Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » MOSTAR NEKAD I SAD » NOSTALGIJA » Andri » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
KULJE1969 KULJE1969 is a Male
raja




Poruka: 1794
Location: Brace Krpo 19

Andriæ: Ne mogu da prepoznam Mostar Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mostar -- Stariji Mostarci vole se prisjeæati onog starog Mostara kada je sve bilo puno ljepše, a i puno življe. Meðu njima je zasigurno i Radmilo Braca Andriæ koji je u razdoblju od 1969. do 1974. godine u Mostaru obnašao dužnost gradonaèelnika. U razgovoru za "Dnevni list", prisjetili su se tih starih vremena, ali i razgovarali o današnjem stanju u gradu Mostaru.
Kako danas vrijeme provodi umirovljeni gradonaèelnik Mostara?
Da vam pravo kažem, sam sebi tražim svakodnevno neki posao za obaviti. Imam radionicu s alatima, a i vrt poviše kuæe, tako da svakodnevno naðem sebi neki posao. Takoðer sam i predsjednik Odbora za obnovu Partizanskog spomen-obilježja pa je i to jedna od aktivnosti kojima se bavim.
Osvrnimo se malo na Partizansko groblje. Smatrate li da æe ono uskoro doèekati obnovu?
Zbog dosadašnjeg odnosa nadležnih u gradu mislim da su vrlo slabi izgledi da Partizansko groblje doèeka svoju obnovu. To prilièno košta i mi radimo na tome kako bismo osigurali sredstva, ali mislim da ta sredstva neæemo moæi ostvariti na podruèju Grada i Federacije. Na jednom od posljednjih sastanaka donijeli smo odluku da se obratimo vladama europskih država i da zatražimo pomoæ kako bismo tu ideju realizirali.
Vratimo se malo u taj stari Mostar? Kakve uspomene nosite te biste li danas nešto mijenjali kada usporedite sadašnji Mostar s nekadašnjim?
Kada se sjetim starog Mostara i kada promatram sadašnju situaciju, sve bih promijenio. Ovo danas ništa nije kako treba i Mostar je u jednoj agoniji. Sve je to rezultat podjela. Imao sam sreæu jer je u moje vrijeme, kada sam vršio dužnosti predsjednika i potpredsjednika tadašnje opæine Mostar, grad bio u najveæem procvatu. Možda to zvuèi prepotentno, ali je situacija tada bila puno bolja nego što je sada. Sjetite se samo jedne tvrtke “Soko” u kojoj je radilo više od 10.000 ljudi i èiji su zrakoplovi i helikopteri dobili tada velika priznanja.
A sam izgled grada?
Ja Mostar sada ne mogu prepoznati, posebice istoènu stranu. Puno je toga uništeno, a i ulice su puste. Danas nakon 19 sati rijetko koga možete vidjeti na ulici. Lijeva obala grada jedna je prava selendra, a jedino dobro što je niklo su tvornice na periferiji grada. Kao izuzetak takoðer bih naveo i bolnicu u Južnom logoru.
Prema Vašem mišljenju, što je rat promijenio u ovom gradu?
Rat je toliko promijenio ovaj grad. Sve je veæi broj nezaposlenih u gradu, a mladi ljudi za sada nemaju nikakve buduænosti u ovom gradu.
Što je s tim mladim ljudima? Mislite li da oni mogu doprinijeti nekim promjenama i imaju li mladi uopæe perspektivu za život u Mostaru?
Da vam iskreno kažem, dokle god vladaju podjele, mladi nemaju perspektivu. I danas se osjeti ta nacionalna podijeljenost u gradu, pa èak i kod mladih ljudi, što možemo vidjeti po neredima na utakmicama. Jako se malo pozornosti pridaje mladim ljudima i ja ih ne osuðujem što piju ili se drogiraju, nego ih žalim. Jer društvo je to koje treba reagirati i uèiniti promjene. Poštujem meðunarodnu zajednicu koja se angažirala na zaustavljanju rata, ali ne mogu shvatiti njihovo ponašanje.
Kada Vam netko sada spomene Mostar, što Vam prvo pada na pamet?
Meðuljudska tolerancija i poštovanje koji su nekada vladali gradom su prvo na što pomislim. Nekada smo živjeli svi zajedno, sve nacionalnosti i imali smo dobre susjedske odnose.
Sretnete li se danas sa svojim starim prijateljima i èega se prisjetite?
Odem na odreðene manifestacije i drago mi je vidjeti se sa starim prijateljima. Nažalost, njih je sve manje i manje, a najbliži su mi umrli. Ali još uvijek se ne dam i posjetim odreðena mjesta.
(StarMo)

02-19-2013 03:09 KULJE1969 is offline Pregledaj poruke od KULJE1969 Dodaj KULJE1969 u listu prijatelja
Alen Alen is a Male
mofo beba


Poruka: 5
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

10.gif

03-17-2013 13:14 Alen is offline Posalji email za Alen Pregledaj poruke od Alen Dodaj Alen u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

RE: Andriæ: Ne mogu da prepoznam Mostar Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od KULJE1969:

    .
    A sam izgled grada?
    Ja Mostar sada ne mogu prepoznati, posebice istoènu stranu. Puno je toga uništeno, a i ulice su puste. Danas nakon 19 sati rijetko koga možete vidjeti na ulici. Lijeva obala grada jedna je prava selendra, .
    (StarMo)


Sta bi ko srusi sve ovo i ko je pucao po Mostaru 19.gif

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

06-25-2013 18:29 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17853
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

marsovci

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

06-25-2013 19:19 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
berber berber is a Male
moforaja


Poruka: 4397
Location: Na Tepi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Bumbari su bumbali!

___________________________________________________________________
nema vise ni tepe

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane berber dana 06-25-2013 u 19:44.

06-25-2013 19:41 berber is offline Pregledaj poruke od berber Dodaj berber u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com