Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » ZABAVA » LJUBAV » Mijesani Brakovi » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (23): « prva ... « prethodna 19 20 21 [22] 23 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Tuborg Tuborg is a Male
bice nesto od mene




Poruka: 668
Location: Sarajevo-Moscow

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od cica:

    Slazem se da vjera ne smije biti prepreka ako je ljubav prava.
    Ali ima slucajeva kad se pametni roditelji umjesaju i upitaju u cijem ce duhu biti uzgajano djete kada se rodi.U npr.srbskom ili hrvatskom.Zena kaze u srbskom naravno,a muskarac se osjeti malo povrjedjen pa kaze a zasto ne bi u hrvatskom.I evo drame.Ko ce popustiti prvi?Ma ne znam.jebeno je.
    Da smo svi isti na svjetu ne bi bilo problema.I da nema vjera lakse bi nam bilo.A ovako dok je vjere bit ce problema.Na zalost nasu. 21.gif 21.gif 21.gif


Cica opet kontriras,pa ako se neko voli nece praviti problem kako ce se dijete vaspitati sta ti je bola,ali problem je u tome sto ti jos aman ne znas sta je prava ljubav i pravi brak pa zato to i pises,ma daj bola ja ako nekog volim i ta osoba mene a ona druge vjere ma nece biti problem oko toga kako ce se dijete vaspitati,sve ce se to dogovoriti bez svadje i nekog ponizavanja bilo cije vjere,pa mjesto da se bude sretno sto vec imas dijete ti pravis dramu oko toga kako ce se ono vaspitati,ma daj bola malo se preispitaj kako razmisljas.... 21.gif 21.gif 21.gif

___________________________________________________________________
"This American system of ours, call it Americanism, call it capitalism, call it what you will, gives each and every one of us a great opportunity if we only seize it with both hands and make the most of it"

    Al Capone


"I am like any other man. All I do is supply a demand"

    Al Capone

06-24-2006 14:55 Tuborg is offline Posalji Email za Tuborg Homepage of Tuborg Pregledaj poruke od Tuborg Dodaj Tuborg u listu prijatelja
refleksija refleksija is a Female
moforaja




Poruka: 3364
Location: dark side

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od cica:

    Slazem se da vjera ne smije biti prepreka ako je ljubav prava.
    Ali ima slucajeva kad se pametni roditelji umjesaju i upitaju u cijem ce duhu biti
      uzgajano
    djete kada se rodi.U npr.srbskom ili hrvatskom.Zena kaze u srbskom naravno,a muskarac se osjeti malo povrjedjen pa kaze a zasto ne bi u hrvatskom.I evo drame.Ko ce popustiti prvi?Ma ne znam.jebeno je.
    Da smo svi isti na svjetu ne bi bilo problema.I da nema vjera lakse bi nam bilo.A ovako dok je vjere bit ce problema.Na zalost nasu. 21.gif 21.gif 21.gif


pa nije "krtola" moja cicka.

kad god se roditelji u mjesaju u tvoj ljubavni zivot da je ne znam sta u pitanju mane ti tu hajra. koliko ces ti dopustiti da ti se roditelji mjesaju u zivot zavisi od tebe same i dakle najvise odgovornosti u svemu tome snosis ti. i kad si s nekim u vezi ko nije istih religijskih ubjedjena kao ti logicno je da ces primjetiti njegovo misljenje i shvatanje iste tako da mozes zakljuciti sta bi bilo kad bi imali djecu. ne moze nekom prahnuti preko noci da bude katolik ili pravoslavac il imusliman pa da kazes nsiam znao/znala da mi je muz takav ili onakav.

odoh sad gledat riverdance 02.gif

___________________________________________________________________


    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

    06-24-2006 15:43 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
    lannchy lannchy is a Female
    seka




    Poruka: 716
    Location: uvijek na tockovima

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    @ cica:

    Pise se srPskom, sorry morala sam!

    Ontopic: Ma dok se god dvoje ljudi postuje, i dok postuju obicaje i vjeru svog partnera, nema tu frke!
    Malo razumjevanja, postivanja i kompromisa.....i ne vidim gdje je tu problem...
    Dijete je vazno nauciti pojmu Boga, a koju ce religiju ono prihvatiti to neka ono odluci kad bude dovoljno staro...

    To je bar moje stajaliste...i metod koji je primjenjen na meni.

    ___________________________________________________________________

    06-24-2006 15:48 lannchy is offline Posalji Email za lannchy Pregledaj poruke od lannchy Dodaj lannchy u listu prijatelja
    antiprotivan antiprotivan is a Male
    moforaja




    Poruka: 2825
    Location: Norway

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    eh, uciti dijete po srBskom oliti po RvaCkom, e jes to bitno u p.m.. 21.gif

    A cini mi se da je nazalost mnogima to bitnije nego uciti dijete po
    onome sto je po meni jedino ispravno ---> uciti ga po ljudskom !!!

