Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » ***Josh jedna godishnjica Bitke na Neretvi*** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
rodjak rodjak is a Male
puter




Poruka: 74
Location: Omladinska sad usa

Neretva Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

E, raja sad znamo znacenje imena Mostar 10.gif .Idemo na poznavanje sireg zavicaja 04.gif .Sta znace "Neretva" i "Hercegovina"?Ovo drugo je lakse i ja mislim da ga vecina raje zna, ali Neretva........Sta to znaci? 13.gif 21.gif

___________________________________________________________________
Hajmo skakat`

07-25-2003 03:55 rodjak is offline Posalji Email za rodjak Pregledaj poruke od rodjak Dodaj rodjak u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17879
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hm ... dobro pitanje

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

07-25-2003 04:19 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
airuno airuno is a Male
trudim se


Poruka: 162

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Rijeka Neretva je slavenizirana verzija originalnog latinskog naziva Naurus (glagoljiva), kojeg su rijeci dali stari rimljani. Takodjer, sva imena vecih bosanskih rijeka su latinska: Oenus (lat. jedinstvena) - Una, Urpanus (lat. ostar) - Vrbas, Drinus (lat. zelena) - Drina. Znaci, rimska imena su slavenizirana.

07-25-2003 05:32 airuno is offline Posalji email za airuno Pregledaj poruke od airuno Dodaj airuno u listu prijatelja
obrisana
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Neretva je rijeka nasih rascenja i uzrastanja

marifetluka , natjecanja i nadmetanja

ogledanja i zagledanja

gitara, slagera ,ceznja i uzdaha

nasih prvih ljubavi i vrelih poljubaca.

To je rijeka Nezaborava , rijeka

nasih stalnih prisjecanja i zeljnih povrataka.

Ona je Nasa Neretva.

Dzemal Humo

07-25-2003 09:55
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hercegovina je dobila ime po Herceg Stjepanu Kosaci koji je bio ozenjen njemackom (ja mislim) princezom i dodao je sebi titilu "Hertzog" sto znaci vojvoda na njemackom. Tako da u biti Hercegovina znaci vojvodina

07-25-2003 17:45 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
rodjak rodjak is a Male
puter




Poruka: 74
Location: Omladinska sad usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Rondo:

    Hercegovina je dobila ime po Herceg Stjepanu Kosaci koji je bio ozenjen njemackom (ja mislim) princezom i dodao je sebi titilu "Hertzog" sto znaci vojvoda na njemackom. Tako da u biti Hercegovina znaci vojvodina
Cuj sad ovo!?Znaci mi postadosmo "LALE" 13.gif 21.gif 24.gif .E golemo! 30.gif

___________________________________________________________________
Hajmo skakat`

07-25-2003 18:17 rodjak is offline Posalji Email za rodjak Pregledaj poruke od rodjak Dodaj rodjak u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

aha samo sto nemamo salase u malom ritu 19.gif

07-25-2003 19:08 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
daors daors is a Male
brato




Poruka: 817
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja koliko znam lale su postale od herecegovaca
jerbo ih je tito izvozio za onoga vakta
a i kajzer prije njega
ne znam da su lale uvozili u hercegovinu

___________________________________________________________________
Budi na kojoj si

07-25-2003 21:16 daors is offline Posalji Email za daors Homepage of daors Pregledaj poruke od daors Dodaj daors u listu prijatelja
babusha babusha is a Male
Licnost Foruma '03




Poruka: 2959
Location: donji trap

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Rondo:

    Hercegovina je dobila ime po Herceg Stjepanu Kosaci koji je bio ozenjen njemackom (ja mislim) princezom i dodao je sebi titilu "Hertzog" sto znaci vojvoda na njemackom. Tako da u biti Hercegovina znaci vojvodina

Da nije morebit
vojvodstvo 17.gif

___________________________________________________________________



      19.gif

      07-25-2003 22:01 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
      daors daors is a Male
      brato




      Poruka: 817
      Location: Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      alkar babusa
      u sridu
      10.gif

      ___________________________________________________________________
      Budi na kojoj si

      07-25-2003 22:05 daors is offline Posalji Email za daors Homepage of daors Pregledaj poruke od daors Dodaj daors u listu prijatelja
      babusha babusha is a Male
      Licnost Foruma '03




      Poruka: 2959
      Location: donji trap

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ./zez) 11.gif

      ___________________________________________________________________



          19.gif

          broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane babusha dana 07-26-2003 u 08:05.

