Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Mostarci U Teglama » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
denani denani is a Male
moforaja




Poruka: 8040

Mostarci U Teglama Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Preneseno iz casopisa MOST


Slovo urednikovo - Alija Kebo
MOSTARCI U TEGLAMA

Mili moji, kuda koji...

Stiglo mostarsko, raskošno proljeæe. Procvjetao jorgovan, mirišu ljubice, zova, ruže, šeboji, magnolije, jasmini, - ali cvjetaju i draèa, žara, i sjekavica, i haptika, i trnina...

Samo, život ne cvjeta... Èovjek puk’o ko Èernobil... šanse su promilske da preživi traume savremenog svijeta.

U Mostaru ništa novo! Niko se još ne vraæa u stanove i kuæe na desnoj strani grada. Ama baš - niko. Ne daju ekstremisti. Na ovom pitanju padaju i Federacija, i Dejton i Meðunarodna zajednica.

A Mostarci, prognanici i izbjeglice iz inostranstva masovno se vraæaju u zavièaj.

Tako su ove zime i proljeæa u glavni grad Hercegovine stigli Hiba Jugo, Ešref Kupusija, prim. dr. Dževad Halilhodžiæ i mnogi drugi. Ali - stigli u urnama!

- Jadan je to i kukavan povratak kada dolaze u teglama - komentariše stara Mostarka u Cernici.

Istovremeno, Muslimani, Srbi, Hrvati i drugi narodi i narodnosti, u sve veæem broju napuštaju ovu sredinu i odlaze u svijet.

Sada oni imaju dvije domovine, ali i bez i jedne su.

Pa jedna poznata sugraðanka iz Buæeve ulice, za ”Pisma Mostu” iz Amerike šalje svoju pjesmu koja ovako poèinje i završava:

”Kada umrem, Allahu oprosti
U Hercegovinu
prenesite ml kosti”...

Drugi graðanin, u reviji Povratak piše reportažu èiji jedan fragment ovako glasi:

”Ko je kome, moj komšija, onda u ratu mogao pomoæi?! Zlo nastaje od ljudi, a ne od Boga, Bog odstupio, ðavo pristupio, te nikako da ode!”

Treæi graðanin, komšija i pošteni vjernik, na ovo uzvraæa ajetom iz Kur’ana:

”Možda æe Bog jednog dana izmiriti vas i vaše protivnike i izmeðu vas uspostaviti prijateljstvo”.

U ovoj sluðenoj stvarnosti kvasa osjeæaj tuge i beznaða na svakom koraku.

U posljednjoj godini dvadesetog stoljeæa poèeo je opet rat u Evropi, kažu kolijevci civilizacije.

Sada se èini da globalnog, termonuklearnog rata neæe biti, a ovih lokalnih, regionalnih biæe, biæe... i danas traju...

Znamo šta mogu da urade zraène i kopnene snage, a gdje su snage razuma?!

Sjeæanja sežu do Vijetnama, Èilea, Kube, Koreje, Konga, Iraka, Irana, Egipta, Palestine...

Pedeset godina se ubijaju Izraelci i Palestinci, ali ni jedna bomba nije pala, niti æe pasti na Tel Aviv. Tako, valjda, Veliki hoæe i - kroje.

Nekada je osuðen najveæi boksaè svih vremena Kasius Klej zato što je odbio da ide u vijetnamski rat, dok je Jaser Arafat, borac za palestinsku državu proglašen za neprijatelja br 1 i prvim teroristom svijeta - da bi kasnije Kasiusu Kleju bila vraæena titula svjetskog šampiona, a Arafatu dodijeljena - Nobelova nagrada za mir!

Ovaj autor kada piše Slovo, vazda je u dilemi: kako da razluèi lijepe i ružne, odnosno životodajne i smrto(do)nosne teme kojima je i njegov prijatelj, slavni poeta Jevrem Brkoviæ posvetio mnoge svoje stranice i knjige.

Tako i ovih majskih dana, dok se na sve strane toèe zvuci i mirisi proljeæa, i dok se obilježava Dan pobjede nad fašizmom i odaje pošta žrtvama Drugog svjetskog rata, èita, ponovo, knjige o Jasenovcu (poznat kao ”balkanski Aušvic”) u kojem su Paveliæeve i Artukoviæeve ustaše ubile 80 hiljada ljudi koji su umoreni najsurovijom smræu!



    Tamo su, u Jasenovcu, ustaše maljem ubile naše poznate knjževnike Ziju Dizdareviæa (Muslimana) i Grgura Karlovèana (Hrvata); Hasana Kikiæa èetnici su zaklali na planini Èemernici, kao i Ivana Gorana Kovaèiæa (dok je Skendera Kulenoviæa - vele njegovi biografi i kritièari - u Beogradu ubilo njegovo vlastito srce).

    Ako se nekada, davno, u Hercegovini najviše umiralo od kuge, šuge i sušice, danas se, kažu, najviše umire - od tuge. Od te boljke najviše stradaju oni što osuðuju ta nakazna èudovišta što se zovu - rat i nacionalizam.

    Zato æe se i hronièareva nova knjiga poezije zvati: Mostarci u teglama koja æe biti neka vrsta Poslanice svima koji vole ovaj grad, ali onaj naš, drugarski, bratski, komšijski, zajednièki.

