Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Prakticiranje Islama » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
nik obrisan
Gost


Prakticiranje Islama Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sta je to!? Bujrum svi koji imaju misljenje, ali i znanje.

Ja cu se inshallah izjasniti na kraju na ovu temu.
As salamu alejkum

12-03-2006 23:47
-Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
raja




Poruka: 1736
Location: :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

we alejkumu selma wr wb!

prakticiranje islama za mene je zivot... znaci cjelokupni zivot....

mislio sam da ce tesko biti kad se covjek odrekne mnogih stvari koje su bila navika... ali se toliko toga dobije nazad da covjek moze zaplakati od radosti =)


... sta to znaci prakticiranje za mene...

hmmm

1. duznosti prema Allahu swt.. klanjanje zikr.. itd

2. sta god da se desi pogledam kako je to sa Islamske ako se radi o nekom biznisu poslu ili bilo sta...

Uglavnom... elhamdulillah ako bude dug text nece niko citati =)))

peace

12-04-2006 15:45 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
behar behar is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1141

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane behar dana 12-08-2006 u 10:36.

    12-04-2006 16:49 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
    nik obrisan
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Amin! Samo da se dopunim, ocigledno ima mali nesporazum, : temu sam zamislila da krene sa licnim definicijama tj. misljenjima o tome sta JE prakticiranje islama. tj. sta znaci predstavlja, ali dobrodosli su i svi drugi oblici komentara osim offova naravno! Salam

    12-04-2006 17:11
    nik obrisan
    Gost


    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Da malo prodrmam opet temu... sa sledecim pitanjem: dali bi moglo biti moguce, da se samo prakticiranje islama uzima kao sva "vjera", tj. Islam!? Sta mislite vi o tome? Samo uz ovo jedna primjedba: Ja znam da postoji dosta pravih vjernika, u raznim zemljama :), ne bih zelila da okrene tema u smjeru nikakve nacije i kulture, i nikako, samo ako ima neko misljenje o tome, neka ga izjasni ovdje, meni bi bilo drago procitati.
    Kazite sve sto mislite, bujrum i salam!

    12-06-2006 00:57
    Maggie Maggie is a Female
    moforaja




    Poruka: 2736
    Location: daleko

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Islam kao i svaka druga vjera za mene prvenstveno bi trebala da bude privatna stvar. Bubanje u prsa sa bilo cije strane mi ide na zivce, pa bilo to o Islamu, Hinduizmu ili cijeni cipela.

    Mislim da svaki vjernik treba da se pridrzava onog sto mu pise u knjigama koje postuje, onoliko koliko moze. Mislim da jedan vjernik ne treba da bude licimjeran ni hipokrata. Posebno ne hipokrata. Mislim da treba da postuje druge, bez naturanja "svog". Mislim da jedan vjernik treba da ima veliko srce u kojem ima mjesta za svakoga i da ne pravi predrasude. Treba da pomogne gdje moze, a nikad ne odnemogne.

    Isto tako mislim da covjek ne mora da slijedi niti jednu vjersku knjigu da bi se smatrao vjernikom. Vjera je u dusi, niti u dzamiji niti u crkvi, vec u dushi.

    Medutim sve ovo sto sam napisala i na ovoj temi vezem za vjernike mislim i za ateiste.

    Kada bismo svi imali malo vise tolerancije, malo vise postovanja prema "drugacijem", malo vise toplote u srcu i ljubavi u dushi, covjecanstvo bi imalo drugaciji oblik.

    Steta je da na ovom svijetu ima najmanje tih istinskih vjernika, koji vjeruju za sebe, a ne za komsiluk, vladu, politiku, korist.


    Znam da ovo nije bash ono sto je hercika pitala, ali eto to je moje vidjenje jedne vjere i jednog vjernika. 33.gif

    ___________________________________________________________________

      12-06-2006 02:11 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
      -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
      raja




      Poruka: 1736
      Location: :)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Rey:

        Da malo prodrmam opet temu... sa sledecim pitanjem: dali bi moglo biti moguce, da se samo prakticiranje islama uzima kao sva "vjera", tj. Islam!? Sta mislite vi o tome? Samo uz ovo jedna primjedba: Ja znam da postoji dosta pravih vjernika, u raznim zemljama :), ne bih zelila da okrene tema u smjeru nikakve nacije i kulture, i nikako, samo ako ima neko misljenje o tome, neka ga izjasni ovdje, meni bi bilo drago procitati.
        Kazite sve sto mislite, bujrum i salam!


