Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » ISTORIJA / POVIJEST » Bitka Kod Nikopolja , 1396. » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (9): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Thread is closed
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
HaraIzMostara HaraIzMostara is a Male
Administrator




Poruka: 6342
Location: Boston,MA

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

zanimljivo koliko komentara, a nikako da se autor posta javi sa SVOJIM misljenjem.

___________________________________________________________________
zzzzik ~ 모스타

10-15-2009 17:18 HaraIzMostara is offline Posalji Email za HaraIzMostara Pregledaj poruke od HaraIzMostara Dodaj HaraIzMostara u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

bjanka
shvatam sve na sta si mislio, ali ne znam cemu terminologija"zeljezni osmanlijski zastor" , jer time samo povlacis ono sto nam je svima urodjeno ovde, izgleda - da je sve sto dolazi s istoka uvijek ifneriorinije, zaostalije i varvarskije u odnosu na prosvijetljeni zapad...komunizam u odnosu na kapitalizam, kokta u odnosu na koka kolu, rusija u odnosu na ameriku, osmanlijsko carstvo u odnosu na habsbrusku monarhiju...itd itd...a mislim da tu grijesis. jer, npr poznato je da je islam dugo vremena bio na mnoooogo visem stupnju / stepenu drustveno-religijsko-sveobuhvatne svijesti u svakom pogledu. islam je pogotovo u vrijeme svoje pocetne expanzije baratao znanostima koje ce u takozvanu hriscansku a.k.a. "civilizovanu" evropu doci mnogo kasnije. naravno da je svakom prva asocijacija - arapski brojevi. ali ima tu mnogo dostignuca, i to u vrijeme dok su hriscani jos uvijek tvrdili da je zemlja ravna ploca i spaljivali one koji misle drugacije.

tako npr imamo shampon.koristili su ga i rimljani, naravno, u nekom obliku. cak i egipcani, ako tako mozemo nazvati njihove pomade,. sve je to bilo preteca shampona. ali arapi su prvi kombinovali ulja, sodium hidroksid i razne arome kao sto je majcina dusica. ono sto su arapi posebno zamjerali krstashima a.k.a. krizarima, je to sto se nisu prali.

kao sto vidis, na odredjenim, i to na mnogobrojnim nivoima je islamska kultura bila u ogromnoj prednosti nad zapadnom. arapske brojke, sampon..za sah i kafu svi znamo...cak i vjetrenjace. eto, da ne bi islama, servantes ne bi mogao napisati svoj nadaleko cuveni roman u sancho pansi i onom jos jednom, ne mogu mu se imena sjetiti. ustvari bi...posto su se u zapadnoj kulturi pojavile nekih 500 godina kasnije.

a hirurski instrumenti? posto pretpostavljam, bjanka, da znas ponesto o medicini, jer si par puta pisao o tome, mislim da ti je onda i poznat podatak da su mnogi danasnji hirurski instrumenti istovjetni onima koje je koristio al zahrawi u desetom vijeku. u trinaestom vijeku, ibn nafis je otkrio nacin na koji cirkulise krv..a to je 300 godina prije istog takvog otkrica zapadnog naucnika vilijema harvija.zasluga arapskih doktora su i anestetici, kao i regulisanje ochne mrene. sto se regulisanja ochne mrene tiche, i dan danas se primjenjuju upravo ti isti arapski metodi iz trinaestog vijeka.

a sto se tice vakcinacije, postoje dokazi da su turska djeca bila vakcinisana 50 godina prije pasterovog "izuma", kao i da ih je u evropu donio engleski ambasador (ili njegova zena) pocetkom osamnaestog vijeka.

i za kraj mozda najbitnija stvar - jos u devetom vijeku arapski su teolozi i matematicari prihvatili ucenje ibn hamze da je zemlja okrugla. kao i u slucaju vjetrenjaca, civilizovanom zapadnom svijetu je trebalo 500 godina da dodje do istog zakljucka...


ovim svim hocu da kazem - kad nam je vec sudbina da budemo potcinjeni (a i sad smo, samo ne vojno nego novcem i kreditima mmf. ne zaludjujmo se da smo "nezavisni"), onda je i sreca u nesreci sto smo bili potcinjeni od strane najprogresivnije sile tog doba koja je bila daleko ispred svog vremena u skoro svim naucnim disciplinama...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane el-tozzinjo dana 10-15-2009 u 17:50.

10-15-2009 17:48 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
Edo Edo is a Male
Bad Company




Poruka: 2324
Location: Somewhere in time......