          07-25-2003 22:37 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
          babusha babusha is a Male
          Licnost Foruma '03




          Poruka: 2959
          Location: donji trap

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od airuno:

            Rijeka Neretva je slavenizirana verzija originalnog latinskog naziva Naurus (glagoljiva), kojeg su rijeci dali stari rimljani. Takodjer, sva imena vecih bosanskih rijeka su latinska: Oenus (lat. jedinstvena) - Una, Urpanus (lat. ostar) - Vrbas, Drinus (lat. zelena) - Drina. Znaci, rimska imena su slavenizirana.

          Najvjerovatnije si u pravu
          samo se nesto pitam
          jesu li te rijeke tekle i
          prije rimljana
          Znam da je Slavena
          u Bosni prije njih bilo
          A nekako su ih morali
          zvati

          ___________________________________________________________________



              19.gif

              07-26-2003 09:00 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
              airuno airuno is a Male
              trudim se


              Poruka: 162

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Slaveni se na Balkanu pojavljuju prvi put negdje pocetkom 7-og vijeka, kada su zajedno sa Avarima dolazili u pljacke (posto je snaga Vizantijskog carstva sve vise slabila). Vec sredinom 7-og vijeka, postojala su Slavenska naselja na Balkanu. Vizantija je u to doba bila napadnuta od strane Perzijanaca.

              Prvi su, navodno , dosli Hrvati iz podrucja Ceske i Slovacke, pa onda Srbi sa podrucja izvora Dnjestra i Visle. Sta su radili lokalnom stanovnistvu, to ne znam tacno (ali mogu pretpostaviti, jer su ovo bila varvarska plemena - sto se i danas da primjetiti).

              Rimsko carstvo je pocelo da pada jos u 2-om vijeku, jer su imali granice previse isturene, i zakacili su se sa skoro svim drugim narodima koje su sreli. Prvo se podijelilo na istocno i zapadno carstvo negdje krajem 4-og vijeka, da bi negdje krajem 5-og vijeka palo to zapadno rimsko carstvo kojemu je i Balkan pripadao (osvojili su ga Goti; Slaveni nisu jos bili dosli).

              Tako bar knjige kazu...

              07-26-2003 11:58 airuno is offline Posalji email za airuno Pregledaj poruke od airuno Dodaj airuno u listu prijatelja
              babusha babusha is a Male
              Licnost Foruma '03




              Poruka: 2959
              Location: donji trap

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              Ne bih se slozio s tobom Airuno
              sto se tice dolaska slavenskih
              plemena
              Nisu Hrvati i Srbi bili
              prva slavenska plemena
              koja su se naselila
              na podrucje danasnje Bosne i Hercegovine
              Naseljavanje Balkana Slovenima pocelo je vec u 6 vijeku
              a pojava Srba i Hrvata
              na Balkanu datira od 7 vijeka.
              Tako bar moje knjige kazu 11.gif 05.gif

              ___________________________________________________________________



                  19.gif

                  07-26-2003 23:45 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
                  airuno airuno is a Male
                  trudim se


                  Poruka: 162

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Ne znam jesu li se tada zvali Srbi i Hrvati, ali ovi sto dodjose iz Ceske, postase Hrvati itd... Pomak Slavena prema jugu jeste poceo ranije, cak sa pojavom Huna negdje u 4 vijeku, i oni su vec u 5 vijeku zivjeli oko Dunava. Ali tek u 6 vijeku se spominju pod imenom Slaveni (znaci ljudi koji zive oko rijeka).

                  Ne bih ti sada prekucavao knjigu, a vjerujem da ima raznih verzija istorije, u ostalom nije ni vazno. Pitanje je bilo o imenu Neretva, sta znaci i odakle dolazi i ako ima i drugih verzija porijekla imenaj ja bih volio cuti.

                  Ne kontam samo ovo kad kazes "pojava Srba i Hrvata" ... jesu li oni kao Srbi i Hrvati negdje vec postojali, ili su to postali na ovim prostorima koje su Slaveni naselili?

                  A jos od vremena kada sam redovno ispunjavao krizaljke, znam da su prvi (zabiljezeni) stanovnici Balkana bili Iliri.