      Zivim u Svedskoj

      Musliman sam imam malo ibradice pa me neki vahbijom nazivaju..=)))

      radim u svedskoj firmi gdje je izraelac direktor

      imam elhamdulillah dobar posao i svaki namaz-vakat kad nastupi ustanem sedzadu pod ruku i u prvu slobodnu sobu uletim i klanjam na miru.. ne morim i ne heklam raju na poslu ali znam da me raja "vole" iako se totalno od njih razlikujem... cak me mnogi zapitkuju jer znaju kakav sam prije bio i pitaju kako je sada.... isto tako imam osjecaj da im je krivo .. jer ja uletim u sobicu s merakom klanjam dodjem sebi od stressa na radji i vratim se na posao...neki su me cak pitali hmmm pa moglo bi se pocet klanjat.. kroz salu....

      Ljudi te vise postuju kad ti uzmes svoju vjeru kao prvu stvar u zivotu.. (molim Allaha da je tako u mene). amin!

      Tako da ja mislim da se bilo gdje moze praktikovati samo ako je covjek ponosan sam sa tim.. i onda ti Allah ponos da... i ljudi te postuju vise....

      Meni je samo zao da mnogi muslimani danas oponasaju druge vjere ili ne vjere nego sto postuju svoju vjeru... i imam osjecaj da je to tako normalno kod nasih ljudi da se stide itd.... toliko za sad...

      peace

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane -Svjetlost- dana 12-06-2006 u 12:51.

      12-06-2006 11:07 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
      nik obrisan
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Hvala Miran_STaRmo- ! 01.gif Bas me obradova! 01.gif 33.gif Salam

      12-06-2006 12:47
      nik obrisan
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od Maggie:

        Islam kao i svaka druga vjera za mene prvenstveno bi trebala da bude privatna stvar. Bubanje u prsa sa bilo cije strane mi ide na zivce, pa bilo to o Islamu, Hinduizmu ili cijeni cipela.

        Mislim da svaki vjernik treba da se pridrzava onog sto mu pise u knjigama koje postuje, onoliko koliko moze. Mislim da jedan vjernik ne treba da bude licimjeran ni hipokrata. Posebno ne hipokrata. Mislim da treba da postuje druge, bez naturanja "svog". Mislim da jedan vjernik treba da ima veliko srce u kojem ima mjesta za svakoga i da ne pravi predrasude. Treba da pomogne gdje moze, a nikad ne odnemogne.

        Isto tako mislim da covjek ne mora da slijedi niti jednu vjersku knjigu da bi se smatrao vjernikom. Vjera je u dusi, niti u dzamiji niti u crkvi, vec u dushi.

        Medutim sve ovo sto sam napisala i na ovoj temi vezem za vjernike mislim i za ateiste.

        Kada bismo svi imali malo vise tolerancije, malo vise postovanja prema "drugacijem", malo vise toplote u srcu i ljubavi u dushi, covjecanstvo bi imalo drugaciji oblik.

        Steta je da na ovom svijetu ima najmanje tih istinskih vjernika, koji vjeruju za sebe, a ne za komsiluk, vladu, politiku, korist.


        Znam da ovo nije bash ono sto je hercika pitala, ali eto to je moje vidjenje jedne vjere i jednog vjernika. 33.gif


      Ma herci ti je rekla samo brez offova! Uzivaj i salam! 02.gif

      12-06-2006 12:49
      behar behar is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1141

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      .

      ___________________________________________________________________

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane behar dana 12-08-2006 u 10:35.

        12-07-2006 16:17 behar is offline Posalji email za behar Pregledaj poruke od behar Dodaj behar u listu prijatelja
        mishko mishko is a Male
        bice nesto od mene




        Poruka: 343
        Location: croatia

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od behar:

              citat od Maggie:



              .
            10.gif

            Magi, svidja mi se kako si sve ovo rekla. Tako nekako i sama razmisljam.
            U nedoumici sam jedino kad govorimo o "bubanju u prsa" kako kazes, sa bilo cije strane. Tu ne mislim bas da se radi uvijek o bubanju u prsa, mada i tog ima. Cini mi se da neko, ko je osjetio ovu vrstu blagodati o kojoj MiranStarmo prica, zeli to reci drugima sa zeljom da i oni dozive "katarzu"

            Mene je npr. njegov prvi post dirnuo. Steta bi bila uskratiti nekoga za bilo koji lijep dozivljaj i zato volim kad se to malo pretoci u rijeci.

            A sama vjera, kao vjera - ista je, razlike su zanemarljive...Isus nije sin vec poslanik kao i ostali prije i poslje njega. Zacet je kao i Adem. I tu je mozda sva razlika.

            Sta je dova? Lijepo osmisljena molba Stvoritelju da nas pomogne, uputi, sacuva, nagradi, ne kazni i td....Dova vs molitva???

            Vjerovanje

            Vjerujem u Boga, Oca svemoguæega, Stvoritelja neba i zemlje. I u Isusa Krista, Sina njegova jedinoga, Gospodina našega, koji je zaèet po Duhu Svetom, roðen od Marije Djevice, muèen pod Poncijem Pilatom, raspet umro i pokopan; sašao nad pakao, treæi dan uskrsnuo od mrtvih; uzašao na nebesa, sjedi o desnu Boga Oca svemoguæega; odonud æe doæi suditi žive i mrtve. Vjerujem u Duha Svetoga, svetu Crkvu katolièku, opæinstvo svetih, oproštenje grijeha, uskrsnuæe tijela i život vjeèni. Amen.