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ljudi moji ovo je tema istorija / povijest i lijepo je citati..
Sad koliko je pisac knjige stvarno upoznat isto ko i ja sta se stvarno tada desilo
jer nije zivio u to doba koliko i ja, nego ga ponukla zelja da sazna o istoriji.
Koliko su informacije tacne pisca to ne mozemo dokazati jer ne znamo gdje je sve to on trazio-istrazivao itd..
Pisaca istorije ima na sve strane ove nase planete, ne samo nasih pisaca.
Ja ovo mogu samo da citam ali ne mogu donositi zakljucke da je bas sve to tako kako je
napisano.
Mi smo barem vecina zivili u vrijeme Tita i poslje Tita, sad eto koliko nas zna bas sve o Titu?
Jeli bas svako od nas pratio njegov svaki korak? nije, niti Titovi pisci ne znaju bas sve.
Znamo koliko znamo.
To je samo istorija i volim da citam a ne volim da pamtim jer me zamaraju Imena i Prezimena
likova njihova godista itd....
Koliko sam knjiga procitao...iskreno receno bezbroj knjiga, da li znam imena pisaca ?
nekad se sjetim nekog a vecinu sam zaboravio.
Isto sam procitao nekoliko knjiga o Istoriji Rock 'n' Rolla i opet ne pratim ime pisca.
Jeli ime tog pisca knjige vazno? nekom jeste meni nije.
Znaci da smo razliciti i da ne trebamo da trazimo dlaku u znanju i ne znanju, bitno je da citas
ucis i razmisljas realno.
Sad je doslo vrijeme Interneta famoznog i svasta se moze naci u sekundi o istoriji.
Pita li se iko da li su informacije uvjek tacne ...nadjes link neki i zaljepis ga ovdje i sad bi svi
trebali da se bucamo da je to tacno ili ne tacno.
Toliko od mene o Istoriji...citao sam dosta o Istoriji i izvukao zakljucak.
Znam sve a u stvari ne znam nista 25.gif

___________________________________________________________________

10-15-2009 17:48 Edo is offline Pregledaj poruke od Edo Dodaj Edo u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

uh, bravo edo. sad vec idemo u off teme , ali to je ono sto mene u ovim vremenima u kojim zivimo - jako brine. ta dostupnost svega i svacega bez odgovarajuce provjere autenticnosti. jendostavno na dva klika nam je dostupno sve da cesto pritom i ne provjeravamo autenticnost svega toga. svi mi ponekad upadamo u takve zamke, ali drago mi je sto na ovom forumu postoje odredjene teme gdje se argumentovano raspravlja na osnovu kako direktnog tako i indirektnog iskustva.
naravno da su i prije interneta postojali "rekla kazala" navodi, no to je sa danasnjom "two clicks" tehnologijom eskaliralo do jos uvijek neslucenih razmjera. pogledajmo samo danasnju omladinu. otidjite na bilo koji forum gdje se skuplja vecinom generacija dobi oko 20 godina. upitajte ih za japanske anime, ili za istoriju kolonijalizovanja amerike. upitajte ih za seneku ili za neke grcke mislioce. za englesku premier ligu. upitajte ih za hdi renaultov motor u automobilima. svi o svemu znaju sve. znaju jer je sve to dostupno na dva klika misha.

problem svega toga je sto ta generacija o svemu zna sve...ali pomalo. knjizevnim jezikom mataforicki receno, znaju samo fusnote. danasnju internet generaciju ja zovem sms generacija. mrzi ih da pisu duze postove, mrzi ih da citaju duze textove na internetu....njih zanimaju samo kratke vijesti. tako se rodio fenomen "sveznalastva". taj fenomen je sa sobom donio tzv "depresiju obilja". sve ti je dostupno u sekundi, pa nema onog zhara kao kad kupis novu knjigu, ili plocu / kasetu / cd i trcis do kuce da je poslusas. ta depresija obilja se socioloski manifestuje na klasicnom primjeru americkog drustva i u fizickom smislu - putem kredita je sve moguce imati u sekundi maltene, pa ne postoji to odusevljenje kad donesemo kuci novi lcd od 120 cm dijagonale ekrana ili kad kupimo novi kauch. nekako..nismo shtedili z anjega nego smo ga uzeli odmah nakon sto smo pomislili da bi bilo lijepo to da imamo. a u psihlogiji je covjekovoj da ono za sta se nisi borio, odmah ima manju vrijednost od onog za sta smo ulozili u napor. najbanalniji primjer je "osvajanje" zena. zar bi imalo to svoj sharm da mozemo imati svaku koju zelimo? ne, naravno.

