Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Bitka Kod Nikopolja , 1396. » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (9): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Thread is closed
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

daj da ne ofiramo ovako divnu temu, kad je vec pasha stavio na istoriju

10-15-2009 13:46 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
Sevels Sevels is a Male
moderator tra-la-la




Poruka: 6556
Location: Cernica-Mo-London

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od torres:

        citat od Sevels:

          citat od torres:

        A na Tozzine "jogurte" si se smij'o lafe. Simpaticno ti bilo, sta li ??


      to me ti curio,jeli...........daj bogati odrasti




    Sta ti znaci to curio ???

    Citam forum redovno ako si to zelio pitati. Nekada sam znao i cesce nesto da napisem ali mi takve stvari sada sve rijedje padaju na pamet. Od vas nekolicine se ne moze doci do rijeci.


mudro,ja naprimjer od vas nekolicine gubim volju i da citam....pa vrlo vazno,a tek da mogu reci sto mislim od istih takvih da ne upanu u kakvu konkluziju

___________________________________________________________________
volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
"Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

10-15-2009 14:50 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
Sevels Sevels is a Male
moderator tra-la-la




Poruka: 6556
Location: Cernica-Mo-London

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od el-tozzinjo:

    daj da ne ofiramo ovako divnu temu, kad je vec pasha stavio na istoriju


tozza, 10.gif
za vracanje teme na forum ponovo, je misljenje nekolicine modera medju kojima sam i sam.Tako ako zelis nekoga da krivis,mozes mene slobodno.Mislim bez rezerve da je interesantna i da ove detalje nisam znao.Ja sam se nadao iskreno da ce neko da da jos neku pametnu informaciju ili ispravku......medjutim avijacija je cudna stvar za pojedine ljude 10.gif

___________________________________________________________________
volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
"Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

10-15-2009 14:55 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
torres torres is a Male
moforaja


Poruka: 2147

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Isto tako ne bih ni ja rekao sta mislim o tebi.

Mozda nekad na PP da ne zamaram ostale forumase.

10-15-2009 14:58 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Sevels:

        citat od el-tozzinjo:

      daj da ne ofiramo ovako divnu temu, kad je vec pasha stavio na istoriju


    tozza, 10.gif
    za vracanje teme na forum ponovo, je misljenje nekolicine modera medju kojima sam i sam.Tako ako zelis nekoga da krivis,mozes mene slobodno.Mislim bez rezerve da je interesantna i da ove detalje nisam znao.Ja sam se nadao iskreno da ce neko da da jos neku pametnu informaciju ili ispravku......medjutim avijacija je cudna stvar za pojedine ljude 10.gif


uopste ne krivim. nisam bio ironican. nego mi je tema bas zanimljiva..tj prva dva tri posta..ovo je ostalo offiranje...a posto ja nisam autor teme ne mogu da zamolim da se pobrise ovih poslednjih desetak postova..iako bi bilo fino

10-15-2009 15:01 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
Sevels Sevels is a Male
moderator tra-la-la




Poruka: 6556
Location: Cernica-Mo-London

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

slazem se 10.gif samo je bezze jer ce ovi sajbogalji da to opet sve isprzne-okoja mi 13.gif
ti znas da sam dugo veslo u brodara i ono tvoje pitanje me cesto nasmije 13.gif
nego de ti napisi nesto jesi li mi musashija zapakovo 10.gif

___________________________________________________________________
volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
"Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

10-15-2009 15:07 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
torres torres is a Male
moforaja


Poruka: 2147

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Sajbogalj ???

Cekam da te skinu sa moderatorske funkcije pa da i se obostrano izvrijedjamo k'o ljudi. 01.gif

10-15-2009 15:11 torres is offline Pregledaj poruke od torres Dodaj torres u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

torres ako vec nastavljamo sa offiranjem teme, mislim da je sevelsu teze nego tebi...jer ti si clan i tebi se, kao i meni, prastaju neke stvari koje se mdoerima ne prastyaju. zato sam ja i prestao biti moder jer su mi ruke vezane bile samim "chinom" moderatora.

tako da je sevelsu zajebanije. njegov svaki post, kao post mdoeratora je pod posebnom lupom, vise nego tvoj ili moj. zato je njemu teze nego tebi. jer, tebe i da banuju, ti opet mozes da pises s nekog drugog nicka, cak i zenskog 01.gif

10-15-2009 15:27 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
bjanka bjanka is a Female
trudim se




