Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Ebu hanife i ateisti » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860

Ebu hanife i ateisti Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mjesto ovog susreta bio je Bagdad, centar i rasadnik islamske misli u to doba. Razlog ovog susreta bio je dolazak izaslanika (nevjernika) sa strane kako bi raspravljao sa muslimanskim uèenjacima u vezi Uzvišenog Boga. Uèenjaci su odabrali velikog alima u to vrijeme, šejha Hamada, inaèe, uèitelja Ebu Hanife, neka je Allah zadovoljan obojicom. Dok su ljudi èekali uèenjaka, Ebu Hanife se odjednom pojavio, izrazio dobrodošlicu prisutnima i rekao: „Naš uèitelj (Hamad) je uveliko iznad toga da prisustvuje ovakvom skupu i da raspravlja o ovakvim pitanjima. I, on je odabrao svoga najmlaðeg uèenika, Nu’mana ibn Sabita (Ebu Hanife) da odgovori na tvoja pitanja. Nakon toga je sjeo na svoje mjesto a izaslanik ga je odmah zasuo mnogobrojnim pitanjima:

Izaslanik: Koje godine je vaš Gospodar roðen?
Ebu Hanife: Allah postoji prije datuma, vremena ili godina, (Njegovo postojanje je neogranièeno).

Izaslanik: Mi želimo da nam doneseš dokaze iz naše stvarnosti.
Ebu Hanife: Šta je prije (broja) èetiri?

Izaslanik: Tri.
Ebu Hanife: Šta je prije tri?

Izaslanik: Dva.
Ebu Hanife: Šta je prije dva?

Izaslanik: Jedan.
Ebu Hanife: Šta je prije jedan?

Izaslanik: Ništa.
Ebu Hanifa: Ako prije (statistièkog) broja jedan nema ništa, šta je onda sa Istinskim Jednim, Allahom?! On je oduvijek i njegovo postojanje je neogranièeno.

Izaslanik: Na koju stranu je tvoj Gospodar?
Ebu Habnife: Ako doneseš lampu na mraèno mjesto, na koju stranu ide svjetlost?

Izaslanik: Na sve strane.
Ebu Hanife: Kada je to sluèaj sa vještaèkom svjetlošæu, šta je onda sa Svjetlom nebesa i Zemlje?!

Izaslanik: Reci nešto o biti tvog Gospodara. Da li je On èvrst poput èelika, ili je teèan poput vode, ili možda gasovit poput dima i pare?
Ebu Hanife: Da li si ti sjedio pored osobe koja je na smrtnièkoj postelji?

Izaslanik: Da.
Ebu Hanife: Da li je on ikada razgovarao sa tobom nakon što je umro?

Izaslanik: Zasigurno ne.
Ebu Hanife: Prije njegove smrti on je govorio i kretao se, ali nakon smrti, postao je nepokretan i ukoèen. Ko je promijenio njegovo stanje?

Izaslanik: To je zbog toga što je njegova duša uzeta iz tijela.
Ebu Hanifa: Dakle, njegova duša je uzeta?

Izaslanik: Da.
Ebu Hanife: Opiši mi tu dušu, da li je ona èvrsta poput èelika, teèna poput vode ili gasovita poput dima i pare?

Izaslanik: Mi ništa ne znamo o tome.
Ebu Hanife: Ako se duša, koja je stvorena, ne može opisati zašto ti od mene tražiš da ti opišem Božansku Bit?

Izaslanik: Na kojem mjestu se nalazi tvoj Gospodar?
Ebu Hanife: Ako doneseš posudu napunjenu sa svježim mlijekom, da li ono sadrži maslo?

Izaslanik: Da.
Ebu Hanife: Na kom mjestu je maslo u mlijeku?

Izaslanik: Ono nema odreðenog mjesta, veæ je razdijeljen u cijelom mlijeku.
Ebu Hanife: Ako napravljena stvar, maslo, nema odreðeno mjesto, da li ti želiš da Božiju Bit ogranièiš na jedno mjesto? To je èudna stvar.

