Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » pitanje za evolucioniste » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (41): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] 7 8 9 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

prowler kaze:

    Znachi ova tanina : "da che svijet nestati nestankom Honey bees" ne pije vode. Znachi da i Kuran ima svojih netachnih tvrdnji.


prowler burazeru ne tvrdi kuran da ce svjet nestati sa nestankom pcela. to tvrdi danasnja nauka. nauka. u americi su se vec par godina alarmirali jer je naglo opao broj pcela. vrlo precizno su rekli da ce eventualni nestanak pcela uzrokovati ogromne defekte u lancu ishrane i da ce sve otic u helac. 07.gif

prowler jedna vrsta pcela u americi nije "native" nego je donesena iz afrike, i zbog nje nestaju "normalne" pcele jer su ove africke puno agresivnije.

dakle nebitno je koje su pcele "native" u americi, pcela je pcela i ima ih puno vrsta i svaka oprasuje cvjetove.

pored pcela ima jos pokoja zivotinja koja oprasuje biljke (kolibri na promjer, i poneki insekt) ali je njihova uloga beznacajna u odnosu na pcele.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

09-17-2010 16:13 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Provler2 Provler2 is a Male
moforaja




Poruka: 3154
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Provler2:

    Svaka chast garincha. To sam ja na jednoj temi rekao Tani. Pchele medarice su uzgojene na ljuckim farmama. U Americi te pchele nisu " native " , znachi da su neki drugi insekti obavljali oprashivanje. Ne tako dobro kao pchele ali su ipak obavljali radnju. Znachi ova tanina : "da che svijet nestati nestankom Honey bees" ne pije vode. Znachi da i Kuran ima svojih netachnih tvrdnji. 01.gif
Citiram ovo opet. U Americi te pchele nisu ....NISU native .

09-18-2010 03:47 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
Provler2 Provler2 is a Male
moforaja




Poruka: 3154
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mislim na normalne pchele. Ne na Africhke .

09-18-2010 03:48 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
Provler2 Provler2 is a Male
moforaja




Poruka: 3154
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

A to shto su pchele ( one domache shto proizvode med ) pochele crkavati , nashao se uzrok.

09-18-2010 03:50 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    .

    moj odgovor na to je - sto onda nije nasto avion nakon par milijardi godina. avion je u odnosu na jednog komarca recimo djecja igracka i vrlo primitivan mehanizam. ja namjerno malo ovdje karikiram da bi podvuko poentu.


a moje pitanje an to - sto onda vjewrovanje u Boga nije nastalo prije par milijardi godina...u stvari da ne idemo tako daleko, nego od postanka covjeka i od njegovog "civilizacijskog" napretka?

otkada postoji monoteizam? cak i u istoriji ljudi na planeti, koji su samo treptaj oka u univerzumu, monoteizam postoji znatno krace od samog postanka ljudi. zasto je tot ako? zasto je onda ljudima trebalo toliko vremena i stoljeca da "saznaju" za boga kroz monoteizam????
molim odgovor (kad vec nisam dobio odgovor na ono "zasto onda ne bi vjerovali " u nista" )

09-18-2010 12:44 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

interesantno pitanje.

po jevrejima covjecanstvo je staro svega 5-6 hiljada godina ....... sto je absolutno moguce.
islam ne kaze nista o starosti covjecanstva, vjerovatno ni biblija.

kad kazem covjecanstvo mislim na moderonog covjeka, danasnjeg covjeka. iako nauka kaze da je zadnji oblik covjeka homosapiens(da smo mi fakticki homosapiens), ocigledno je da danasnji covjek ne izgleda ni slicno homosapiensu. jaka vilica, jake obrve, mali rastom i nabijeni .... sve su to odlike homosapiensa, sto ne odgovrara covjeku danas. tu nauka nije bas precizna.

dakle pitanje je koliko je ustvari covjecanstvo staro? ja sam ljubitelj nauke i cvrsto vjerujem u nauku ali ne i slijepo. ko kaze da je evolucija isla onako kako bas oni kazu danas. nauka je u istoriji mijenjala stavove u korjenu pa sto to ne bi mogo ni ovdje biti slucaj. ipak se to zove "teorija evolucije" i fali joj dokaza.

