Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Tri kralja » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Magistar Magistar is a Male
moforaja




Poruka: 2667

Tri kralja Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Blagdanom Bogojavljenja ili Tri kralja zakljuèuje se središnji skup božiænih obièaja.
I taj je blagdan obilježen na naèin da se oèituje blagoslovom kuæa.
Prethodi mu blagoslov vode u crkvi. Nekoæ se blagoslovljenom vodom škropilo po kuæi, staji, vrtu, polju, pèelinjaku itd.
Uz taj dan je vezan i obièaj ophoda tzv. zvjezdara, trojice djeèaka koji su odjeveni kao tri "kralja" s rasvijetljenom zvijezdom. U tom obièaju su prisutne kolede, pa zvjezdari pjevaju božiæne pjesme, ali i pjesme kojima se želi duhovno i materijalno dobro ljudima. Naravno, i ti ophodi su povezani s darivanjem èestitara.

Na današnji se dan Crkva sjeæa dogaðaja opisanog u Evanðeljima, kada dolaze trojica maga, trojica kraljeva sa željom da se poklone novoroðenom kralju. Došli su izdaleka i tražili Krista. U bogojavljenskoj evanðeoskoj poruci glavna je stvarnost novoroðeni kralj Isus Krist, na èijem se vanjskom oblièju ne vide nikakvi tragovi kraljevskog dostojanstva. On stanuje u jednoj seoskoj kolibici medu siromašnim ljudima. On je kralj koji ne daje sveèanih primanja, on je skriven, stavljen u stranu. A ipak je njegovo roðenje navijestila zvijezda te dovela mudrace s Istoka s darovima, da mu se poklone. I oni su tu, ne radi sebe, nego da svrate pozornost na novorodenog Kralja, kojega i oni naviještaju.

Mage s Istoka, o kojima govori sv. Matej, ne spominjuæi im ni imena ni broja, kasnija je predaja pretvorila u kraljeve davši im imena: Gašpar, Melhior i Baltazar.
Oko njih se stvorila dražesna legenda prema kojoj ih je pokrstio sv. Toma, apostol. Valjda zato što je on od apostola prodro najdalje na istok, èak do Indije.
Poslije smrti triju kraljeva njihove bi relikvije su bile odnesene u Carigrad, a odande u Milano, odakle budu prenesene u Koeln. Nad tim je relikvijama, što se èuvaju u prekrasnoj škrinji, podignuta na njemaèkom tlu najvelèanstvenija katedrala koja je još i danas najveci ures grada Koelna, u kojem se veoma razvilo njihovo štovanje.
Ti sveti magi ili kraljevi bili su predstavnici poganskoga svijeta koji se doðoše pokloniti Isusu i na taj naèin naznaèiti da je on Spasitelj za sve ljude.

Zato svima koji slave ovaj dan želim da im proðe u radosti i sreæi.

___________________________________________________________________

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Magistar dana 01-06-2009 u 15:46.

    01-06-2009 15:42 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
    cok cok is a Male
    liska mjeseca maja


    Poruka: 5450
    Location: seher mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    i u kraljevskom ruhu

    ___________________________________________________________________
    28.gif BICE BOLJE,NEKO VICE 28.gifKAZUU 18.gif

    01-06-2009 16:44 cok is offline Pregledaj poruke od cok Dodaj cok u listu prijatelja
    makso makso is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 2849
    Location: andaluzija

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    zanimljiva historijeta 10.gif

    Ovdje u nas (españa) kraljevi se ne slave u tom smislu rijeci. Neradni je dan i obicaj je pokloniti nesto rodbini, prije svega djeci.

    Stos je sto u glupim zapadnim civilizacijama, sve svrsava u konzumizmu, tako da se raja natjecu ko ce kupiti vece/skuplje/bolje svom sinu/unuku/netjaku.

    Naravno, nema vise onih lijevih celavih lutaka i drvenih pistolja.
    Sad je minimalno video konzola, igrice, skupe igracke sto pricaju 9 jezika (zna li iko od vas ko je ili sta je FURBY,hebo mu ja mater, kosto me 2x79€ prije 2 godine i stoji i dan danas na ormaru i nista ne radi, a isto ruzan ko gremlin)

    Ukratko, zivili vama kraljevi, a hebo im ja mater, jer sam u totalnom deficitu sa njima (dobio sam tanku majicu dugih rukava, i po belaju ruzna, i jedan novcanik u koji ne mogi stati zajedno vozacka i licna, a potrosio sam skoro 3 plate) 27.gif 27.gif

    Caos

    ___________________________________________________________________
    prest'o sam 18.gif

    01-07-2009 23:29 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
    nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com