Izaslanik: Ako su stvari odreðene prije stvaranja univerzuma, šta je onda uloga tvog Gospodara?
Ebu Hanife: On odreðuje stvari. On neke ljude uzdiže a neke unizuje.

Izaslanik: Ako ulazak u raj nema poèetka, kako da za njega nema kraja, naime, njegovi stanovnici su zauvijek osuðeni.
Ebu Hanife: Statistièki brojevi nemaju ni poèetak ni kraj.

Izaslanik: Kako to da æemo jesti u raju a da neæemo urinirati niti obavljati veliku nuždu?
Ebu Hanife: Ti, i svako stvorenje, i ja smo stajali u utrobi naših majki devet mjeseci. Hranili smo se krvlju naših majki a nismo obavljali ni malu ni veliku nuždu.

Izaslanik: Kako je moguæe da se darežljivost raja uveæava jeduæi i trošeæi njegove plodove, a da oni nemaju kraja ni isteka?
Ebu Hanife: Što se više znanja postigne, ono æe više porasti.

Jednom je beduin pitao Ebu Dža’fera Muhammeda ibn Ali ibn el-Haseina, r.a.: „Da li ti vidiš svog Gospodara dok Ga obožavaš?“ Ebu Dža’fer kaza: „Nelogièno je obožavati ono što ne vidim“. Beduin upita: „A kako Ga vidiš?“ Ebu Dža’fer kaza: „On se ne može vidjeti samo sa oèima, veæ srca to èine preko vjerovanja. On se ne može prepoznati osjetilima, niti slièi ljudima. On se prepoznaje preko Njegovih znakova i tragova, i On je Pravedan. On je Gospodar i nema drugog boga osim Njega“. Beduin reèe: „Allah najbolje zna kome æe povjeriti Svoje poslanstvo“.

Nevjernik i Ebu Hanife po drugi put
Jednom je Ebu Hanife bio pozvan na raspravu sa nekim ateistima. U tu svrhu je zakazan i odreðeni termin. Kada je vrijeme za poèetak rasprave nastupilo ateisti u bili na odreðenom mjestu ispred okupljenog naroda. Ebu Hanife je mnogo kasnio, a ljudi su èekali sve dok se nisu umorili od èekanja, a ateisti su se meðu sobom došaptavali i jedni druge uvjeravali više o nepostojanju Uzvišenog Boga. Zbog nedolaska Ebu Hanife u dogovoreno vrijeme oni su shvatili da je to nemoguænost da dokaže ono što tvrdi.

Kada je prièa ateista dosezala svoj vrhunac a dosada prisutnih bivala sve veæa zbog kašnjenja imama, Ebu Hanife je stigao. On je odmah zatražio od prisutnih da prihvate njegovo izvinjenje, rekavši da je namjeravao da stigne na vrijeme: „Bio sam na suprotnoj obali Tigrisa i nisam našao èamac da me prebaci preko rijeke. Morao sam da èekam još neko vrijeme, ali nisam našao nikakav èamac. Kada sam bio razoèaran u prebaèaj htio sam da se vratim svojoj kuæi. Meðutim, iz daleka sam vidio neke daske kako mi se približavaju (bez mornara). Kada su te daske došle blizu mene, poèele su da se organizuju tako da su formirale jedan lijepi èamac. Tako sam je upao u taj èamac, prešao rijeku i došao kod vas“.

Nakon toga, slobodnomisleæi ljudi su rekli, da li nas ti to zafrkavaš Ebu Hanife?! Nije logièno da daske same doðu do tebe, kao što si nam rekao, i da same naprave èamac?! On reèe, pa zbog toga ste se vi okupili ovdje da raspravljate samnom. Ako vi ne možete da prihvatite da daske same od sebe mogu formirati jedan èamac, kako je onda moguæe da tvrdite da ovaj savršeno ureðeni svijet, sa nebesima, zemljom, ljudima, životinjama, itd., sam sebe stvori, te da je nastao sluèajno bez stvoritelja?! Nakon toga su slobodnoumni ljudi zanijemili ne mogavši da kažu ni jednu rijeè nakon ovih iznijetih dokaza. Potom su izjavili povratak islamu na rukama Ebu Hanife, r.a.
Da li nam je potreban dokaz o postojanju Allaha?