dakle da tjeramo mak na konac - ko kaze da su moderni ljudi postojali prije recimo 10 hiljada godina. ko kaze da smo mi nasljednici homosapiensa, a da ne idem dalje i kazem australopiteka i ostalih legendi? ko kaze da si oni uopste bili ljudi? oni su neizvjesno postojali, ali ko kaze da smo mi njihovi nasljednici.

monoteizam se javio nakon sto su se objavile svete knige, sto se dogodilo tek nedavno.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

09-24-2010 17:25 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

*namjerno malo kartikiram cisto da se vidi da se cak ni nauka ne mora (ne treba) uzeti zdravo za gotovo.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

09-24-2010 17:25 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

shvatam ...upravo zato i pitam....zar je Bogu od postanka planete (a on je tu od postanka, jer je on stvorio) odjendom dosadilo medju vegetacijom i tiranosaurusima, pa sam sebi rekao "hmmm, dzba sto sam ja sve ovo stvorio kad ni biljkama a ni zivotinjama nisam dao jezik i mogucnost govora. da sam im dao govor i svijest, onda bi oni u moju cast mogli da podizu sakralne hramove i da me slve....hmmm, daaaaa, upravo mi to treba!!! dacu novim zivotinjama svijest i mogucnost govora SAMO ZATO da bi mogli da kroz svoje rijeci i djela izraze koliko me obozavaju"


jer ako je Bogu do prije par hiljada godina bilo DOSADNO NA PLANETI SA SVIM ONIM STO JE O.N. S.A.M. S.T.V.O.R.I.O. onda to znaci da ni taj njegov svijet koji je on stvorio, nije (bio) savrsen. kako to????

hajde da zaboravimo to pitanje i da se okrenemo drugom - ako je "napravio savrsenstvo" na svijetu time sto je nakon miliona godina od postanka planete , stvorio i nas, zasto je onda samo nama dao govor i svijest? ako je to uradio samo da bi mi mogli da kazemo i poakzemo koliko ga obozavamo, onda je taj bog jako sujetan, zar ne?


evo i ja sad karikiram ali poenta je jasna. pri tome nisam ateista....ali je osnovno pitanje: vjeruju li biljke i zivotinje u Boga? na krajku krajeva, on ih je stvorio kao sto je i nas. pa zasto se od njih ne trazi da zive po bozjim pravilima?????


kako suytra zamisljate raj / dzenet? ima li ptica u njemu koje cvrkucu? ima li trave koja raste? tu travu i te ptice je stvorio Bog, kao sto je i nas. a po cemu to bog odredjuje da li ce ovaj slavuj u dzenet a onaj u dzehenem???? za ljude se zna, na osnovu svojih postupaka...ali kako zivotinje i biljke (koje je ponavljam - On takodje stvorio) zasluzuju ili ne zasluzuju ulazak u raj i pakao??? mene to zanima..

09-24-2010 17:34 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

..... ti polazis od pretpostavke da smo stvoreni da bi obozavali ... sto ne vjerujem da je istina. to je isto koda covjek recimo uziva da ga obozava jedna ameba na primjer. da li bi to covjeku pruzilo ikakvo zadovoljstvo? ameba? tesko tesko , vlro tesko ....

zasto nismo mogli biti napravljeni cisto zbog ispoljavanja kreativnosti?

ja vjerujem u dobro, i samim tim vjerujem da bog nikako ne moze nikako biti sujetan. onaj ko ima vrhovnu vlast u svemiru ..... nerma tu mjesta sujeti. nema logike.

vjeruju li biljke i zivotinje u boga? ne vjerujem da oni imaju koncept vjerovanja, cakstavise
znas li da je svega nekoliko vrsta zivotinja svjesna samih sebe? neke vrste majnuna, delfin, hobotnica .... i mozda jos poneka. kako mogu u vjerovati u nesto kad nisiu svjestni svoga postojanja?