Poruka: 235

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

HRVATI NA BOJIŠNICAMA - Nikopolje (1396.) Jurica MILETIÆ

Potvrda Turske kao velesile



Potkraj XIV. stoljeæa Sigismund se u pohodu na istok sve èešæe i žešæe sukobljavao s turskim sultanom Bajazitom koji je, nastojeæi iskoristiti neslogu meðu kršæanima, sve dublje prodirao u podruèje Bugarske.
Na papin poziv u Francuskoj i još nekim zemljama okupljale su se križarske èete da krenu na Turke.
Grof od Neversa, inaèe sin burgundskog vojvode, sam je skupio èak 10 000 vitezova s vojskom od 10 000 vojnika. Meðu njima su bili najpoznatiji francuski ratnici i kraljevi roðaci, a njima su se pridružile i njemaèke postrojbe pod zapovjedništvom Rupprechta Falaèkoga, èak tisuæu Engleza pod vojvodom od Lancastera, èeški i poljski vitezovi.
Francusko i venecijansko brodovlje pod Tomom Mocenigom odjedrilo je prema Bosporu, Hrvate su predvodili ban Nikola Gorjanski i Ivan Gorjanski, a uz njih su bili Ivan Moroviæ, nekadašnji ban Stjepan Lackoviæ i Nikola Andrijeviæ.


Zauzevši na juriš grad Vidin, kraljevska se vojska ubrzo našla ispred Nikopolja - današnjeg Nikjupa blizu Velikog Tarnova, koji je branio Toghan-beg. U Sigismundovu vojsku bile su tad uperene oèi cjelokupnog kršæanskog zapada. Križarski pokušaj da grad zauzmu na juriš nije uspio, a gradu je u pomoæ po- hrlio i sultan Bajazit zvan Jildirim (Munja), koji je upravo opsjedao Carigrad.
Velika se bitka razvila 28. rujna 1396. Turskoj vojsci, koja je brojila èak 100 000 vojnika, suprotstavilo se križarskih 60 000 ljudi, mahom konjanika. Njezinom središnjicom zapovijedao je sam kralj Sigismund, a do njega Gorjanski, s dijelom hrvatskih èeta, i celjski grof Hermann. Rumunji, pod vojvodom Mirceom, bili su na lijevom krilu, a Hrvati pod Lackoviæem na desnom. Francuski su konjanici unatoè suprotnim naredbama brzopleto napali prve borbene redove Turaka i našli se oèi u oèi s glavninom turskih snaga kojom je zapovijedao Bajazit osobno.
Veæ oslabljelu konjicu, koja je pretrpjela mnoge gubitke, vještim je manevrom okružio, što pobio a što rastjerao prije nego što su im drugi dijelovi vojske mogli priteæi u pomoæ. Kralj Sigismund se izvrsno snašao i u pravi trenutak uletio u sukob.

Možda bi ratna sreæa i prevagnula u korist križara, ali Turcima je u pomoæ priskoèio srpski despot i Bajazitov zet i vazal Stefan Lazareviæ sa svojih 5 000 konjanika. Za isrpljenu Sigismundovu vojsku to je bilo presudno: velik je dio vojnika poginuo, a tek se manji dio uspio spasiti povlaèenjem na sjever i bježeæi na brodove koji su bili usidreni na Dunavu.
Na bojnom polju ostalo je le- žati 12 000 križara, a barem još toliko palo je u tursko zarobljeništvo. I Bajazit je izgubio tridesetak tisuæa ljudi. Za osvetu, drugi je dan smaknuo više od 3 000 svojih zarobljenika, štedeæi samo one za koje je pretpostavljao da æe za njih dobiti veliku otkupninu.

Kronièar je zabilježio: "Sam kralj Sigismund jedva se dokopao laðe kojom otplovi u Carigrad."
Turska pobjeda kod Nikopolja zapeèatila je sudbinu Balkana. Bajazitu u pohodu na Ugarsku i Slavoniju ništa više nije stajalo na putu. Prièalo se kako je zaprijetio da æe osvojiti Budim, Njemaèku i Italiju, te da æe njegov konj zob zobati sa žrtvenika svetog Petra u Rimu.