ja se trudim da izbjegnem sve te klopke koje, inace jako korisni internet povlaci z asobom. cak i kad citam nesto s neta, izbjegavam forumske citate, izuzev ako nemaju link ka nekom medijskom stampanom glasilu ili se bar ne pozivaju na navode iz neke knjige koju je moguce nabaviti u pdf formatu. i dalje mi citanje knjiga preko monitora ne predstavlja zadovoljstvo, iako je umnogome olaksano snizavanjem cijena laptopova. skinem knjifu u pdf, odem u kopirnicu i isprintam je. imam tu srecu da imam prijatelja koji je vlasnik kopirnice pa me to ne kosta puno. a i puno je lakse a i ljepse citati kad okreces strane, nego buljeci u monitor, zar ne?

10-15-2009 18:21 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
bjanka bjanka is a Female
trudim se




Poruka: 235

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od el-tozzinjo:

    bjanka
    shvatam sve na sta si mislio, ali ne znam cemu terminologija"zeljezni osmanlijski zastor" , jer time samo povlacis ono sto nam je svima urodjeno ovde, izgleda - da je sve sto dolazi s istoka uvijek ifneriorinije, zaostalije i varvarskije u odnosu na prosvijetljeni zapad...komunizam u odnosu na kapitalizam, kokta u odnosu na koka kolu, rusija u odnosu na ameriku, osmanlijsko carstvo u odnosu na habsbrusku monarhiju...itd itd...a mislim da tu grijesis. jer, npr poznato je da je islam dugo vremena bio na mnoooogo visem stupnju / stepenu drustveno-religijsko-sveobuhvatne svijesti u svakom pogledu. islam je pogotovo u vrijeme svoje pocetne expanzije baratao znanostima koje ce u takozvanu hriscansku a.k.a. "civilizovanu" evropu doci mnogo kasnije. naravno da je svakom prva asocijacija - arapski brojevi. ali ima tu mnogo dostignuca, i to u vrijeme dok su hriscani jos uvijek tvrdili da je zemlja ravna ploca i spaljivali one koji misle drugacije.

    tako npr imamo shampon.koristili su ga i rimljani, naravno, u nekom obliku. cak i egipcani, ako tako mozemo nazvati njihove pomade,. sve je to bilo preteca shampona. ali arapi su prvi kombinovali ulja, sodium hidroksid i razne arome kao sto je majcina dusica. ono sto su arapi posebno zamjerali krstashima a.k.a. krizarima, je to sto se nisu prali.

    kao sto vidis, na odredjenim, i to na mnogobrojnim nivoima je islamska kultura bila u ogromnoj prednosti nad zapadnom. arapske brojke, sampon..za sah i kafu svi znamo...cak i vjetrenjace. eto, da ne bi islama, servantes ne bi mogao napisati svoj nadaleko cuveni roman u sancho pansi i onom jos jednom, ne mogu mu se imena sjetiti. ustvari bi...posto su se u zapadnoj kulturi pojavile nekih 500 godina kasnije.

    a hirurski instrumenti? posto pretpostavljam, bjanka, da znas ponesto o medicini, jer si par puta pisao o tome, mislim da ti je onda i poznat podatak da su mnogi danasnji hirurski instrumenti istovjetni onima koje je koristio al zahrawi u desetom vijeku. u trinaestom vijeku, ibn nafis je otkrio nacin na koji cirkulise krv..a to je 300 godina prije istog takvog otkrica zapadnog naucnika vilijema harvija.zasluga arapskih doktora su i anestetici, kao i regulisanje ochne mrene. sto se regulisanja ochne mrene tiche, i dan danas se primjenjuju upravo ti isti arapski metodi iz trinaestog vijeka.

    a sto se tice vakcinacije, postoje dokazi da su turska djeca bila vakcinisana 50 godina prije pasterovog "izuma", kao i da ih je u evropu donio engleski ambasador (ili njegova zena) pocetkom osamnaestog vijeka.

    i za kraj mozda najbitnija stvar - jos u devetom vijeku arapski su teolozi i matematicari prihvatili ucenje ibn hamze da je zemlja okrugla. kao i u slucaju vjetrenjaca, civilizovanom zapadnom svijetu je trebalo 500 godina da dodje do istog zakljucka...


    ovim svim hocu da kazem - kad nam je vec sudbina da budemo potcinjeni (a i sad smo, samo ne vojno nego novcem i kreditima mmf. ne zaludjujmo se da smo "nezavisni"), onda je i sreca u nesreci sto smo bili potcinjeni od strane najprogresivnije sile tog doba koja je bila daleko ispred svog vremena u skoro svim naucnim disciplinama...


