Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » Postnatalna depresija » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (2): [1] 2 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Mika Mika is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 310

Postnatalna depresija Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ne znam jesmo li se dotakli ove teme. Uvijek me je interesovalo iskustvo drugih zena (majki) u vezi posleporodjajne depresije. Citam negdje da jedna od deset novih majki pati od ove depresije koja moze trajati i mjesecima ako joj se ne pristupi na pravi nacin.
Imate li iskustva sa ovom depresijom, kako ste je prevazilazili?

___________________________________________________________________

    05-26-2005 04:29 Mika is offline Posalji Email za Mika Pregledaj poruke od Mika Dodaj Mika u listu prijatelja
    Black_Mamba Black_Mamba is a Female
    rodjena




    Poruka: 1055

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    E cula sam i ja za tu depresiju i nekakve panic attacs sto se dobiju poslije trudnoce al nisam dozivjela licno. Ja sam bas suprotno bila euforicno sretna cijelih godinu dana prije i poslije poroda. Usljed poroda se poremete neki neurotransmitori u mozgu i ne luce ravnomjerno ........


    Al opako je to ima zena pa ubiju vlastito dijete u tom periodu depre. Tad ni onaj osnovni majcniski instikt ne pomaze da se prevazidje kriza. Ja ne mislim da se tu moze puno uraditi osim mozda prepisati neke tablete za lucenje serotonina i ostalih kemijskih supstanci sto izazivaju osjecaj srece.

    ___________________________________________________________________
    Eh kakve je Pesta kupleraje imala

    05-26-2005 10:55 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
    Zadavalica Zadavalica is a Female
    bice nesto od mene




    Poruka: 1632
    Location: s dna kace

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ja nikad nisam bila bolja nego shto bijahu u trudnoci i poslije nje

    meni ti je to taman bilo kao antidepresiv

    ___________________________________________________________________
    ...ko ne pamti, iznova prozivljava...

    05-26-2005 11:18 Zadavalica is offline Posalji Email za Zadavalica Pregledaj poruke od Zadavalica Dodaj Zadavalica u listu prijatelja
    Shakira Shakira is a Female
    proplivala




    Poruka: 22
    Location: Europe

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od Zadavalica:

      ja nikad nisam bila bolja nego shto bijahu u trudnoci i poslije nje

      meni ti je to taman bilo kao antidepresiv



    Samo da citiram Zadavalicu ,
    fala Bogu nikakvih problema nisam imala ni u Trudnoci ni poslije 01.gif
    I samo bi mogla pozeliti svakome takvu Trudnocu kakvu am ja imala 01.gif

    ___________________________________________________________________
    ~74~

      ~74~

      05-26-2005 11:21 Shakira is offline Pregledaj poruke od Shakira Dodaj Shakira u listu prijatelja
      Maggie Maggie is a Female
      moforaja




      Poruka: 2736
      Location: daleko

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      dva dana nakon poroda, ja i muz se ujutro probudili, doruckovali, nahranili malog, sve normala. Kaze on (ovim rijecima): "Eto me za desetak minuta, odo zapalit'", kazem ja u suzama (iz cista mira):"Hajde idi, znam ja da ti nismo bitni. (bebu drzim i ko njemu govorim)"nista se ti ne brini, sama se mama moze brinuti za tebe, kad nas tata nece" 29.gif

      muz me gleda, ja jecam, vidi coek nisam dobra 02.gif , al' ono, ko nema veze

      sutradan posli kuci i sada, svi tu, bebac se oblaci, ja se pakujem, meni suza suzu goni, necu ja iz bolnice 32.gif sestra i zet su malog vozili kuci, a ja sam preplakala put 21.gif muz izgubljen, veze nema sta se desava 14.gif

      i tako jedno mjesec dana, ako me neko ne pogleda sa osmjehom na licu ja u suze, ako muz povisi ton, ono da me dozove, ja u suze, ako malog ne mogu smiriti ja u suze, za sve i svasta sam ja plakala i nekad bi se zatvorila u kupatilo i jecala.

