Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *** monoteisticke religije *** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (4): « prethodna 1 [2] 3 4 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

hm ... ne bi reko ...

ja tamo pisem o hriscanstvu generalno i nastanku hriscanstva generalno

a u zadnjem pasusu su navedene neke razlike izmedju katolicke i pravoslavne religije

ispravite me ako grijesim

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

04-13-2005 18:20 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ima li iko da tacno zna kada su nastale knjige, u kojem razmaku

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

04-14-2005 17:43 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
zlatan zlatan is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 498
Location: svedska

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

mislis na sve knjige ili knjige u bibliji

___________________________________________________________________

    04-14-2005 19:28 zlatan is offline Posalji Email za zlatan Homepage of zlatan Pregledaj poruke od zlatan Dodaj zlatan u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17887
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    mislim na toru, bibliju i kuran

    kolko ja kontam razmak izmedju objave tri knjige je nekih 500-600 godina

    ali volio bi da neko potvrdi

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    04-14-2005 20:26 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17887
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    meni jedna stvar nije jasna.

    ja sam od onih koji vjeruju u jednog boga, i da je isti bog za sve ljude.
    takodje vjerujem da thora, biblija i kuran dolaze od jednog te istog boga.

    svaka knjiga priznaje one prethodne, i svaki prorok priznaje one prethodne iz drugih knjiga

    po bibliji:

      Mat 5:17,18
      "Ne mislite da sam došao ukinuti Zakon ili Proroke. Nisam došao ukinuti, nego ispuniti.
      Zaista, kažem vam, dok ne prode nebo i zemlja, ne, ni jedno slovce, ni jedan potezic iz Zakona nece proci, dok se sve ne zbude.


    dakle biblija priznaje prethodne proroke

    dalje
      kuran 3:84
      Reci: “Vjerujemo u Allaha i ono šta je objavljeno nama i šta je objavljeno Ibrahimu i Ismailu i Ishaku i Jakubu i plemenima, i šta je dato Musau i Isau i vjerovjesnicima od Gospodara njihovog. Ne pravimo razliku izmedu ijednog od njih i mi smo Njemu predani.”


    kuran priznaje i mojsija(musa) i isusa(isa) kao prethodne proroke.


    dakle sve knjige priznaju one prethodne knjige i prethodne proroke iz drugih religija ... zasto onda postoje 3 knjige, ili 3 verzije?

    siguran sam da ima dobar razlog. mozda jednog dana shvatim. ima li iko ideje?

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    04-15-2005 21:53 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17887
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od mishko:

      nije tacno da je hriscanstvo monoteisticka religija, ako se imalo razumijes u to shvati ces


    vjerovatno aludiras na hriscansko vjerovanje u trojstvo oca sina i duha svetoga

    mislim da to ne iskljucuje monoteizam, jer i po hriscanstvu je opet samo jedan bog, dakle hriscanstvo je monoteisticka religija.

    ili sam te ja pogresno shvatio ...

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    04-15-2005 22:08 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    elder.m elder.m is a Male
    proplivo


    Poruka: 17
    Location: tu negdje

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    da godine su tu negdje ali o tome mozes vidjeti u knjizi "dead see scrols" ona daje neke jako korsne informacije u s vezi vremena pisanja

    ___________________________________________________________________
    da onaj koji govori lose o meni zna sta ja mislim o njemu, govorio bi jos vise

    05-01-2005 16:56 elder.m is offline Pregledaj poruke od elder.m Dodaj elder.m u listu prijatelja
    M^M
    SexNepoznat



    Poruka: 443
    Location: Dusom: 43.22, 17.50, Tijelom: 42.37, 71.03

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Pa onda s neke tacke gledista i Hinduizam je monoteisticka religija.

    Visnu i Shiva su u stvari samo dva lica jednog Boga. Ima hiljade bozanstava u Hinduizmu ali su oni svi samo avatari jednog Boga. (Da, Avatar ne znaci slicica na forumu, avatar znaci olicenje boga u Hinduizmu 01.gif i ima hiljade raznih slika koje to predstavljaju... mada moj avatar s djavolom i pingvinom je puno bolji nego neki Shiva tamo. 05.gif ).

    Helenejse, ako sveto trojstvo zadovoljava uslove monoteizma onda je Hinduizam nepravilno smatran politeistickom religijom.

    ___________________________________________________________________
    "...Niko na svijetu, provjerite, nema tako lijepo, pitomo, tepanje za svoj klub. U masi navijackih, divljih, ratobornih, zivotinjskih naziva, izmedju tigrova, lavova, svinja, pijetlova, zmajeva, grobara izdvaja se to pitomo RODJENI..."
    Senad Hadzifejzovic

    05-01-2005 17:09 M^M is offline Posalji Email za M^M Pregledaj poruke od M^M Dodaj M^M u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17887
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ne znam mm, nisam strucnjak

    meni logika kaze da je hriscanstvo monoteisticka religija. a i knjige to kazu.

    golema je ova informacija za znacernje avatara. vazda sam se pito sta naci avatar.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    05-01-2005 21:57 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    BiH BiH is a Male
    rodjeni




    Poruka: 953

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      dakle sve knjige priznaju one prethodne knjige i prethodne proroke iz drugih religija ... zasto onda postoje 3 knjige, ili 3 verzije?

    Ne priznaju !
    Krscanstvo ne priznaje Kur'an i Muhameda a.s.
    Judaizam ne priznaju ni Isusa a.s.
    Islam priznaje svoje prethodnike s tim sto Je za islam Isus a.s. Bozji poslanik a za krsane je on Bog ili Sin Bozji.