Odveo si raspravu u neke druge vode. Otišao si na islamsku kulturu, arapske strarodrevne uèenjake i njihova dostignuæa.
Ovdje je rijeè o turskom osvajanju balkana. Uostalom turci su primili najkasnije islam od svih azijskih naroda, negdje u devetom ili desetom stoljeæu, ne bitno, ne mogu se sad sjetiti.

Šampon, šah, kafa, vjetrenjaèe, kirurši instrumenti, vakcinacija...i to je to.
To je vrijedilo 400 godina.

Što se dešavalo u posljednjih tristo godina s tom kulturom. Što je bilo s daljnjim razvojem te umjetnosti i znanosti. Što se to desilo pa su zaostali za zapadom u apsolutno svim dostignuæima:umjetnosti, glazbi, slikarstvu, medicini, tehnici, pomorstvu, ratnom umijeæu, ekonomij, bankarstvu...u svemu.
Nije ih obuhvatila renesansa, humanizam, razvoj buržoarskog društva, trka za podjelom kolonija, burzi,sirovina...
Ostali su slabo, zapušteno feudalno carstvo koje je èerupao svatko tko je htio.
Dok je Wayat Erp dijelio pravdu u Dogde Sity, a Doc Holiday igrao pokera u Cristall Palasu, u nas je Omer Paša latas uvodio reforme, uklanjao Ali Pašu Rizvanbegoviæa, a crnogorski hajduci ubijali Smail-agu Èengiæa.
Dok su u Engleskoj uvodili koleðe, željeznicu, automobile, dnevnu štampu, tvornice...šta se dešavalo ovdje pod tom velikom kulturom. Ništa. Tapkali smo u mraku 300 godina.

___________________________________________________________________
Je l èovjek što se uvukao do peraja uvlakaè?

10-15-2009 18:53 bjanka is offline Pregledaj poruke od bjanka Dodaj bjanka u listu prijatelja
bjanka bjanka is a Female
trudim se




Poruka: 235

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Pa pogledaj samo Mostar.
Sve što vrijedi (i što je vrijedilo) u ovom gradu osim Starog mosta, uraðeno je u prvih dvadesetak godina Austro-Ugarske uprave.
Kada su došli zatekli su samo dvije ulice i tridesetak sokaka i most!!!! I ništa drugo.
Sve...od Gradske banje, Bristola, Neretve, Titovog, Carinskog, Luèkog mosta, Lenjinovog šetališta, Rondoa, Fabrike duhana,rudnika, Stare bolnice, željeznièke stanice, pruge....ma ne znam èega još ne....do zadnje karaule u Sjevernom logoru uraðeno je u tih prvih dvadesetak godina tog razdoblja.

To govorim. A ne o šamponima i arapskim brojevima.

___________________________________________________________________
Je l èovjek što se uvukao do peraja uvlakaè?

10-15-2009 19:07 bjanka is offline Pregledaj poruke od bjanka Dodaj bjanka u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

upravo o tome sam i pisao, dobro si me podsjetio, ali mi s ene da traziti, mislim da cak nije na ovom forumu....sta se desilo sa islamom koji je imao svoj procvat i bio miljama ispred zapada u svojoj eskalaciji....odjednom je stao okamenjen u srednjem vijeku....mada se ne bih slozio s tobom pogotovo oko ekonomije, chak su i cekovi arapski izum...a arapske banke bez kamate funkcionisu na nekom principu za koji bi mi bilo potrebno malo vise vremena da objasnim, ali mislim da znas njihov osnovni princip poslovanja. so se hirurgije tice, ipak je fascinantno, moras se sloziti, koliko su napredni bili, jer ta tehnika danas nije prevazidjena. kao sto nisu prevazidjene ni arapske brojke. a saznanje da zemlja nije ravna ploca je pogotovo epohalno imajuci u vidu istorijske odrednice u datom periodu. ima toga jos ali bih morao da prelistam po nekim knjigama ili da proguglam a trenutno sam u nekim drugim vodama pa ne bih da previse gubim tok misli.
no, u pravu si. ne znam koji se "kvrc" desio u islamskoj kulturi i drustvu pa su zaostali toliko, nakon sjajno istrcane prve dionice u trci za kulturu i zivot opcenito. da li su sami sebe toliko sapleli ili su naprosto sopstvenom arogancijom dozvolili da ih vrijeme pregazi, to ne znamo.

