Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » U KRUGU PORODICE » RADE TRAVAR » Dijabetis ili ti secerna bolest! » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (3): « prethodna 1 [2] 3 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
grozdana grozdana is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1047

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

terapija se mora izbalansirat.....mislim vrijeme primanja inzulina mora se balansirat sa vremenom uzimanja hrane....to se vremenom sve uredi.....

ima ona stara da seceras nosa inzlin u jednom dzepu....kocku secera u drugom..

___________________________________________________________________

    10-09-2007 15:27 grozdana is offline Posalji email za grozdana Pregledaj poruke od grozdana Dodaj grozdana u listu prijatelja
    Carmela Carmela is a Female
    vjeciti optimist




    Poruka: 7603
    Location: ja nisam odavle

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Joj Kiddo sad me tek strah...ima li šanse da recimo ako se otkrije na vrijeme kod djece ne mora primati inzulin?

    ___________________________________________________________________

      Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

    10-09-2007 20:58 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
    kiddo kiddo is a Female
    seka




    Poruka: 745

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ne znam stvarno. 16.gif

    jel tvoj neko ima, ili onako pitas?

    ___________________________________________________________________

      10-09-2007 21:18 kiddo is offline Pregledaj poruke od kiddo Dodaj kiddo u listu prijatelja
      Carmela Carmela is a Female
      vjeciti optimist




      Poruka: 7603
      Location: ja nisam odavle

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Nema niko, ali moram znati.

      ___________________________________________________________________

        Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

      10-09-2007 22:01 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
      kiddo kiddo is a Female
      seka




      Poruka: 745

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      ne znam, stvarno. nebi sad da izlazem predpostavke i da te trzam.

      ___________________________________________________________________

        10-09-2007 22:08 kiddo is offline Pregledaj poruke od kiddo Dodaj kiddo u listu prijatelja
        niko niko is a Female
        bice nesto od mene


        Poruka: 484
        pokretac teme Thread Started by niko

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od Carmela:

          Joj Kiddo sad me tek strah...ima li šanse da recimo ako se otkrije na vrijeme kod djece ne mora primati inzulin?


        Nazalost Carmela nema.Diabetis se otkriva tek kad 80% gusterace izgubi svoje svojstvo,a sve dotle simptoma nema.Najbolje rjesenje je zivjeti zdravo,ponasati se kao da ga vec imas.Jesti zdravu hranu,biti daleko od stressa itd.

        ___________________________________________________________________
        Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

        10-10-2007 08:50 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
        Carmela Carmela is a Female
        vjeciti optimist




        Poruka: 7603
        Location: ja nisam odavle

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Hm, zvuèi nemoguæe. No, kad su djeca u pitanju, baš je to zeznuto.

        ___________________________________________________________________

          Èovjek koji može pobijediti druge - jak je; èovjek koji pobijedi sebe - svemoæan je.

        10-10-2007 08:54 Carmela is offline Pregledaj poruke od Carmela Dodaj Carmela u listu prijatelja
        HoneyMNE HoneyMNE is a Female
        moforaja




        Poruka: 2645
        Location: Montenegro

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        ja sam negdje u apoteci slucajno procitala da je cimet dobar za to...
        tesko drzati kontrolu nad tom bolescu ali se mora.da,kod mladjih osoba je to opasnije bas zbog toga sto secer brze sagorijeva,a mladji su vise i u pokretu,...