    ___________________________________________________________________

      21.gif

      06-24-2006 18:25 antiprotivan is offline Pregledaj poruke od antiprotivan Dodaj antiprotivan u listu prijatelja
      Mo_NavijaC Mo_NavijaC is a Male
      Mister 07


      Poruka: 1176
      Location: Jamio kucu u Mahali

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      I ja sam iz mjesanog braka
      Majka mi zensko a Tata musko 07.gif

      ___________________________________________________________________
      POBJEDIO SAM ANOREKSIJU...
      19.gif 19.gif

      06-24-2006 19:46 Mo_NavijaC is offline Homepage of Mo_NavijaC Pregledaj poruke od Mo_NavijaC Dodaj Mo_NavijaC u listu prijatelja
      Nepoznata1
      Gost


      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od antiprotivan:

        eh, uciti dijete po srBskom oliti po RvaCkom, e jes to bitno u p.m.. 21.gif

        A cini mi se da je nazalost mnogima to bitnije nego uciti dijete po
        onome sto je po meni jedino ispravno ---> uciti ga po ljudskom !!!



      10.gif 33.gif

      06-25-2006 12:37
      Nevia1 Nevia1 is a Female
      bice nesto od mene




      Poruka: 279

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od antiprotivan:

        eh, uciti dijete po srBskom oliti po RvaCkom, e jes to bitno u p.m.. 21.gif

        A cini mi se da je nazalost mnogima to bitnije nego uciti dijete po
        onome sto je po meni jedino ispravno ---> uciti ga po ljudskom !!!

      10.gif slazem se....prva i osnovna stvar su moralne vrijednosti i medjusobno postivanje dvoje ljudi....i ja zivim sa osobom druge vjere i nacionalnosti i koliko postujem svoju tradiciju isto toliko postujem njegovu,ali nema nametanja ni guranja svog vjerskog uvjerenja u prvi plan s moje,a ni s njegove strane....ni jedna vjera nije ni bolja ni losija od druge i u svakoj vjeri je zajednicko da im je temelj obitelj i visoke moralne vrijednosti i to je ono cemu svaki roditelj treba uciti svoje dijete....a kad su u pitanju mjesani brakovi gdje ljudi prakticiraju svoju vjeru i odlaze na vjerske obrede onda treba pustiti da se djeca sama opredijele....ali,na kraju price ipak smo svi pomalo egoisti i sujetni pa ako smo u mijesanim vezama/brakovima uvijek ce biti pomalo povrijedjena ona strana cije je dijete izabralo drugu religiju,ali se treba izdici iznad toga sto nije nimalo lako....

      06-25-2006 15:15 Nevia1 is offline Pregledaj poruke od Nevia1 Dodaj Nevia1 u listu prijatelja
      kajser kajser is a Male
      puter




      Poruka: 84
      Location: fontana

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      vrlo je bitno kako ..... a draga moja JAAAKOOO BITNOO... Radi relativiziranja nas poklase prije 10-15 godina..... 08.gif

      ___________________________________________________________________
      10.gif MOSTAR-MOSTARCIMA10.gif
      08.gif podjele-mostarcanima 08.gif

      06-25-2006 17:43 kajser is offline Pregledaj poruke od kajser Dodaj kajser u listu prijatelja
      tvrancic tvrancic is a Male
      moforaja




      Poruka: 5028
      Location: Umag - Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ne znam je li ovaj èlanak bio, malo je stariji, ali je za Mostar uvijek aktualan:

      Mrze mješovite brakove jer u njima vide bratstvo i jedinstvo!

      Piše: Barbara Matejèiæ

      Mostar je u Jugoslaviji bio poznat po velikom broju mješovitih brakova, jednako kao i Vukovar. Jugoslavenski melting pot koji se desetljeæima gradio u Mostaru i Vukovaru brutalno je uništen ratovima u bivšoj Jugoslaviji. Danas su ti gradovi bejruti Balkana * "Mi koji živimo u mješovitim obiteljima možemo samo u sredinu, a u sredini je rijeka'', kaže Nino, gorko se smijuæi metafori koja bi znaèila da bi rijeka oprala grad od onih koji smetaju èistoj nacionalnoj podjeli izmeðu Bošnjaka i Hrvata

      Mostarski klub Abraševiæ izgleda kao bilo koje alternativno okupljalište mladih u Europi - opuštena atmosfera, cool glazba i jeftino pivo. A ipak, u Abraševiæ ulazite kao u obilježeni prostor, gotovo kao da idete na sastanak neke omražene sekte pa treba dobro promotriti je li vas tko vidio prije nego što šmugnete unutra.