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

09-24-2010 19:16 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

upravo to te i pitam, tana. zasto je samo nama data moc svijesnosti? zar nismo svi od Boga? i ljudi i zivotinje i suncokret? i kako Bog koristi tu vrhovnu vlast???? mozda nije na nama da sudimo....oke, ali moje misljenje je ono "da nema Boga, trebalo bi ga izmisliti":)

energija postoji. neko tu energiju zove Bog. postoje i mnoge stvari nejasne covjekovom umu, ali reci mi zar do prije samo par stotina godina ljudskom umu nije bilo jasno da je zemlja okrugla? zar nisu postojala vjerovanja da je zemlja ravna ploca sa koje moze da se "sklizne"u pakao?

Bog? ah, Bog je jedna rijec koja sluzi covjeku za izgovor ili za motivaciju. Bog je svemocan i pravedan pa posto ga nismo vidjeli, ne mozemo reci da nas je ikad razocarao, je l tako??? znaci, moze da te prevari zena, pa da se razvedes. moze najbolji prijatelj da ti zabije noz u ledja pa da se u njega razocaras i da prestanes da komuniciras s njim. moze te izdati omiljeni tim i prodati utakmicu. moze te razocarati vlada i predsjednici tvoje drzave. ali Bog...ahhhh, Bog ne moze nikad je l da? to je taj fatalizam - sve je Bozija volja...i lijepo i ruzno, sve je volja Bozija...i on nas razocarati ne moze? a i ako imamo losu srecu u zivotu, odna kazemod a je kriv djavo....Bog je po difoltu samo za dobra djela i ne mozemo se razocarati u njega...malo mi je taj stav primjereniji dobu prije srednjeg vijeka nego danas...

09-25-2010 01:54 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
Provler2 Provler2 is a Male
moforaja




Poruka: 3154
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    http://www.youtube.com/watch?v=X9omBYO9T7E

09-25-2010 07:20 Provler2 is offline Pregledaj poruke od Provler2 Dodaj Provler2 u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

    garinca ja tebe ne ubjedjujem da je uloga pcele dokaz za postojanej boga i kurana.

    ja nikoga ne ni pokuso ubjedivati u tako nesto. vjera je privatna stvar i svako zna sta mu je raditi u zivotu. bilo bi besmisleno ubjedjivati se u postojanje/nepostojanje boga.

    ali to ne znaci da ne mozemo diskutovati .....

    evolucija - sanse da je sve nastalo slucajno i metodom prirodne selekcije su otprilike ko i da na primjer jedan avion nastane slucajno. bukvalno tako. da avion nastane kao posljedica vremena, okoline, zracenja, mutacija, itd .... jednog dana pogledas iza kuce kad tamo - avion. sad ce neko reci nije se evolucija dogodila preko noci to je trajalo milijarde godina ....

    moj odgovor na to je - sto onda nije nasto avion nakon par milijardi godina. avion je u odnosu na jednog komarca recimo djecja igracka i vrlo primitivan mehanizam. ja namjerno malo ovdje karikiram da bi podvuko poentu.


tana , po evoluciji nije nista nastalo slucajno...pa tako ni avion...mada , pravo da ti kazem , ja ovu tvoju paralelu sa avionom ne kontam...sta je tu cudno da je avion nastao tek onda kada je nastao...avion je produkt ljudskog mozga...onda kada je taj mozak , evolucijom , dosao na taj nivo da iskristi sve plodove tehnicke revolucije (koje je taj isti mozak smislio) , tada je nastao i avion...pa prve nacrte aviona / helikoptera crtao je jos leonardo da vinci...
za mene bi dokaz o postojanju boga upravo bila neka takva fantasticna pojava...da su ljudi npr jos u 16-om stoljecu odjedanput izmislili avion...iz nicega...ali nema toga prijatelju...sve je u stvari jako logicno...sve , od postanka svijeta do danas...nema slucajnosti...