        ___________________________________________________________________
        HoneyMNE
        *Što ja volim kad me ne znaju...a ne volim kada lažu* 18.gif
        puca.gif

        10-10-2007 11:34 HoneyMNE is offline Posalji Email za HoneyMNE Pregledaj poruke od HoneyMNE Dodaj HoneyMNE u listu prijatelja
        niko niko is a Female
        bice nesto od mene


        Poruka: 484
        pokretac teme Thread Started by niko

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Joj hvala vam svima na komentarima,lakse se dise kad podjelis s nekim problem.Prosto osjecam da nisam sama,super ste 10.gif

        ___________________________________________________________________
        Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

        10-10-2007 14:17 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
        HoneyMNE HoneyMNE is a Female
        moforaja




        Poruka: 2645
        Location: Montenegro

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            citat od T@JN@:

          Joj hvala vam svima na komentarima,lakse se dise kad podjelis s nekim problem.Prosto osjecam da nisam sama,super ste 10.gif


        nisi sama



        brato.gif 33.gif

        ___________________________________________________________________
        HoneyMNE
        *Što ja volim kad me ne znaju...a ne volim kada lažu* 18.gif
        puca.gif

        10-10-2007 15:38 HoneyMNE is offline Posalji Email za HoneyMNE Pregledaj poruke od HoneyMNE Dodaj HoneyMNE u listu prijatelja
        Dalibor Dalibor is a Male
        brato




        Poruka: 619
        Location: Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        T@JN@ evo ti linkovi za dvije stranice gdje ces naci sve informacije:

          http://www.dijabetes.com.hr

          http://dijabetes.plivazdravlje.hr/

        10-10-2007 16:08 Dalibor is offline Pregledaj poruke od Dalibor Dodaj Dalibor u listu prijatelja
        diabolika
        SexNepoznat



        Poruka: 44

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Ljudi ,to je bolest sa kojom treba biti oprezan.

        ___________________________________________________________________
        Eva Kant

        10-10-2007 17:43 diabolika is offline Pregledaj poruke od diabolika Dodaj diabolika u listu prijatelja
        niko niko is a Female
        bice nesto od mene


        Poruka: 484
        pokretac teme Thread Started by niko

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Danas je 14. novembar,dan dijabetisa.Zelim da svi mladi i stari koji se na bilo koji nacin bore s ovom vrstom bolesti zive dug,ugodan i zdrav zivot.

        ___________________________________________________________________
        Hendikepirano dijete nit' je bolesno nit' zarazno. Ono samo traži da bude prihvaæeno u našoj/svojoj zajednici. 97% neæe preuzeti ovu poruku kao status, ako si ti jedna/jedan od 3% preuzet æeš ovu poruku bar na jedan dan !

        11-14-2007 16:07 niko is offline Pregledaj poruke od niko Dodaj niko u listu prijatelja
        kiddo kiddo is a Female
        seka




        Poruka: 745

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        jeste, na zalost 32.gif 33.gif

        ___________________________________________________________________

          11-14-2007 16:44 kiddo is offline Pregledaj poruke od kiddo Dodaj kiddo u listu prijatelja
          gabi gabi is a Female
          bice nesto od mene




          Poruka: 399

          RE: Dijabetis ili ti secerna bolest! Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              citat od kiddo:

                citat od T@JN@:

              Ima li iko na ovom forumu da se bori s ovom vrstom bolesti?? I uopste koliko toga znamo o njoj 14.gif


            ima 32.gif

            i znam, na zalost, dosta toga o njoj!


            ps ne znam sto je twety napisala, jel se radi o starackom seceru ili nasljedjenjom ili dobijenom. normalno da postoji razlika, kao i visok i nizak secer.

            pps ne uzdaj se (bas) u doktore i metode u mostar.


          nemoj bas tako na doktore u mostaru, slucajno mi je tetka internista/endokrinolog i svi kazu da je strasno strucna kao doktor. hvala bogu meni jos nije trebala u tom pogledu, pa ti samo mogu reci sta su mi rekli za nju.