      Posjetitelj neupuæen u mostarske prilike rekao bi vam da se klub nalazi u centru grada i da se tamo može naletjeti na dobar koncert te upoznati koga zanimljivoga, a domaæi ljudi da je Abraševiæ na granici izmeðu muslimanskog i hrvatskog dijela grada, da tamo izlaze djeca iz mješovitih brakova i opæenito sumnjivi tipovi koji žele oživjeti ''bratstvo i jedinstvo''.

      "Jedino zajednièko Hrvatima i Muslimanima jest da mrze miješane brakove, jer ih i jedni i drugi smatraju izdajnicima. Nisu izabrali stranu, a sve i svi vas u ovom gradu tjeraju da se opredijelite'', kaže Nino Zelenika, 25-godišnji Mostarac, kojemu je otac Hrvat, a majka Bošnjakinja.

      Kada je 1992. poèeo rat u Bosni i Hercegovini, Nino je imao osam godina, zanimale su ga Ninja kornjaèe i nije imao pojma tko je koje nacionalnosti. No, ubrzo ga je život nauèio da je nacionalnost u Mostaru postala prva stvar na koju se gleda i da se ne treba miješati s drugom etnièkom skupinom. Naroèito ako se radi o Hrvatima i Bošnjacima.

      Rat je multinacionalnu urbanu cjelinu Mostara podijelio na dva nacionalno gotovo iskljuèiva grada - muslimanski istoèni dio i zapadni hrvatski - omeðena jasnom iako nevidljivom granicom paralelnom s rijekom Neretvom.

      "Mi koji živimo u mješovitim obiteljima možemo samo u sredinu, a u sredini je rijeka'', kaže Nino, gorko se smijuæi metafori koja bi znaèila da bi rijeka oprala grad od onih koji smetaju èistoj nacionalnoj podjeli izmeðu Bošnjaka i Hrvata.

      Mostar je u Jugoslaviji bio poznat po velikom broju mješovitih brakova, jednako kao i Vukovar. Jugoslavenski melting pot koji se desetljeæima gradio u Mostaru i Vukovaru brutalno je uništen ratovima u bivšoj Jugoslaviji. Danas su ti gradovi bejruti Balkana.

      LAŽ O STOLJETNOJ MRŽNJI: ''Ljudi koji danas sklapaju mješovite brakove u gradovima kao što su Vukovar i Mostar su heroji. To su ljudi koji su visoko samosvjesni, uspjeli su izgraditi jak osobni identitet unatoè pritisku kolektivnog identiteta i zaista umiju voljeti. Ali, takvih je jako malo'', kaže Ljiljana Gehrecke iz Europskog doma, koja godinama radi na meðuetnièkom pomirenju u Vukovaru.

      ''Jedna od stvari koje èovjek shvati kada se naðe ovdje jesu strah i mržnja koje su puštene s uzice i u potpunosti zastrašujuæe'', rekao je britanski ministar vanjskih poslova Douglas Hurd u vrijeme dok je u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini buktio prvi rat u Europi nakon Drugoga svjetskoga rata.

      Tezu o stoljetnoj etnièkoj mržnji u Vukovaru i Mostaru demantiraju veæ i statistièki podaci: sociološko istraživanje iz 1990. pokazuje da su Bosna i Hercegovina i potom Hrvatska bile jugoslavenske republike najtolerantnije prema razlièitim nacionalnostima. Na veæu toleranciju znatno utjeèu mješoviti brakovi, društvena participacija i urbanost, zakljuèili su sociolozi. Sve su to bile karakteristike predratnih Vukovara i Mostara.


      Zidovi u glavama ljudi: Mostar
      Photo: Stock
      PORAZNA STATISTIKA: U Vukovaru su živjele 23 etnièke skupine, bilo je 34 posto mješovitih brakova, 97 posto Srba imalo je bliske prijatelje meðu Hrvatima, a 84 posto Hrvata meðu Srbima. U Mostaru je živjelo dvadesetak razlièitih etnièkih skupina, zajednièki se slavio muslimanski Bajram, katolièki Božiæ i pravoslavni Uskrs, a grad su predstavnici Roma proglasili najtolerantnijim u bivšoj Jugoslaviji.


      "Etnièka netrpeljivost nije prethodnica rata, veæ njegova posljedica'', kaže bez oklijevanja psihologinja Dinka Èorkalo Biruški sa zagrebaèkog Filozofskog fakulteta, koja se godinama bavi istraživanjem procesa socijalne rekonstrukcije zajednica pogoðenih ratom, posebno u Vukovaru. Profesionalno iskustvo pokazalo joj je da su meðuetnièka prijateljstva u Vukovaru bila veoma èesta i intenzivna, da su se nastavljala generacijama i prerastala u rodbinske veze.