Koliko je vjerovati izvorima 12.gif

___________________________________________________________________
Je l èovjek što se uvukao do peraja uvlakaè?

10-15-2009 15:29 bjanka is offline Pregledaj poruke od bjanka Dodaj bjanka u listu prijatelja
Sevels Sevels is a Male
moderator tra-la-la




Poruka: 6556
Location: Cernica-Mo-London

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od el-tozzinjo:

    torres ako vec nastavljamo sa offiranjem teme, mislim da je sevelsu teze nego tebi...jer ti si clan i tebi se, kao i meni, prastaju neke stvari koje se mdoerima ne prastyaju. zato sam ja i prestao biti moder jer su mi ruke vezane bile samim "chinom" moderatora.

    tako da je sevelsu zajebanije. njegov svaki post, kao post mdoeratora je pod posebnom lupom, vise nego tvoj ili moj. zato je njemu teze nego tebi. jer, tebe i da banuju, ti opet mozes da pises s nekog drugog nicka, cak i zenskog 01.gif


hvala tozza na pomoci 10.gif

___________________________________________________________________
volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
"Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

10-15-2009 15:38 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
bjanka bjanka is a Female
trudim se




Poruka: 235

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ovo je moglo i na PP 14.gif

___________________________________________________________________
Je l èovjek što se uvukao do peraja uvlakaè?

10-15-2009 15:41 bjanka is offline Pregledaj poruke od bjanka Dodaj bjanka u listu prijatelja
Sevels Sevels is a Male
moderator tra-la-la




Poruka: 6556
Location: Cernica-Mo-London

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od bjanka:

    Ovo je moglo i na PP 14.gif


14.gif

___________________________________________________________________
volim te svojse-volim te svekoliko...djenabetu moj

13.gif basket.gif basket.gif basket.gif 26.gif basket.gif basket.gif basket.gif 13.gif
"Za mudru osobu cijeli je svijet uèitelj, a za budalu je cijeli univerzum pun neprijatelja." Charaka

10-15-2009 15:44 Sevels is offline Pregledaj poruke od Sevels Dodaj Sevels u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ma danas, kao uostalom uvijek, svaTko je imao svoje izvore...istoriju su uvijek pisali pobjednici..tako da nije cudno razlicito tumacenje...tako srbi npr svoje krajine u hrvatskoj zovu "odbranom od turskog carstva"...i hvale se kako su ih "istoricari" uvijek navodili kao branik hriscanstva. njih, srbe iz hrvatske. srbe iz krajina, kako su to ponosno navodili.
meni su sve te podjele bezvezne..ali su mi cak i ujedinjavanja glupa, jos gluplja kad se formiraju na ovoj bazi "vjerodostojnih naucnih izvora" poput ovog:


    http://www.stormfront.org/forum/showthread.php?t=84315



ili ovoga u kome se govorii o ulozi hrvatske u dusanovom carstvu

    http://sr.wikipedia.org/wiki/ %D0%93%D1%80%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D0%B8_%D0%A5%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D1%81%D
    0%BA%D0%B5_%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%B7_%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1
    %98%D1%83



e sad... ja ne vjerujem nicemu tu jer dolazi ili sa jedne ili s druge strane...mozda je najbolje poslusati neutralne slovence npr
    http://www.stormfront.org/forum/showthread.php?t=621329


ali i oni opet naginju nekad na jednu nekad na drugu stranu

s druge strane, na hrvatskom dijelu nacistickog stormfront sajta mogu se pronaci laskavi komentari o hitleru, i to takodje u svijetlu necijih povijesnih izvora

    http://www.stormfront.org/forum/sitemap/index.php/t-409235.html



kako rekoh, istorija je varljiva, svako ima svoje "pouzdane izvore"a nama ostaje samo da , kao i u fudbalu odaberemo stranu tj kome cemo vjerovati...

10-15-2009 15:47 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od el-tozzinjo:

    ma danas, kao uostalom uvijek, svaTko je imao svoje izvore...istoriju su uvijek pisali pobjednici..tako da nije cudno razlicito tumacenje...tako srbi npr svoje krajine u hrvatskoj zovu "odbranom od turskog carstva"...i hvale se kako su ih "istoricari" uvijek navodili kao branik hriscanstva. njih, srbe iz hrvatske. srbe iz krajina, kako su to ponosno navodili.
    meni su sve te podjele bezvezne..ali su mi cak i ujedinjavanja glupa, jos gluplja kad se formiraju na ovoj bazi "vjerodostojnih naucnih izvora" poput ovog:


      http://www.stormfront.org/forum/showthread.php?t=84315



    ili ovoga u kome se govorii o ulozi hrvatske u dusanovom carstvu

      http://sr.wikipedia.org/wiki/ %D0%93%D1%80%D0%B1%D0%BE%D0%B2%D0%B8_%D0%A5%D1%80%D0%B2%D0%B0%D1%82%D1%81%D
      0%BA%D0%B5_%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%B7_%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1
      %98%D1%83



    e sad... ja ne vjerujem nicemu tu jer dolazi ili sa jedne ili s druge strane...mozda je najbolje poslusati neutralne slovence npr
      http://www.stormfront.org/forum/showthread.php?t=621329


    ali i oni opet naginju nekad na jednu nekad na drugu stranu

    s druge strane, na hrvatskom dijelu nacistickog stormfront sajta mogu se pronaci laskavi komentari o hitleru, i to takodje u svijetlu necijih povijesnih izvora

      http://www.stormfront.org/forum/sitemap/index.php/t-409235.html



    kako rekoh, istorija je varljiva, svako ima svoje "pouzdane izvore"a nama ostaje samo da , kao i u fudbalu odaberemo stranu tj kome cemo vjerovati...

