Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » Rh Inkompatibilnost » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Mostarka83 Mostarka83 is a Female
Legally Blonde




Poruka: 3490
Location: U Cernici

Rh Inkompatibilnost Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Interesuje me jeli se je neko od vas ( dame ) tokom trudnoce imao problema sa ovim.

    Znaci radi se o partnerima koji su razlicitih krvnih grupa.

    Ako je zena RH negativna a muskarac RH pozitivan i zacnu dijete postoji potencijalna opasnost od inkompatibilnosti..

    Evo samo prenjeti cu jedan clanak sa jedne stranice.


    Pa tako ako neko ima iskustva sa ovim volila bih da ih podjeli.


Što je Rh faktor?

Osobe razlièitih krvnih grupa imaju na površini eritrocita bjelanèevine specifiène za njihovu krvnu grupu. Krvna grupa A ima jednu, grupa B drugu, grupa AB obje, odnosno krvna grupa 0 nema niti jednu.

Svaka od tih krvnih grupa dodatno se odreðuje i prema postojanju još jedne bjelanèevine na površini eritrocita koja odreðuje vaš Rh faktor. Ako imate tu bjelanèevinu, vi ste Rh pozitivni. Ako je nemate, vi ste Rh negativni.

Veæina je ljudi – oko 85 posto – Rh pozitivna. Ali ako žena Rh negativna i muškarac Rh pozitivan zaènu dijete, postoji potencijalna opasnost od inkompatibilnosti. Dijete koje raste u Rh negativnoj majci može od oca naslijediti Rh pozitivnu krvnu grupu. Statistièki, barem 50 posto djece od Rh negativne majke i Rh pozitivnog oca budu Rh pozitivni.

Rh inkompatibilnost obièno nije problem ako je rijeè o majèinoj prvoj trudnoæi, osim ako nisu u pitanju neki oblici abnormalnosti, zato što krv fetusa ne ulazi u majèin krvotok tijekom trudnoæe. Meðutim, tijekom poroðaja krv bebe obièno uðe u majèin krvotok. Kada se to dogodi, majèino tijelo poèinje proizvoditi antitijela (molekule bjelanèevine u imunološkom sustavu koja prepoznaje i kasnije uništava prisutna "strana" tijela u organizmu) protiv Rh bjelanèevina koje su ušle u njezin krvotok.

Rh antitijela sama po sebi su bezopasna dok majka opet ne zatrudni. Ako je prije nosila Rh pozitivno dijete i ako je došlo do prijelaza Rh pozitivnih eritrocita u majèni krvotok, njezina æe Rh antitijela prepoznati Rh bjelanèevine na površini bebinih eritrocita kao "strana" tijela. Majèina Rh antitijela proæi æe kroz placentu u bebin krvotok i prouzroèiti masovno razaranje eritrocita, što može dovesti do teške anemije, a u najgorem sluèaju i do smrti djeteta u maternici. Bebine krvne vrijednosti mogu vrtoglavo pasti i prouzroèiti stanje poznato kao hemolitièna ili Rh bolest.

Kako se Rh bolest može sprijeèiti?

U prošlosti je Rh inkompatibilnost bila vrlo ozbiljan problem. Novoroðenèad s tim stanjem bila su teško bolesna ili su umrla. Sreæom, danas su postignuta znaèajna medicinska postignuæa u prevenciji komplikacija nastalih zbog Rh inkompatibilnosti, kao i tretmana novoroðenèadi koja imaju Rh bolest.

Danas se ženama kod kojih postoji prijetnja od razvoja Rh inkompatibilnosti u trudnoæi daje jedna ili dvije (u nekim zemljama) doze Rh imunoglobina. Prva se doza daje oko 28 tjedna trudnoæe, a druga unutar 72 sata nakon poroðaja. Rh imunoglobin se ponaša poput cjepiva spreèavajuæi stvaranje Rh antitijela koji mogu prouzroèiti komplikacije u narednim trudnoæama.