    Za moto te knjige posuðuje stihove akademskog slikara i pjesnika Ismeta Ramljaka velikog i dokazanog prijatelja Mostara koji - veli:

    Pjesma se nikad nije odmicala
    Od moje duše radosne il’ tužne
    Uvijek je bdila i vidala mi rane
    Davala mi snove i impulse nužne

    Kad bijah u samoæi, na vjetru, u kiši
    Bila mi drugar, sestra i mati,
    Hranila me slovom, napajala rimom,
    Brižno, radino da nije znala stati.

    Ja nju nisam molio da pjesnik postanem,
    Veæ samo da imam kome nešto reæi...

    I, evo govorim, pa kome krivo i mrsko, kome milo i drago...

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    11-05-2008 09:34 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    denani denani is a Male
    moforaja




    Poruka: 8040
    pokretac teme Thread Started by denani

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Procitajte, ako hocete ... i ...komentar ostavljam vama !!!

    ___________________________________________________________________
    33.gif 33.gif 33.gif

    11-05-2008 09:36 denani is offline Posalji Email za denani Pregledaj poruke od denani Dodaj denani u listu prijatelja
    Gianni Gianni is a Male
    raja




    Poruka: 2201
    Location: North see

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    okrutna sadasnjost i buducnost nasi proganini ....

    ___________________________________________________________________
    There are no wrong choices; there are only different choices.

    11-05-2008 12:49 Gianni is offline Posalji email za Gianni Homepage of Gianni Pregledaj poruke od Gianni Dodaj Gianni u listu prijatelja
    Sandy Sandy is a Female
    moforaja




    Poruka: 3842
    Location: kod Hita...

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    a nema covjek rijeci vise, sve nam je receno 15.gif

    11-05-2008 13:59 Sandy is offline Posalji Email za Sandy Pregledaj poruke od Sandy Dodaj Sandy u listu prijatelja
    dadana dadana is a Female
    samo sto nisam




    Poruka: 1123
    Location: Helvetia

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Tuga 16.gif

    ___________________________________________________________________

      Nema para na ovome svijetu, koje mogu rupe na dusi da zakrpe

    11-05-2008 18:48 dadana is offline Posalji Email za dadana Pregledaj poruke od dadana Dodaj dadana u listu prijatelja
    pasha pasha is a Male
    Super Moderator




    Poruka: 9503
    Location: uh jebo te

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    koliko zlocina prati nas kroz istoriju
    nikada se rane nece izlijeciti
    puno je nepravde nacinjeno ovom nasem mostarskom hercegovackom puku
    daj da ih razveselimo

    ___________________________________________________________________

      neki naprave radost gdje god odu, neki kad god odu.
    Oscar Wilde

    11-05-2008 19:22 pasha is offline Posalji Email za pasha Pregledaj poruke od pasha Dodaj pasha u listu prijatelja
    Hogar Hogar is a Male
    moforaja


    Poruka: 2729
    Location: daleko

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Fali Alija, rahmet mu dusi 33.gif

    ___________________________________________________________________
    lose,lose MSP

    11-07-2008 15:35 Hogar is offline Pregledaj poruke od Hogar Dodaj Hogar u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    rahmet mu dusi 33.gif

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    11-07-2008 17:20 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    Blagajac Blagajac is a Male
    raja




    Poruka: 1972
    Location: Nederland

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        citat od denani:

      Procitajte, ako hocete ... i ...komentar ostavljam vama !!!

    za mene nema veceeg glupana od onog koji ljude gleda i djeli po nacionalnosti
    ili vjeri ili i jedno i drugo ili boji koze....
    imas raju i imas supke ili papke
    ja sam za raju
    denani 10.gif

    ___________________________________________________________________


      [
        B]PUSTI ME DA SE RAHAT PATIM[/B]

      11-07-2008 21:17 Blagajac is offline Pregledaj poruke od Blagajac Dodaj Blagajac u listu prijatelja
      Magistar Magistar is a Male
      moforaja




      Poruka: 2667

      RE: Mostarci U Teglama Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          citat od denani:

        Preneseno iz casopisa MOST


        Slovo urednikovo - Alija Kebo
        MOSTARCI U TEGLAMA

        Mili moji, kuda koji...
        U Mostaru ništa novo! Niko se još ne vraæa u stanove i kuæe na desnoj strani grada. Ama baš - niko. Ne daju ekstremisti. Na ovom pitanju padaju i Federacija, i Dejton i Meðunarodna zajednica.


      Zape mi za oèi ovaj post. Ne shvatam njegovu poentu, pogotovo ovog pasusa.
      Zašto? Objasniæu.
      Prije svega nije mi jasno od koje godine je ovaj broj èasopisa Most. Mislim da je od prije više godina, sudeæi po temi koju obuhvaæa. Ako je od prije desetak godina, onda je ovaj tekst sukladan tim vremenima.
      Ne vidim sada njegovu svrhu. Tada je bio aktualan.
      Danas, nakon mnogih imovinskih kupoprodajnih ugovora- lijeva-desna, nakon mnogih zamjena nekretnina, takoðer stila lijeva-desna, i još odreðenih buduæih poslovnih aranžmana toga stila, sasvim je deplasirano i degutantno objavljivati ponovo sve ovo, pogotovo bez nekog vidnog povoda.

      P.S.
      Ipak je trebalo naznaèiti godinu izdanja ovog broja èasopisa Mostar, èiji sam redovni èitatelj.

      Bez uvrede.

      ___________________________________________________________________

        broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Magistar dana 11-08-2008 u 17:25.

        11-08-2008 17:24 Magistar is offline Posalji Email za Magistar Pregledaj poruke od Magistar Dodaj Magistar u listu prijatelja
        nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com