                  07-27-2003 02:09 airuno is offline Posalji email za airuno Pregledaj poruke od airuno Dodaj airuno u listu prijatelja
                  airuno airuno is a Male
                  trudim se


                  Poruka: 162

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Evo isjecka o tom periodu iz jos jedne Bosanske istorijske enciklopedije:

                  Iz pradomovine: Poljske, Ukrajine, Zapadne Rusije i Bjelorusije, juzni Slaveni spustili su se medu zadnjima u Velikoj seobi naroda, preko Karpata i Panonije, zajedno sa Avarima ( koji su dolaskom iz Azije) potakli njihovu migraciju - na Balkan. U periodu od 518. godine, kada je u bizantskim kronikama zapisan prvi prelaz Slavena preko Save u Bosnu, pa do 1189. godine, od kada datira prvi pisani dokument srednjovjekovne bosanske drzave, koji se ujedno smatra pocetkom pisane povijesti BiH (Ugovor Kulina bana sa Drubrovackom Republikom) Slaveni u Bosni zive slicno kao u pradomovini. Glavna etnicko-drustvena cjelina je patrijarhalna porodica koje se vec u toku selidbe, kroz rodove i bratstva postepeno povezala u plemena. Tada ne postoji nikakvo etnicko ime u Bosni, osim Slaveni (latinski: Sclavi). Jezik im je staroslavenski, a nastao je iz pravslavenskog kojim su govorili u prapostojbini. Pisma jos nemaju.
                  Hrvati u Hrvatskoj bivaju pokrsteni za vrijeme kneza Viseslava (oko 800. godine), a Srbi bivaju definitivno kristijanizirani tek u doba Svetog Save, a to je kraj XII stoljeca. Za to vrijeme proces pokrstavanja Slavena u Bosni tece mnogo sporije i mnogo duze. Zapravo, u Bosni ni nema organiziranog pokrstavanja, jer su krscanski misionari tesko pronalazili u bosanskim vrletima novopridoslo stanovnistvo. Hrvatska se jeste u doba Petra Kresimira IV (1058.-1075.) prostirala do Drine i Neretve, ali u toj, tadasnjoj Hrvatskoj nije bilo dovoljno klera da sprovede uspjesno pokrstavanje naroda u Bosni. Sa druge strane, Srbija toga doba nije prelazila Drinu, vec je samo imala nekoliko posjeda u Humu. Uostalom, Srbi u to doba ni sami nisu bili pokrsteni. Trece; Srpska, Dubrovacka, i Barska biskupija nisu imale nikavu stvarnu teritorijalnu kompetneciju nad Bosnom, vec samo u priobalnom pojasu Jadranskog mora. Za to vrijeme vjera stanovnika, Slavena u Bosni jos je uvijek na stupnju politeizma. Jos je prisutan staroslavenski panteon bogova: Perun, Svetovid, Svarog, Volos, Svarozic, Vida, Lada, Vesna, Morana itd. U novoj domovini Bosni, Slaveni zaticu Vlahe, tj. romanizirana nomadska plemena Ilira i, Kelte koji su u Velikoj seobi naroda dosli na Balkan i Bizant ih je tu zadrzao kao vrlo iskusne rudare. I jedne i druge Slaveni potiskuju u planine, a sami se naseljavaju kraj usca rijeka i u plodnim kotlinama posto tada, ponovo, pocinju da se vracaju sjedilackom, ratarskom nacinu zivota. Od religijskog zivota zaticu rijetke ranokrscanske bazilike i samostane koje su Huni, Avari, Ostrogoti i Vizigoti u svom ranijem nadiranju srusili, a kler pobili i protjerali. Crkveni centri, Split, Zadar, Dubrovnik i Bar nisu bili tako bogati, niti su imali dovoljno misionara da obnove u gudurama Bosne srusene bogomolje, a nije ni bilo vijernika da bi se odazvalo gradnji. Ono materijala i temelja sto je ostalo upotrebljivo iskoristili su Slaveni za dizanje (na istom mjestu) zupskih utvrda, odnosno gradina.
                  Na drustvenoj ljestvici razvoja Slaveni u Bosni toga perioda nalaze se na plemenskom ustrojstvu. Svako pleme posjeduje svoju teritoriju, zupu, a njen zupan je samo - primes inter pares po svojim pravima i vlasti, posto jos nije nastala klasicna rodovska aristokratija. U upravnom smislu nalaze se na stupnju vojne demokratije.