Jednom je uèenjak duhovnih nauka upitan šta je dokaz za postojanje Allaha. Allah, odgovorio je uèenjak. Onda je ponovo upitan, a šta je sa razumom? ‘On je nedovoljan i vodi samo ka neèem sliènom’.

Ibn Ata’ es-Skenderi je rekao: „O, Allahu, kako oni mogu navoditi šta Ti treba kao dokaz da postojiš?! Zar ima veæeg dokaza za Tvoje postojanje od Tebe?! Kada si ti to prekinuo posmatranje svijeta kojeg trebamo kao dokaz da postojiš?! I koliko si to daleko otišao da moramo tragati za Tvojim tragovima kako bi Te našli?! Kako On može biti skriven kada otkriva sve?! Kako On može biti skriven kada je svuda oèevidan?! Kako On može biti skriven kada je sveprisutan i kada samo On nema sliènoga?! Kako On može biti skriven kada nam je bliži od svega ostalog?! Kako On može biti skriven kada mi dugujemo naše postojanje Njemu?!“

Dakle, nema poreðenja izmeðu onih koji znaju za Allaha kao izvora dokaza ili kraja dokaza. Prvi vraæa pravo svom posjedniku dok je posljednji zaveden. Kada je On to prekinuo posmatranje svijeta kojeg trebamo kao dokaz da postoji?! I koliko je to daleko otišao da moramo tragati za Njegovim tragovima kako bi Ga našli?!

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

09-21-2014 11:28 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
green green is a Male
Super Moderator


Poruka: 7085
Location: BiH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

04.gif

___________________________________________________________________

    09-21-2014 13:52 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..ovo sa cemcem mi je ko Alisa u zemlji cuda .djecija bajka koja je nadogradivana i nadodvana jedno hijljadu puta da bi na kraju ispala ovakva kakva jeste

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    09-22-2014 11:37 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..stvarno ljudi prave sprdnju sa religijom ,daske koje plivaju pa se na kraju same formiraju ormiraju u camac i da u tom camcu on stigne na drugu obalu ..svi znamo sta je sve potrebno da se napravi nesto u obliku camca i nesto sto moze da plovi rijekom .


    ..Sema vjerujesh li ti u ovaj camac 02.gif

    ..ja vjerujem da postoji bog ali u ovaj camac mi zdrav razum neda da vjerujem

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 09-22-2014 u 12:05.

    09-22-2014 11:41 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    Ferrari Ferrari is a Male
    mister foruma '03, '04




    Poruka: 1841
    Location: Maranello

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    vjetre to je bilo vise figurativno ..
    usporedba za ateiste , ako oni tvrde da je ovaj svijet nastao slucajno bez kreatora.
    onda bi logicno trebali da vjeruju da se i camac sam sklopio bez pomoci sa strane .

    ___________________________________________________________________
    Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

    09-22-2014 11:52 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..nemam namjeru objasnjavat sta je pisac htjeo da kaze ,vjerujem da postoji veca sila ali opet vjerujem ako postoji i ta sila i ako nas je stvorio stvorio nam je zdrav razum koji bi trebali da koristimo

    ..sad hoce li se neko ubjedit da je bozije davanje ako covjek sjedne mortus pjan za volan i pogine u tome autu i na kraju tu glupost poistovjeti sa bozijom voljom a ne sasvojom maloumnoscu to je sad stvar maloumni ljudi ..zbog toga je religija opijum za mase ..lijepo je biti vjernika ,ali vjerovat u camac koji se sam naparvi za mene je neprihvatjivo..sad ako je za mene neprihvatljivo to neznaci da se ja slazem sa ateistima da je covjek nasto od evolucijom majmuna ili od ribe

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane vjetar dana 09-22-2014 u 12:10.