Doza cjepiva takoðer se može dati nakon pobaèaja, amniocenteze ili krvarenja tijekom trudnoæe. Opet, injekcija Rh imunoglobina spreèava majèin imunološki sustav od stvaranja bilo kakvih potencijalno opasnih Rh antitijela koja mogu štetiti buduæim bebama.

Ukoliko se testiranjem potvrdi da žena u prvoj trudnoæi veæ ima razvijena Rh antitijela (što može biti reakcija propuštanja krvi ploda kroz posteljicu u majèin krvotok), postoji sumnja za postojanje hemolitiène bolesti fetusa ili Rh bolesti. U tim se sluèajevima može uèiniti amniocenteza kako bi se odredila razina bilirubina u plodnoj vodi. Po potrebi se odreðuje razina hemoglobina i prisustvo anemije kod fetusa, a cijelo vrijeme trudnoæe pomno æe se pratiti razina majèinih antitijela. Vrlo rijetko, ako je inkompatibilnost ozbilja i bebino zdravlje ugroženo, djetetu se može dati transfuzija, dok je još u maternici ili nakon poroðaja.

Svrha takve transfuzije je zamijeniti bebinu krv s Rh negativnim crvenim krvnim zrncima. Taj postupak stabilizira bebinu razinu crvenih krvnih zrnaca i minimalizira buduæu štetu uzrokovanu cirkuliranjem Rh antitijela veæ prisutnih u bebinom krvotoku.

Zbog uspješnosti injekcija Rh imunoglobina, takva je vrsta transfuzije potrebna u manje od 1 posto trudnoæa.

___________________________________________________________________
JaMojaTi.gif

10-02-2008 10:35 Mostarka83 is offline Posalji email za Mostarka83 Pregledaj poruke od Mostarka83 Dodaj Mostarka83 u listu prijatelja
luka ters
SexNepoznat



Poruka: 5212
Location: on the face of the place

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Kod mene je bio taj sluèaj.
Kao što kažeš, prva trudnoæa prošla uredno, primila cjepivo...
E, dalje nema...
Samo jedna trudnoæa i jedno dijete.
Ali, u svakom sluèaju, cjepivo je, mislim, obavezno za naredne trudnoæe.

___________________________________________________________________
"... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

10-02-2008 10:46 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
Mostarka83 Mostarka83 is a Female
Legally Blonde




Poruka: 3490
Location: U Cernici
pokretac teme Thread Started by Mostarka83

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ako mi ne zamjeris sto pitam , ali zasto nije moguca druga trudnoca ?

___________________________________________________________________
JaMojaTi.gif

10-02-2008 10:49 Mostarka83 is offline Posalji email za Mostarka83 Pregledaj poruke od Mostarka83 Dodaj Mostarka83 u listu prijatelja
luka ters
SexNepoznat



Poruka: 5212
Location: on the face of the place

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ma, nisi me skontala, ili sam ja bila nejasna.
trebalo bi da je sve ok, tako su mi rekli onda
ali nisam više ni probala, 1 komad deteta i kapak.
što - nako...

ipak, kažem
cjepivo obavezno i nema kasnije problema 10.gif

___________________________________________________________________
"... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

10-02-2008 11:13 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
Mostarka83 Mostarka83 is a Female
Legally Blonde




Poruka: 3490
Location: U Cernici
pokretac teme Thread Started by Mostarka83

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nisam te skontala, izvini 33.gif
Posto je ovaj moj prvi ostao moja grupa t.j 0- , pa tako da mi nisu dali inekciju poslije trudnoce, eh sad za ovo drugo me hvata panika, inekcija mi je tek u 7 mjesecu.

___________________________________________________________________
JaMojaTi.gif

10-02-2008 11:23 Mostarka83 is offline Posalji email za Mostarka83 Pregledaj poruke od Mostarka83 Dodaj Mostarka83 u listu prijatelja
luka ters
SexNepoznat



Poruka: 5212
Location: on the face of the place

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ja sam ovo davno prošla
i onda sam primila onu što se daje unutar 72 sata od raðanja
a jes bila frka
ono, baš zaratilo u Mo, pukla cisterna i to...
ubili se dok se ta injekcija (èini mi se "Rogam" 14.gif ) nije pronašla
i eto... nije bilo prilike da se vidi "fercera li"...

ma, bit æe to u redu ...
ipak se za taj "problem" zna i
posveæuje mu se adekvatna pažnja 10.gif

___________________________________________________________________
"... Zbog èega primatima nikada ne iskljuèuju elektriku, oni u principu i onako rijetko èitaju
a i to što èitaju - krive stvari èitaju, pa zašto im onda ne iskljuèuju elektriku..."