iako s eslazem s tobom, mislim da si naveo jedan los primjer kao paralelu - DIVLJI zapad i vajata erpa zajedno s dok holidejem....ako je ovo bio divlji istok, ne vidim nista civilizovanije u nacinu zivota na. kako mu samo ime kaze - divljem zapadu. al lijepo je znati da je tebe , buduci da si zensko, zanimao sav taj tipicno muski kult kauboja i pisani romani i knjige o divljem zapadu. malo djevojaka se moze tim pohvaliti 10.gif

ps. ne znam da su u engleskoj uvodili koledje. za koledze znam, nego se plasim da koledj mozda nije sinonim za koledz, nego nesto sasvim drugo pa ne bih da ispadnem glup. ma, uostalo, to je nebitno za ovu temu ionako smo otisli u off...ili sto bi ti rekao...ne bitno. 01.gif

10-15-2009 19:14 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
bjanka bjanka is a Female
trudim se




Poruka: 235

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Nisam najbolje oèistila tipkovnicu pa mi zapinju poneka slova..girl_stidna.gif .pa velim tko æe se handriti s DŽ kad može i Ð.

Uostalom engleske rijeèi ne bi trebalo slovenizirati.
Kad netko napiše princ Æarls, ili kralj Ðorð, a ovaj ga drugi pametniji ispravi i kaže: eeej kenjèe kaže se Èarls i Džorð..

Zato se nisam baš najbolje potrudila oko te rijeèi.

I ovog državnika nikako skontati:
(ÈERÈIL ili ÈERÆIL ili ÆERÆIL)

Ups. i mali edit - ÆERÈIL (èetvrta varijanta)

___________________________________________________________________
Je l èovjek što se uvukao do peraja uvlakaè?

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane bjanka dana 10-15-2009 u 19:28.

10-15-2009 19:25 bjanka is offline Pregledaj poruke od bjanka Dodaj bjanka u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od bjanka:

    Pa pogledaj samo Mostar.
    Sve što vrijedi (i što je vrijedilo) u ovom gradu osim Starog mosta, uraðeno je u prvih dvadesetak godina Austro-Ugarske uprave.
    Kada su došli zatekli su samo dvije ulice i tridesetak sokaka i most!!!! I ništa drugo.
    Sve...od Gradske banje, Bristola, Neretve, Titovog, Carinskog, Luèkog mosta, Lenjinovog šetališta, Rondoa, Fabrike duhana,rudnika, Stare bolnice, željeznièke stanice, pruge....ma ne znam èega još ne....do zadnje karaule u Sjevernom logoru uraðeno je u tih prvih dvadesetak godina tog razdoblja.

    To govorim. A ne o šamponima i arapskim brojevima.


rekoh, slazem se s tobom, ali da ne bi shampona, iz te iste banje bi smrdilo.

a krucijalna stvar - da ne bi arapskih brojeva, NE BI BILO MOGUCE projektovati sve to u tolikoj mjeri...jer, stvarno ne znam kako napraviti razlomak i sinus / kosinus pri arhitektonskim proracunima. rimskim brojevima je to nemoguce, iz prostog razloga sto nisu imalii nulu!!! a nekako sumnjam da su majanska i astechka matematicka predanja se nekako zapatila na ovim prostorima.
naravno da je bilo moguce projektvati i bez arapskih brojeva. pa ljudi su gradili i prije pjave njih. no, opet su tu bez premca bili egipcani...sto opet ne spada u "zapad" ni geografski a ni ekonomski u metafizickom smislu...egipcani su poznavali9 pitagorinu teoremu prije nego je pitagora"patentirao"...pitagora? opet istok. matematika, filozofija? opet istok.
algebra je cista araska nauka. najveca zasluga arabljana u tom periodu i ejste bila sto su unaprijedili matematiku, spajajuci grcki i indijski sistem koji je prvi od arapa naslijedio dekadni sistem brojeva i tu famoznu nulu.
naravno, nemjerljiv je dekartov uspjeh sinteze geometrije i algebre, kao i lajbnicova infitezimalna analiza koja je otvorila novu eru u matematici. ove pojmove znam jer sam krv propisao dk sam ih ucio u rednjoj pa su mi ostali urezani :) iako nisma matematicar po vokaciji, a vala ni po afinitetu. ali su mi prije par godina kroz ruke prosle dvije jako zanimljive knjige - jedna je od fridrih caprje (tako nesto, ne znam da spelujem , nisma siguran) "tao fizike"..izuzetno uzbudljiva paralela izmedju fizike i tao-a koja nam na zanimljiv nacin uporedjuje slicnosti izmedju fizike i tao-a, a druga je od ...aaaaaaaaaaaaaaa.. dadic, deci, tako nekako...hrvatsko izdanje - povijest matematike" ilio tako nesto...matematika kroz istoriju, ne mogu s esjetiti

10-15-2009 19:26 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od bjanka:

    Nisam najbolje oèistila tipkovnicu pa mi zapinju poneka slova..girl_stidna.gif .pa velim tko æe se handriti s DŽ kad može i Ð.