    09-22-2014 12:08 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    Ferrari Ferrari is a Male
    mister foruma '03, '04




    Poruka: 1841
    Location: Maranello

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Niko ne tvrdi da se camac sam sklopio .
    Cak ni Ebu Hanife to ne tvrdi .
    Vec im na taj nacin pokazuje kolika je vjerovatnoca , da je ovaj svijet sam nastao.
    Bez pomoci neke vece sile .

    Slican primjer: kolika je vjerovatnoca da Tornado prodje iznad otpada
    i da on od tih dijelova napravi kucu ?

    Statisticki gledano ne postoji nikakva sansa ... ili je toliko mala , da je to zanemarivo.
    Ja misim da je to htjeo rec , mozda se varam ko zna , sa svemircem nisi nikad nacisto 18.gif

    ___________________________________________________________________
    Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

    09-22-2014 12:21 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..Dobro mu je Tana reko da nije siguran jeli uopste procito Ku ran ..jer taj covjek svu religiju zasniva na Hadisima ..Hadisi su ti ko price o marku kraljvicu ,junacke narodne koje se prepricavaju i pricaju po seoskim i planinskim zabitima na sjelima uz fenjer.

    ..kakav sema glavom katran mjesho ja veceg bandoglava nisam cito 02.gif

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane vjetar dana 09-22-2014 u 12:27.

    09-22-2014 12:26 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Ferrari:

      Niko ne tvrdi da se camac sam sklopio .
      Cak ni Ebu Hanife to ne tvrdi .
      Vec im na taj nacin pokazuje kolika je vjerovatnoca , da je ovaj svijet sam nastao.
      Bez pomoci neke vece sile .

      Slican primjer: kolika je vjerovatnoca da Tornado prodje iznad otpada
      i da on od tih dijelova napravi kucu ?

      Statisticki gledano ne postoji nikakva sansa ... ili je toliko mala , da je to zanemarivo.
      Ja misim da je to htjeo rec , mozda se varam ko zna , sa svemircem nisi nikad nacisto 18.gif





    Kolika je vjerovatnoæa da npr. neko kao nick sema postoji ? Statistièki gledano vrlo mala, ali ne daj vraže... 02.gif





    ----------------------------------

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    09-22-2014 12:31 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    RE: Ebu hanife i ateisti Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od semirizsvemira:

      Mjesto ovog susreta bio je Bagdad, centar i rasadnik islamske misli u to doba. Razlog ovog susreta bio je dolazak izaslanika (nevjernika) sa strane kako bi raspravljao sa muslimanskim uèenjacima u vezi Uzvišenog Boga.

      ..............

      ..............

      ..............

      Izaslanik: Kako to da æemo jesti u raju a da neæemo urinirati niti obavljati veliku nuždu?
      Ebu Hanife: Ti, i svako stvorenje, i ja smo stajali u utrobi naših majki devet mjeseci. Hranili smo se krvlju naših majki a nismo obavljali ni malu ni veliku nuždu.





      http://www.livestrong.com/article/252816-infant-digestive-system-development/



    "Your infant's digestive tract is not fully functional and is vulnerable to infection. Anything that enters your baby's mouth makes its way into her gastrointestinal tract, which is not yet ready to fight off bacteria and other pathogens. In the first six months, your baby's digestive system will undergo enormous change as it develops the ability to produce enzymes to digest food and antibodies to protect itself.
    Birth Transition

    During gestation, your baby received nutrients and disposed of waste products through the placenta. At birth, this changed abruptly, but your newborn's digestive system is still very immature. As a result, he may lose up to 10 percent of his body weight in the first days of his life, as he adjusts to using his digestive system. Because a newborn's stomach is small, your infant needs frequent feedings. Breast milk is high in fat because that's the most efficient way for your baby to meet his caloric needs. Ounce for ounce, fat contains over twice as many calories as proteins or carbohydrates."

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    09-22-2014 12:39 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    semirizsvemira semirizsvemira is a Male
    raja


    Poruka: 1860
    pokretac teme Thread Started by semirizsvemira

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ..stvarno ljudi prave sprdnju sa religijom ,daske koje plivaju pa se na kraju same formiraju ormiraju u camac i da u tom camcu on stigne na drugu obalu ..svi znamo sta je sve potrebno da se napravi nesto u obliku camca i nesto sto moze da plovi rijekom .