            Oèe naš

            Oèe naš koji jesi na nebesima sveti se Ime Tvoje, doði kraljevstvo Tvoje! Budi volja Tvoja kako na nebu tako i na zemlji! Kruh naš svagdašnji daj nam i danas i otpusti nam duge naše kako
              i mi otpuštamo dužnicima našim
            , i ne uvedi nas u napast nego izbavi nas od zla. Amen!


            Sve su molbe/molitve iste ili slicne i k slicnom tezhe.

            Svakome toplo preporucujem knjigu od njemackog teologa
              Karl Josef Kuschel
            se zove, ja sam je citala na nasem jeziku i naslov prevoda je nesto kao sta krscane, muslimane i jevreje zblizava. Evo neki link o njemu, mada nista ne razumijem, na njemackom je 01.gif , ali mozda moze pomoci da se dodje do knjige....

              http://www.uni-tuebingen.de/gk.globale-herausforderungen/html/kuschel.htm



            Rey, moze li naslov praktikovanje vjere (uopste) a ne samo islama? Inace mi je ovo off topic 01.gif

            33.gif

          Upravo tako ,ovaj ti je post offtopic 19.gif

          ___________________________________________________________________

            12-07-2006 20:36 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
            nik obrisan
            Gost


            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            02.gif Ne, ne moze promjena, tema je vec nazvana, ako imas nesto reci na temu bujrum, po treci put! Wesalam

            12-07-2006 22:49
            Carmela Carmela is a Female
            vjeciti optimist




            Poruka: 7603
            Location: ja nisam odavle

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od Rey:

              Da malo prodrmam opet temu... sa sledecim pitanjem: dali bi moglo biti moguce, da se samo prakticiranje islama uzima kao sva "vjera", tj. Islam!? Sta mislite vi o tome? Samo uz ovo jedna primjedba: Ja znam da postoji dosta pravih vjernika, u raznim zemljama :), ne bih zelila da okrene tema u smjeru nikakve nacije i kulture, i nikako, samo ako ima neko misljenje o tome, neka ga izjasni ovdje, meni bi bilo drago procitati.
              Kazite sve sto mislite, bujrum i salam!


            Ne mislim da je samo prakticiranje islama uzima kao sva vjera, tj. islam. Objašnjenje koje bi uslijedilo po vašim mjerilima bi bilo offtopic pa ostajem samo pri konstataciji jer ne možeš a da ne podvlaèiš paralele. 01.gif

            ___________________________________________________________________

              Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

            12-07-2006 22:54 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
            nik obrisan
            Gost


            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            11.gif Metla))) 33.gif

            12-07-2006 22:59
            mishko mishko is a Male
            bice nesto od mene




            Poruka: 343
            Location: croatia

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Nema paralela , samo JEDNA prava linija 13.gif

            ___________________________________________________________________

              12-08-2006 17:59 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
              nik obrisan
              Gost


              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Mishko, bili ti bio moj advokat? 10.gif 01.gif 33.gif

              12-11-2006 03:57
              mishko mishko is a Male
              bice nesto od mene




              Poruka: 343
              Location: croatia

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Pa to mi´i jest zanimanje 10.gif

              ___________________________________________________________________

                12-12-2006 17:24 mishko is offline Pregledaj poruke od mishko Dodaj mishko u listu prijatelja
                nik obrisan
                Gost


                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od mishko:

                  Pa to mi´i jest zanimanje 10.gif


                02.gif Pa to ti je super! 12.gif Moje je da budem uvijek sa nafakom! 11.gif 05.gif 10.gif

                12-12-2006 18:30
                zlatan69 zlatan69 is a Male
                guster


                Poruka: 61
                Location: kladanj

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Za mene je to nesto sto je prirodno a i jeste jel Islam i jeste prirodna vjera,uskladzivanje svojih zelja-prohrjeva-nevsa sa naredbama,odredbama Gospodara svijetova i sa sunom Muhammed a.s.
                Nediraj me nediram te 33.gif

                ___________________________________________________________________
                Jasam oblikom kaplja a sadrzajem more.

                12-13-2006 15:36 zlatan69 is offline Pregledaj poruke od zlatan69 Dodaj zlatan69 u listu prijatelja
                Rondo Rondo is a Male
                stalni dopisnik


                Poruka: 1085

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Ja znam samo da se ne slazem da se vjera svodi na procedure i formalije...
                Sta meni vrijedi svih 5 vakat namaza ako sam ja pokvaren covjek u dusi...

                12-14-2006 12:46 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
                Stranica (6): [1] 2 3 4 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
                Postavi novu temu Odgovori
                Go to:
                preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com