Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Prekrivanje zena u ksrcanstvu » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (5): « prethodna 1 2 [3] 4 5 sljedeca » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Boza:

    Ne radi se tu o saburu i brzopletosti
    Negirati bogumile i poruke dobrih Boshnjana sa stechaka je jedna vrsta bogohuljenja i pljuvanje po proshlosti Bosne
    i rushenje temelja buduche uljudzene Bosne i Hercegovine


negirati bogumile je apsurd
to je kao da negiras samog sebe

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

01-09-2014 02:56 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
Boza Boza is a Male
moforaja




Poruka: 4600
Location: ni na nebu ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

To je to 10.gif

01-09-2014 03:07 Boza is offline Pregledaj poruke od Boza Dodaj Boza u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

stari super je ovaj text o bogumilima. nisam znao. fala 10.gif

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-09-2014 18:52 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sto se tive svemira - ja stvarno ne vjerujem da on svjesno provocira clanove.

svemir ima tvrde stavove po pitanju religije, i po mnogim drugim pitanjima i spreman je i da ih brani do kraja. rijetko ili nikad uvrijedi clanove u procesu.

na stranu to da li je on u pravu ili nije .... to je druga tema. ja se recimo u mnogim stvarima ne slazem sa njim. ali ko sto rekoh ... to nije bitno.

stvarno mislim da je svemir cistog srca. e to je bitno.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-09-2014 18:56 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od pravimostarac:

    ovaj tekst upravo identifikuje dvije znaèajne stvari

    nepostojanje formalne hijerarhije u islamu

    naglasak na uspostavljanju direktnog linka sa Bogom


slazem se.

ali smatram da je naglasak direktnog linka sa bogom jako dobra stvar u islamu. vrlo pozitivna, i iskljucuje posrednike izmedju vjernika i boga. zar to nije logicno.

s druge strane posljedica toga je upravo nepostojanje formalne hijerarhije u islamu.

ja ipak glasam za direktni link, pa i po cijenu nepostojanja hijerarhije. upravo tako je i zamisljen islam.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-09-2014 19:00 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

The root of "salat" are the Arabic letters:

5 D H (right to left in Arabic)

Saad-Lam-Waw (slw). E.W. Lane's Arabic-English lexicon/dictionary gives the following possible meanings of the root:

prayer, supplication, petition, oration, eulogy, benediction, commendation, blessing, honour, magnify, bring forth, follow closely, walk/follow behind closely, to remain attached, to contact or to be in contact.

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

01-09-2014 19:28 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Prije par godina, smo pricali o bogomilstvu.

Mozda ne bi bilo zgoreg procackati po forumu, i aktualizirati taj post.

Ponovno predlazem da se izjasnimo kao bogumili ( mi koji se osjecamo kao bogumili 11.gif )

Mislim da u BiH poze da bude laganice 10-15% bogumila, pored muslimana, katolika i pravoslavaca

24.gif

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

01-09-2014 20:35 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

sustinsko pitanje je direktni link i nacin uspostavljanja direktnog kontakta

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

01-09-2014 20:36 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860
pokretac teme Thread Started by semirizsvemira

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od prowler2:

        citat od semirizsvemira:

          citat od prowler2:

        Svake religije mushku glavu postavljaju na prestolje ...barem ove glavne , pa nije chudno shto se zene smatraju manje vaznim I tako se stavljaju u podredjenu skupinu. CCCCC 21.gif Religije .... daleko im kucha od moje.
      Pa sto onda visish na religiji . Znaci jedini cilj ti je ismijavati , provocirati i praviti se pametan 21.gif samo da znas a sjetices se da je tvoje mjesto obezbjedjeno u dzehenemu sa ovakvim stavom . Po tome se slazu sve monoteisticke religije . nemoj reci da nisi znao . Jedino sansa je da se Allah na neki nacin smiluje pa ti pokaze Pravi put .Ni ni bilo ko drugi te ne mozemo preokrenuti , ni tebe ni Tanu ni bio koga . Doci ce i tebi jednog dana neko iskusenje koje nisi ni sanjao da te moze trefiti . Pogledaj video o doktoru koji sam davno posavio a koji je bio zestoki ateista i kad mu se bore za zivot kcerke . Sad ti stavi smajlice ali imaces kad i plakati
    Imao sam proshle godine velikih iskushenja .....9 mjeseci u bolnici pa sam se ipak nekako izvukao iako sam ateista .....hmmmm mozda sam bogu simpatichan . 01.gif
Bez obzira na uvrede koje si mi slao zelim ti brz oporavak . Bog nije samo milostiv prema vjernicima vec prema svima i ljudima i zivotinjama . Kad bi Allah kaznjavao sve sto rade lose .... Ipak ce svi pred Boga doci a on je najpravdeniji . Kad ne bi bilo Boga zar bi bilo pravdeno da npr Bush uziva u parama i bogatstvu ( Bush je jedan od miliona takvih)a neki posten covjek koji nikad nije nikom zla ucinio i vjeruje u Boga da ne bude nagradjen