      ..Sema vjerujesh li ti u ovaj camac 02.gif

      ..ja vjerujem da postoji bog ali u ovaj camac mi zdrav razum neda da vjerujem
    Halalim ti sve sta si mi rekao . Ipak si ti , nemoj se ljutit , malo priglup covjek . S tobom necu raspravljati vise . Znas li zasto ? >Ovo tebi hadis 13.gif E moj vjetre , pojma ti nemas. Uzmi knjige pa se nauci 10.gif Nije sramota ne znat , sramota je pravit se da znas pa ispadnes glup . Moje poznavanje Islama ( pa prema tome i Qu"rana) je na solidnom nivou pa mogu reci da znam vise od mnogih hodza

    ___________________________________________________________________
    "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
    (Johann Wolfgang Goethe)

    09-23-2014 18:14 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    … ovo ko da je provrel u drugom ruhu...

    Èovjek zvani " "argumentovana" diskvalifikacija " 02.gif




    --------------------

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    09-23-2014 22:32 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od semirizsvemira:

          citat od vjetar:

        ..stvarno ljudi prave sprdnju sa religijom ,daske koje plivaju pa se na kraju same formiraju ormiraju u camac i da u tom camcu on stigne na drugu obalu ..svi znamo sta je sve potrebno da se napravi nesto u obliku camca i nesto sto moze da plovi rijekom .


        ..Sema vjerujesh li ti u ovaj camac 02.gif

        ..ja vjerujem da postoji bog ali u ovaj camac mi zdrav razum neda da vjerujem
      Halalim ti sve sta si mi rekao . Ipak si ti , nemoj se ljutit , malo priglup covjek . S tobom necu raspravljati vise . Znas li zasto ? >Ovo tebi hadis 13.gif E moj vjetre , pojma ti nemas. Uzmi knjige pa se nauci 10.gif Nije sramota ne znat , sramota je pravit se da znas pa ispadnes glup . Moje poznavanje Islama ( pa prema tome i Qu"rana) je na solidnom nivou pa mogu reci da znam vise od mnogih hodza







    ..cim covjek drugacije misli za tebe je glup ..hahaha

    ..haj nema veze ja sam davno reko da se ja ne ljutim na tebe ,jer ti si mi specijalan zbog toga se i ne ljutim

    ..ja sam ti reko sta ja mislim o Hadisim ,hadise je piso covjek a ajete iz Kur arana je bozija rjec ,ja se te rjeci drzim ..svi ostala upustva price ili Hadise ja svrstavam u vjerske bajke i koje se dobre samo da se djeci citaju pred spavanje ili u prvom razredu mektebe ,ako se ne kaze u prvom razredu megtebe ti me opet mozesh ispravit

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    09-23-2014 23:06 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    semirizsvemira semirizsvemira is a Male
    raja


    Poruka: 1860
    pokretac teme Thread Started by semirizsvemira

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

          citat od semirizsvemira:

            citat od vjetar:

          ..stvarno ljudi prave sprdnju sa religijom ,daske koje plivaju pa se na kraju same formiraju ormiraju u camac i da u tom camcu on stigne na drugu obalu ..svi znamo sta je sve potrebno da se napravi nesto u obliku camca i nesto sto moze da plovi rijekom .