          ___________________________________________________________________

            11-16-2007 19:47 gabi is offline Pregledaj poruke od gabi Dodaj gabi u listu prijatelja
            kiddo kiddo is a Female
            seka




            Poruka: 745

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

            ne bih da sirim diskusiju
            ali bih da ponovim
            da iskustva i tehnolologija nije kao u inostranstvu.
            zato sam rekla ne uzdaj se u doktore i metode.

            nisam rekla, da doktori veze nemaju.
            ali ako nema sredstva dzabe mu je da je najbolji, na zalost.

            ne boj se ne moras branit tetku, niko je ne napada 01.gif

            ___________________________________________________________________

              11-16-2007 20:53 kiddo is offline Pregledaj poruke od kiddo Dodaj kiddo u listu prijatelja
              gabi gabi is a Female
              bice nesto od mene




              Poruka: 399

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  citat od kiddo:

                ne bih da sirim diskusiju
                ali bih da ponovim
                da iskustva i tehnolologija nije kao u inostranstvu.
                zato sam rekla ne uzdaj se u doktore i metode.

                nisam rekla, da doktori veze nemaju.
                ali ako nema sredstva dzabe mu je da je najbolji, na zalost.

                ne boj se ne moras branit tetku, niko je ne napada 01.gif



              02.gif 10.gif

              ___________________________________________________________________

                11-16-2007 21:53 gabi is offline Pregledaj poruke od gabi Dodaj gabi u listu prijatelja
                Amir.S Amir.S is a Male
                mofo beba




                Poruka: 6
                Location: Stockholm

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Tehnologija ide napred i bit ce lijek za secerne bolestnike za jedno 10 godina, ja imam secer od 95 godine, naucio sam zivjeti sa tim, nije bilo lahko prvi godina ali danas nekako mi i ne smeta toliko, ako ti treba zavjet ili pomoc javi mi se na pp.

                ___________________________________________________________________

                  BOLJE JE ZIVJETI 100 GODINA KAO BOGATAS NEGO JEDAN DAN KAO SIROMAH

                11-17-2007 12:28 Amir.S is offline Pregledaj poruke od Amir.S Dodaj Amir.S u listu prijatelja
                Avenija93 Avenija93 is a Female
                ne more meda




                Poruka: 37
                Location: Melbourne...

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Ja sam imala secer u trudnoci... Mada je bilo neprijatno, spasio me od pretrjeranog debljanja. U posljednjoj fazi trudnoce, beba je rasla, a moja kilaza stajala na istom :-)

                Treba razlikovati dvije vrste diabetesa: Diabetes 1 i Diabetes 2

                Dijebetes 1 = najvise se dobija zbog ishrane i stila zivota. Najcesce se moze kontrolisati dijetom i kretanjem, a u tezim primjerima mora se uzimati insulin. Najvaznije je konzumirati hranu koja ima nizak IG, tj da se energija/secer iz te hrane razvija polako. To su npr. visezrnasti hljeb, Basmatti riza, grah/socivica, kikiriki, bademi, orasi... I mora se jako cesto nesto malo pojesti. Ne smije se izgladnjivati, jer onda kad se nesto i najbezazlenije pojede, secer ide preko granica... Vjezba je jako dobra, jer se trosi secer. Trebalo bi svaki dan barem setati.

                Dijabetes 2 = bolest nedostatka insulina i o njemu nazalost ne znam mnogo. Mislim da se ipak mora uzimati insulin, mora se na dijetu...
                Ali, znam ljudi koji imaju "normalan" zivot i sa ovim secerom.

                Cheers

                ___________________________________________________________________
                A: Znas moja koga sam vidjela ?
                B: Lazes ...

                12-18-2007 13:42 Avenija93 is offline Posalji Email za Avenija93 Pregledaj poruke od Avenija93 Dodaj Avenija93 u listu prijatelja
                Ingrid Ingrid is a Female
                liska foruma '03




                Poruka: 701

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Dijabetes je bolest bogatih ljudi

                Ako mozes bolje priustiti,mozes normalno zivjeti.

                Kada dodje do krajnje faze ne pati.... se od secera vec od komplikacija secera

                Kada se kaze dao bog da nisam inzulin ovisan-to je mac sa dvije ostrice

                zato sto trostruko veci broj dijabeticara tipa II pati od komplikacija secerne bolesti.