10-02-2008 11:32 luka ters is offline Posalji email za luka ters Pregledaj poruke od luka ters Dodaj luka ters u listu prijatelja
Sandy Sandy is a Female
moforaja




Poruka: 3842
Location: kod Hita...

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja sam Rh- , oba sina su pozitivna...nije bilo problema, dobila sam zastitne injekcije nakon poroda i to je to.........jako je bitno traziti injekciju i nakon abortusa, ovdje znam da daju u svakom slucaju, kod nas mislim da se placa sto je vjerovatno problem mnogim zenama.

10-02-2008 11:34 Sandy is offline Posalji Email za Sandy Pregledaj poruke od Sandy Dodaj Sandy u listu prijatelja
Sunshine Sunshine is a Female
moforaja




Poruka: 2365
Location: ..na suncanoj strani zivota

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ja sam A negativna krvna grupa,kad sam rodila prije 7 godina,ocekivala sam da ce mi dati Rogan injekciju,ali su mi rekli da nije potrebno,jer je dijete naslijedilo moju krvnu grupu! Uvijek mi je to cudno bilo i stvaralo bojaznost za narednu trudnocu,al doktori kazu da je to u redu i da to tako mora biti! Imam jedno dijete jos uvijek,i pri samoj pomisli na drugo osjecam strah upravo zbog toga!Nesto mi suhveli to od prvog dana 29.gif

___________________________________________________________________


    jao u onog Blagajca potpisa 04.gif
    Sunshine je saznala vrlo intrigantnu, krajnje neoèekivanu istinu:
    Blagajac voli da se igra sa barbikama.... 13.gif 13.gif


      23.gif

      10-02-2008 11:54 Sunshine is offline Posalji email za Sunshine Pregledaj poruke od Sunshine Dodaj Sunshine u listu prijatelja
      Mostarka83 Mostarka83 is a Female
      Legally Blonde




      Poruka: 3490
      Location: U Cernici
      pokretac teme Thread Started by Mostarka83

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Sunshine i moj sin je pokupio moju krvni grupu, i sad me nekako hvata strah za ovo drugo, dali trebam na neka posebna testiranja ici, itd, itd.
      Naslusala sam se svakakvih stvari i sve mi se je pomjesalo. 21.gif

      ___________________________________________________________________
      JaMojaTi.gif

      10-02-2008 12:14 Mostarka83 is offline Posalji email za Mostarka83 Pregledaj poruke od Mostarka83 Dodaj Mostarka83 u listu prijatelja
      lala lala is a Female
      samo sto nisam




      Poruka: 1331
      Location: dalekoooo

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      sandy prije 4 godine bilo je 100+ KM u BIH ta boca.

      sunshine koliko ja znam ako ti je muz pozitivna krvna grupa a ti negativna..trebala si primiti rogam nakon poroda neovisno od toga koju ti je krvnu grupu djete naslijedilo. nisam sigurna i nemoj me drzati za rijec. moj sin je primio od oca pozitivnu krvnu grupu ali su mi rekli da je trebala boca. nemoj da te bude strah trudnoce sto se toga tice...redovno idi ne preglede, milsim da ce ti svake 2 sedmice vaditi krv (zavisi kako doktor odluci) i tako povodom nalaza pratiti antitjela. danas imaju toliko likejova i terapija da zaista te netreba biti strah 33.gif

      ___________________________________________________________________
      rad je stvorio covjeka a nerad gospodina :)

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane lala dana 10-24-2008 u 14:23.

      10-24-2008 14:20 lala is offline Pregledaj poruke od lala Dodaj lala u listu prijatelja
      nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com