      Što su ljudi više integrirani, više je nasilja potrebno za njihovo odvajanje, objašnjava amerièki antropolog Robert Hayden na predavanju ''War and Peace in Bosnia", održanom na Sveuèilištu u Missouriju. Vukovar i Mostar tragièno potvrðuju tu tezu: tisuæe mrtvih, deseci tisuæa raseljenih, stotine do danas nestalih.

      Prema popisu stanovništva iz 1991., od ukupnog broja brakova u Mostaru mješovitih je bilo 10 posto. Godine 2000., pet godina nakon završetka rata izmeðu Hrvata i Bošnjaka, u Mostaru je ukupno sklopljeno 176 brakova. Meðu njima nema ni jednog jedinog bošnjaèko-hrvatskog para. Radi se o gradu koji je te 2000. imao 104.764 stanovnika, 48 posto Hrvata, 47 posto Muslimana i 3 posto Srba, a takav je omjer zadržao do danas. Iako bi po omjeru stanovnika bile jednake šanse da vam braèni partner bude Bošnjak ili Hrvat, te se godine ''da, uzimam'' izgovaralo unutar iste etnièke skupine. Samo su tri para bila druge nacionalnosti, ostala 173 su ili iskljuèivo Bošnjaci ili iskljuèivo Hrvati.

      S godinama je ipak zabilježen skroman rast pa je tako 2004. godine sklopljeno 0,7 posto brakova izmeðu Bošnjaka i Hrvata, a 2008. godine 1,6 posto.

      SVATOVI U PRATNJI UN-A: Iako je politièka, vjerska, administrativna i fizièka podjela grada prouzroèila brutalno kidanje društvenih veza, oèito ima onih koji su i u takvoj situaciji odluèiti graditi najintimniju zajednicu dvoje ljudi ''s neprijateljem'' svoga naroda.

      Meðu njima su Husein Oruèeviæ, Bošnjak, i Tanja Miletiæ Oruèeviæ, Hrvatica. Iako tvrde da znaju mnogo ljudi koji su u devedesetima drastièno kažnjeni zato što su bili u mješovitom braku - ili smræu, ili zatvaranjem u logor ili barem gubitkom radnog mjesta - oni se nisu dali pokolebati.

      Scenografija njihova vjenèanja bio je bombama razrušeni Mostar, a svatovi su iz zapadnog dijela grada na svadbu u istoèni dio grada odlazili u pratnji UN-ovih mirovnjaka.

      "Put koji smo odabrali nije bio jednostavan. Morali smo tražiti alternativna zaposlenja i stvarati alternativna mjesta na kojima æemo se družiti", prisjeæa se Husein Oruèeviæ, politolog i osnivaè kluba Abraševiæ.

      Njegova supruga, poznata kazališna redateljica Tanja Miletiæ Oruèeviæ, smatra da su miješani brakovi tema o kojoj se javno ne govori u Mostaru jer je takav brak destruktivan za politiku nacionalista koji su godinama na vlasti. "Oni veæ gotovo dva desetljeæa drže ljude u uvjerenju da je jedini naèin da prežive taj da se drže svog stada. Onaj tko uspijeva živjeti s nekim iz drugog stada, ruši njihov koncept'', objašnjava Tanja.

      LJUDI S POPISA: No u uredu gradonaèelnika Mostara Ljube Bešliæa smatraju da je brak privatna stvar i da politika nema veze s tim sklapaju li se brakovi izmeðu Bošnjaka i Hrvata ili ne. U Mostaru se samo nagaða koliko ima mješovitih brakova, jer nitko ne prikuplja takve podatke.

      Alenka Ban, tridesetèetverogodišnja Bošnjakinja iz Mostara, ne smatra da je mješoviti brak u Mostaru privatna stvar dokle god je ona kao supruga Hrvata za Bošnjake izdajica, a za Hrvate simbol neprijatelja.

      Kad je poèeo hrvatsko-bošnjaèki rat, imala je 18 godina i s majkom i dvjema mlaðim sestrama živjela je u zapadnom, pretežno hrvatskom dijelu grada. Tada ih je u svoj stan sklonio poznanik njezine mame, mostarski Hrvat i pripadnik hrvatske vojske.

      "Èule smo da smo na nekakvom popisu, a ništa se dobro nije dogaðalo ljudima s popisa: zatvarali su ih u logore, silovali i ubijali. Da nije bilo njega, normalnog èovjeka usred tog ludila, tko zna što bi bilo s nama", kaže.

      Godinu dana kasnije su se vjenèali.

      "Bezbroj puta sam zažalila zbog toga. Iako se dobro slažemo, mi nikamo ne pripadamo. Na zapadnoj strani ne vrijedim onoliko koliko vrijedi Hrvatica. Uzalud mi je i da se pokrstim i promijenim ime. A na istoènoj bi moj muž trpio'', ogorèena je.

