Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Pitanja i obja » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (15): « prva ... « prethodna 4 5 6 [7] 8 9 10 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od green:

    BK je samo ironièan.



... za razliku od nekih ? 02.gif




-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

01-26-2015 20:00 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
Bridge Keeper
SexNepoznat

Poruka: 360

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Mir s vama, braæo i sestre.

Korinæanima, 13. Poglavlje

Kad bih ja govorio jezicima, onim ljudskim i onim *anðeoskim, uzmanjka li mi ljubavi, ja sam kovina koja odjekuje, jedan zveèeæi cimbal.

Kad bih imao dar *prorokovanja, poznavanje svih *tajni i svake znanosti, kad bih imao vjeru najpuniju, onu koja premješta planine, ako mi manjka ljubavi, ja sam ništa.

Kad bih podijelio sva moja dobra izgladnjelima, kad bih izruèio svoje tijelo plamenovima ako mi manjka ljubavi, ja ne dobijam ništa.

Ljubav je strpljiva, ljubav èini uslugu, ona ne zavidi, ona se ne prsi, ona se ne nadimlje od gordosti,
ona ne èini ništa ružno, ne traži svoju korist, ona se ne ljuti, ne gaji kivnost,
ona se ne raduje nepravdi, veæ nalazi svoju radost u istini.

Ona sve prašta, sve vjeruje, svemu se nada, ona sve podnese.

Ljubav nikad ne nestaje. Proroèanstva? Ona æe biti ukinuta. Jezici? Završit æe. Znanost? Bit æe dokinuta.

Jer, naše saznanje je ogranièeno i ogranièeno je naše prorokovanje.

Ali, kad bude došlo savršenstvo, ono što je ogranièeno bit æe dokinuto.

Kad bijah dijete, govorah kao dijete, razmišljah kao dijete, razmišljah kao dijete. Kad sam postao èovjekom, završio sam s onim što pripadaše djetetu.

Sada, mi sve vidimo u jednom zrcalu i na jedan nejasan naèin, ali tada, to æe biti licem u lice. Sada, moje je znanje ogranièeno, tada, ja æu spoznavati kao što sam spoznat.

Sada dakle, ovo troje ostaje, vjera, nada i ljubav, ali, ljubav je najveæa.

01-26-2015 20:10 Bridge Keeper is offline Posalji email za Bridge Keeper Pregledaj poruke od Bridge Keeper Dodaj Bridge Keeper u listu prijatelja
Bridge Keeper
SexNepoznat

Poruka: 360

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Stari Grad:

        citat od Bridge Keeper:

      Ništa ovo nije istina. Kršæanstvo je vjera ljubavi.




    Kad smo onda veæ kod toga, kako stoje stvari s drugim religijama baš tom pogledu, npr. s Islamom ?



    -


Islam je vjera mira. Obvijusli.

01-26-2015 20:15 Bridge Keeper is offline Posalji email za Bridge Keeper Pregledaj poruke od Bridge Keeper Dodaj Bridge Keeper u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

koka koka koka koka koka

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

01-26-2015 21:45 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od green:

    hehe, bola' vidiš da se šprda 04.gif






..sto bi ja volio da nam to kazes i za sebe

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

01-26-2015 21:59 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
Bridge Keeper
SexNepoznat

Poruka: 360

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Jedan dobar o molitvi:

A female CNN journalist heard about a very old Jewish man who had been going to the Western Wall to pray, twice a day, every day, for a long, long time.
So she went to check it out. She went to the Western Wall and there he was, walking slowly up to the holy site.
She watched him pray and after about 45 minutes, when he turned to leave, using a cane and moving very slowly, she approached him for an interview.
"Pardon me, sir, I'm Rebecca Smith from CNN. What's your name?
"Morris Feinberg," he replied.
"Sir, how long have you been coming to the Western Wall and praying?"
"For about 60 years."
"60 years! That's amazing! What do you pray for?"
"I pray for peace between the Christians, Jews and the Muslims. I pray for all the wars and all the hatred to stop. I pray for all our children to grow up safely as responsible adults and to love their fellow man. I pray that politicians tell us the truth and put the interests of the people ahead of their own interests."
And finally "I pray that everyone will be happy".
"How do you feel after doing this for 60 years?"
