                Inzulin ovisni dijabeticari su konstantno pokriveni terapijom uz dijetu i aktivnosti i postotak za normalan zivot je veliki

                dok takav efekat tablete ne daju

                NE ODUGOVLACITI SA UKLJUCIVANJEM INZULINA AKO J E TO DOKTOR PREPORUCIO

                ako se radi o djetetu -oni cesto zavrsavaju na inzulinskoj terapiji kao i mlaði ljudi

                puno paznje treba da se posveti reguliranju šuka u krvi

                ceste hipoglikemije i hiperglikemije prouzrokuju promjene na sitnim krvnim žilama

                koje dovode do komplikacija

                truditi se da secer bude do 6,5 ili po novim mjerama najvise do 130

                Dijabetes jeste poremecaj metabolizma i iz tog razloga tesko je naci sredinu u razini secera u krvi,ali treba se truditi
                dijetom,aktivnošæu i terapijom.

                Raditi male i velike profile.

                Psihološki momenat oboljelog i familije je jako bitan-podrška.

                Dijabeticar je sportista koji non-stop trenira i rezultati se vide,

                svako odstupanje takodje se vidi.

                Raditi HbA1C--nalaz koji pokazuje prosjek šecera u protekla tri mjeseca.

                Svako pola godine raditi kontrole ociju

                Urea i kreatinin-odlièni pokazatelji rada bubrega

                Paziti stopala od povreda iz razloga sto su stopala i šake

                krajnji dijelovi tijela koji prvi stradaju od sitnih propadanja sitnih žilica

                Periodicno nije lose uzimati B vit.

                Dijabetes bolest pri kojoj glukoza i pomaze i ubija

                hipoglikemija -uzmi glukozu

                hiperglikemija -pazi se i izbjegavaj glukozu

                pri hipoglikemiji ako smo u moguænosti rješavati je obrokom ako ne onda uzeti nesto slatko

                treba imati vazda sa sobom èokolada.

                kolièinu slatkog koju treba uzeti prilikom hipoglikemije je tesko odrediti jer je covjek u tim momentim halapljiv radi svopšte slabosti,zato je bolje rijesiti problem obrokom manjim ili vecim po potrebi,jer se hipoglikemije i desavaju radi preskakanja obroka,vece fizicke aktivnosti


                kada se desi hipoglikemija i rijesi se cokoladom (red-dva cokolade),malo pricekati i osjetiti da li je potrebno jos cokolade.
                dobro je imati rezervu necega slatkog,jer i nakon uzimanja cokolade desava se da inzulin djeluje,a mi smo u nemogucnoti uzimanja obroka i nivo secera u krvi opet pada.


                Jako dobar inzulin-LANTUS(human glargin)
                primjenjuje se jednom dnevno

                + Actrapid nekoliko jedinica prije glavnih obroka.


                Postoje i pumpice koje su jako skupe ali su se vec pocele primjenjivati u Svedskoj

                rade na osnovu mikrocipa koji pomocu odreðenih parametara mjeri nivo secera u krvi i potrebnu dozu inzulina ,salje podatke pumpici koja ubrizgava pomocu male mini iglice koja je stalno pricvrscena uz tijelo,ne smeta i nevidi se inzulin u tijelo i oponasa funkciju gušterace koju dijabeticari nemaju (funkciju) ili imaju u vrlo malom postotku.


                SA DIJABETESOM SE ZIVI NORMALNO
                ALI TREBA DOSTA UÈITI I BITI FLEKSIBILAN SAM PREMA SEBI,



                SAMO NAPRIJED UZ NAJLJEPSE ŽELJE!

                ___________________________________________________________________
                010101010101010................1 05.gif

                12-18-2007 16:07 Ingrid is offline Posalji Email za Ingrid Pregledaj poruke od Ingrid Dodaj Ingrid u listu prijatelja
                Stranica (3): « prethodna 1 [2] 3 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                Postavi novu temu Odgovori
                Go to:
                preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com