Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Marija ! » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
moforaja




Poruka: 5986
Location: U podrumu

Marija ! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Èetri najbolje žene od svih vas žena i koje su lideri žena u Džennetu su; Hatidža, Fatima, Merjema i Asia (Faraonova žena). Imam Ahmed prenosi od Božijeg Poslanika Muhammeda s.a.w., da je jednom prilikom povukao èetri linije te je zatim prisutne upitao:

”Da li znate šta znaèe ove linije”?
Prisutni su odgovorili:
O Allahov i Njegov poslanik najbolje znaju.
Zatim je rekao: ”Najbolje žene u Džennetu od svih žena æe biti Hatidža kæi Khuwaylid, Fatima kæi Muhammeda, Merjema kæi Imrana i Asia kæi Muzahima (žena Faraona).”

Merjema i Hatidža su dvije najbolje žene izmeðu ovih èetri. U zbirci hadisa El-Bukhari od Ali ibn Abi Talib se prenosi da je Poslanika s.a.w rekao: ”Najbolja zena od svih žena je Merjema a poslije nje je Hatidža”.

Merjema kæi Imrana
A zašto to da je Merjema odabrana najboljom ženom od svih žena?
“O Merjema tebe je Allah dž.š. obdario i èistom stvorio i boljom od svih žena na svijetu uèinio.” (Ali’Imran ajet 42)

“Merjemu kæi Imranovu, koja je nevinost svoju saèuvala, a Mi smo udahli u nju život i ona je u rijeèi Gospodara svoga i knige Njegove vjerovala i od onih koji provode vrijeme u molitvi bila”. (At-Tahrim ajet 12)
Osim što hazreti Merjema spada u najbolje žene, ikad stvorene, ona kod Allaha, Svemilosnog, Samilosnog ima još jednu posebnu poèast koja se oživotvorila u Odredbi Njegovoj da upravo ona bude majka Mesiha Isaâ, alejhisselam, poslanika koji je jedan od dragom Allahu najdražih i najbližih stvorenja.
Allahova volja bila je i to da i sama Merjema, skupa sa svojim mubarek sinom, bude Njegovo posebno Znamenje:
I sina Merjemina i majku njegovu smo znakom uèinili. Mi smo njih na jednoj visoravni sa tekuæom vodom nastanili. (23:50)

Zanimljivo je primijetiti da niko od samozvanih boraca za ženska prava nikada ni na jednom skupu i prazniku nije istaknuo jednu od najveæih žena cjelokupne povijesti èovjeèanstva - èestitu i èednu Merjemu, kæerku Imranovu, majku Isaa, a.s.. Zaista je èudno da se u našem vremenu velièaju i uzdižu liènosti sumnjivog morala i nameæu se kao najveæi uzori, dok se potpuno zapostavlja jedna od prvakinja dunjaluka i Ahireta. Razlog je jednostavan - Merjemin put im se ne sviða jer je to put èasti, èednosti, visokih moralnih vrijednosti i davanja prednosti uzvišenim idejama nad svojom liènom strašæu.

___________________________________________________________________
Moj Mostare ko ti lomi grane,
ko zavadi mostarske jarane,
ko to tebi istoriju piše,
ko to želi da te nejma više.

09-13-2008 15:32 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
metallica metallica is a Male
moforaja




Poruka: 8228
Location: CH.WILLA(uglavnom)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice



    Zene su inace "izopcene" iz religije 14.gif 14.gif 14.gif mogu bit Chasne sestre kod Hriscana i to je to

    zasto zena nebi mogla biti "Svesteno lice" 14.gif 14.gif ako znas odgovori 10.gif


    to je jarane prisutno samo kod Muslimana (koji ne govore Arapski) jer vecina uci molitve "na pamet" a ne znaju sta "mole" i uche kontash

      su slavljeni i kod Pravaslavaca i kod Katolika (do dushe malo previshe jer je preslo u "Idolopoklonstvo" i ne treba se njima moliti nego samo Bogu, jer su oni "obichni" ljudi odbrani od Boga da urade to sto su uradili a samo Bog zna zasto je bash nijh odabrao)


      A Muslimani "velicaju" druge "polsanike" kao Muahameda ili Ibrahima itd a i to je greska Bog se samo slavi ostali su "poslanici" sama rijech kaze

      Kod Muslimana se slavi Hazreti Fatima koja je bila Poslanika Muhameda zena ili kcerka nisam siguran 14.gif

      chime je zasluzila da se "slavi" obican je Boziji rob kao i ja i ti 10.gif

      toga u Islamu nema Bog se samo slavi i vishe niko ostali se mogu spominjati 10.gif

      ___________________________________________________________________

        09-13-2008 20:45 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
        Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
        moforaja




        Poruka: 5986
        Location: U podrumu
        pokretac teme Thread Started by Sarajlija ba

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        .....evo o Fatimi:

        Fatima kæi Poslanika Muhammeda s.a.w imala je karakteristike strpljivosti i tolerantnosti.