I ako æeš slijepo vjerovati jednoj strani, nahebo si 02.gif

___________________________________________________________________

    10-15-2009 15:59 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
    majkin fakin




    Poruka: 2333
    Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    upravo to 04.gif

    ja ne samo da ne vjerujem samo jednoj ili samo drugoj, nego onako skupno, ne vjerujem ni jednoj ni drugoj..a ni trecoj :)
    jer, sta ja imam od toga ako je neki "moj" narod bio jak i snazan? ili ako je bio najkukavickiji narod na svijetu? hoce li me to obiljeziti kod cura npr? hoce li reci "on je od onih sto su jaki i hrabri", i odmah skinuti gacice? ili ce mozda me pogledati i pomisliti "dzaba ti sve kad si iz naroda kukavica i jajara"...pa ce se neaglo predomisliti i nece mi dati to sto zelim?

    sumnjam i u jedno i u drugo.. vjerujem samo u ono sto sam stvorim, i imam povjerenja samo u ljude oko sebe koji su se dokazali svojim prijateljstvom. upravo oni su moj narod. oni i niko vise..

    10-15-2009 16:17 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
    tvrancic tvrancic is a Male
    moforaja




    Poruka: 5028
    Location: Umag - Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Zato imamo svi svoje glave, pa razmišljajmo njima. Moj punac obièava reæi: "Kad bi se svi mozgovi svijeta skupili na gomilu, opet bi svak svoj uzeo." 02.gif

    ___________________________________________________________________

      10-15-2009 16:23 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
      bjanka bjanka is a Female
      trudim se




      Poruka: 235

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ne znam uopæe i što je poanta ove teme.
      Trebalo bi da raspravljamo u ulozi Srbije u ''obrani europskog kršæanstva'' pred turskom najezdom u 15 stoljeæu.I ja vrlo dobro znam na primjer tko je bio Marko Kraljeviæ, èiji je lik kroz godine usmene predaje, od jednog obiènog turskog vazala transformiran do statusa nacionalne ikone i primjera junaštva i èojstva.
      Ne samo da su srpski velikaši bili turske sluge u ono vrijeme, veæ je ta pojava bila uobièajena u svim ovim prostorima i narodima, poèevši od albanaca, preko srednovjekovne Bosne pa sve do Slovenije.
      Bosna je bila oèit primjer spletkarenja i trgovanja pojedinih velikih kuæa s turcima. Pa zar nije i sam Herceg Stjepan, meðu prvima otkrio sve pogodnosti koje donosi savezništvo s turcima u njegovom sukobu s Kotromaniæima i to vješto koristio godinama. Na kraju mu se to razbilo o glavu i završio je, kako je i završio.

      Pa i ta bitka kod Nikopolja. Jedino u èemu se povjesnièari slažu, a to je da su turci pobijedili. Normalno, trebalo je kasnije istaknuti i neke zasluge svoga naciona u toj bitci, a po moguænosti malo ocrniti one ''druge''. Tako i nastanu ona kasnija tumaèenja tipa: e da smo mi...a da nas nisu oni...a da je onaj...''.
      Ništa. Sjajna pobjeda turske vojske koja joj je omoguæila daljnji prodor i osvajanja Europe iduæih skoro 300 godina, sve do velikog poraza od Jana Sobjeskog pod Beèom, što je ujedno bio i poèetak kraja turskog imperija.

      Mene više interesira ona starinska: ''šta bi bilo, kad bi bilo''.

      Što bi bilo da su ''saveznici'' onog dana pobijedili turke.
      Kakva bi sada izgledala sadašnjost ovih prostora. Kako bi izgledala državna ureðenja današnjih država, granice, koji bi se jezik govorio, kojem bi se bogu klanjalo, kakav bi nam bio standard, kultura, da li bi nas i danas zvali ''balkan'' ????

      Možda je off. Ali eto, za razmišljanja je.

