Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » KULTURA » Dnevnik ulice... » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
nidze veze nidze veze is a Female
miss foruma '05


Poruka: 4765
Location: na stolu

Dnevnik ulice... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

uuuuuuu sad procita i nemogu sebi da dodjem

nesto bolje odavno nisam procitala




    al mi je ovaj nesto.... 10.gif

      U smrti se sniva...


      Gledao sam te sinoæ. U snu. Tužnu. Mrtvu.
      U dvorani kobnoj, u idili cvijeæa,
      Na visokom odru, u agoniji svijeæa,
      Gotov da ti predam život kao žrtvu.

      Nisam plako. Nisam. Zapanjen sam stao
      U dvorani kobnoj, punoj smrti krasne,
      Sumnjajuæi da su tamne oèi jasne
      Odakle mi nekad bolji život sjao.

      Sve baš, sve je mrtvo: oèi, dah i ruke,
      Sve što oèajanjem htjedoh da oživim
      U slijepoj stravi i u strasti muke,

      U dvorani kobnoj, mislima u sivim.
      Samo kosa tvoja još je bila živa,
      Pa mi reèe: Miruj! U smrti se sniva.



    Uvijek izaberem pogrešno vrijeme da prestanem misliti o Smrti. Smrt...
    Veæ rekoh, jedino je Ona ostala èista. Potpuno èista. Za razliku od Života
    kojeg sam preèesto navikao vidjeti ukaljanog i oskvrnavnjenog,
    pa èak i onda kada taj Život nije ni poèeo. Trudna mama narkomanka.
    Trudna mama na metadonima. Trudna mama HIV pozitivna.
    Trudna mama alkoholièarka... I još poneke trudne mame, koje dar života uzimaju
    zdravo za gotovo...
    Ujutro, dok je još prerano i dok sam siguran da neæu naiæi ni na jednog
    novopeèenog Vjernika - Katolika, Pravoslavca ili Muslimana,
    kojima je važnije pokazati svima svog novog Audija ili kompletiæ iz Benettona nego razlog zbog kojeg su tu sa rukama punim cvijeæa, obišao sam nekoliko Grobova.
    Katolièke i pravoslavne parcele gradskog groblja šarenile su se od cvijeæa i svijeæa.
    Uredno sam posložio par svojih krizantema na grobove ljudi koje sam volio ili poštivao ili za koje smatram da iz bilo kojeg razloga zaslužuju da se kraj njihove posljednje postelje prisjetim veæ odavno zaboravljenih molitvi.
    Sa preostale dvije krizanteme i bolom u leðima, uputio sam se na drugi kraj grada.
    Glavna vrata harema bila su zatvorena, pa sam psujuæi leða preskoèio prastaru kapiju.
    U labirintu mezara, pronaðoh ime i prezime, koje i dan danas stoji na bilježnici iz matematike, koju sam uzeo da prepišem zadaæu prije 10 godina.
    Umjesto molitve promrmljah par Balaševiæevih stihova. ''Ako umrem mlad...''
    - pisalo je na koricama te iste bilježnice iz matematike.
    Položih one dvije krizanteme na mezar, a neka stara bakica,
    misleæi da sam željan lekcija iz vjeronauka, objasni mi ''da se kod NAS ne stavlja cvijeæe na grobove''... U tamnim raybankama, izlizanim farmericama, spitfire jaknom, krijuæi podoènjake i s trodnevnom bradom na rogatom listopadskom suncu i nisam
    bio neko olièenje ðaka vjeronauka, te se, obzirom na mjesto radnje, suzdržah od grubljih objašnjenja i samo joj tiho rekoh da gleda svoja posla.
    Jer, gospoðo, ja ne znam da li se kod VAS stavlja cvijeæe na mezar,
    ali obzirom na to šta smo ja i ovaj tu pokojni šesnaestogodišnjak u životu prošli,
    kod NAS dvojice se stavlja cvijeæe. Gore spomenuti Život, odluèio je da ja budem taj koji pazi na godišnjice i preskaèe kapije da bi prošaputao poveæi repertoar Balaševiæa,
    ali siguran sam da bi i na mom grobu bile dvije krizanteme rano ujutro, prije svih ostalih, da su kojim sluèajem uloge obrnute...
    Po drugi put, sam preskoèio kapiju najstarijeg harema u gradu i osvræuæi se da vidim
    hoæe li duboko religiozna gospoða skloniti one dvije krizanteme s groba mog prijatelja, kresnuo Forda. Treba promijeniti filter, pomislio sam dok sam se spremao otiæi u najtužniji dio grada...
    Ako, od kružnog toka na Rondou poðete prema Bulevaru, kroz Liska ulicu, u aleji platana, primjetiti æete park koji nije park i groblje koje nije groblje.
    Tik uz cestu, u nekadašnjem Liska Parku, za vrijeme rata, kad se nije moglo priæi grobljima od granata i snajpera, sahranjivani su mladiæi ne gledajuæi koje je tko vjere ili nacije. I dan danas, leže tu pod križevima, krstovima i bašlucima svi ti momci koji svoje živote utkaše u ovaj grad. Meðu njima nekoliko poznatih imena i bezbroj magiènih brojki... 1972 – 1992.
    Od sve te mladosti sahranjene uz kuæe bogataša koji tom istom ratu postadoše još bogatiji, proðe me jeza iz dubine kostiju. Gledajuæi svu tu mladost doðe mi da plaèem kao razmaženi šmrkavac, da urlam od bijesa, da zavapim svim Bogovima da vrate te tek naèete Živote. Upalio sam tu nekoliko svijeæa raji koju sam osobno poznavao i jednu zajednièku svijeæu pod najdebljim platanom u aleji...
    Odluèan da moram prestati misliti o Smrti, izašao sam iz parka i zapalio cigaru.
    Na parkingu gdje sam parkirao, vidjeh skupinu navijaèa kraj spomen obilježja momka, takoðer navijaèa, kojeg je upucao gradski kauboj na istom tom parkingu ispred diska, na toèno istom mjestu gdje mu je spomen ploèa. Zapalili su u tišini jednu baklju i oklupljeni oko spomenika èekali da izgori. Smrt... Tako to valjda ide... Nekom sreæa, nekom geleri u stakla – ne može se pobjeæi od svog komada pakla... Smrt... Ostaje mi samo jedno... U smrti se, valjda, sniva... U smrti se sniva...