      Njihova kæi, Ornela Ban, ima 14 godina i Hrvatica je. Pohaða hrvatsku školu, nosi hrvatsko prezime i Alenka je pristala da se krsti premda joj je to kao muslimanki teško palo. Iako postavlja pitanje zašto njezino dijete ne može biti ''i jedno i drugo'', na kraju sama kaže: ''Ne želim da bude nacionalno neopredijeljena. Znam kako je meni, vjerojatno æu do kraja života osjeæati podjele i ne želim da njoj bude tako.''

      Ipak, u izvještaju što ga je u srpnju 2009. objavio International Crisis Group nazire se bar neka nada u normalizaciju odnosa.


      Mješovite sredine morale su biti i najviše uništene: Vukovar
      Photo: Stock
      SEGREGACIJA U ŠKOLAMA:"Granicu izmeðu istoènog i zapadnog Mostara ovih je dana teže uoèiti, no grad je i dalje posve podijeljen, doslovno dva grada žive jedan pored drugog. No, èak i to predstavlja napredak: stanovnici sada sigurno i lako prelaze s jedne strane na drugu", stoji u izvještaju. Meðutim, na podijeljenim stranama odrastaju djeca koja niti ne znaju kako izgleda cijeli grad u kojemu žive, a kamoli da bi se meðusobno zabavljali. Oni idu u odvojene škole, na razlièita sveuèilišta - bošnjaèko ili hrvatsko - pa èak i u odvojene vrtiæe. Mostarski vrtiæ otvoren za sve financira se inozemnim sredstvima i namijenjen je ponajprije djeci s posebnim potrebama, s kojima se integriraju i djeca iz mješovitih brakova.

      "Najviše nas zabrinjava problem segregacije u školama", ocjenjuje i Caroline Revaud, specijalna predstavnica Vijeæa Europe u Bosni.

      Kljuèna stvar podjele meðu ljudima u Mostaru je strah, smatraju domaæi i meðunarodni struènjaci: strah da izaðu iz kolektivnog monoetnièkog i monoreligijskog identiteta, strah da neæe biti dobri muslimani ili katolici ako se miješaju jedni s drugima, da æe izgubiti posao i socijalnu sigurnost.

      ''Kada se taj strah izgubi, onda æe brak izmeðu Muslimana i Hrvata biti pitanje slobode izbora, a ne teret izbora. Tada æe ljudi shvatiti da su mješoviti brakovi društvena kategorija koja svjedoèi da se ovdje može normalno živjeti bez obzira na razlike'', kaže Marko Antonio Brkiæ, direktor Meðureligijskog instituta u Sarajevu i predavaè na (hrvatskom) Mostarskom sveuèilištu.

      "Uzmite jednog Hrvata i Srbina u predratnom Vukovaru i, ako nisu religiozni, vidjet æete da izmeðu njih nema razlike u identitetu - imaju isti kulturološki mentalitet, istu tradiciju, govore istim jezikom, jedu istu hranu, istim vicevima se smiju, zanimaju ih iste stvari, dijele isti grad. Razlièitost je nametnuta, politièki iskonstruirana'', kaže Srðan Šijakoviæ, najmlaði hrvatski branitelj južnog ratišta, dok u pozadini trešti koncert lokalnog benda u baroknoj ruševini nekadašnjeg Radnièkog doma u centru Vukovara. Zgradu su uništile neke od 7000 granata koliko ih je dnevno padalo na grad za vrijeme tromjeseène opsade srpske vojske 1991. Do danas nije obnovljena, kao što nije obnovljena ni meðuetnièka tolerancija Vukovaraca.

      HRABRI ILI LUDI: Šijakoviæ je Vukovarac i imao je 16 godina kada je 1991. umjesto u školu otišao u rat. Objašnjava isto ono što bi Mostarci mogli reæi: poèetkom devedesetih našao se onaj mali postotak razlièitosti - nacionalnost - i onda se on potencirao kao najvažnija stvar koja je poništila svih 99 posto sliènosti. ''Ta se razlièitost napunila s pogrešnim znaèenjima, koja se mogu sažeti na to da nacionalni identitet znaèi da ako si Hrvat, onda mrziš Srbe, i obrnuto''. Unatoè iskustvu na ratištu koje mu je donijelo PTSP, Srðan nije usvojio lekciju mržnje. Oženio se Srpkinjom iz Vukovara i imaju malo dijete. Meðusobno nemaju problema, ali drugi povremeno imaju s njima.

      Hrvatsko-srpski brakovi poput njihova i dalje su rijetkost. Godine 1998. èinili su pet posto od ukupnog broja brakova u gradu, 2003. tek 1,5 posto, a 2008. ipak osam posto.