"Like I'm talking to a fucking wall"

01-26-2015 22:51 Bridge Keeper is offline Posalji email za Bridge Keeper Pregledaj poruke od Bridge Keeper Dodaj Bridge Keeper u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Bridge Keeper:

        citat od Stari Grad:

          citat od Bridge Keeper:

        Ništa ovo nije istina. Kršæanstvo je vjera ljubavi.




      Kad smo onda veæ kod toga, kako stoje stvari s drugim religijama baš tom pogledu, npr. s Islamom ?



      -


    Islam je vjera mira. Obvijusli.





A šta æeš... kad su ljudi znali kroz istoriju, a znaju i danas biti takva govna. Obvijusli. koka




-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

01-27-2015 01:00 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Shta vam je ova koka ? Nisam upoznat sa ovim danashnjim forama . 01.gif

01-27-2015 21:40 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Bridge Keeper:

    Jedan dobar o molitvi:

    A female CNN journalist heard about a very old Jewish man who had been going to the Western Wall to pray, twice a day, every day, for a long, long time.
    So she went to check it out. She went to the Western Wall and there he was, walking slowly up to the holy site.
    She watched him pray and after about 45 minutes, when he turned to leave, using a cane and moving very slowly, she approached him for an interview.
    "Pardon me, sir, I'm Rebecca Smith from CNN. What's your name?
    "Morris Feinberg," he replied.
    "Sir, how long have you been coming to the Western Wall and praying?"
    "For about 60 years."
    "60 years! That's amazing! What do you pray for?"
    "I pray for peace between the Christians, Jews and the Muslims. I pray for all the wars and all the hatred to stop. I pray for all our children to grow up safely as responsible adults and to love their fellow man. I pray that politicians tell us the truth and put the interests of the people ahead of their own interests."
    And finally "I pray that everyone will be happy".
    "How do you feel after doing this for 60 years?"
















    "Like I'm talking to a fucking wall"
Dobra 10.gif

01-27-2015 21:41 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Koka mozak ? Dobra koka ? Koka kao koka ?

01-27-2015 21:42 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
prowler2 prowler2 is a Male
moforaja


Poruka: 5249
Location: usa

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Iliti panker KOKA ?

01-27-2015 21:44 prowler2 is offline Pregledaj poruke od prowler2 Dodaj prowler2 u listu prijatelja
Stari Grad Stari Grad is a Male
moforaja




Poruka: 10597
Location: iza zvijezde

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Koka se može shvatiti kao aluzija na kolièinu metana koji se širi od kokošijih i inih fekalija, tj serotina.
Kao i popratnu kolièinu smradova koji se šire, "cvjetaju" i luftiraju zrakom i dave okolinu.

A možda se i ne treba shvatiti tako.

Opet sve to može imati neke veze s Dunning-Krüger efektom.
A možda i ne mora. koka 01.gif


-

___________________________________________________________________
ne zelim biti niciji advokat , ali mislim da se tvojim zlobama i proganjanjima ljudi treba stati na put...
on je nastavljao da svojim kvaziintelektualnim napadima izvrgava mene (

    moju licnost , a ne moj forumski lik!!!
) uzasnoj , SVAKODNEVNOJ , kampanji proganjanja i omalovazavanja...
...sad ce se on malo presabrat pa napisat jedno dvije stranice seciranja moje licnosti i djela...sa papagajskim ponavljanjem niza neistina...
.. dosta je vise i tebe i tvoje
    tiranije
...

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane Stari Grad dana 01-27-2015 u 22:32.

01-27-2015 22:27 Stari Grad is offline Pregledaj poruke od Stari Grad Dodaj Stari Grad u listu prijatelja AIM Screenname: later YIM Screenname: later
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

stara koka dobra juha




E jebiga. kaze se supa, ili corba, ne valja.

koka koka koka koka koka

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

01-27-2015 22:41 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
STECAK STECAK is a Male
moforaja


Poruka: 3604
Location: Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

"Oooooooooooo
kako se ,samo, covijek brzo mijenja ,

dok danas te hvali ,

sutra ce po tebi


da kenja ."