          ..Sema vjerujesh li ti u ovaj camac 02.gif

          ..ja vjerujem da postoji bog ali u ovaj camac mi zdrav razum neda da vjerujem
        Halalim ti sve sta si mi rekao . Ipak si ti , nemoj se ljutit , malo priglup covjek . S tobom necu raspravljati vise . Znas li zasto ? >Ovo tebi hadis 13.gif E moj vjetre , pojma ti nemas. Uzmi knjige pa se nauci 10.gif Nije sramota ne znat , sramota je pravit se da znas pa ispadnes glup . Moje poznavanje Islama ( pa prema tome i Qu"rana) je na solidnom nivou pa mogu reci da znam vise od mnogih hodza







      ..cim covjek drugacije misli za tebe je glup ..hahaha

      ..haj nema veze ja sam davno reko da se ja ne ljutim na tebe ,jer ti si mi specijalan zbog toga se i ne ljutim

      ..ja sam ti reko sta ja mislim o Hadisim ,hadise je piso covjek a ajete iz Kur arana je bozija rjec ,ja se te rjeci drzim ..svi ostala upustva price ili Hadise ja svrstavam u vjerske bajke i koje se dobre samo da se djeci citaju pred spavanje ili u prvom razredu mektebe ,ako se ne kaze u prvom razredu megtebe ti me opet mozesh ispravit
    cuj drugacije misli .Ti ne mislis drugacije , vec si ti jedna velika neznalica i priglup si , sto jest jestBOLAN NE BIO OVO NIJE HADIS , OVO JE ISTINA . ZNAS LI KAD JE ZIVIO I PRESELIO EBU HANIFE ZNAS LI JADAN NE BIO KO JE ON ? ZNAS LI TI UOPCE STA JE SUNNA POSLANIKA . KAKO BI OBAVILI HADZDZ, UMRU , KAKO BI KLANJALI DA NIJE MUHAMMEDA S.A.W.S.U KURANU NIGDJE NE STOJI DA MORAMO OBAVLJATI PET NAMAZA VEC DVA . KAKO I ZASTO ?CEKAM ODGOVOR OD NASEG FETMA EMINA GODON VJETRA . STO ME NASEKIRA COVJEK . Ali onaj odgovor za camac je stvarno za provalu godine 04.gif 04.gif I jos me pita vjerujem li ja u ovo 04.gif

    ___________________________________________________________________
    "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
    (Johann Wolfgang Goethe)

    09-25-2014 12:53 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
    chaba chaba is a Male
    moforaja




    Poruka: 2558
    Location: EU

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pa Sema, kad veæ toliko cijeniš tog Hanifu, što ne nauèiš od njega malo kulture dijaloga, jesi li vidio da on igdje u ovim razgovorima s ateistima im kaže da æe im hraknut u usta, da su glupi i jade ?

    09-25-2014 13:11 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..sema ,pricamo o camcu koji se sam satavio pusti mi te price moj sema .

    ..bog jeste stvorio covjeka ali ako ne izvadish kitu kad jebesh siguno je da ce ga stvoriti i da nema djece bez jebacine a ni camca bez majstora .

    ..caba pusti ga nemoze se kultura naucit ,ker je da laje nije da razgovara 13.gif

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    09-25-2014 14:50 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    vjetar vjetar is a Male
    moforaja


    Poruka: 13977
    Location: dk

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ..ta prica koju si ti postavio o camcu je ista ko azdaja sa 9 glava gdje siroti mladic spashaje kcer od kralja i kralj mu je daje za zenu i time se shalje poruka da i siromasi mogu da imaju pravo i da mogu ozeniti kraljevu kcer ,tako je i taj camac zmishljen da bi na neuke i nepismene ostavio sto jaci dojam o prisustvu bozije moci nad ljudima i da bi ih ubjedio u vjerovanje .

    ..sema kad ces u Siriju da odradish jednu smjenu

    ___________________________________________________________________
    laku vam noc pijuni

    spavajte ko lavovi i ko kraljevi

    09-25-2014 14:55 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    a šta æemo ako je èamac na napuhavanje...

    Ili ako u datoj nemiloj situaciji moraš birati izmeðu drva od kog možeš napraviti splav...

    ili mlade sa ohoho sifo...ma (jer je poznato da isti dobro plutaju)

    šta odabrati u toj situaciji... (mene ne pitajte, ja znam s èim i kim bi i radije potonuo nego sam brodario) 02.gif



    ------------------------------------

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 09-25-2014 u 15:34.