    ___________________________________________________________________
    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

    05-02-2005 17:30 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17887
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ja, ali ako gledas hronoloski hriscanstvo je nastalo prije islama, dakle u tom trenutku nije ni postojo ni muhamed ni islam

    isto vazi za judeizam, kad se pojavio judeizam nije postojalo ni hriscanstvo a ni islam.

    a hriscanstvo priznaje musu kao proroka
    islam priznaje mojsija(musa) i isusa(isaa) kao proroke
    (jedna od osnovnih razlika islama i hriscanstva je da islam smatra da je isus bozji poslanik, a ne bozji sin ko sto to smatra hriscanstvo)

    kad ides unazad svaka religija priznaje one prethodne.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    05-02-2005 18:12 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17887
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    *zato bi bilko fino kad bi nam neko tacno odgovorio koliki je razmak izmeju objave tore, biblije i kurana

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    05-02-2005 18:15 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    First Lady First Lady is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1404
    Location: NY

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Torah (Stari Zavjet/Testament) - kopiram

    The Torah existed before the creation of the world (Proverbs 8:22-31).
    Torah je postojala prije kreacije svijeta.

    It was given to us through Moses, on Mount Sinai, about 3500 years ago.
    "Objavljena" je...

    ___________________________________________________________________
    Live, and let LIVE!!!

    05-02-2005 18:26 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
    First Lady First Lady is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1404
    Location: NY

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    oko 400g. (a.d.) crkva se dogovorila oko svih knjiga koje ce biti ukljucene u novi testament.



    ako neko moze nek prevede makar ono najvaznije (sorry, nemam kad)


    Like many ancient works, the oldest parts of the Bible were passed along orally before they were ever written down. Many devout Jews and Christians believe that the full text of the Bible was given to Moses by God on Mount Sinai. Though the Bible's earliest origin may always be a matter of faith, it remains a fact that after the Bible was recorded, many different versions existed. It wasn't until the first century B.C.E. (Before the Common Era, aka B.C.) that Jews settled on the canon of their scripture, and it was around 400 C.E. (Common Era, aka A.D.) that Christians agreed on all the books of their New Testament. Today, countless translations and interpretations of the Bible exist in English and many other languages.
    The oldest written parts of the Bible found were transcribed in three languages. What scholars call the Hebrew Bible (the same books Jews call the Tanakh or Written Torah and Christians call the Old Testament) was first written in Hebrew with a few chapters of the books of Ezra and Daniel recorded in Aramaic. Hebrew had long been the language of the Jewish people, so their scriptures were passed down in Hebrew. Some of the books of the Hebrew Bible may have been written as far back as 1,400 B.C.E., although most of the text was probably written between 900 and 400 B.C.E.

    Aramaic is a Semitic language that was widely spoken from 600 to 200 B.C.E. in the near Middle East. It was one of the common languages of the region until the 13th century, when Arabic became more prominent. Many people believe Jesus and his apostles spoke Aramaic.

    The Christian New Testament was written in the first century C.E. in the common Greek of the Mediterranean area and parts of the Middle East at the time. This form of Greek is called Koine Greek. It developed from classical Greek spread by the conquests of Alexander the Great. As different people began to use the tongue, it evolved and changed into Koine Greek between 300 B.C.E. and 300 C.E. This form may have been the second language of Jesus and his apostles -- after all, the gospels note that Jesus spoke with Pontius Pilate, who would have been more likely to understand Greek than Aramaic. The New Testament was probably written in Greek because it was the most common language around the Mediterranean at the time.

    After the Roman Empire itself was Christianized and Latin become the common language, the entire Bible was translated into Latin. The first Latin version is called the Vulgate. In the mid-15th century, when Johannes Gutenberg invented movable type, the Latin Vulgate edition of the Christian Bible was the first work he printed.

    ___________________________________________________________________
    Live, and let LIVE!!!

    05-02-2005 18:34 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17887
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ok, ako sam dobro skonto tora je izasla 1500 godina prije biblije

    jer se moderno vrijeme mjeri od 0-te godine a to je kad se rodio isus, tacno prije 2005 godina.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    05-02-2005 18:43 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17887
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    fala lady 33.gif

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    05-02-2005 18:44 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    First Lady First Lady is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1404
    Location: NY

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    ali torah (stari testament) je sastavni dio biblije...tako da se moze reci da je i biblija objavljena u isto vrijemem, tj dio biblije

    ___________________________________________________________________
    Live, and let LIVE!!!

    broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane First Lady dana 05-02-2005 u 18:46.

    05-02-2005 18:45 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17887
    Location: na prinudnom radu :)
    pokretac teme Thread Started by tana

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    biblija je napravljena od starog zavjeta(tora) i novog zavjeta

    a novi zavjet se pojavio 200 godina nakon isusove smrti, dakle 1500 godina kasnije

    ispravite me ako grijesim, mislim da je vako bilo.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    05-02-2005 18:46 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    First Lady First Lady is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1404
    Location: NY

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    steta sto sam toliko toga zaboravila
    (a ucili me fino u skoli)


    ali, tema je dobra 10.gif
    potrebno je sve ovo znati

    ___________________________________________________________________
    Live, and let LIVE!!!

    05-02-2005 18:51 First Lady is offline Posalji email za First Lady Pregledaj poruke od First Lady Dodaj First Lady u listu prijatelja
    BiH BiH is a Male
    rodjeni




    Poruka: 953

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    U kojoj skoli? 14.gif

    ___________________________________________________________________
    Ako ne gledas vijesti onda si neinformiran a ako ih gledas onda si pogresno informiran.

    05-02-2005 19:12 BiH is offline Posalji email za BiH Pregledaj poruke od BiH Dodaj BiH u listu prijatelja
    Stranica (4): « prethodna 1 [2] 3 4 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
    Postavi novu temu Odgovori
    Go to:
    preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com