Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » **Poremecaji licnosti** » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705

Poremecaji licnosti Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ŠTA SU POREMEÆAJI LIÈNOSTI?


Poremeæaji liènosti uzrokuju dugotrajne obrasce unutrašnjeg doživljavanja i ponašanja koji odstupaju od oèekivanja društva u cjelini, koji su prožimajuæi, kruti i stabilni tokom vremena i koji vode nelagodnosti ili lošijem funkcionisanju.

Liènost se danas sagledava kao kompleksan obrazac duboko usaðenih psiholoških karakteristika koje su najveæim djelom nesvjesne, teško promjenljive i koje se automatski ispoljavaju u gotovo svakoj oblasti funkcionisanja. Liène karakteristike ili osobine se ispoljavaju na kontinuumu socijalnog funkcionisanja. Poremeæaji liènosti odražavaju osobine liènosti koje se neadekvatno koriste i koje postaju maladaptivne. Do odreðene mere ova klasifikacija je proizvoljna.

Neka odstupanja mogu biti sasvim blaga, uz veoma mali uticaj na život osobe, kod kuæe ili na poslu; druga mogu prouzrokovati velike posljedice kako u porodici, tako i u društvu. Specifiène situacije ili dogaðaji predstavljaju okidaè za ponašanja karakteristièna za poremeæaje liènosti. Uopšte uzev, osobe sa poremeæajem liènosti imaju poteškoæe u slaganju sa drugim ljudima i mogu biti razdražljive, zahtjevne, neprijateljski nastrojene, plašljive ili manipulativne.

10-30-2009 00:25 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
mostarac na sluzenom mostarac na sluzenom is a Male
moforaja




Poruka: 2481
Location: milano

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

joj sad skonta sta je onoj mojoj 19.gif

___________________________________________________________________
Kad si ljut -broj do cetri ,kad si jako ljut-psuj

10-30-2009 01:15 mostarac na sluzenom is offline Pregledaj poruke od mostarac na sluzenom Dodaj mostarac na sluzenom u listu prijatelja
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705
pokretac teme Thread Started by MoJaVi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od mostarac na sluzenom:

    joj sad skonta sta je onoj mojoj 19.gif


Ti u kafanu da nepijem kafu sama... molim moderatore da stave zvjezdice na temu. Hvala 01.gif

10-30-2009 01:19 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705
pokretac teme Thread Started by MoJaVi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

SIMPTOMI POREMEÆAJA LIÈNOSTI


¡ Poteškoæe u slaganju sa drugim ljudima. Mogu biti razdražljivi, zahtjevni, neprijateljski nastrojeni, plašljivi ili manipulativni.
¡ Obrasci ponašanja znaèajno odstupaju od društvenih oèekivanja i ostaju postojani tokom vremena.
¡ Poremeæaj zahvata mišljenje, emocije, meðuljudske odnose i kontrolu impulsa.
¡ Obrazac je nefleksibilan i javlja se u širokom spektru situacija.
¡ Obrazac je stabilan ili dugotrajan, sa poèetkom u detinjstvu ili adolescenciji.
Poremeæaji liènosti postoje u razlièitim oblicima. Klasifikacija poremeæaja liènosti je proizvoljna (didaktièka). Svaka osoba je, meðutim, jedinstvena i može ispoljavati mješavine obrazaca.

10-30-2009 01:24 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
Krule Krule is a Male
Notorious




Poruka: 2013
Location: eeeee da ti je znat

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

pa ima li i'dje iko normalan 19.gif

___________________________________________________________________
Rumenka,pripazi na ponasanje Rumenka,nemoj da te ovde posadim kao zumbul, j**** li ti majku...Radovan III

10-30-2009 02:08 Krule is offline Pregledaj poruke od Krule Dodaj Krule u listu prijatelja
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705
pokretac teme Thread Started by MoJaVi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Krule:

    pa ima li i'dje iko normalan 19.gif


haj i ti u kafanu ... 13.gif 13.gif ... da se pricamo ... 01.gif

10-30-2009 02:10 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
Krule Krule is a Male
Notorious