09-27-2010 16:10 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
gandalf gandalf is a Male
Mo-Starac




Poruka: 4676
Location: NEBUCHADNEZZAR

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od garinca:

        citat od tana:

      garinca ja tebe ne ubjedjujem da je uloga pcele dokaz za postojanej boga i kurana.

      ja nikoga ne ni pokuso ubjedivati u tako nesto. vjera je privatna stvar i svako zna sta mu je raditi u zivotu. bilo bi besmisleno ubjedjivati se u postojanje/nepostojanje boga.

      ali to ne znaci da ne mozemo diskutovati .....

      evolucija - sanse da je sve nastalo slucajno i metodom prirodne selekcije su otprilike ko i da na primjer jedan avion nastane slucajno. bukvalno tako. da avion nastane kao posljedica vremena, okoline, zracenja, mutacija, itd .... jednog dana pogledas iza kuce kad tamo - avion. sad ce neko reci nije se evolucija dogodila preko noci to je trajalo milijarde godina ....

      moj odgovor na to je - sto onda nije nasto avion nakon par milijardi godina. avion je u odnosu na jednog komarca recimo djecja igracka i vrlo primitivan mehanizam. ja namjerno malo ovdje karikiram da bi podvuko poentu.


    tana , po evoluciji nije nista nastalo slucajno...pa tako ni avion...mada , pravo da ti kazem , ja ovu tvoju paralelu sa avionom ne kontam...sta je tu cudno da je avion nastao tek onda kada je nastao...avion je produkt ljudskog mozga...onda kada je taj mozak , evolucijom , dosao na taj nivo da iskristi sve plodove tehnicke revolucije (koje je taj isti mozak smislio) , tada je nastao i avion...pa prve nacrte aviona / helikoptera crtao je jos leonardo da vinci...
    za mene bi dokaz o postojanju boga upravo bila neka takva fantasticna pojava...da su ljudi npr jos u 16-om stoljecu odjedanput izmislili avion...iz nicega...ali nema toga prijatelju...sve je u stvari jako logicno...sve ,
      od postanka svijeta do danas...nema slucajnosti
    ...


Sad ce ti Tana odgovoriti na ovo debelo...

"Pa to ti i ja kazem, nema slucajnosti!" 02.gif 11.gif

I to je za Tanu dokaz Boga, a za tebe dokaz evolucije... 13.gif 13.gif

Percepcija je cudo... 01.gif 01.gif 25.gif 25.gif

___________________________________________________________________
Sto drug rece, i prodjose dani, i crni i sjajni, ali jos nesto nije sjelo mi na mjesto...
Jer necega nema, i vazda fali, i uvijek je tijesno, kad su ljudi mali....

09-28-2010 06:22 gandalf is offline Posalji Email za gandalf Pregledaj poruke od gandalf Dodaj gandalf u listu prijatelja
el-tozzinjo el-tozzinjo is a Male
majkin fakin




Poruka: 2333
Location: on island, located on Dharma: station number 6 - the Orchid.

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

opet ja da ponovim :)

    evo i ja da pitam nesto...ako prije NECEG nije postojalo NISTA, a Bog je iz NISTA stvorio NESTO, da li je onda Bog nastao iz NISTA, tj gramaticki pravilnije NI IZ CEGA, prije nego sto je On stvorio to NESTO....?

    ako je Bog nastao ni iz cega tj "IZ NISTA"..onda je to "nista" postojalo prije Boga...analogno tome, "nista"je starije od Boga...

    a ako je "nista" starije od Boga, samim tim je veci autoritet, jer je "nista" stvorilo Boga...zasto onda sledeci vece autoritete, ne bi "vjerovali u nista" umjesto u Boga..ili opet, da ponovim preciznije gramaticki - zasto ne bi vjerovali u nista tj - ne vjerovali u ishta....


samo molim da mi se ne objasnjava "nepametnim"(da ne kazem nesto gore) recenicama poput "nije tem za matematiku i gramatiku (?!) " ....dakle, neko dovoljno obrazovan, please. ne vjerujem ovim priuchenim, oduchenim itd :)

09-28-2010 12:36 el-tozzinjo is offline Pregledaj poruke od el-tozzinjo Dodaj el-tozzinjo u listu prijatelja
garinca garinca is a Male
rodjeni