      i onda odjednom jedno se jutro probudila ona stara ja 10.gif

      inace nisam uzivala u trudnoci, nisam se sjajila u licu, sve mi je islo na zivce, jedva sam cekala da se porodim, nisam bila od onih posnosnih, vjecno nasmjesenih buducih majki 29.gif

      07.gif

      ___________________________________________________________________

        05-26-2005 19:30 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
        First Lady First Lady is a Female
        samo sto nisam




        Poruka: 1404
        Location: NY

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        suze bez i jednog razloga... fuj
        kako je to grozan osjecaj
        ono places, i znas da nemas razloga da places ali ne prestajes

        svaka sitnica ide na zivce

        kod mene je bila neka velika depresija, ali je bila pomijesana sa nekom "manijom", ono jednu sekundu si na dnu, places, nakon dvije sekunde, smijes se kroz suze, isto budala

        zanima me da li opadanje kose ima ikakve veze sa depresijom?
        meni je kosa pocela nenormalno opadati 29.gif

        ___________________________________________________________________
        Live, and let LIVE!!!

        05-26-2005 19:39 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
        Zadavalica Zadavalica is a Female
        bice nesto od mene




        Poruka: 1632
        Location: s dna kace

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ne znam da li ima veze sa depresijom,ali znam da kosa opada u toku i poslije trudnoce..

        ___________________________________________________________________
        ...ko ne pamti, iznova prozivljava...

        05-26-2005 20:13 Zadavalica is offline Posalji Email za Zadavalica Pregledaj poruke od Zadavalica Dodaj Zadavalica u listu prijatelja
        Black_Mamba Black_Mamba is a Female
        rodjena




        Poruka: 1055

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ja sam najsretnija u trudnoci, mogla bih ih 50 nosit samo da se ne mora radjat kasnije ........boliiiiiiiii

        i poslije trudnoce , prvu godinu dana, ja sam bila sva euforicna.Oba puta osjecaj koda sam ja prva rodila na svijetu , ono izmislila tocak ahhaha joj imaju filmovi iz tog perioda, klinka od nekolko dana i ja , i sad ona lezi ´tace nekolko dana, ne more meda, niti gleda nit mrmori nit nista, a ja sva odusevljena komentarisem "njeno ponasanje". I sad ona je u gro planu vidi se aschare da ne mrda nicim a iz pozadine se cuju moji odusevljeni usklici "vidi plama kako pametno gleda" vidi kako podize ruku", "vidi sta radi vrti glavom vec ". hahahhaha kuku

        i sad kako se ja tako derem on okrene kameru na mene da mene slika, a u mene faca ludjacka kez od uha do uha i bukvalno rukama opisujem sve sta beba radi (beba se jos nije pomakla sekunde) hahha joj

        Zene steta so nije svima isto, ovo stvarno treba dozivjeti :)))))))))

        ___________________________________________________________________
        Eh kakve je Pesta kupleraje imala

        05-26-2005 21:28 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
        Maggie Maggie is a Female
        moforaja




        Poruka: 2736
        Location: daleko

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        mamba i ja sam svakom opisivala sta beba radi i ja sam bila poletna i sta ti ja znam, pa ga po sat vremena gledaj, pa hoce li trepnuti, pa kako je slatko zjevnuo

        ali sto lady kaze, to su trenutci, bukvalno, kada isto kao da cio svijet stane da ja otplacem, bez ikakvog razloga

        osjecas se u tom trenutku totalno bez osnove i cilja

        i onda taj sekund prodje i sve tako

        ___________________________________________________________________

          05-26-2005 21:33 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
          Zadavalica Zadavalica is a Female
          bice nesto od mene




          Poruka: 1632
          Location: s dna kace

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ma Maggie,sve je ok shto kratko traje ,dobro se zavrshi i ne ostavlja posljedice

          moja drugarica je i dan danas depresivna(rodila prije 6 godina) i doktori joj predlazu drugu trudnocu a ona samo shto ne dobije slom zivaca josh veci na takav prijedlog.............

