Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Istina o » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Esma Esma is a Female
avenija kruzno




Poruka: 133

Istina o šijjama Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Istina o Sijama



Predgovor:

    Ešhedu en la ilahe illallahu vahdehu la šerike leh. Ve ešhedu enne sejjidina Muhammeden abduhu ve resuluh. Ves~salatu ves~selamu ala sejjidina Muhammedin ve 'ala alihi ve sahbihi edžmein.


Sa Allahovom pomoci sam odlucio prevesti ovu knjižicu, koja direktno odgovara na glavna pitanja o porijeklu i vjerovanjima Šija. Naime, Šije su u zadnje vrijeme poduzele ozbiljnu akciju da vrbuju nove clanove medu zbunjenim i neukim Bosancima, koji vecinom nisu u stanju prozrijeti njihovu delikatnu zabludu i trikove. Nadam se da ce ovaj prevod biti dovoljan za razumom obdarene, da shvate koliko su Šije skrenule od Pravog Puta, koji je Poslanik ucrtao sa svojim casnim Ashabima. Molim Allaha Samilosnog da ovaj dokumenat bude uzrokom veceg hidajeta napacenim Bošnjacima, koji su danas žrtve raznoraznih vukova u jagnjecim kožama. Amin





Postoji 20 grupa koje sebe nazivaju Šije (ili Ši'iti). Nekoliko grupa ide do ekstremnosti.

-Prva grupa, ovih ekstremnih Šija kaže, "Allah obitava u Aliji (cetvrtom Halifi). Prema tome obožavanje Alije, je ustvari, obožavanje Allaha."
-Druga grupa, pak, pobija ove prve, govoreci, "Zar Ali ikad može biti Allah? On je samo ljudsko stvorenje. Ipak, on (Ali ) je najsuperiornije ljudsko bice. Allah je poslao Kur'an njemu, ali je Džibril (ahrhandeo Gabriel), zbog licne pristrasnosti, predao Kur'an Muhammedu (sallallahu alejhi ve sellem). I tako je Muhammed (sallallahu alejhi ve sellem) prevario Alija oduzevši mu pravo na Poslanstvo."
-Treca grupa, opet, pobija vjerovanje i prve i druge grupe, te kaže, "Zar takvo nešto može biti moguce. Naš Poslanik Muhammed da bude varalica? On je samo rekao da Ali treba biti prvi Halifa poslije njega. Ipak, Ashabi su prekršili ovu njegovu zapovjed i izabrali trojicu drugih Halifa zaredom, prije Alija." Sa tom pretpostavkom, ova treca grupa smatra da su prva trojica Halifa oduzeli pravo Aliji da bude prvi Halifa, te ih zbog toga oni mrze. Oni protežu tu mržnju na vecinu Ashaba, koji su se, po njihovom mišljenju, urotili protiv Alija.
-Cetvrti, pored mržnje prema Ashabima, kritikuju i Alija zašto nije zahtjevao svoje pravo koje mu je Poslanik ostavio u amanet.





Vjerovanja svih Šijskih grupacija se mogu svesti na tri osnovna:

1.Tefdilija: Oni kažu da je Hadrat Ali najsuperiorniji medu Ashabima.
2.Sabbijja: Oni kažu da su sve Ashabe, sa nekoliko izuzetaka, postali okrutni nevjernici. Oni govore ružno o njima.
3.Gulat~i Šija: Oni kažu da je Hadrat Ali bog. Isto to tvrde i Sabaijja i Nusajrijja. Oni ne praktikuju nikakav ibadet.




Ova vrsta ljudi se uvijek okupljala oko jednog od unuka Alije ili Abbasa (RadiAllahu anhum), te su se vremenom razbili u još više ogranaka i podgrupa. Kada je Imam Zejnel~abidin preselio na ahiret vecina ih se okupila oko njegova sina Zejda. Ipak, kada je Zejd odlucio da ratuje protiv Jusufa Sakafija, koji je bio postavljen kao guverner Iraka od strane Umajjadskog kralja Hišama Abdul~Malika, neki od njih su ga napustili. Zejd ih je nazvao Rafidijama. Ali oni su sebe nazvali Imamijama. Oni koji su ostali sa Zejdom su bili poznati kao Zejdije. Obje grupe su tvrdile, "Poslije Poslanika, halifat pripada dvanaestorici Imama."