01-27-2015 23:52 STECAK is offline Pregledaj poruke od STECAK Dodaj STECAK u listu prijatelja
Haidar
SexNepoznat



Poruka: 338

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

"When the sage points at the moon, all that the idiot sees is the finger"

Dobar vam dan... 02.gif Toliko o tumacenju knjiga... 11.gif

01-28-2015 09:39 Haidar is offline Pregledaj poruke od Haidar Dodaj Haidar u listu prijatelja
Haidar
SexNepoznat



Poruka: 338

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Bridge Keeper:

        citat od Stari Grad:

          citat od Bridge Keeper:

        Ništa ovo nije istina. Kršæanstvo je vjera ljubavi.




      Kad smo onda veæ kod toga, kako stoje stvari s drugim religijama baš tom pogledu, npr. s Islamom ?



      -


    Islam je vjera mira. Obvijusli.


Isus je (ako je bio) bio poslanik i otelovenje ljubavi. Ne krscanstvo... Pa nije on bio krscanin...
Sta su ovi poslje njega napravili, isto sto i arapi i vehabije prave od islama...

Doslovno tumaciti knjige, i dati samo sebi za pravo da je bas tvoje TUMACENJE pravo je ravno ludilu istovremeno posto je i paradoxalno. Sama po sebi rijec TUMACENJE nije apsolutna, vec izuzetno relativan pojam u odnosu na objekt tumacenja... 11.gif

U zdravlje 10.gif

01-28-2015 10:04 Haidar is offline Pregledaj poruke od Haidar Dodaj Haidar u listu prijatelja
makso makso is a Male
Super Moderator




Poruka: 2849
Location: andaluzija

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

10.gif 10.gif 10.gif Hajdar

___________________________________________________________________
prest'o sam 18.gif

01-28-2015 10:36 makso is offline Pregledaj poruke od makso Dodaj makso u listu prijatelja
chaba chaba is a Male
moforaja




Poruka: 2558
Location: EU

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ante Tomiæ, paše na sve ove vjerske teme:

'Zbunjuje me gomila èesto neshvatljivih pravila kojih se drže oni što vjeruju u Boga'


Na jednom meðureligijskom skupu prošli tjedan u Rijeci našli su se katolièki, baptistièki i muslimanski uglednici i redom se, kao miroljubivi ljudi, složili u osudi teroristièkog pokolja u redakciji francuskog satirièkog tjednika, ali podjednako jednoglasno dodali su i opreznu napomenu: ako muslimane provociraju karikature poslanika Muhameda, oni ih nisu smjeli crtati.
Ovo se naoko èini kao razuman zakljuèak, ali što ako islamski radikali, recimo, kiselinom unakaze djevojku koja nije tkaninom pokrila lice, a znamo da islamske radikale nepokrivene žene živciraju možda i više od Poslanikovih crteža.

Hoæe li i tada vjerski uglednici ekumenski pomirljivo kazati: “Joj, to je žalostan dogaðaj, ali zašto se glupaèa nije pokrila?”

Gdje je toèno granica, koje vjerske obièaje i zabrane moramo poštovati? Zbunjuje me gomila èesto neshvatljivih pravila kojih se drže oni što vjeruju u Boga. Ako je ramazan, smijem li ja ruèati pizzu sa šunkom? Židovi mi neæe zamjeriti ako na šabat zamijenim gumu na automobilu? Uzrujava li vas na Èistu srijedu moj sendviè s mortadelom?

Odgovor na sva ta pitanja je jednak, propisi jedne vjere ne vrijede za one koji pripadaju drugoj, a još se manje tièu onih što ne pripadaju nijednoj.

Jednako bi, napokon, moralo biti i s karikaturama. Muslimanima je, eto, zabranjeno crtanje ljudskog lika uopæe, a Muhamedova napose, no rijeè je valjda o neèemu èega se morate pridržavati ako ste musliman. To je nekakav njihov tabu.