Poruka: 989

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

tozzinjo , ti ga pravo zakomplicirao...ali evo mali pokusaj...ja sam recimo ateista...i ja vjerujem u ovo tvoje nista...iliti , ja vjerujem da je prije boga na zemlji postojao zivot...a prije zivota i prije nego sto je zemlja postala je bilo to nista...moj mozak je preslab da bi sebi predstavio ili dokucio kako je to nista izgledalo...a ne bi sa vala nest plaho ni trudio da ga dokucim...elem , nest sto je jako vaznije i na sto bi vas htio podsjetiti je da je prije danasnjeg modus boga (onakvog kakvog ga percepiraju tri velike religije ) postojao period u istoriji covjecanstva u kojemu su ljudi imali vise bogova , a ako se vratimo na same pocetke covjecanstva onda znamo da su ljudi oBOZavali prirodne elemente kao vatru , vodu , sunce i davali im bozanski karakter...ne zelim vise da se ponavljam...covjek je kroz svoju istoriju trazio objasnjenja za ono sto je bilo nepoznato i neobjasnjivo njegovom umu...objasnjenja koja su ublazavala strah , koja su mogla utjesiti i dati nadu...zato mu je bio POTREBAN neko ko je svemoguc , koji ga moze spasiti od svih zala i iskusenja...koji mu moze dati nadu da ima spasa i protiv najveceg od svih strahova...smrti...covjeka je egzistencijalni strah i neznanje gurao u ruke boga...bog je bio velika utjeha...religija je dosla kao logicni pratilac...danas covjek zna tako puno vise i o sebi i o prirodi ...ali se ocigledno nismo oslobodili svojih strahova...i vjerovatno ce tako uvjek biti...i sto se mene tice daljna diskusija je prilicno izlisna...niko ovde nece ni za jotu odstupiti...

09-28-2010 16:44 garinca is offline Pregledaj poruke od garinca Dodaj garinca u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

tozinjo,

ti pokusavas da "pojmis" boga da shvatis njegovu koncepciju. to je uzaludan poso. nas mozak nije programiran do te mjere da bi mogli shvatiti neke stvari. jednostavno ne mozemo.

X

vidis ovo gore slovo X. ja sam ga napiso, ja sam njegov tvorac. slovo X zivi u ovoj kutiji sa crvenim okvirom (moj post) i to je njegov svijet. sve sto X zna je unutar crvene ograde, on nije cak ni svjestan da ima ista poslije ograde. hipoteticki X moze da upozna ostala slova unutar okvira, pa da pravi analogije, donosi zakljucke i slicno.

slovo X NI U KOM slucaju ne moze da zamisli ni ostatak ove stranice (izvan okvira) a kamoli da spozna komjuter, tastaturu i mene (njegovog kreatora) s druge strane tastature.

mi ljudi mi mozemo vidjeti bozje djelo i izucavati ga i napredovati u nauci. ali sve to unutar granica koje su nam postavljene. mnogi ljudi imaju problem da pojme vrijeme kao cetvrtu dimenziju (slazemo li se?), a kamoli da idu dalje i shvate boga koji mozda zivi u milijardu dimenzija. kvantni fizicari se gadjaju sa 11 dimenzija i teorijom stringa, ali te njihove dimenzije cak ni oni ne shvataju, i "dokazuju" ih putem matematike. ali hajmo im dati kredit i recimo da kvantni fizicari shvataju koncept od 11 dimenzija. i sta - opet nista. cak ni oni ne mogu pojmiti boga. ako pogledas film "what the fuck do we know" vidjeces sta kazu vodeci kvantni fizicari o bogu.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

09-28-2010 19:59 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od garinca:

        citat od tana:

      garinca ja tebe ne ubjedjujem da je uloga pcele dokaz za postojanej boga i kurana.

      ja nikoga ne ni pokuso ubjedivati u tako nesto. vjera je privatna stvar i svako zna sta mu je raditi u zivotu. bilo bi besmisleno ubjedjivati se u postojanje/nepostojanje boga.

      ali to ne znaci da ne mozemo diskutovati .....

      evolucija - sanse da je sve nastalo slucajno i metodom prirodne selekcije su otprilike ko i da na primjer jedan avion nastane slucajno. bukvalno tako. da avion nastane kao posljedica vremena, okoline, zracenja, mutacija, itd .... jednog dana pogledas iza kuce kad tamo - avion. sad ce neko reci nije se evolucija dogodila preko noci to je trajalo milijarde godina ....

      moj odgovor na to je - sto onda nije nasto avion nakon par milijardi godina. avion je u odnosu na jednog komarca recimo djecja igracka i vrlo primitivan mehanizam. ja namjerno malo ovdje karikiram da bi podvuko poentu.


