Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » TAZE IZ MAGAZE » Naprijed Mladi ! » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Naprijed Mladi ! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

-


Konaèno, nijedan sekund prerano, i svaka èast omladini !


    http://starmo.ba/zivot2/item/72024-mostar-mladi-su-protiv-podjela-i-za-bolje-obrazovanje.html




Sarajevo/Mostar -- A u Mostaru, u pet minuta do 12 sati, uèenièke organizacije obilježile su u petak
meðunarodni Dan srednjoškolaca, u znak sjeæanja na stradanja praških studenata s poèetka Drugog
svjetskog rata, koje su strijeljali njemaèki nacisti.


Mladi, uz performans, poruèili su da se protive podjelama i za bolji obrazovni sistem u BiH, javio je
Radio Slobodna Evropa.

Organizacijom obilježavanja Dana srednjoškolaca, uèenici iz nekoliko mostarskih škola kažu da žele
podsjetiti na 1939. godinu i stradanja studenata iz èeškog glavnog grada Praga, koji su strijeljani bez
suðenja, jer su protestirali protiv nacistièke okupacije.

Uèenica treæeg razreda Gimnazije Mostar, Sonja Kjara Periæ, inaèe koordinatorica mostarskog tima
Asocijacije srednjoškolaca u BiH, smatra  kako navedeni dogaðaj nosi snažnu poruku i za ovo vrijeme
i za Mostar i Bosnu i Hercegovinu.

"Naš grad je podijeljen još od rata.
Mi želimo sprijeèiti te podjele, želimo to smanjiti koliko je to moguæe, a danas smo ovdje da
povežemo sve srednjoškolce i studente", lkazala je Periæ za RSE.

Habiba Aèkar, iz 4. razreda Druge gimnazije Mostar, inaèe predsjednica Mreže vijeæa uèenika
HN kantona, govori:

"Po mom mišljenju, ovo je veoma znaèajan dan, zbog toga što se srednjoškolci ponovo ujedinjuju, borimo se za naša prava, za našu buduænost, a samim time i za obrazovne sisteme koje mi želimo".

A kakve obrazovne sisteme žele, Sonja Kjara Periæ je dodala:

    "Mi želimo jedinstveni nastavni plan i program, želimo poboljšanu praktiènu nastavu.
    Mi smatramo da se novac ne treba davati na izgradnju više podijeljenih škola, nego da se treba
    ulagati u one koje postoje, kako bismo mi izašli kao bolji, puno obrazovaniji ljudi".




Uèenik Omar Zolj izražava nadu da svi mladi Mostara razmišljaju na slièan naèin:

"Za naš grad šaljemo poruku da srednjoškolci nisu predmet politièke igre i da mi ne želimo
segregaciju, da želimo ujedinjen plan i program i da želimo zajedno da idemo u školu".

Uèenici su organizirali i simbolièan performans, te poruèuju da današnji mladi ne žive u vremenu
kada bi zbog izražavanja mišljenja mogli biti strijeljani, ali su pozvali svoje vršnjake na aktivizam i
liderstvo mladih.

(StarMo)


-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 11-17-2017 u 19:54.

11-17-2017 19:51 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com