Poruka: 2013
Location: eeeee da ti je znat

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

jasta cu....nisam normalan 19.gif

___________________________________________________________________
Rumenka,pripazi na ponasanje Rumenka,nemoj da te ovde posadim kao zumbul, j**** li ti majku...Radovan III

10-30-2009 02:12 Krule is offline Pregledaj poruke od Krule Dodaj Krule u listu prijatelja
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705
pokretac teme Thread Started by MoJaVi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

neka te onda samo budi tih 01.gif

UZROCI POREMEÆAJA LIÈNOSTI


Poremeæaji liènosti, najvjerovatnije, proistièu iz kompleksne interakcije ranih životnih iskustava, genetskih i sredinskih faktora. U principu, genetski faktori doprinose biološkim osnovama moždanog funkcionisanja i osnovnoj strukturi liènosti. Ova struktura onda utièe na to kako æe individua odgovarati na životna iskustva i društveno okruženje. Tokom vremena, svaka osoba razvija specifiène obrasce ili naèine doživljavanja sopstvenog svjeta, kao i osjeæanja, mišljenja, prevazilaženja i ponašanja.
Iako se do današnjeg dana malo zna o moguæim biološkim korelatima poremeæaja liènosti, osobe sa poremeæajem liènosti mogu imati poremeæenu regulaciju moždanih kola koja kontrolišu emocije. Ova poteškoæa, u kombinaciji sa psihološkim i socijalnim faktorima kao što su zlostavljanje, zanemarivanje ili odvajanje, èini da osoba bude pod veæim rizikom od razvijanja poremeæaja liènosti. Snažna privrženost unutar porodice ili mreže podrške ljudi van porodice, u školi i u zajednici, pomažu individui da razvije snažan osjeæaj samopoštovanja i snažne mehanizme odbrane. Prilike za lièni razvoj i za razvijanje jedinstvenih sposobnosti mogu ojaèati predstavu osobe o sebi samoj. Ovako podržavajuæa okolina može pružiti izvjesnu zaštitu od razvijanja poremeæaja liènosti.
Za biološki predisponirane osobe glavni razvojni izazovi koji su sastavni deo adolescencije i ranog odraslog perioda odvajanje od porodice, identitet i nezavisnost mogu biti faktori koji dovode do pojave poremeæaja liènosti. Ovo može objasniti zašto poremeæaji liènosti obièno i poèinju u tim godinama.

10-30-2009 02:24 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705
pokretac teme Thread Started by MoJaVi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

VRSTE POREMEÆAJA LIÈNOSTI


Granièni poremeæaj liènosti: nestabilnost meðuljudskih odnosa, identiteta i afekta, kao i naznaèena impulsivnost.
Antisocijalni poremeæaj liènosti: Zanemarivanje ili kršenje prava drugih ljudi.
Histrionièni poremeæaj liènosti: prekomjerna emocionalnost i traženje pažnje.
Narcistièki poremeæaj liènosti: grandioznost, potreba za divljenjem i nedostatak empatije.
Izbjegavajuæi poremeæaj liènosti: socijalna inhibicija, oseæanje neadekvatnosti i preosjetljivost na negativno ocjenjivanje.
Zavisni poremeæaj liènosti: podreðeno i zavisno ponašanje povezano sa prekomjernom potrebom da o osobi neko brine.
Shizoidni poremeæaj liènosti: otuðenost od socijalnih relacija i ogranièen raspon emocionalnog ispoljavanja.
Paranoidni poremeæaj liènosti: nepovjerenje i sumnjièavost, pri èemu se motivi drugih ljudi tumaèe kao zloæudni.
Opsesivno-kompulzivni poremeæaj liènosti: preokupiranost urednošæu, perfekcionizmom i kontrolom.
Shizotipalni poremeæaj liènosti: akutna nelagodnost u bliskim meðuljudskim odnosima, kognitivne ili perceptivne distorzije i ekscentriènosti u ponašanju.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane MoJaVi dana 10-30-2009 u 03:25.