    Uostalom engleske rijeèi ne bi trebalo slovenizirati.
    Kad netko napiše princ Æarls, ili kralj Ðorð, a ovaj ga drugi pametniji ispravi i kaže: eeej kenjèe kaže se Èarls i Džorð..

    Zato se nisam baš najbolje potrudila oko te rijeèi.

    I ovog državnika nikako skontati:
    (ÈERÈIL ili ÈERÆIL ili ÆERÆIL)


uuuuuuuuuuuuuu tek je to tema za polemiku :)))

po meni i jedni i drugi grijese...mislim na hrvate i srbe...hrvati cuvaju izvorno pisanje strane rijeci , ali mi je to nespojivo sa praopisom, jr npr ne moze lopta ici ka "Sheareru", ili intervju biti radjen u "shearerovoj" kuci. jednostavno stran jezik ne dopusta mijenjanje kroz padeze

s druge strane, srbi ko srbi tyo pisu svojikm jezikom pa tako imamo naslove u novinama kako nam dolaze "dipesh moud" ili "roling stouns" sto je urnebesno smijesno

mislim da je r(ij)esenje pisati crtice nakon infinitiva tj nakon nominativa, ali izvedba da bude u originalu...shearer-ova kuca npr....jer se komim d smijeha kad slusham izgovore komentatora "cheta meeeeinccestr junajtida"...to jednostavn smijesno zvuci

a ono gdje oba naroda grijese je jos smijesnija stvar - provlacenje mnozine kroz paeze. tako smo npr prisustvoli koncesrtu sex pistolsA , a sex pistolsI (vljda samo s oznacava mnozinu, cemu "i" posle njega?) su se ponovo skupili. medju sex pistolsIMA je prisutna doza treme pred danasnji koncert....

...samo sto nigdje nisam procitao kako je koncert zvucao sex pistolski

21.gif 21.gif

10-15-2009 19:34 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
bjanka bjanka is a Female
trudim se




Poruka: 235

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od el-tozzinjo:

        citat od bjanka:

      Pa pogledaj samo Mostar.
      Sve što vrijedi (i što je vrijedilo) u ovom gradu osim Starog mosta, uraðeno je u prvih dvadesetak godina Austro-Ugarske uprave.
      Kada su došli zatekli su samo dvije ulice i tridesetak sokaka i most!!!! I ništa drugo.
      Sve...od Gradske banje, Bristola, Neretve, Titovog, Carinskog, Luèkog mosta, Lenjinovog šetališta, Rondoa, Fabrike duhana,rudnika, Stare bolnice, željeznièke stanice, pruge....ma ne znam èega još ne....do zadnje karaule u Sjevernom logoru uraðeno je u tih prvih dvadesetak godina tog razdoblja.

      To govorim. A ne o šamponima i arapskim brojevima.


    rekoh, slazem se s tobom, ali da ne bi shampona, iz te iste banje bi smrdilo.

    a krucijalna stvar - da ne bi arapskih brojeva, NE BI BILO MOGUCE projektovati sve to u tolikoj mjeri...jer, stvarno ne znam kako napraviti razlomak i sinus / kosinus pri arhitektonskim proracunima. rimskim brojevima je to nemoguce, iz prostog razloga sto nisu imalii nulu!!! a nekako sumnjam da su majanska i astechka matematicka predanja se nekako zapatila na ovim prostorima.
    naravno da je bilo moguce projektvati i bez arapskih brojeva. pa ljudi su gradili i prije pjave njih. no, opet su tu bez premca bili egipcani...sto opet ne spada u "zapad" ni geografski a ni ekonomski u metafizickom smislu...egipcani su poznavali9 pitagorinu teoremu prije nego je pitagora"patentirao"...pitagora? opet istok. matematika, filozofija? opet istok.
    algebra je cista araska nauka. najveca zasluga arabljana u tom periodu i ejste bila sto su unaprijedili matematiku, spajajuci grcki i indijski sistem koji je prvi od arapa naslijedio dekadni sistem brojeva i tu famoznu nulu.
    naravno, nemjerljiv je dekartov uspjeh sinteze geometrije i algebre, kao i lajbnicova infitezimalna analiza koja je otvorila novu eru u matematici. ove pojmove znam jer sam krv propisao dk sam ih ucio u rednjoj pa su mi ostali urezani :) iako nisma matematicar po vokaciji, a vala ni po afinitetu. ali su mi prije par godina kroz ruke prosle dvije jako zanimljive knjige - jedna je od fridrih caprje (tako nesto, ne znam da spelujem , nisma siguran) "tao fizike"..izuzetno uzbudljiva paralela izmedju fizike i tao-a koja nam na zanimljiv nacin uporedjuje slicnosti izmedju fizike i tao-a, a druga je od ...aaaaaaaaaaaaaaa.. dadic, deci, tako nekako...hrvatsko izdanje - povijest matematike" ilio tako nesto...matematika kroz istoriju, ne mogu s esjetiti