    ___________________________________________________________________

      Ljudi su, opcenito,
      nalik na pse koji pocnu lajati
      cim izdaleka zacuju
      lajanje drugih pasa.

    02-15-2005 00:31 nidze veze is offline Posalji email za nidze veze Pregledaj poruke od nidze veze Dodaj nidze veze u listu prijatelja
    shpica shpica is a Female
    hrcak




    Poruka: 2339
    Location: visim sa plafona

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif za jednog brata (ne po krvi ali po komsiluku) u Liska parku.





    milion 33.gif za sviju njih sto tamo leze. nikad, nikad nece biti zaboravljeni.

    ___________________________________________________________________
    nopityA.gif

    02-15-2005 06:25 shpica is offline Posalji email za shpica Pregledaj poruke od shpica Dodaj shpica u listu prijatelja
    zvechka zvechka is a Female
    samo sto nisam


    Poruka: 1374
    Location: Somewhere nice

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    U smrti se sniva .....


    Za sve one koji su izgubili svoje zivote i snivaju pod mostarskim suncem 33.gif

    02-15-2005 08:57 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
    Aleksandra Aleksandra is a Female
    moforaja




    Poruka: 10252
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    33.gif

    ___________________________________________________________________






            02-15-2005 11:16 Aleksandra is offline Posalji Email za Aleksandra Pregledaj poruke od Aleksandra Dodaj Aleksandra u listu prijatelja
            Ziggy Ziggy is a Male
            avenija kruzno




            Poruka: 142
            Location: Stara Evropa

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            33.gif

            ___________________________________________________________________

              02-15-2005 12:18 Ziggy is offline Posalji Email za Ziggy Pregledaj poruke od Ziggy Dodaj Ziggy u listu prijatelja
              taja_ch taja_ch is a Female
              cernichka




              Poruka: 1358
              Location: U najljepsem gradu na svijetu!