      "Ni danas ne znam jesmo li bili hrabri ili ludi", kaže Dijana Antunoviæ Laziæ za sebe i svoga muža Sinišu. Oboje su Vukovarci, ona je Hrvatica, on Srbin, i kada su za vrijeme rata u Vukovaru roditeljima rekli da namjeravaju živjeti zajedno, bio je to veliki šok.''Zamjerali su nam što baš moramo biti s pripadnikom neprijateljskog naroda dok ljudi svakodnevno ginu. Mislim da ih je najviše optereæivalo što æe drugi reæi.''

      Vjenèali su se 1994. "Bile su to teške godine, mnogi s nama nisu htjeli razgovarati, jer nisu razmišljali svojom glavom veæ onako kako kaže politika i crkva'', objašnjava.

      NACIONALNI DJEÈJI VRTIÆI: Stvari se možda ipak mijenjaju u Vukovaru. Novi vukovarski gradonaèelnik Željko Sabo prvi je poslijeratni gradonaèelnik koji dolazi iz redova umjerene politièke opcije. Politika je u Vukovaru blagoslovila aparthejd meðu vukovarskom djecom, od vrtiæa pa do završetka srednje škole, kaže Sabo. ''Sasvim malom djetetu morate objašnjavati zašto ne ide u najbliži vrtiæ, nego u neki drugi. Tako s tri godine djeca nauèe tko su Hrvati, a tko Srbi. Ako roditelj nema strpljenja odgovarati na sva djeèja ''zašto'', onda skrati prièu i kaže: ne možeš iæi tamo jer su oni tvoje klali'', kaže Sabo.

      Ljiljana Gehrecke iz Europskog doma u Vukovaru tvrdi da takva segregacija, ako se na nju ne reagira, može imati ozbiljne dugoroène posljedice.

      "Ne samo što segregacija u vukovarskim školama onemoguæuje da se djeca upoznaju pa onda jednom možda i sklapaju meðuetnièke brakove, veæ može biti i uzrok nekog buduæega sukoba", upozorava.

      MIR U EMIGRACIJI: Što s djecom iz mješovitih brakova? ''Vjerojatno æe biti emigranti, ako budu imali sreæe'', cinièno odgovara na svom amerièkom predavanju antropolog Robert Hayden.

      Po tome su Anej, Lina Lena i Timon Likiæ imali sreæe. Njihovi su roditelji Sanja Mihajlov i Hari Likiæ prije 17 godina emigrirali u mali nizozemski grad Helmond. Sanja je Srpkinja iz Beograda, a Hari Bošnjak iz Sarajeva. Sudbina ih je spojila uoèi rata, u Šibeniku, gdje je Sanja ljetovala, a Hari radio u jugoslavenskoj mornarici. Kada je Hari, vidjevši što se sprema, otišao iz JRM-a, u Sarajevu nisu mogli živjeti jer su srpske snage sve èvršæe opkoljavale grad, a u Beogradu su pokušali, ali su ubrzo odluèili odseliti dalje.

      "Kad sam u Beogradu vidio susjeda alkoholièara da èisti pušku jer odlazi ratovati u Hrvatsku, postalo mi je jasno da moramo otiæi. Bilo je pitanje njegova raspoloženja hoæe li tu pušku uperiti u mene'', preprièava Hari.

      I tako su se s jednogodišnjim djetetom i drugim na putu uputili u nepoznato. Te se godine u Nizozemskoj rodila Lina Lena, koja danas kaže da se osjeæa Nizozemkom. To što su joj roditelji razlièitih nacionalnosti, ne smatra nièim posebnim.''Ovdje ima puno ljudi sa svih strana svijeta i nikome nije previše interesantno odakle su moji roditelji. Nije ni meni'', jednostavno kaže ta sedamnaestogodišnjakinja.Na pitanje koje je nacionalnosti, njezin èetrnaestogodišnji brat Timon ne zna odgovor. Nakon duljeg razmišljanja slegne ramenima i kaže: ''Nikad me to nitko nije pitao.''

      Takvu privilegiju nije imao Nino Zelenika iz Mostara. Dijete mješovitog bošnjaèko-hrvatskog para, imao je osam godina kada je buknuo rat i do svoje èetrnaeste veæ je morao dobro promisliti o odgovoru na to pitanje. On zna da njegov identitet nije homogen. Osjeæa se kao patchwork sazdan od niza identiteta, a nacionalno je samo mala ploèica u tom mozaiku razlièitih identiteta. ''Zvuèi mi kao potrošen život svesti se samo na nacionalnu pripadnost'', kaže, svjestan da mnogi u Mostaru upravo tako troše svoje živote.

      Nino planira otiæi iz Mostara kada diplomira. ''Ne želim za 40 godina još uvijek razgovarati o tome tko je Hrvat a tko Bošnjak. Imam potrebu za normalnijim životom, a ovdje ga ne vidim ni u buduænosti.''