Ne kontam, zašto bi bilo univerzalno, za sve ljude na svijetu, pa i za one koji niti klanjaju u džamijama niti kleèe u crkvama?

A nije to muslimanska osobitost, sve bi religije htjele da se drugi pokore njihovim zakonima. U prezbiterijanskim gradiæima na amerièkom Jugu barovi su zatvoreni u vrijeme mise, cugu ne možete dobiti ni ako ste ateist. Ili vam ne daju plesati. Ili su zabranili karneval.

Ili zahtijevaju da sva djeca ujutro mole Oèenaš i izbacuju teoriju evolucije iz nastavnog programa jer ih uznemiruje ideja da prva žena možda ipak nije naèinjena od rebra prvog muškarca.

Svi su vjernici tako osjetljivi kao mimoze, krièe kao da ih kolju dirnete li u nekakvu njihovu svetinju koja je katkad, naravno, besmislica. Jednom je, podsjetit æu, vrijeðalo vjerske osjeæaje i krvavo se kažnjavalo i ako bi se tkogod drznuo kazati da se Zemlja okreæe oko Sunca.

“Ma, oprosti, je li ti stvarno vjeruješ da su sveti Kuzma i Damjan, još u ono doba, u treæem stoljeæu nove ere, presadili bijelom pacijentu nogu mrtvog crnca? Nije ti to malo, šta ja znam, onako, smiješno?” upitao sam prije nekog vremena jednog znanca vjernika, a on se namrštio i do kraja veèeri me više nije pogledao. Pogaðate, ja sam povrijedio njegove vjerske osjeæaje.

Imamo, dakle, te dogme otprije tisuæu i više godina, iz nekih svetih knjiga koje meni, iskreno, kojiput izgledaju kao nešto što je napisala osoba s bipolarnim poremeæajem, a u koje nitko, ni za živu glavu, koji put doslovno govoreæi, ne smije taknuti. Zašto? Zato jer vrijeða neèije vjerske osjeæaje?

Da vas upozorim, i nevjernici koješta osjeæaju. Nevjernici, dapaèe, mogu imati i vjerske osjeæaje jer je i ateizam jedan oblik vjerovanja. Ako držite da je sve materijalno, kao što ja, na primjer, držim, ili makar dvojite da svemirom vlada nekakva nevidljiva, svemoæna, sveprožimajuæa i besmrtna sila koju živcira da se petkom jede slanina, i to je isto, na odreðen naèin, jedna vjera.

Naša je ateistièka vjera u razumu, mi se uzdamo u dokaze i molimo svojoj sumnji. Za nas nema gotovih odgovora, a tvrdnju kako su rješenja na sve nedoumice èovjeèanstva sadržana u samo jednoj jedinoj knjizi doživljavamo upravo blasfemiènom. To, vidite, vrijeða moje vjerske osjeæaje.

U redu, baš me briga, vi vjerujte što god hoæete, ali nemojte oèekivati da èitav svijet to poslušno i bez pogovora prihvaæa, da se to ne smije propitivati ili èak, zašto ne, bezazleno ismijavati. Koja je šteta od miroljubive satire? Èemu drama oko karikatura?

Charlie Hebdo je, kažu, vrijeðao muslimane. Èak i da je to istina, sto mu jelenskih rogova, u Francuskoj izlazi sto milijuna novina. Zašto su muslimani uopæe kupovali Charlie Hebdo? Jednako tako, vi æete, ako ste vjernik, sada bijesno zgužvati i baciti na pod ove novine. Eto, je li to bilo teško.

01-28-2015 11:02 chaba is offline Pregledaj poruke od chaba Dodaj chaba u listu prijatelja
vjetar vjetar is a Male
moforaja