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              33.gif

              ___________________________________________________________________

                La sagesse d'une personne se reconnais par sa patience...

                11.gif

                02-15-2005 12:19 taja_ch is offline Posalji email za taja_ch Pregledaj poruke od taja_ch Dodaj taja_ch u listu prijatelja
                obrisana
                Gost


                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                26.gif 26.gif 26.gif

                33.gif 33.gif 33.gif

                02-15-2005 12:20
                nidze veze nidze veze is a Female
                miss foruma '05


                Poruka: 4765
                Location: na stolu
                pokretac teme Thread Started by nidze veze

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                jeste li procitali i druge tekstove..ima ih cudo dobri 10.gif 33.gif

                ___________________________________________________________________

                  Ljudi su, opcenito,
                  nalik na pse koji pocnu lajati
                  cim izdaleka zacuju
                  lajanje drugih pasa.

                02-15-2005 16:20 nidze veze is offline Posalji email za nidze veze Pregledaj poruke od nidze veze Dodaj nidze veze u listu prijatelja
                shpica shpica is a Female
                hrcak




                Poruka: 2339
                Location: visim sa plafona

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                ja sam sinoc ostala do sitnih sati citajuci

                ___________________________________________________________________
                nopityA.gif

                02-15-2005 17:54 shpica is offline Posalji email za shpica Pregledaj poruke od shpica Dodaj shpica u listu prijatelja
                nidze veze nidze veze is a Female
                miss foruma '05


                Poruka: 4765
                Location: na stolu
                pokretac teme Thread Started by nidze veze

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                jesi li se pokajala sto si procitala

                ja sam citala bez daha 33.gif

                ___________________________________________________________________

                  Ljudi su, opcenito,
                  nalik na pse koji pocnu lajati
                  cim izdaleka zacuju
                  lajanje drugih pasa.

                02-15-2005 17:55 nidze veze is offline Posalji email za nidze veze Pregledaj poruke od nidze veze Dodaj nidze veze u listu prijatelja
                shpica shpica is a Female
                hrcak




                Poruka: 2339
                Location: visim sa plafona

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                mosh mislit preskakala sam odredjene price da ih sacuvam za drugi put....dobre skroz.

                ___________________________________________________________________
                nopityA.gif

                02-15-2005 18:01 shpica is offline Posalji email za shpica Pregledaj poruke od shpica Dodaj shpica u listu prijatelja
                refleksija refleksija is a Female
                moforaja




                Poruka: 3364
                Location: dark side

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                eh da samo znate tipa koji pise te drama dobre tekstove ne bi plakali nego se pisali od smijeha 35.gif
                hajde ufo izdaji tu knjigu vise 10.gif 33.gif

                ___________________________________________________________________


                  Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

                  12-25-2005 20:29 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
                  Mo-beba Mo-beba is a Female
                  Momentalno na daljinskom




                  Poruka: 7486
                  Location: Trebinje-Mostar

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  NV gdje ovo nalazis 10.gif

                  sva se najezi

                  26.gif 26.gif 26.gif 26.gif



                  NV tebi 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif 33.gif za ove tekstove

                  ___________________________________________________________________
                  Ne postoji beskraj koji ja ne mogu prosiriti,ne postoji zelja u kojoj ti ne zivis,ne postoji dubina veca od moje ljubavi niti ja postojim bez tebe najdrazi Volim te girl_zaljubljena.gif


                    33.gif

                    12-25-2005 21:04 Mo-beba is offline Posalji email za Mo-beba Pregledaj poruke od Mo-beba Dodaj Mo-beba u listu prijatelja
                    habiba75 habiba75 is a Female
                    raja




                    Poruka: 2341
                    Location: lebdim

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    33.gif

                    ___________________________________________________________________
                    JESAM LI VAM GOVORILA!?

                    12-26-2005 00:43 habiba75 is offline Pregledaj poruke od habiba75 Dodaj habiba75 u listu prijatelja
                    nove poruke | aktuelne teme | forum
                    Postavi novu temu Odgovori
                    Go to:
                    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com