        Hazreti Fatima s.a. je jedan od najveæih poklona koji je Uzvišeni Gospodar Allah, dželle ša'nuhu poklonio èovjeèanstvu. Ona je dar za sve generacije i poèetna stepenica na putu do uspjeha i uzvišenosti. Ko god želi slijediti pu hazreti Fatime mora koraèati onim putevima kojima je ona koraèala, morao bi živjeti po uzoru na nju, na njen moral, kulturu i ponašanje. Kada je rijeè o slijeðenju životnih principa H. Fatime oni se ne odnose iskljuèivo na žensku populaciju, h. Fatima s.a. je najbolji uzor svim èlanovima ljudske zajednice, kako u vremenu u kojem je živjela tako i danas, kada su sa nama njene upute i savjeti.

        ___________________________________________________________________
        Moj Mostare ko ti lomi grane,
        ko zavadi mostarske jarane,
        ko to tebi istoriju piše,
        ko to želi da te nejma više.

        09-14-2008 12:38 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
        djemila djemila is a Female
        Naj-Moder 2008




        Poruka: 11491
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Sarajlija, hvala ti za ovu temu 33.gif

        ___________________________________________________________________
        Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

        09-14-2008 12:42 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
        Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
        moforaja




        Poruka: 5986
        Location: U podrumu
        pokretac teme Thread Started by Sarajlija ba

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        .........evo još malo detaljnije o Fatimi :

        Hazreti Fatima je bila od onih žena koje su imale cilj i program u životu. Ona je kao ljudsko biæe i božiji namjesnik na zemlji provodila sate vremena obavljajuæi kuæne poslove i brinuæi se o porodici. Ibadet i molitva, takoðer, èine znaèajan dio njenog života. Bila je savjetnik i pomagaè mužu hazreti Aliji èak i u najtežim trenucima života. Uvijek je predstavljala sigurno utoèište za siromašne i nemoæne. Hazreti Fatima je vodila i upuæivala žene koje su tek primale islam. Svim svojim srcem i dušom je èitala kur'anske ajete. Uvijek je razmišljala o Bogu i zalagala se za istinu. Pored toga, nije bježala ni od kakvih obaveza tako kada je imala malo slobodnog vremena bavila se tkanjem i drugim ruènim radinostima.

        Porodica hazreti Fatime je vodila veoma skroman i jednostavan život. Ona i njen muž su veæinu imovine trošili za potrebe siromašnih ljudi. Francuski orijentalist Lamans navodi:

        «Božiji poslanik nije zabranjivao svojoj porodici da živi skromnim životom, nego ju je podsticao na to. Poslanik je druge podsticao na požrtvovanost a hazreti Fatima je bila opèinjenja tom ljudskom osobinom. Pored toga što su bili zadovoljni s onim što su imali veoma èesto su dijelili drugima».

        Vjera hazreti Fatime nikoga nije ostavljala ravnodušnim. No, asketizam koji je ona prakticirala nije znaèio odbacivanje svijeta. Ovaj svijet sa svim svojim ukrasima i ljepotama nije mogao na nju utjecati ili ju zarobiti. Jedne prilike hazreti Alija je Fatimi kupio ogrlicu. Kad ju je vidio poslanik rekao je:

        « Kèeri Fatima, da li si spremna da narod prièa kako kèerka Božijeg poslanika nosi odjeæu i ukrašava se poput kèerki kraljeva ?». Hazreti Fatima je odmah prodala ogrlicu i s tim novcem oslobodila jednog roba

        ..........jer mislim, da Metalac hoæe više detalja ! 07.gif , Djemka ! 10.gif

        ___________________________________________________________________
        Moj Mostare ko ti lomi grane,
        ko zavadi mostarske jarane,
        ko to tebi istoriju piše,
        ko to želi da te nejma više.