                  Period od 1154. godine, kada je u povijesnim izvorima prvi put poimenice datirano ime jednog bosanskog vladara, a to je ban Boric, pa do 1463. godine, kada bosanska kraljevina pada pod Osmansku carevinu, taj period cini epohu srednjovjekovne bosanske drzave. U to doba Hrvatska vec ne postoji kao drzava, jer je Hrvatska Trpimirovica-Kresimirovica egzistirala od 845. do 1097. Pet godina potom, 1102, ugarsko-hrvatskom nagodbom, hrvatski velikasi; Frankopani, Subici i drugi, stavljaju suverenitet Hrvatske pod patronat Ugarske kraljevine dinastije Arpadovica. Nemanjicka Srbija je "mlada" od Bosne dvanaest godina, jer Stefan Nemanja, rodonacelnik buduce kraljevine, kao prvi zupan pocinje vladati 1166, a ban Boric 1154. Uz to, srednjovjekovna srpska drzava prestaje egzistirati 1371. godine, kada na rijeci Marici gine zadnji srpski car Stefan Uros V. (Bitka na Kosovu 1379. samo je pokusaj opstanka malih srpskih i crnogorskih despotija: Lazarevica, Brankovica, Balsica i Crnojevica, koje su od ranije u vazalnom odnosu prema Turskom Carstvu.) Osim toga, u doba nastanka Bosne kao drzave, ne postoji ni avarski kaganat (568.-811.) Hrvatska je dakle provincija Ugarske, a Srbija jos ne postoji, a kada i nastane cijelo vrijeme bit ce ugrozena od Bugarskog carstva, Bizanta, krizara i Osmanske imperije. Zahvaljujuci tome, Bosna je imala mogucnost da se razvija neovisno o ostalim slavenskim narodima i drzavama na Balkanu.

                  07-27-2003 03:13 airuno is offline Posalji email za airuno Pregledaj poruke od airuno Dodaj airuno u listu prijatelja
                  babusha babusha is a Male
                  Licnost Foruma '03




                  Poruka: 2959
                  Location: donji trap

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Ma sve je ok Air 04.gif 05.gif
                  Ja sam pogrijesio u prvom postu spominjuci slovene prije rimljana umjesto ilire.
                  Sto se tice Slavena htio sam samo reci da su neka slavenska plemena koja se nisu zvala
                  srbi ili hrvati pocela naseljavanje ovih prostora ranije(sa avarima) a da je seoba ova dva plemena nastupila u 7 stoljecu sa prostora danasnje ceske i slovacke.Koliko je meni poznato oba plemena vode porijeklo iz prostora oko Kavkaza.Citao sam negdje jednu diskusiju o porijeklu hrvata (Iran kolko mi se cini) ali mislim da ona objektivno ne stoji.

                  ___________________________________________________________________



                      19.gif

                      07-27-2003 11:03 babusha is offline Pregledaj poruke od babusha Dodaj babusha u listu prijatelja
                      Ferrari Ferrari is a Male
                      mister foruma '03, '04




                      Poruka: 1841
                      Location: Maranello

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      OK Airuno


                      ali zasto se Neretva zove jos i Narona ( koji je to jezik).


                      A za Hercegovinu znam da je rijec Njemackog porijekla ( Herzog )
                      Sto na nasem jeziku znaci -Vojvoda.

                      ___________________________________________________________________
                      Signatur wird geladen ... ... bitte warten !

                      07-27-2003 18:44 Ferrari is offline Pregledaj poruke od Ferrari Dodaj Ferrari u listu prijatelja
                      airuno airuno is a Male
                      trudim se


                      Poruka: 162

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Narona je bilo ime luke koja je postojala na mjestu danasnjeg Vida. A promjena Neretvinog imena nije isla direktno sa Naurus na Neretva, vec je bila postepena. Inace Narona je bila naseljena jos 400 - 200 godina prije nove ere.

                      07-27-2003 23:36 airuno is offline Posalji email za airuno Pregledaj poruke od airuno Dodaj airuno u listu prijatelja
                      john smith's john smith's is a Male
                      trudim se




                      Poruka: 169

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          citat od Lela:

                        Neretva je rijeka nasih rascenja i uzrastanja

                        marifetluka , natjecanja i nadmetanja

                        ogledanja i zagledanja

                        gitara, slagera ,ceznja i uzdaha

                        nasih prvih ljubavi i vrelih poljubaca.

                        To je rijeka Nezaborava , rijeka

                        nasih stalnih prisjecanja i zeljnih povrataka.

                        Ona je Nasa Neretva.

                        Dzemal Humo



                      Umro i Dzemo neki dan.
                      Nek mu je rahmet dusi. 33.gif

                      07-28-2003 10:58 john smith's is offline Pregledaj poruke od john smith's Dodaj john smith's u listu prijatelja
                      Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                      Postavi novu temu Odgovori
                      Go to:
                      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com