalo" i "kutomijer" pa ovo ne razumiju ko da im grcki pricas. Ma goni..... Uffffff evo sam se opet naizijetila (jel' dobra ova mostarska sandra?)

                                    07-29-2003 09:40 Frida is offline Posalji email za Frida Pregledaj poruke od Frida Dodaj Frida u listu prijatelja
                                    Aleksandra Aleksandra is a Female
                                    moforaja




                                    Poruka: 10252
                                    Location: Mostar

                                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                    hehehehe

                                    samo taka Frida 05.gif


                                    a zna se brate

                                    ko je narucivao u Mostaru kavu

                                    i koliko ga je kostala kava 19.gif 34.gif

                                    ___________________________________________________________________






                                            07-29-2003 09:47 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
                                            Aleksandra Aleksandra is a Female
                                            moforaja




                                            Poruka: 10252
                                            Location: Mostar

                                            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                            ne dirajte Malu 08.gif

                                            ___________________________________________________________________






                                                    07-29-2003 09:48 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
                                                    babusha babusha is a Male
                                                    Licnost Foruma '03




                                                    Poruka: 2959
                                                    Location: donji trap

                                                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                                                    Sto , sta bi joj falilo 35.gif

                                                    ___________________________________________________________________



                                                        19.gif

                                                        07-29-2003 10:07 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
                                                        Stranica (20): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                                                        Postavi novu temu Odgovori
                                                        Go to:
                                                        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com