    09-25-2014 15:31 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od semirizsvemira:

          citat od vjetar:

            citat od semirizsvemira:

              citat od vjetar:

            ..stvarno ljudi prave sprdnju sa religijom ,daske koje plivaju pa se na kraju same formiraju ormiraju u camac i da u tom camcu on stigne na drugu obalu ..svi znamo sta je sve potrebno da se napravi nesto u obliku camca i nesto sto moze da plovi rijekom .


            ..Sema vjerujesh li ti u ovaj camac 02.gif

            ..ja vjerujem da postoji bog ali u ovaj camac mi zdrav razum neda da vjerujem
          Halalim ti sve sta si mi rekao . Ipak si ti , nemoj se ljutit , malo priglup covjek . S tobom necu raspravljati vise . Znas li zasto ? >Ovo tebi hadis 13.gif E moj vjetre , pojma ti nemas. Uzmi knjige pa se nauci 10.gif Nije sramota ne znat , sramota je pravit se da znas pa ispadnes glup . Moje poznavanje Islama ( pa prema tome i Qu"rana) je na solidnom nivou pa mogu reci da znam vise od mnogih hodza







        ..cim covjek drugacije misli za tebe je glup ..hahaha

        ..haj nema veze ja sam davno reko da se ja ne ljutim na tebe ,jer ti si mi specijalan zbog toga se i ne ljutim

        ..ja sam ti reko sta ja mislim o Hadisim ,hadise je piso covjek a ajete iz Kur arana je bozija rjec ,ja se te rjeci drzim ..svi ostala upustva price ili Hadise ja svrstavam u vjerske bajke i koje se dobre samo da se djeci citaju pred spavanje ili u prvom razredu mektebe ,ako se ne kaze u prvom razredu megtebe ti me opet mozesh ispravit
      cuj drugacije misli .Ti ne mislis drugacije , vec si ti jedna velika neznalica i priglup si , sto jest jestBOLAN NE BIO OVO NIJE HADIS , OVO JE ISTINA . ZNAS LI KAD JE ZIVIO I PRESELIO EBU HANIFE ZNAS LI JADAN NE BIO KO JE ON ? ZNAS LI TI UOPCE STA JE SUNNA POSLANIKA . KAKO BI OBAVILI HADZDZ, UMRU , KAKO BI KLANJALI DA NIJE MUHAMMEDA S.A.W.S.U KURANU NIGDJE NE STOJI DA MORAMO OBAVLJATI PET NAMAZA VEC DVA . KAKO I ZASTO ?CEKAM ODGOVOR OD NASEG FETMA EMINA GODON VJETRA . STO ME NASEKIRA COVJEK . Ali onaj odgovor za camac je stvarno za provalu godine 04.gif 04.gif I jos me pita vjerujem li ja u ovo 04.gif



    ... znamo šta znaèi kad neko piše (vièe) više od pola posta velikim slovima ....


    ... za ostalo je lako nama neukima...

    samo otvorimo forum i educiramo 04.gif se...




    ------------------------------

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    09-25-2014 15:33 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    semirizsvemira semirizsvemira is a Male
    raja


    Poruka: 1860
    pokretac teme Thread Started by semirizsvemira

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od vjetar:

      ..ta prica koju si ti postavio o camcu je ista ko azdaja sa 9 glava gdje siroti mladic spashaje kcer od kralja i kralj mu je daje za zenu i time se shalje poruka da i siromasi mogu da imaju pravo i da mogu ozeniti kraljevu kcer ,tako je i taj camac zmishljen da bi na neuke i nepismene ostavio sto jaci dojam o prisustvu bozije moci nad ljudima i da bi ih ubjedio u vjerovanje .

      ..sema kad ces u Siriju da odradish jednu smjenu
    Majke mi ti ko da si iz susme doso . Bolan nebio nije poenta camac , vec su ti ljudi rekli , bas si ko malo dijete 19.gif A Siriju . Kad ces ti domovinu braniti
    19.gif Ja, ono ,Alija te prevario pa ti trkom iz podruma u Dansku 19.gif

    ___________________________________________________________________
    "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
    (Johann Wolfgang Goethe)

    09-25-2014 17:49 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
    Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com