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

01-09-2014 21:25 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hvala na dobrim zeljama. Samo ne kontam ovo o Bushu ??? On uziva u svom bogatstvu iako je uchinio mnogo zla. Kako to ? Ako ima boga shto ga nije kaznio na ovom svijetu pa tako da pokaze svoju moch I svoju dobrotu ? Pozdrav.

01-09-2014 21:30 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
semirizsvemira semirizsvemira is a Male
raja


Poruka: 1860
pokretac teme Thread Started by semirizsvemira

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    sto se tive svemira - ja stvarno ne vjerujem da on svjesno provocira clanove.

    svemir ima tvrde stavove po pitanju religije, i po mnogim drugim pitanjima i spreman je i da ih brani do kraja. rijetko ili nikad uvrijedi clanove u procesu.

    na stranu to da li je on u pravu ili nije .... to je druga tema. ja se recimo u mnogim stvarima ne slazem sa njim. ali ko sto rekoh ... to nije bitno.

    stvarno mislim da je svemir cistog srca. e to je bitno.
Ja nemam tvrde stavove o Islamu vec sve sto prenesem je ono sto se nalazi u Kuranu ili iz Poslanikova Sunneta . Negirati nesto od to dvoje izvode iz Islama , znaci postajes nevjernik 10.gif Do svakoga je da to prihvati ili ne . Ali moras znati i konsekvence zar ne . Ako znas konskvence za pljacku banke i svijestan si rizika neces opljackati banku ni pod razno . Tako isto i u Islamu . Imas Dzennet , imas dzehenem . Znas sta te vodi jednom a sta drugom. Nemoze niko reci da nije znao 10.gif

___________________________________________________________________
"Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
(Johann Wolfgang Goethe)

01-09-2014 21:30 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17887
Location: na prinudnom radu :)

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

jastasi nego tvrd bola sema. budimo realni.

ima jos vjernika na forumu, mislim onih koji praktikuju bas ko i ti, i vjeruju ste svo i ti, ali su puno umjereniji od tebe. kontas?

ali rekoh ja to je manje bitno, bitno je da ti je cisto srce i da ne zelis zlo ljudima. a mislim da jeste.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-09-2014 22:11 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    stari super je ovaj text o bogumilima. nisam znao. fala 10.gif


Ma nema na èemu tana. Zahvali indirektno i semiru, jer je on sam spomenuo sajt bosnjaci.net.

Bauljajuæi po nekim linkovima na tom istom sajtu - èlancima od istog autora koji je pisao onaj èlanak o Šantiæu - naletih i na jedan èlanak o životnom istorijatu Maka Dizdara.

Èlanak je vrijedan èitanja, lako ga je naæi, a zahvaljujuæi èlanku se može naæi i jedna knjiga sa starobosanskim zapisima koju je Dizdar objavio 1969. :

    http://www.scribd.com/doc/117076107/Stari-bosanski-tekstovi-Mehmedalija-Mak-Dizdar-1969#download


Ova knjiga, tj. njeno objavljivanje je bila jedan od presudnih katalizatora hajke na Maka Dizdara koja ga je, izmeðu ostalih jada pretrpljenih u njegovom životu, (spomenito i onog što se dogodilo njegovoj porodici 1945.) na kraju koštala i života - prema autoru i nekim drugim izvorima.




-------------------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 01-09-2014 u 23:25.