10-30-2009 03:01 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705
pokretac teme Thread Started by MoJaVi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

KOLIKO SU ÈESTI POREMEÆAJI LIÈNOSTI?


Procjene prevalencije dijagnoze bilo kog poremeæaja liènosti u SAD (na primjer) kreæu se od 6 do 9%, zavisno od kriterijuma koji je korišten za definisanje. Epidemiološke studije najèešæe ocjenjuju i izvještavaju o antisocijalnom poremeæaju liènosti. Istraživanjem sprovedenim u Ontariju 1991. godine, procjenjeno je da je jednogodišnja stopa prevalencije antisocijalnog poremeæaja liènosti u opštoj populaciji bila 1,7%. Prema Edmontonskoj studiji iz 80-ih godina, 1,8% populacije imalo je antisocijalni poremeæaj liènosti tokom šestomjeseènog perioda prije istraživanja, dok je 3,7% imalo antisocijalni poremeæaj liènosti u nekom trenutku svog života. Procjene prevalencije ostalih poremeæaja liènosti kreæu se od 1 do 10% populacije.


KOJI SU EFEKTI I POSLjEDICE POREMEÆAJA LIÈNOSTI?


Iako se poremeæaji liènosti obièno javljaju u adolescenciji ili ranom odraslom dobu, mogu postati evidentni i u srednjem životnom dobu. Do odreðenog nivoa, vrijeme javljanja zavisi od vrste poremeæaja liènosti i situacije ili dogaðaja koji okružuju pojedinca. Na primer, granièni poremeæaj liènosti se najèešæe javlja u adolescenciji i ranom odraslom dobu a postaje manje upadljiv do srednjeg životnog doba. Sa druge strane, narcistièki poremeæaj liènosti može ostati neotkriven do srednjeg životnog doba, kada osoba poèinje da razvija "oseæaj za ono što je propustila u životu" ili se suoèava sa liènim ogranièenjima.
S obzirom na to da se poremeæaji liènosti razvijaju u periodu adolescencije ili ranog odraslog doba, oni se javljaju u vrijeme kada veæina ljudi razvija vještine odraslih, uspostavlja zrele meðuljudske odnose, stièe obrazovanje, stvara karijeru i kad se uopšte "stabilizuje" u svom životu. Neprilagoðeno ponašanje tokom ovog životnog stadijuma ima implikacije koje se protežu na èitav život. Poremeæaje liènosti èesto prate zloupotreba alkohola, psihoaktivnih supstanci, seksualna disfunkcija, generalizovani anksiozni poremeæaj, bipolarni afektivni poremeæaj, opsesivno–kompulsivni poremeæaj, depresivni poremeæaj, poremeæaj ishrane i suicidalne misli ili pokušaji. Èak do jedne polovine zatvorenika ima antisocijalni poremeæaj liènosti, jer njegove pridružene bihejvioralne karakteristike (zloupotreba psihoaktivnih supstanci, nasilje, skitanje) vode do kriminalnog ponašanja. Ostale društvene posljedice poremeæaja liènosti ukljuèuju:
- nasilje u braku
- zlostavljanje dece
- slabo radno postignuæe
- samoubistvo
- kockanje
Poremeæaji liènosti imaju veliki uticaj na osobe koje su bliske oboljelom. Kruti obrasci ponašanja oboljele osobe otežavaju njihovo prilagoðavanje na razlièite situacije. Kao posljedica, drugi ljudi se prilagoðavaju njima. Ovo stvara veliku napetost u svim meðuljudskim odnosima, u porodici, meðu bliskim prijateljima, na radnom mestu. U isto vreme, kada se drugi ljudi ne prilagoðavaju, osoba sa poremeæajem liènosti može postati ljuta, frustrirana, depresivna ili povuèena. Ovim se uspostavlja zaèarani krug interakcija koji uzrokuje da oboljele osobe istrajavaju u maladaptivnim obrascima ponašanja dok se njihovim potrebama ne izaðe u susret.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane MoJaVi dana 10-30-2009 u 03:31.