Ne ide nam tema nikako.
Znam da su arapi dali nemjerljiv doprinos matematici, medicini, astronomiji, fizici. Slažem se.
Ali kakve to veze ima s padom ovih krajeva u 15 stoljeæu pod tursku vlast.

Drugi narodi nisu imali tu èast da padnu 400 godina pod Osmansko carstvo, pa su ipak spoznali blagodeti arapskih brojeva, trigonometrije i blagodeti šampona, i to s sigurne udaljenosti. I ništa nisu propustili, što više pretekli su ih u svemu.
A što je bilo s nama svima ukljuèujuæi i albance?

Ostali smo balkan.

Zato sam pitala:

Da li smo imali sreæu pa su nas oni pokorili i donijeli nam tu svoju kulturu pa smo u konaènici dobro prošli?

Ili bi smo ipak bolje prošli da smo se nekim èudom spasili te kulture?.

___________________________________________________________________
Je l èovjek što se uvukao do peraja uvlakaè?

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane bjanka dana 10-15-2009 u 19:38.

10-15-2009 19:35 bjanka is offline Pregledaj poruke od bjanka Dodaj bjanka u listu prijatelja
Edo Edo is a Male
Bad Company




Poruka: 2324
Location: Somewhere in time......

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

vidi koincidencije...kliknes neko slovo na keybordu kad ono ispadne u stvari matematcki
receno kombinacija brojeva 0 i 1 i sve tako dok tipkas sve neke kombinacije 14.gif

Da se vratimo temi kod Bitke ili ? kao obicno tema ode na zapad ili istok...
...sta bi sa sjeverom i jugom ?....(da ne zaboravim i tackom ili centrom planete) koja se vrti

___________________________________________________________________

10-15-2009 19:42 Edo is offline Pregledaj poruke od Edo Dodaj Edo u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

mislim da svaka kultura koju osvajac donosi sa sobom n bilo koje prostore ima i dobre i lose strane. niko sad ne moze sa sigursnocu da tvrdi da li bi austrougarska kultura isla metodom progresija da se kojim chudom odrzala onoliko dugo koliko i osmanlijska. to takodje spada u domen teorije shta bi bilo kad bi bilo. ako austrougarsku kulturu posmatras kao germanofilsku, na osnovu austrijskog germanskog porijekla (bavarskog, preciznije), onda je u toj prizmi gledanja na stvar germanski uticaj pgotovo u domenu knjizevnosti i posebno filozofije, kao i muzike - nemjerljiv u odnosu na ostale. ali to je samo jedan od niza stvari koje kulturu jednog naroda cine raznovrsnijom. pa i paganski rimljani su na ove prostore donijeli vodovod. nisu ga donijeli ni habsburgovci a ni osmanlije. stoga svaka kultura sa sobom donosi nesto lijepo a i nesto lose.


jer, kad spomenemo knjizevnost, ruku na srce - rusi su nenadjebivi. istok takodje. astronomija, matematika ? istok takodje. naravno, ne zaboravljam. za ono vrijeme napredne civilizacije na tlu juzne amerike koja geografski jeste zapad aline u onom smislu pod kjim mi u ovoj raspravi podrazumijevamo "zapad". jednostavno mislim da zapad u svim stvarima debelo zaostaje za istokom...ili je mozda pravilnije reci da se istok i zapad medjusobno dopunjuju. istok je perpetuum mobile zaacetak. klica gotovo svega dolazi sa istoka, a zapad unaprijedjuje istochne ideje, grubo gledano.

moram samo da napomenem da osim velikog poshtovanja za germansku kulturu, donekle sebe mogu nazvati i frankofonom iz odredjenih razloga, knjizevnosti ponajprije. ali osim toga, sve ostalo je produkt danasnjih "nerazvijenih drustava". nerazvijenih po parametru zapada. oke, znam da su englezi izmislili fudbal. znam i gdje je napravljen prvi automobil. ali govorimo o kulturi drustva a ne o brilijantnim pojedincima iz drustva.