Tih dvanaest Imama su:

1-Imam Ali ibn Ebi Talib.

2-Imam Hasan ibn Ali.

3-Imam Husejn ibn Ali.

4-Imam Zejnel~Abidin.

5-Imam Muhammed Bakir.

6-Imam Džafer es~Sadik.

7-Imam Musa Kazim.

8-Imam Ali Rida.

9-Imam Muhammed Dževad Takij.

10-Imam Ali Nakij.

11-Imam Hasan Askari Zakij.

12-Imam Muhammed Mehdi.

___________________________________________________________________
"Vjernik vjerniku je kao zidovi zgrade, jedan drugog podupiru." (Buharija i Muslim) 11.gif

02-25-2006 15:13 Esma is offline Pregledaj poruke od Esma Dodaj Esma u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

De malo i o selefijama...
Ili cu ja...?

02-27-2006 22:29 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
Esma Esma is a Female
avenija kruzno




Poruka: 133
pokretac teme Thread Started by Esma

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ajde ti 01.gif

___________________________________________________________________
"Vjernik vjerniku je kao zidovi zgrade, jedan drugog podupiru." (Buharija i Muslim) 11.gif

02-27-2006 23:51 Esma is offline Pregledaj poruke od Esma Dodaj Esma u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ma bolje ti...ja cu ispast netolerantan

02-28-2006 19:42 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
MUNIRA
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Upravo sam zavrsila citanje knjige Muradifa Hofmana Islam kao alternativa.

03-23-2006 00:19
MUNIRA
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

U kojoj je perfektno opisan Islam kao religija i otadnici Islama sije.

03-23-2006 00:23
MUNIRA
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

U KANCELARIJI GOSPODINA HOHFMANA NA ZIDU JE CIAT ;VAMA VASA VJER MENI MOJA:ALLAH GA NAGRADIO

03-23-2006 00:26
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja se ne razumijem u ove sektaske podjele ali otkuda tolika mrznja sunna prema shiiama?
Mislim kao sto rece svakom svoje pa kako bude. Mislim sta shiie drukcije rade, tradicionalisti ovako, vehabije onako, sufije na treci nacin...svakome od Boga prema zaslugama ne mislim ni da su jedni ni drugi bolji ni gori. Isto ko i pravoslavni krscani, katolici, luterani, baptisti, jehove itd.
Doduse jesu neki nametljiviji od drugih i polazu kapital na "vjecitu i jedinu istinu" ali opet svakom svoje...demokratija i pravo slobodnog zbora samo da ne ugnjetava druge...
Peace 25.gif

03-23-2006 01:07 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
mishko mishko is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 343
Location: croatia

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ima jedan hadis u kojem se kaze da ce se muslimani , pored krscana i jevreja , takodje podijelit ali u 73 grupe . Pitali su onda ashabi Poslanika a:s. koja ce uci u dzennet a on je rekao da ce u Dzennet uci ona koja bude sljedila Kuran I Sunnet

___________________________________________________________________

    03-23-2006 14:57 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ok, i je li to sada razlog da se shiie mrze ili obrnuto?
    Po meni nije...
    I koja je grupa sada prava kada i jedni i drugi i peti i deseti pa sve do te 73. grupe za sebe tvrde da su u pravu...ko to zna (osim Boga naravno)?
    I bez obzira koliko te grupe mislile da su pravo bas oni ne daje se nikome za pravo da se drugi mrze ili nedaj Boze ubijaju...
    Svakom svoje, peace 25.gif

    03-25-2006 00:49 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
    raja




    Poruka: 1736
    Location: :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ahlu sunnah we djemmah....

    Boziji Poslanik s.a.v.s je rekao .. ko slijedi Kur'an i sunnet... nece zalutat insha'Allah

    10.gif

    od kag ja ovdje nisam bio..... heh

    04-03-2006 19:58 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com