      * Tekst je preuzet sa internet portala Jutarnjeg lista

      ___________________________________________________________________

        03-24-2010 15:45 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
        tvrancic tvrancic is a Male
        moforaja




        Poruka: 5028
        Location: Umag - Mostar

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        Što se tièe mješovitih brakova, parafrazirat æu svoga najboljeg prijatelja, koji trenutaèno živi u USA, i živi veæ 30-ak godina u mješovitom braku. Kad je nekom prigodom napomenuo da živi u mješovitom braku, netko ga upita: "A zašto to potenciraš? Jesu li to ljudi u mješovitim brakovima bolji od ostalih?" Odgovorio je: "Ne, nego su ljudi u mješovitim brakovima zato što su bolji!"

        ___________________________________________________________________

          03-24-2010 15:50 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
          asataN asataN is a Female
          moforaja




          Poruka: 4110

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Uopste mi se ne svidja naziv mjesoviti brak jer se samim tim nekako "razdvaja"......


          Moje je iskreno misljenje da ljubav nema nista sa tim koje je neko nacije, vjeroispovjesti, boje.....i niko nebi trebao dozvoliti da mu to utice na izbor zivotnog saputnika/saputnice.

          Negdje sam jednom procitala nesto kao ....koliko ljudi potrose novca i vremena pripremaju ci se za vjencanje....do u najsitnje detalje......Puno bi manje razvoda bilo da se umjesto toga pripreme za zajednicki zivot/brak.

          Treba znati pronaci osobu cije karakterne osobine odgovaraju vama, koja ce vas voliti i paziti kao sto cete vi nju, s kojom mozete podijeliti i najbolje i najgore trenutke, koja ce uvijek biti uz vas, s kojom zelite porodicu podizati, s kojom cete biti u skladu na svakom planu ( seksualnom, emotivnom, ekonomskom).....da nije alkoholicar, kriminalac, ovisnik.....

          E sad ako bude srece pa se nadje takav/takva.....neka vjeruje u sta hoce, samo neka vjeruje u postenje...Bog je jedan....nije bitno kako mu se ko moli

          ___________________________________________________________________

            03-24-2010 16:19 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
            tvrancic tvrancic is a Male
            moforaja




            Poruka: 5028
            Location: Umag - Mostar

            Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                citat od asataN:

              Uopste mi se ne svidja naziv mjesoviti brak jer se samim tim nekako "razdvaja"......


              Moje je iskreno misljenje da ljubav nema nista sa tim koje je neko nacije, vjeroispovjesti, boje.....i niko nebi trebao dozvoliti da mu to utice na izbor zivotnog saputnika/saputnice.

              Negdje sam jednom procitala nesto kao ....koliko ljudi potrose novca i vremena pripremaju ci se za vjencanje....do u najsitnje detalje......Puno bi manje razvoda bilo da se umjesto toga pripreme za zajednicki zivot/brak.

              Treba znati pronaci osobu cije karakterne osobine odgovaraju vama, koja ce vas voliti i paziti kao sto cete vi nju, s kojom mozete podijeliti i najbolje i najgore trenutke, koja ce uvijek biti uz vas, s kojom zelite porodicu podizati, s kojom cete biti u skladu na svakom planu ( seksualnom, emotivnom, ekonomskom).....da nije alkoholicar, kriminalac, ovisnik.....

              E sad ako bude srece pa se nadje takav/takva.....neka vjeruje u sta hoce, samo neka vjeruje u postenje...Bog je jedan....nije bitno kako mu se ko moli

            Bilo bi predivno kad bi svi ovako razmišljali. 10.gif 33.gif Nažalost stvarnost je dijametralno suprotna - kod nekih 21.gif

            ___________________________________________________________________

              03-24-2010 16:28 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
              asataN asataN is a Female
              moforaja




              Poruka: 4110

              Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

              najveca tuga je da vecina onih koji se odreknu ljubavi radi vjere (ili slicnog razloga...), to rade vise radi okoline i familije......nemaju petlju, svoje ja, da ucine ono sto osjecaju da je pravilno...

              ___________________________________________________________________

                03-24-2010 16:38 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
                sara sara is a Female
                moforaja




                Poruka: 5288
                Location: bogu za ledjima

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                Osobno nemam nista protiv mijesanih brakova,iako ponekad nastaju problemi u takvim brakovima upravo zbog razlicite vjerske i nacionalne pripadnosti.
                Mislim da bi ljudi prije stupanja u takav brak trebali razgovarati s partnerom i dogovoriti se oko nekih elementarnih problema koji bi se kasnije mogli javiti.Tek tako da se zna.Ljubav i srce ne biraju,zato ne trebamo osudivati takve stvari.
                Nikad u zivotu ne znamo sto nas ceka.