Poruka: 13977
Location: dk

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

...cinjenica da je danas poplava novotarija u svim religijama .te novotrije stvaraju zabunu kod pripadnika druge vjere .ko cita Kur an ili ko ga je procito jednom u zivotu nece stati u zastitu onog ko ubije nekoga covjeka,to jest ako nije napravio neko krivicno djelo ,ako je zabranjeno u nekoj zemlji baviti se preprodajom droge i ako je za to predvidjena smrtna kazna i da se za to odredjuje smrtna kazna onda to nema veze sa kur anom jer to su ovozemaljski zakoni ..ako neko kiselinom unakazi lice neke djevojke samo zbog toga sto nije bila pokrivena ni to nije islam ,ako neko zbog karikatrura poslanika ubije desetine ljudi ni to nije islam i ni to ne pishe u kur anu..ako neko ubije pripadnika neke druge vjere samo zbog toga sto je on kriscanin ili neke druge religije a da mu zivot nije bio ugrozen ili ako nije bio napadnut ni to nije po kur anu , kur an daje veliko pravo ostalim religijama da vjeruju u ono sto oni zele ili hoce ..kur an kaze da konacna kazna ili mislost ili oprost dolazi samo od Boga a ne od ljudi ..danas se trpa sve u jednu vrecu i danas obicni ljudi ili gradjani u velikoj mjeri nasjedaju laznim ili unaprjed smisljenim tumacenjima kur ana gdje se zeli ocrniti ili satanizovati islam u dnevno politicke dogadjaje koji nekom ocigledna da odgovaraju

___________________________________________________________________
laku vam noc pijuni

spavajte ko lavovi i ko kraljevi

01-28-2015 13:51 vjetar is offline Pregledaj poruke od vjetar Dodaj vjetar u listu prijatelja
pravimostarac
SexNepoznat

Poruka: 3132
Location: Zaluto

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od chaba:

    Ante Tomiæ, paše na sve ove vjerske teme:

    'Zbunjuje me gomila èesto neshvatljivih pravila kojih se drže oni što vjeruju u Boga'


    Na jednom meðureligijskom skupu prošli tjedan u Rijeci našli su se katolièki, baptistièki i muslimanski uglednici i redom se, kao miroljubivi ljudi, složili u osudi teroristièkog pokolja u redakciji francuskog satirièkog tjednika, ali podjednako jednoglasno dodali su i opreznu napomenu: ako muslimane provociraju karikature poslanika Muhameda, oni ih nisu smjeli crtati.
    Ovo se naoko èini kao razuman zakljuèak, ali što ako islamski radikali, recimo, kiselinom unakaze djevojku koja nije tkaninom pokrila lice, a znamo da islamske radikale nepokrivene žene živciraju možda i više od Poslanikovih crteža.

    Hoæe li i tada vjerski uglednici ekumenski pomirljivo kazati: “Joj, to je žalostan dogaðaj, ali zašto se glupaèa nije pokrila?”

    Gdje je toèno granica, koje vjerske obièaje i zabrane moramo poštovati? Zbunjuje me gomila èesto neshvatljivih pravila kojih se drže oni što vjeruju u Boga. Ako je ramazan, smijem li ja ruèati pizzu sa šunkom? Židovi mi neæe zamjeriti ako na šabat zamijenim gumu na automobilu? Uzrujava li vas na Èistu srijedu moj sendviè s mortadelom?

    Odgovor na sva ta pitanja je jednak, propisi jedne vjere ne vrijede za one koji pripadaju drugoj, a još se manje tièu onih što ne pripadaju nijednoj.

    Jednako bi, napokon, moralo biti i s karikaturama. Muslimanima je, eto, zabranjeno crtanje ljudskog lika uopæe, a Muhamedova napose, no rijeè je valjda o neèemu èega se morate pridržavati ako ste musliman. To je nekakav njihov tabu.

    Ne kontam, zašto bi bilo univerzalno, za sve ljude na svijetu, pa i za one koji niti klanjaju u džamijama niti kleèe u crkvama?

    A nije to muslimanska osobitost, sve bi religije htjele da se drugi pokore njihovim zakonima. U prezbiterijanskim gradiæima na amerièkom Jugu barovi su zatvoreni u vrijeme mise, cugu ne možete dobiti ni ako ste ateist. Ili vam ne daju plesati. Ili su zabranili karneval.

    Ili zahtijevaju da sva djeca ujutro mole Oèenaš i izbacuju teoriju evolucije iz nastavnog programa jer ih uznemiruje ideja da prva žena možda ipak nije naèinjena od rebra prvog muškarca.