01-09-2014 23:23 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od semirizsvemira:

        citat od prowler2:

          citat od semirizsvemira:

            citat od prowler2:

          Svake religije mushku glavu postavljaju na prestolje ...barem ove glavne , pa nije chudno shto se zene smatraju manje vaznim I tako se stavljaju u podredjenu skupinu. CCCCC 21.gif Religije .... daleko im kucha od moje.
        Pa sto onda visish na religiji . Znaci jedini cilj ti je ismijavati , provocirati i praviti se pametan 21.gif samo da znas a sjetices se da je tvoje mjesto obezbjedjeno u dzehenemu sa ovakvim stavom . Po tome se slazu sve monoteisticke religije . nemoj reci da nisi znao . Jedino sansa je da se Allah na neki nacin smiluje pa ti pokaze Pravi put .Ni ni bilo ko drugi te ne mozemo preokrenuti , ni tebe ni Tanu ni bio koga . Doci ce i tebi jednog dana neko iskusenje koje nisi ni sanjao da te moze trefiti . Pogledaj video o doktoru koji sam davno posavio a koji je bio zestoki ateista i kad mu se bore za zivot kcerke . Sad ti stavi smajlice ali imaces kad i plakati
      Imao sam proshle godine velikih iskushenja .....9 mjeseci u bolnici pa sam se ipak nekako izvukao iako sam ateista .....hmmmm mozda sam bogu simpatichan . 01.gif
    Bez obzira na uvrede koje si mi slao zelim ti brz oporavak . Bog nije samo milostiv prema vjernicima vec prema svima i ljudima i zivotinjama . Kad bi Allah kaznjavao sve sto rade lose .... Ipak ce svi pred Boga doci a on je najpravdeniji . Kad ne bi bilo Boga zar bi bilo pravdeno da npr Bush uziva u parama i bogatstvu ( Bush je jedan od miliona takvih)a neki posten covjek koji nikad nije nikom zla ucinio i vjeruje u Boga da ne bude nagradjen


      citat od prowler2:

    Hvala na dobrim zeljama. Samo ne kontam ovo o Bushu ??? On uziva u svom bogatstvu iako je uchinio mnogo zla. Kako to ? Ako ima boga shto ga nije kaznio na ovom svijetu pa tako da pokaze svoju moch I svoju dobrotu ? Pozdrav.



Izmeðu poimanja pravde, života, smrti (proèitati èlanak o Maku Dizdaru) kod Maka, i ovakvog viðenja (datog u prvom od ova dva citata) - ipak postoji uoèljiva razlika.

Koju ovdje možda i nije potrebno elaborirati.

Par navoda:

"Nije se bojao, nije ga bilo strah reæi istinu jer je èvrsto vjerovao i tvrdio da smrti nema: “I nema kraja / Smræu je samo obasjana / Staza od gnijezda do zvijezda.“ "

"A što se tièe odnosa ovog poetskog velikana prema vjeri na koju mu neki, ne znam odakle im hrabrost, uzimaju pravo, evo jedan primjer kako u Mehmed Alijinoj verziji glasi hadis Muhameda a. s. da je najveæa borba ( veliki džihad), borba sa samim sobom: - Jer najmanje znaš da u svome žiæu / Najteža hrvanja su / I ratovi pravi / U samome / biæu.
Svoju tevbu, iskreno pokajanje Gospodaru, Dizdar je izgovorio i zapisao ovako: - Bože / Oprosti mi / što sam tek došao / Tamo odakle sam pun nade i pošao. "



-----------------------------

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Stari Grad dana 01-09-2014 u 23:45.

01-09-2014 23:44 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
refleksija refleksija is a Female
moforaja




Poruka: 3364
Location: dark side

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Love this....taxi peder....sema komicar,prowler party breaker....i kazes zene se prekrivaju....mozda cuvaju frizuru 13.gif

___________________________________________________________________


    Crkvena zvona i ezan se sve jace cuju da bi nadglasali kurlanje praznih stomaka!

    01-09-2014 23:54 refleksija is offline Pregledaj poruke od refleksija Dodaj refleksija u listu prijatelja
    Stari Grad Stari Grad is a Male
    moforaja




    Poruka: 10597
    Location: iza zvijezde

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    prowler postavi fer pitanje...

    a to prvo... ne znam stvarno odakle ti... 02.gif



    -----------------

    ___________________________________________________________________
    ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
    on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

      moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
    ) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
    ...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
    .. dosta je vise i tebe i tvoje
      tiranije
    ...