10-15-2009 19:47 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Edo:

    vidi koincidencije...kliknes neko slovo na keybordu kad ono ispadne u stvari matematcki
    receno kombinacija brojeva 0 i 1 i sve tako dok tipkas sve neke kombinacije 14.gif

binarni sistem . BASIC sistem programiranja


      citat od Edo:

    Da se vratimo temi kod Bitke ili ? kao obicno tema ode na zapad ili istok...
    ...sta bi sa sjeverom i jugom ?....(da ne zaboravim i tackom ili centrom planete) koja se vrti


pusti mi sad sjever i jug i patrika svejzija :)))))))

pricamo o ekonomskoj pa donekle i ideoloskoj podjeli istok / zapad, a ne o geografiji

10-15-2009 19:49 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
Edo Edo is a Male
Bad Company




Poruka: 2324
Location: Somewhere in time......

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Koliko sam citao istoriju narodi i plemana su dolazili sa 4 strane planete nam 14.gif

....ili su ih rode donosile i sa njima i njihovu kulturu 14.gif

___________________________________________________________________

10-15-2009 19:56 Edo is offline Pregledaj poruke od Edo Dodaj Edo u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Edo:

    Koliko sam citao istoriju narodi i plemana su dolazili sa 4 strane planete nam 14.gif

    ....ili su ih rode donosile i sa njima i njihovu kulturu 14.gif


kako rekoh

      citat od el-tozzinjo:


    pricamo o ekonomskoj pa donekle i ideoloskoj podjeli istok / zapad, a ne o geografiji

10-15-2009 20:02 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ne znam što se tièe stagnacije neke kulture, pa èak i degeneracije, mislim da je to neizbježna posljedica svake kulture. Neke od njih se održe duže, neke kraæe, ali je završetak po pravilu približno jednak. Poèev od sumeranske, egipatske, rimske, osmanskog carstva, habsburške monarhije, pa da ne idem previše u moderno doba. U pitanju je vrijeme, a ne snaga carstva. Tako da je iluzorno raspravljati što bi se desilo da je neka druga sila zaposjela naš dragi Balkan. Bilo bi varijacija zasigurno, ali bi kraj bio isti. Silni napredak prelazi u degeneraciju.

___________________________________________________________________

    10-15-2009 20:10 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    Edo Edo is a Male
    Bad Company




    Poruka: 2324
    Location: Somewhere in time......

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ok sto pricate...ali nema veze sa nazivom Teme ...
    Treba da otvorite novu Temu sa nazivom "Ekonomska i Ideoloska podjela Istoka i Zapada"
    i da je stavite na odgovarajuce mjesto.

    Konta li iko sta hocu da kazem :))))))

    ___________________________________________________________________

    10-15-2009 20:12 Edo is offline Pregledaj poruke od Edo Dodaj Edo u listu prijatelja
    tvrancic tvrancic is a Male
    moforaja




    Poruka: 5028
    Location: Umag - Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od HaraIzMostara:

      zanimljivo koliko komentara, a nikako da se autor posta javi sa SVOJIM misljenjem.

    Izgleda samo potpalio pa otišao - piroman 13.gif

    ___________________________________________________________________

      10-15-2009 20:16 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
      el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
      majkin fakin




      Poruka: 2333
      Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      pa otisli smo u off edo, priznajem...ali se opet tema, bar koliko se meni cini, fino razvila i dobro je poucna, imamo sukob misljenja oko nekih stvari, u nekima se svi slazemo..sve u svemu, meni je uzivanje citati ovu temu iako je off...bolje i to nego da se striktno drzimo neke teme koja je bezze...a i ne znam je l ima tema zvijezdice?

      sve i da ima, ovo se moze nazvati pozitivnim offiranjem...jer kao sto se da primjetiti, iz pocetnog posta se razvila rasprava koja je otisla daleko od integralne teme iz pocetnog posta, no opet je lijepo napredovala, bez glupiranja i offova. ako mislis da nije tako...odvoji ove postove na zasebnu temu "Ekonomska i Ideoloska podjela Istoka i Zapada"...kako god..

      10-15-2009 20:25 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
      Stranica (9): « prethodna 1 2 [3] 4 5 6 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Thread is closed
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com