    Svi su vjernici tako osjetljivi kao mimoze, krièe kao da ih kolju dirnete li u nekakvu njihovu svetinju koja je katkad, naravno, besmislica. Jednom je, podsjetit æu, vrijeðalo vjerske osjeæaje i krvavo se kažnjavalo i ako bi se tkogod drznuo kazati da se Zemlja okreæe oko Sunca.

    “Ma, oprosti, je li ti stvarno vjeruješ da su sveti Kuzma i Damjan, još u ono doba, u treæem stoljeæu nove ere, presadili bijelom pacijentu nogu mrtvog crnca? Nije ti to malo, šta ja znam, onako, smiješno?” upitao sam prije nekog vremena jednog znanca vjernika, a on se namrštio i do kraja veèeri me više nije pogledao. Pogaðate, ja sam povrijedio njegove vjerske osjeæaje.

    Imamo, dakle, te dogme otprije tisuæu i više godina, iz nekih svetih knjiga koje meni, iskreno, kojiput izgledaju kao nešto što je napisala osoba s bipolarnim poremeæajem, a u koje nitko, ni za živu glavu, koji put doslovno govoreæi, ne smije taknuti. Zašto? Zato jer vrijeða neèije vjerske osjeæaje?

    Da vas upozorim, i nevjernici koješta osjeæaju. Nevjernici, dapaèe, mogu imati i vjerske osjeæaje jer je i ateizam jedan oblik vjerovanja. Ako držite da je sve materijalno, kao što ja, na primjer, držim, ili makar dvojite da svemirom vlada nekakva nevidljiva, svemoæna, sveprožimajuæa i besmrtna sila koju živcira da se petkom jede slanina, i to je isto, na odreðen naèin, jedna vjera.

    Naša je ateistièka vjera u razumu, mi se uzdamo u dokaze i molimo svojoj sumnji. Za nas nema gotovih odgovora, a tvrdnju kako su rješenja na sve nedoumice èovjeèanstva sadržana u samo jednoj jedinoj knjizi doživljavamo upravo blasfemiènom. To, vidite, vrijeða moje vjerske osjeæaje.

    U redu, baš me briga, vi vjerujte što god hoæete, ali nemojte oèekivati da èitav svijet to poslušno i bez pogovora prihvaæa, da se to ne smije propitivati ili èak, zašto ne, bezazleno ismijavati. Koja je šteta od miroljubive satire? Èemu drama oko karikatura?

    Charlie Hebdo je, kažu, vrijeðao muslimane. Èak i da je to istina, sto mu jelenskih rogova, u Francuskoj izlazi sto milijuna novina. Zašto su muslimani uopæe kupovali Charlie Hebdo? Jednako tako, vi æete, ako ste vjernik, sada bijesno zgužvati i baciti na pod ove novine. Eto, je li to bilo teško.


naravno problem je u uvijek u muslimanima

žene i djevojke se verbalno i fizièki napadaju na ulicama Evropskih gradova i trga im se Hiðab sa glave
kad ste èuli vijest da je to uraðeno nekoj èasnij sestri / nikad

Po džamijama se pišu uvredljivi grafiti

pred džamije se bacaju svinjske glave i iznutrice

koliko je samo džamija srušeno, ne moramo iæi dalje od Mostara

Toronto Star najtiražnija kanadska novina je u pravom multikulturalnom potezu respekta objsanila zašto neæe štampati karkature Zakonski dozvoljeno ali moralno pogrešno

kada su neke arapske novine ismijavale Papu kroz karikature, nikad

Islam je tolerancija a oni što vrište tolerancija su upravo oni koji kroz neke imaginarne slobode govora unštavaju tolernaciju
Ima nešto što se zove respekt.

___________________________________________________________________
Do not lose sleep over what the Almighty has bestowed on others. What is not meant for you will never be yours. Be thankful for what YOU have.

01-28-2015 14:46 pravimostarac is offline Pregledaj poruke od pravimostarac Dodaj pravimostarac u listu prijatelja
Stranica (15): « prva ... « prethodna 4 5 6 [7] 8 9 10 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com