          ___________________________________________________________________
          ...ko ne pamti, iznova prozivljava...

          05-26-2005 21:37 Zadavalica is offline Posalji Email za Zadavalica Pregledaj poruke od Zadavalica Dodaj Zadavalica u listu prijatelja
          Maggie Maggie is a Female
          moforaja




          Poruka: 2736
          Location: daleko

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          i jest tako, mene je stvarno to kratko drzalo, da dva put ne kazem 10.gif

          a te depresije su zeznute, posebno dole kod nas, o tome se malo prica/lo, pa cesto puta prodju ne dijagnozirane i onda je to problem 29.gif

          ovdje je prije nekoliko godina zena podusila petero svoje djece pod tom depresijom 21.gif
          doktor im stalno govorio da ona nije spremna za jos jedno dijete i da im ne preporucuje da zatrudne, a oni govorili, rodicemo koliko nam Bog da i na kraju ih sve podusi 26.gif
          (jos je ona ko i pila nakve tableturine, pa prestajala, pa sve tako)

          ___________________________________________________________________

            05-26-2005 21:42 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
            zvechka zvechka is a Female
            samo sto nisam


            Poruka: 1374
            Location: Somewhere nice

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Ma Magie to nije nista, nekako je normalno da smo osjetljive pogotovo prvi mjesec,
            dok se sve ne vrati na svoje mjesto. Promjenljivo raspolozenje i neki podsvjesni strah
            hocemo li sve znati i smoci snage da izdrzimo neprospavane noci, grceve, plac ....

            Ja sam imala krasne trudnoce i sto rece Mamba mogla bi ih imati 50. Zao mi je da su
            dosla onakva vremena i da smo ostali na dvoje djece. Poslije prvog poroda sam bila
            malo placljiva, ali to nije bilo u nekom "bolesnom" obliku, a poslije drugog ne.

            Poznajem ovdje jednu zenu koja je ostala u porodilistu mjesec dana sa bebom zato
            sto je imala tako jaku depresiju, da je morala biti pod kontrolom i lijekovima 21.gif

            05-26-2005 21:42 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
            zvechka zvechka is a Female
            samo sto nisam


            Poruka: 1374
            Location: Somewhere nice

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            O gluho bilo, ovo nije bio odgovor na tvoj zadnji post 21.gif

            Kako i sta se desi u glavama mamica, da mogu uciniti nesto tako kruto ? 14.gif

            05-26-2005 21:44 zvechka is offline Pregledaj poruke od zvechka Dodaj zvechka u listu prijatelja
            Black_Mamba Black_Mamba is a Female
            rodjena




            Poruka: 1055

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            Prikazivan je i neki film o toj depresiji , bile neke skrivene kamere u bolnici i snimale novopecene majke sa djecom , jer su sumljali da u vecini slucajeva smrti novorodjencadi je majka ta koja uzrokuje to, I dokazali su da je tako, dosta majki je htijelo ugusiti bebe jastukom. To je stvarno nesto o cemu se ne prica mnogo, a cesta je pojava.

            ___________________________________________________________________
            Eh kakve je Pesta kupleraje imala

            05-26-2005 21:47 Black_Mamba is offline Pregledaj poruke od Black_Mamba Dodaj Black_Mamba u listu prijatelja
            Princ-s-Neretve Princ-s-Neretve is a Male
            Licnost godine '05




            Poruka: 9968
            Location: Eo me tu sam !!

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od Black_Mamba:


              Zene steta so nije svima isto, ovo stvarno treba dozivjeti :)))))))))


            ja moja ti 21.gif 35.gif

            jes vala to i u mene stara kaze. Kako ja rahat bila kad je bila trudna sa mnom. 07.gif U meni bilo skoro 12 kila mashala kaze izletio sam ko avion. Rekao joj doktor kako sam brzo izletio mislili su da ce me zateci u cvjecari preko puta bolnice. 13.gif A kaze starog ni na vidiku nije bilo, Stari tombule igrao kaze dok je dosao na pola puta onda se tek avizao da poradja 21.gif qq vazda belaj sa mnom bio od malena !! 07.gif Inache kaze da nije imala nikakvih problema i sve da je podnjela ok. Jedino mi kaze da se je znala izosut po rukama jedno mjesec dana poslje i to je sve bilo ! 10.gif