        09-14-2008 12:57 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
        metallica metallica is a Male
        moforaja




        Poruka: 8228
        Location: CH.WILLA(uglavnom)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        hvala ti ali procitao sam ja dosta mada detelje ne znam kao ti 10.gif 10.gif

        nego sam htio reci da "Bog nema drugova" niti Bog i jednog voli vise od ostalih POSTENIH i CASINIH ljudi Bog ne sjedi i ne rzgovara sa "svecima" toga nema

        znaci nema "Idolopoklonstva" i klanjanja i moljenja bilo kome osim Bogu

        ima DOSTA zasluznih i VELIKIH ljudi i Poslanika ali sve su to ljudi kao i mi koje j bog odabrao za njihove zadatke (samo ON zna zasto bas oni)


        a zadaci svakog poslanika (Mojisia,Isusa,Muhameda itd) je bio da prenese narodu objavu i da ih pokusha uputit na pravi put


        a tebi hvala jer ja zaista detalje nisam znao samo neke koje sam u prevedenom Kur'anu i Bibliji procitao 10.gif 10.gif

        ___________________________________________________________________

          09-14-2008 13:06 metallica is offline Posalji email za metallica Pregledaj poruke od metallica Dodaj metallica u listu prijatelja
          Sarajlija ba Sarajlija ba is a Male
          moforaja




          Poruka: 5986
          Location: U podrumu
          pokretac teme Thread Started by Sarajlija ba

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Nisam odavno bio na ovoj temi. Naðoh nešto što odgovara onome što htjedoh sa ovom temom kazati.....pa, evo pogledajte u miru do kraja, ja neèu ništa komentirati ! 10.gif

            09G6sO3NKto

          ___________________________________________________________________
          Moj Mostare ko ti lomi grane,
          ko zavadi mostarske jarane,
          ko to tebi istoriju piše,
          ko to želi da te nejma više.

          04-24-2012 12:52 Sarajlija ba is offline Posalji Email za Sarajlija ba Pregledaj poruke od Sarajlija ba Dodaj Sarajlija ba u listu prijatelja
          -Svjetlost- -Svjetlost- is a Male
          raja




          Poruka: 1736
          Location: :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Kaze Allah u prevodu znacenja:



            Ibn Kesir navodi u tefsiru da rijeèi ‘pa teško onima koji ne vjeruju kada budu na Danu velikom prisutni,’ znaèe prijetnju i najavu žestoke kazne onome ko laže na Allaha, subhanehu ve te ala, izmišlja i smatra da On ima dijete; Dalje navodi: 'Allah æe ga saèekati do Sudnjeg dana i donijeti oèito znanje i uvjerenje protiv njega. On, subhanehu ve te ala, ne žuri s kažnjavanjem grješnika, kako se to navodi u Buharijinom i Muslimovom Sahihu: „Zaista, Allah dugo ostavlja silnika u njegovom grijehu, ali kad ga uzme, ne pušta ga više.'“

            U sahih (vjerodostojnom) hadisu, oko èega su slozni svi hadiski struènjaci, od Ubade ibn Samita prenosi se da je rekao: „Poslanik je rekao: 'Ko svjedoèi da nema boga osim Alalha, Jedinog, Koji nema druga, i ko svjedoèi da je Muhammed Božiji rob i poslanik, da je Isa Božiji rob i Njegov poslanik i da je stvoren rijeèju koju je on dostavio Merjemi i život (ruh) mu udahnuo, da su Džennet i Džehennem istina, Allah æe ga, s djelima koja je poèinio, uvesti u Džennet.“ (Osim ako ne bude radio ono zbog èega ce vjeèno ostati u Vatri)

            Muslim bilježi: "Najbolja žena je Merjema, kæerka Imranova, odnosno najbolja žena je Hatidža." Tirmizi bilježi sahih-hadis: "Meðu ženama svjetova istièu se èetiri: Merjema, kæerka Imranova, Hatidža, Fatima i Asija, žena faraonova!" Ibn Džerir navodi hadis: "Mnogo je ljudi koji su upotpunili svoju liènost, a meðu ženama to su samo Merjema, kæerka Imranova, i Asija, žena faraonova.

            broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane -Svjetlost- dana 06-08-2012 u 16:38.

            06-08-2012 16:34 -Svjetlost- is offline Posalji email za -Svjetlost- Homepage of -Svjetlost- Pregledaj poruke od -Svjetlost- Dodaj -Svjetlost- u listu prijatelja
            nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com