10-30-2009 03:09 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705
pokretac teme Thread Started by MoJaVi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

STIGMA POVEZANA SA POREMEÆAJIMA LIÈNOSTI


S obzirom na to da ponašanja koja se javljaju u nekim poremeæajima liènosti ostaju bliska onome što se smatra normalnim, drugi èesto smatraju da oboljeli lako može izmjeniti svoje ponašanje i rješiti interpersonalni problem. A kada takva ponašanja duže potraju, drugi to mogu protumaèiti nedostatkom volje za promenom. Fiksna priroda ovog poremeæaja je nešto što drugi ljudi ne razumeju najbolje.

Za vise informacija :

    http://www.cpe.org.yu/o_por_licnosti.htm

10-30-2009 03:17 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
sara sara is a Female
moforaja




Poruka: 5288
Location: bogu za ledjima

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Poremecene licnosti koji karakterise pasivnu nestabilnost raspolozenja,
sema je crnobjelog razmisljanja, Nerealna slika u covjeku i ponasanje na neprihvatljiv nacin.
U covjeku se izaziva nestabilnost , utice na porodicni zivot , karijeru dugotrajna planiranja
osjecaj sopstvenog indiniteta.

___________________________________________________________________
Drzite srecu kao pticu: sto njeznije i lakse ?Bude li se osjecala slobodnom ostace Ti rado u ruci" 33.gif

10-30-2009 05:02 sara is offline Pregledaj poruke od sara Dodaj sara u listu prijatelja
MoJaVi
SexNepoznat


Poruka: 1705
pokretac teme Thread Started by MoJaVi

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

To je upravo ono sto je karakteristicno za ljude sa poremecajem licnosti - njihova nestabilnost u relacijama sa drugim, nacin na koji vide sebe i njihove emocije. Oni cesto vide svijet kao "crn ili bijel." Reakcije su im neocekivane jer vide osobe ili situacije kao totalno dobre ili totalno lose. Iako mnogi ljudi mogu da imaju oscilacije u raspolozenju i osjecanjima za sebe i druge , ekstremni intezitet i nepredvidljivost ovih promjena, kod ljudi sa poremecajem licnosti ih razlikuje od ostalih i predstavlja pravi izazov za pravilan tretman i zivot sa njima.

Poremeæaji liènosti imaju veliki uticaj na osobe koje su bliske oboljelom. Kruti obrasci ponašanja oboljele osobe otežavaju njihovo prilagoðavanje na razlièite situacije. Ovo stvara veliku napetost u svim meðuljudskim odnosima, u porodici, meðu bliskim prijateljima, na radnom mestu. U isto vrijeme, kada se drugi ljudi ne prilagoðavaju, osoba sa poremeæajem liènosti može postati ljuta, frustrirana, depresivna ili povuèena.

10-30-2009 09:31 MoJaVi is offline Posalji email za MoJaVi Pregledaj poruke od MoJaVi Dodaj MoJaVi u listu prijatelja
OldBridge
SexNepoznat

Poruka: 7

RE: Poremecaji licnosti Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Više detalja o poremeæaju liènosti možes saznati na stranici od psihološkog savjetovališta "Pro Mente",

    http://www.ProMente.biz
. Savjetovalište je u novoj zgradi ORCA u Mostaru. Savjetovalište vodi psiholog Sandra Jovanoviæ.
    http://www.ProMente.biz


Meni je pomogla, imao sam sliène probleme.

01-07-2010 10:22 OldBridge is offline Pregledaj poruke od OldBridge Dodaj OldBridge u listu prijatelja
nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com