                ___________________________________________________________________
                Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

                03-24-2010 16:47 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
                tvrancic tvrancic is a Male
                moforaja




                Poruka: 5028
                Location: Umag - Mostar

                Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    citat od asataN:

                  najveca tuga je da vecina onih koji se odreknu ljubavi radi vjere (ili slicnog razloga...), to rade vise radi okoline i familije......nemaju petlju, svoje ja, da ucine ono sto osjecaju da je pravilno...

                Garantiram da nije veæina - nego 100%.

                ___________________________________________________________________

                  03-24-2010 17:01 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
                  PST PST is a Female
                  samo sto nisam




                  Poruka: 1156
                  Location: vazda u kuci

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                  Mjesani brakovi su u prednosti .
                  Imas praznika kada hoces i koliko hoces, naravno samo ako to hoces
                  10.gif

                  03-24-2010 17:02 PST is offline Homepage of PST Pregledaj poruke od PST Dodaj PST u listu prijatelja
                  asataN asataN is a Female
                  moforaja




                  Poruka: 4110

                  Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      citat od sara:

                    Osobno nemam nista protiv mijesanih brakova,iako ponekad nastaju problemi u takvim brakovima upravo zbog razlicite vjerske i nacionalne pripadnosti.
                    Mislim da bi ljudi prije stupanja u takav brak trebali razgovarati s partnerom i dogovoriti se oko nekih elementarnih problema koji bi se kasnije mogli javiti.Tek tako da se zna.Ljubav i srce ne biraju,zato ne trebamo osudivati takve stvari.
                    Nikad u zivotu ne znamo sto nas ceka.


                  Ne mislim da problemi nastaju zbog razlicitih vjerskih i nacionalnih pripadnosti , ....vjerujem da ljudi koji imaju te probleme u braku, bi imali neke druge probleme i svadjali se oko neceg drugog da nije toga.....

                  ___________________________________________________________________

                    03-24-2010 17:07 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
                    refleksija refleksija is a Female
                    moforaja




                    Poruka: 3364
                    Location: dark side

                    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                    @tvrancic, ima ovaj clanak negdje na mofi i bas sma isti komentirala....

                    na onoj temi sam rekla svoje misljenje...meni nikad ama bas nikad nece biti jasno kako neko moze ukljuciti neki prekidac u srcu i rec e necu se u tebe zaljubit ili volit itd...gdje ima prekidac da kazes oci su mu previse plave 14.gif ne volim ga, il izove se mate, ante, mujo ne volim ga...
                    jos manje su mi jasni roditelji koji prave drame ako im se dijete zabavlja ili ne daj boze uda/ozeni za nekog ko ne pripada njihovoj religiji...
                    i da, vidim 2006 sam pisala...eto u medjuvremenu, ja se sretno udala za osobu koja ne pripada "mom" narodu i ne mogu zamisliti sta bih propustila u zivotu da nisam s njim...ne znam sta nam zivot nosi ali znam da sta god bude i da ako ne daj boze svak krene svojim putem to sigurno nece biti iz ovako besmislenih razloga....i hvala mojim roditeljima koji su me odgojili da gledam da li je neko covjek ili necovjek a ne kako se zove...

                    ___________________________________________________________________


                      Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

                      03-24-2010 18:02 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
                      R2-D2 R2-D2 is a Male
                      BUKACHAAAAA


                      Poruka: 5594
                      Location: La La Land

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                          citat od asataN:

                        najveca tuga je da vecina onih koji se odreknu ljubavi radi vjere (ili slicnog razloga...), to rade vise radi okoline i familije......nemaju petlju, svoje ja, da ucine ono sto osjecaju da je pravilno...

                      10.gif 10.gif 10.gif 10.gif
                      Znam ih dosta takvih-NAZALOST.....I daleko im kuca od moje bila...sve i jednoj takvoj osobi..

                      ___________________________________________________________________
                      I am sick,demented,perverted,arogant,sarcastic egomaniac and I am a living god ..
                      Sha-Shi is my name..and off course,

                        I do piss excellence in the morning..

                      03-24-2010 18:48 R2-D2 is offline Pregledaj poruke od R2-D2 Dodaj R2-D2 u listu prijatelja
                      LEA LEA is a Female
                      bice nesto od mene


                      Poruka: 361
                      Location: tamo iza cose

                      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

                      Hvala mojim mjesanim roditeljima na mom mjesanom(i neopterecenom) zivotu 33.gif

                      Ko voli nek izvoli ''iz svoje baste brati cvijet'',postujem,ali ne razumijem voditi se iskljucivo i samo tim pri odabiru partnera.

                      03-24-2010 19:02 LEA is offline Pregledaj poruke od LEA Dodaj LEA u listu prijatelja
                      Stranica (23): « prva ... « prethodna 19 20 21 [22] 23 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
                      Postavi novu temu Odgovori
                      Go to:
                      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com