    tana , po evoluciji nije nista nastalo slucajno...pa tako ni avion...mada , pravo da ti kazem , ja ovu tvoju paralelu sa avionom ne kontam...sta je tu cudno da je avion nastao tek onda kada je nastao...avion je produkt ljudskog mozga...onda kada je taj mozak , evolucijom , dosao na taj nivo da iskristi sve plodove tehnicke revolucije (koje je taj isti mozak smislio) , tada je nastao i avion...pa prve nacrte aviona / helikoptera crtao je jos leonardo da vinci...
    za mene bi dokaz o postojanju boga upravo bila neka takva fantasticna pojava...da su ljudi npr jos u 16-om stoljecu odjedanput izmislili avion...iz nicega...ali nema toga prijatelju...sve je u stvari jako logicno...sve , od postanka svijeta do danas...nema slucajnosti...


po evoluciji mutacije(promjene u dna-u) nastaju slucajno, udarom groma i slicno .., ali vrste se odrzavaju putem prirodne selekcije. bas ko sto sam napiso i u postu iznad.

avion je nastao kao proizvod nase inteligencije i razvoja tehnologije. nema avion nikakve veze sa evolucijom. nisu ljudi danas pametniji nego sto su bili prije hiljadu godina, samo imamo jacu tehnologiju. ljudi se uce i otkrivaju zakone iz prirode (dakle zakone koji vec postoje) i primjenjuju ih. nista mi novo nismo napravili, samo smo otkrili neke stvari.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

09-28-2010 20:06 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

btw - analogija aviona .... jedan komarac je puno komplikovaniji sa tehnicke strane nego jedan avion .... a da i ne spominjemo planetu, sisteme, galaksije svemir.

zato sam naveo primjer aviona. sanse da komarac nastane na nacin na koji evolucija opisuje su otprilike iste ko da i avion nastane na isti taj nacin.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

09-28-2010 20:15 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od garinca:

    ...... covjek je kroz svoju istoriju trazio objasnjenja za ono sto je bilo nepoznato i neobjasnjivo njegovom umu...objasnjenja koja su ublazavala strah , koja su mogla utjesiti i dati nadu...zato mu je bio POTREBAN neko ko je svemoguc , koji ga moze spasiti od svih zala i iskusenja...koji mu moze dati nadu da ima spasa i protiv najveceg od svih strahova...smrti... ......



bog nas nece spasiti od smrti - naprotiv, on nam garantuje da cemo umrijeti. djaba sva tehnlogogija, zamrzavanja, folovi, i sve ostalo - smrt nam je zagarantovana.

znas li da u nasem tijelu faklticki ne postoji celija starija od 10-tak godina, to je naucna cinjenica. kad bi gledo tako pojedinacno dakle nicije tijelo nije starije od desetak godina. perpetum mobile.

medjutim ..... ocigledno je da ima u nama neki prirodni sat kojeg nikad necemo uspjeti prevariti. da li to lici na evoluciju? sama sebe ogranicila? tesko tesko vrlo tesko ....

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

09-28-2010 20:23 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

evo jedan mali banalan primjer, mala digresija

krava

domaca zivotinja koja nam daje mllijeko. jedina zivotinja (pored ostalih domacih zvotinja) koja proizvodi mlijeko i kada nema potrebe za tim, tj kada nema mlade. nigdje u prirodi ne postoji takav primjer.

kako to?

kazu ljudi pripitomili divlju kravu pa je ta krava vremenom pocela da konstantno daje mlijeko jer je imala hrane u izobilju, jer su je ljudi hranili, bal bla bla .... i konacno mi imamo koristi od nje.

slazemo li se da je taj proces "uhodavanja" po teoriji evolucije moro da traje puno puno godina? mislim taj period "praznog hoda" dok krava nije bila ova danasnja krava?

nekada davno ljudi nisu znali za evoluciju. zato to bi ljudi uzgajali tu kravu hiljadama godina, cekajuci da jednog dana ta krava pocne davati mlijeko? ima li to logike?

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

09-28-2010 20:38 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Stranica (41): « prva ... « prethodna 3 4 5 [6] 7 8 9 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com