      ___________________________________________________________________
      Je l èovjek što se uvukao do peraja uvlakaè?

      10-15-2009 16:26 bjanka is offline Pregledaj poruke od bjanka Dodaj bjanka u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      10.gif

      10-15-2009 16:39 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      mislim da upravo o tome sto si naveo i stoji prokletstvo balkana. jednostavno svi narodi ovde su kroz istoriju bili vazali nekome, cak i kad su imali prividnu samostalnost. a i to sto se nekadasnje dusanovo carstvo prostiralo do soluna je geostrateski gledano bio razlog to sto nijednog veceg "igraca" ta teritorija u tom trenu nije zanimala. dovoljno je samo pogledati mape tadasnjih zemalja kao i smjerove napredovanja vojski, pa donijeti logican zakljucak.
      medjutim, u krvi je malih, zavidnih i vazalskih naroda da svoju istoriju nadoshtiklavaju toliko da bi je se postidili i najveci narodi svijeta. tako imamo hrvate iz persije koji su na balkan doslli otprilike prije dinosaurusa...imamo srbe koji su nebeski narod, toliko da mislim da bi se gadno razocarali kad bi se jednog dana Bog stvarno pojavio, a da na glavi ne nosi sajkacu i na nogama da nema opanke. top bi bio veliki udar na srpski duhovni korpus. s trece strane imamo bosnjake koji se ubise da dokazu da su jedino oni i samo oni potomci tog famoznog benjamina kalaja o kome vecinom jako malo znaju. spominju patarene i patarenstvo ne osvrcuci se na paganski istoriju koja je postojala prije patarena..ko je tad ovdje zivio?
      imamo naravno i crnogorce, koji su posebna prica. jadne makedonce koji vise ne znaju ni sta su ni ko su ni odakle potichu, samo bi da ih se pusti na miru da normalno zive. a veselijeg i iskrenijeg naroda nema nadaleko. pazite sta vam kazem. svi narodi bivshe juge bi imali shto shta da nauce od makedonaca.. na krjau ostaju slovenci..slovenci ko slovenci.,.."koliko kosta moja koka kola, konobar, htio bih da platim"...to je vec zapad za nas sve...a na zapadu nishta novo..

      10-15-2009 16:47 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      bjanka bjanka is a Female
      trudim se




      Poruka: 235

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      I ja mislim da su svi ovi narodi (pod tim mislim na ex yugu), što bi se reklo s antropolškog gledišta u stadiju predškolskog djeteta.
      Razlog je ipak, manje - više subjektivan.
      Prije svega ne treba zanemariti èinjenicu da se, sa sociološkog stanovišta ipak radi o skupini relativno malih naroda, uzimajuæi u obzir velièinu i brojnost ostalih naroda u Europi. Ono što je znakovito za male narode je upravo ta rigidnost, odreðena svojeglavost, sklonost izmišljanja neprijatelja, klaustrofobiènost te kolektivno usaðeni osjeæaj stalne bojazni za vlastiti opstanak.
      Prièali smo o jeziku. Jezik je, s psihološkog gledišta jedan od najboljih prikaza jasnog primjera kolektivnog sjeæanja jednoga naroda. Rekla sam šta mislim o današnjim standardizacijama jezika (primjer hrv.) - u prijevodu- svaka standardizacija jezika je u stvari surovo silovanje kolektivnog sjeæanja jednoga naroda. Ali idemo dalje....

      Drugi jasan problem ovih naroda je kašnjenje.
      Nisam sluèajno uzela primjer bitke na Nikopolju i onoga ''što bi bilo kad bi bilo''.
      Jednostavno nekoliko naroda je progutao željezni osmanlijski zastor, koji je potrajao sve do Beèkog kongresa, a negdje èak i dalje, sve do I svjetskog rata.
      Narodi optereæeni svojom kolektivnom sviješæu, neprebolovanih djeèijih bolesti, koje su drugi narodi u ono vrijeme preboljevali - ujedinjenje Njemaèke, Italije, neovisnost Nizozemske, Grèke i dr.), nesvjesni svoje novonastale slobode, ušli su u jednu državnu zajednicu - Kraljevinu SHS.

      Uh. Umorih se.
      Nastaviæu malo kasnije... 01.gif

      ___________________________________________________________________
      Je l èovjek što se uvukao do peraja uvlakaè?

      broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane bjanka dana 10-15-2009 u 17:09.

      10-15-2009 17:08 bjanka is offline Pregledaj poruke od bjanka Dodaj bjanka u listu prijatelja
      Stranica (9): « prethodna 1 [2] 3 4 5 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Thread is closed
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com