            ___________________________________________________________________


              Kompleks je ko qrac kad se digne jebaji ga 19.gif
                13.gif

                05-26-2005 21:50 Princ-s-Neretve is offline Posalji Email za Princ-s-Neretve Pregledaj poruke od Princ-s-Neretve Dodaj Princ-s-Neretve u listu prijatelja
                Zadavalica Zadavalica is a Female
                bice nesto od mene




                Poruka: 1632
                Location: s dna kace

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                boze sachuvaj

                21.gif 21.gif

                neke bi garibice dale sve bogatsvo da mogu osjetiti trudnocu.............

                ___________________________________________________________________
                ...ko ne pamti, iznova prozivljava...

                05-26-2005 21:50 Zadavalica is offline Posalji Email za Zadavalica Pregledaj poruke od Zadavalica Dodaj Zadavalica u listu prijatelja
                Maggie Maggie is a Female
                moforaja




                Poruka: 2736
                Location: daleko

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                halo princ, cuj 12 kila 13.gif

                mogla te je iz bolnice spremit u prvi osnovne 13.gif

                ___________________________________________________________________

                  05-26-2005 22:00 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
                  First Lady First Lady is a Female
                  samo sto nisam




                  Poruka: 1404
                  Location: NY

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  13.gif cuj 12 kila

                  dobro je ziva ostala 35.gif
                  vec si tada poceo praviti probleme



                  sto kaze mamba, o ovome se strasno malo prica...
                  Mislim da vecina zena, uopste nema predstavu o onome sto slijedi poslije poroda.
                  Onaj dio od 9 mjeseci, i nekako znamo i manje vise smo svjesni sta mozemo ocekivati,
                  ali mene je ona depresija poslije poroda tako iznenadila, da nisam znala sta da radim.

                  Citala sam nesto o "baby blues" kako oni to ovdje zovu, ali je sve to nekako ublazeno.

                  uh, jos da mi je neko reko da ce biti onako tesko otici u wc poslije poroda 11.gif (meni se cini gore nego porod), mislim da me ta dotatna poteskoca jos dublje u depru bacila 04.gif

                  ___________________________________________________________________
                  Live, and let LIVE!!!

                  05-27-2005 04:06 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
                  Black_Witch Black_Witch is a Female
                  rodjena




                  Poruka: 985
                  Location: na zemlji

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  12. kg.....mislim da si malo pretjerao, ne malo nego malo vise. ta kilaza/velicina ne moze ni proci kroz porodjajni kanal. provjeri ti to jos jednom 02.gif izrazito velike bebe su sa 6000 grama ili 6 kg i tu je potreban vec carski rez. za vece od toga nisam ni cula a kamoli vidjela.

                  ___________________________________________________________________
                  .............

                  05-27-2005 11:46 Black_Witch is offline Posalji Email za Black_Witch Pregledaj poruke od Black_Witch Dodaj Black_Witch u listu prijatelja
                  Black_Witch Black_Witch is a Female
                  rodjena




                  Poruka: 985
                  Location: na zemlji

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od First Lady:


                    uh, jos da mi je neko reko da ce biti onako tesko otici u wc poslije poroda 11.gif (meni se cini gore nego porod), mislim da me ta dotatna poteskoca jos dublje u depru bacila 04.gif


                  i ja sam o tome razmisljala vise puta, nesto mi se to cini problematicnim 11.gif al' eto jos nisam ni zatrudnila 19.gif

                  ___________________________________________________________________
                  .............

                  05-27-2005 11:48 Black_Witch is offline Posalji Email za Black_Witch Pregledaj poruke od Black_Witch Dodaj Black_Witch u listu prijatelja
                  Stranica (2): [1] 2 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                  Postavi novu temu Odgovori
                  Go to:
                  preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com