    01-10-2014 00:06 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
    taxi taxi is a Male
    Liska mjeseca avgusta




    Poruka: 18170
    Location: M&R

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    samo ti kopaj jamu.....pa æu ja napravit bazen 35.gif

    ___________________________________________________________________

      01-10-2014 01:41 taxi is offline Posalji Email za taxi Pregledaj poruke od taxi Dodaj taxi u listu prijatelja
      semirizsvemira semirizsvemira is a Male
      raja


      Poruka: 1860
      pokretac teme Thread Started by semirizsvemira

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od prowler2:

        Hvala na dobrim zeljama. Samo ne kontam ovo o Bushu ??? On uziva u svom bogatstvu iako je uchinio mnogo zla. Kako to ? Ako ima boga shto ga nije kaznio na ovom svijetu pa tako da pokaze svoju moch I svoju dobrotu ? Pozdrav.
      E u tome i jeste tajna ili mozda i nije tajna . Allah radi kako hoce i iskusava kako hoce . Zato Kuran u ruke i polahko citaj iako ne vjerujes ali mozda skontas sta su to Allahove rijeci

      Tana , ja za sebe mislim da sam umjeren musliman . Ti onda ne znas sta su tvrda stajalista u Islamu . Svaki musliman se mora drzati Sunneta Poslanika s.a.w.s. i izbjegavati koliko je moguce grijesenje . Npr iako su hadisi validni o necestitanju praznika nevjernicima mnogi to rade . Svijesno. Ja ne cestitam nikome nevjrenicke praznike ali to ne znaci da nemuslimane ne postujem . Oni koji me poznaju u tri grada u BiH u kojima sam zivio znaju da sam i tolerantan a i veoma kulturan i pazljiv prema mojim drugovima , borcima i komsijama . Fino im objasnim zasto i ljudi to prihvate , cak mi cstitaju na iskrenoscu . Ne slavim praznike nevjernika jer ja sam musliman a musliman slijedi svoje praznike a to su dva Bajrama i to je to . Ne prihvacas li ove postupke automatski ne prihvacas Muhammeda s.a.w.s. za svoga Poslanika . A ko ne prihvaca Poslanika nema ni sehadeta , logicno . Ne moze se na dvije stolice sjediti jelde 10.gif Ako Allah kaze da se mora klanjati onda se mora . Mora se postiti , posti se . Daje se zekat , dajemo itditd . To su osnovne stvari sto cine jednog muslimana . Nemas li ovo razmisli da li lazes samog sebe ili ne

      ___________________________________________________________________
      "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
      (Johann Wolfgang Goethe)

      01-10-2014 02:27 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
      STECAK STECAK is a Male
      moforaja


      Poruka: 3604
      Location: Mostar

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Naj lakse je samoga sebe prevariti.

      Nista se ne mora ako se ne moze!

      01-10-2014 03:28 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
      semirizsvemira semirizsvemira is a Male
      raja


      Poruka: 1860
      pokretac teme Thread Started by semirizsvemira

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od STECAK:

        Naj lakse je samoga sebe prevariti.

        Nista se ne mora ako se ne moze!
      Ma olaksice postoje za sve ali mnogi prvo traze olaksice . Prvo za sta ce svaki insan od Muhammedova umeta biti pitan je NAMAZ . Znaci ne samo muslimani vec i svi ostali jer je Poslanik s.a.w.s. jedini poslan cijelom covjecanstvu od svih poslanika i vjerovjesnika.

      ___________________________________________________________________
      "Da li je Kur`an od vjeènosti za to ne pitam. Da je on knjiga nad knjigama vjerujem iz muslimanske dužnosti!"
      (Johann Wolfgang Goethe)

      01-10-2014 12:41 semirizsvemira is offline Pregledaj poruke od semirizsvemira Dodaj semirizsvemira u listu prijatelja
      Stranica (5): « prethodna 1 2 [3] 4 5 sljedeca » nove poruke | aktuelne teme | forum
      Postavi novu temu Odgovori
      Go to:
      preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com