Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *Surogat majcinstvo* » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

*Surogat majcinstvo* Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Praktikovanje "pozajmljivanja" uterusa za pare je cesca pojava nego sto se misli. Neko ga cini iz emocionalnih razloga (sjecate se Fibi iz "Friendsa" 19.gif ), a neko iz finansijskih.
Sta mislite o ovome pravnom, etickom, naucnom...pitanju. Da li ste da se ono ozakoni u BiH ako da, u kom vidu? Da li bi svi trebali imati pravo na to ili bi ste ga uskratili odredjenoj grupi (samcima, homoseksualcima,...).
Ako ne, zasto?

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 05-06-2009 u 23:34.

05-06-2009 22:04 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
Borna Borna is a Female
samo sto nisam




Poruka: 1023
Location: èardak ni na nebu,ni na zemlji

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

cuj "nosilje"...

nisu,bola, koke...

10.gif sorry na off-u

___________________________________________________________________

    05-06-2009 22:05 Borna is offline Pregledaj poruke od Borna Dodaj Borna u listu prijatelja
    Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
    rezimski novinar




    Poruka: 3241
    Location: Iza
    pokretac teme Thread Started by Senad Hadzifejzovic

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    U neku ruku jesu. Nose za druge. 29.gif
    Nebitno, ako neko od sudionika u diskusiji (na temu) zna prikladnije ime nek kaze-

    ___________________________________________________________________
    Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

    05-06-2009 22:26 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
    Rondo Rondo is a Male
    stalni dopisnik


    Poruka: 1085

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Mozda rerne??! 35.gif

    Sala, naravno...to se zove (ja mislim) Surogat majke i a sam cin se naziva.surogat majcinstvo

    05-06-2009 23:17 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
    Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
    rezimski novinar




    Poruka: 3241
    Location: Iza
    pokretac teme Thread Started by Senad Hadzifejzovic

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Hvala Rondo.
    Idemo dalje, vratimo se temi.

    ___________________________________________________________________
    Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

    05-06-2009 23:36 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
    djemila djemila is a Female
    Naj-Moder 2008




    Poruka: 11483
    Location: Mostar

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Malo delikatno pitanje Senade, u svakom pogledu (jednom smo diskutovali o surogat mamama)...
    smatram da bi bilo dobro da se to ozakoni, ja bih nosila djete svojoj sestri/bratu...to iz emocionalnih razloga

    Koliko ljudi zeli dijete ali ne moze dobiti,

    A razumijem ljude i ako bi to uradili iz finansijskih razloga, imamo primjere da ljudi prodaju i dijelove tijela , bubrege napr....
    samo da ne bude komercijalizovano...sto se lako moze desiti...
    da i ljudi koji zele dijete ne mogu ga dobiti prirodnim putem a ako su slabog imovnog stanja, ne mogu ni platiti surogat mamu

    Ne znam, nisam pametna..tesko je nesto sigurno reci..

    ___________________________________________________________________
    Nije znanje Znanje znati....vec je znanje Znanje dati...

    05-06-2009 23:38 djemila is offline Pregledaj poruke od djemila Dodaj djemila u listu prijatelja
    Maggie Maggie is a Female
    moforaja




    Poruka: 2736
    Location: daleko

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    I ja sam da se ozakoni, jednostavno jer je to jos jedan nacin, i mislim posljednja sansa da neko postane roditelj. Ljudi koji se odluce na taj korak su sigurno probali sve moguca i nemoguca lijecenja. Za njih je ovo zadnja sansa.
    Nisam zato da se surogatsvo ozakoni samo za vjencane parove, vec sa svakoga ko je u mogucnosti da odgoji djete, ko je "normalan". Sta je normalno ....ljudi koji ne provode pola zivota po zatvorima, ljudi sa cistim kriminalnim rekordom, koji ce imati "jaki" background check.
    Ako se kvalifikuju, onda nije bitno jesu li samci, heteroseksualni ili homoseksualni parovi. Da se ozakoni samo heteroseksualcima i po tom onim u bracnoj vezi, za mene je cista diskriminacija.

    Ja licno ne bih mogla biti surogat majka - ne znam kako bi "dala" to dijete nekom drugom, medjutim toliko slucajeva ima kada je surogat majka koristena u slucaju bolesti, kada su u pitanju porodica ili bliski prijatelji i slicno.

    Za mene je to nobilno. Uciti za nekoga tako nesto, podjeliti srecu koja se bez tebe ne bi nikad mogla desiti.


    33.gif 33.gif

    ___________________________________________________________________

      05-07-2009 19:17 Maggie is offline Posalji email za Maggie Pregledaj poruke od Maggie Dodaj Maggie u listu prijatelja
      nedjo nedjo is a Male
      avenija kruzno


      Poruka: 113
      Location: tamo daleko

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Bezveze.
      Ako dragi Bog da da.

      ___________________________________________________________________
      mostarac

      05-07-2009 19:43 nedjo is offline Pregledaj poruke od nedjo Dodaj nedjo u listu prijatelja
      asataN asataN is a Female
      moforaja




      Poruka: 4110

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Ja bih prije usvojila dijete iz doma nego sto bih platila zenu da bude trudna " za mene" .....Bojim se da ce ovo na kraju otici predaleko i da ce poceti nova moda....vec vidim reklame ... " ne kvarite tijelo, rentajte mlade rodilje......kupis dvije ( za blizance) dobijes besplatnu dojilju "

      ___________________________________________________________________

        05-07-2009 20:37 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
        nove poruke | aktuelne teme | forum
        Postavi novu temu Odgovori
        Go to:
        preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com