Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » Majka sa jednim okom. » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
ZiZi_ ZiZi_ is a Female
trudim se


Poruka: 225
Location: florida

Majka sa jednim okom. Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Imao sam majku sa jednim okom. Mnogo sam je mrzio zato što me time dovodila u nezgodnu situaciju. Radila je kao kuharica u školi kako bi nas prehranila. Jednog dana, dok sam bio u osnovnoj školi, došla je da me vidi. Tim postupkom me dovoela u neugodnu situaciju. Kako je to mogla da uradi? Ja sam je ignorisao i sa puno prezira pogledao. Narednog dana jedan uèenik mi reèe:

”…Uh, tvoja majka ima samo jedno oko…”

Tada sam poželio da nisam živ i da moja majka nestane iz mog života. Narednog dana sam joj otvoreno rekao:

”…Zašto me ismijavaš? Zašto jednom ne umreš?

Ona ništa nije odgovorila. Nisam nimalo oklijevao da joj to kažem niti sam razmišljao o svojim rijeèima, jer sam bio jako ljut. Nisam obraæao pažnju na njene osjeæaje. Želio sam da napustim tu kuæu. Marljivo sam uèio i dobio stipendiju za studiranje u Singapuru. Otišao sam tamo, završio studij, oženio se, kupio kuæu, dobio djecu, nakon èega sam bio sretan i zadovoljan svojim životom. Jednog dana doðe majka da me posjeti, jer me godinama nije vidjela, a svoju unuèad prije toga nikad nije vidjela. Kad se pojavila ispred mojih vrata, moja djeca se poèeše smijati. Pogledao sam je sa prezirom i povikao:

”…Kako si smjela da doðeš i da strašiš moju djecu? Napolje!!! Neæu više nikad da te vidim!!!…”

Smireno je odgovorila:

”…Halali sine…”

Okrenula se i otišla. Jednog dana mi doðe pismo iz škole da se odazovem na porodièni skup. Slagao sam supruzi i rekao da imam poslovno putovanje. Nakon sastanka otišao sam staroj kuæi u kojoj smo živjeli iz èiste radoznalosti. Komšije me obavjestiše da mi je majka umrla i dadoše mi njeno pismo. Nisam pustio ni jednu suzu i nije mi bilo baš nimalo žao. Otvorio sam pismo u kome je pisalo:

”…Dragi sine, dosta sam o tebi razmišljala. Halali mi što sam dolazila u Singapur i što sam uplašila tvoju djecu. Bila sam jako sretna kada sam èula da æeš doæi na sastanak. Ja se možda neæu moæi diæi sa kreveta kako bih te vidjela, pa sam ti zato napisala ovo pismo. Halali mi što sam te u nekoliko navrata dovela u nezgodnu situaciju u tvom životu. Da li znaš, da kad si bio dijete, da si imao nesreæu i da si izgubio oko. A ja, kao i svaka majka, nisam te mogla ostaviti da ostaneš sa jednim okom, pa sam ti poklonila svoje. Bila sam presretna i ponosna što moje dijete može vidjeti svijet tim okom. S ljubavlju…tvoja majka…”

_____________________________________________

12-05-2009 05:03 ZiZi_ is offline Pregledaj poruke od ZiZi_ Dodaj ZiZi_ u listu prijatelja
tvrancic tvrancic is a Male
moforaja




Poruka: 5028
Location: Umag - Mostar

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Predivna prièa, Zizi. Pouèna prije svega 26.gif 33.gif

___________________________________________________________________

    12-05-2009 11:44 tvrancic is offline Posalji email za tvrancic Pregledaj poruke od tvrancic Dodaj tvrancic u listu prijatelja
    tana tana is a Male
    rigorozni




    Poruka: 17879
    Location: na prinudnom radu :)

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    dirljiva prica. i tuzna.

    ___________________________________________________________________
    kad ce mostar mama?

    12-07-2009 20:16 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
    asataN asataN is a Female
    moforaja




    Poruka: 4110

    Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

    Ne kontam zasto mu to nije rekla od pocetka....Da je znao i on bi se prema njoj drukcije ponasao , ima li bi bolji odnos, unucad bi odrasla uz baku.....Koliko god je on pogrijesio u odnosu prema majci , toliko je i ona kriva jer nije razgovarala sa njim .....

    ___________________________________________________________________

      12-07-2009 21:14 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
      tana tana is a Male
      rigorozni




      Poruka: 17879
      Location: na prinudnom radu :)

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      i da mu je rekla opet bi je ovaj mrzio i stidio se od nje.

      prokleti su ljudi.

      ___________________________________________________________________
      kad ce mostar mama?

      12-07-2009 21:30 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
      asataN asataN is a Female
      moforaja




      Poruka: 4110

      Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      Mozda ne bi, mozda bi cijenio ......Mislim , iskreno, hajde i da shvatim da se djete stidi majke, ali odrasla osoba? Onda se zapitam je li ta osoba kriva ili majka koja ga je odgojila da je ok stiditi se roditelja....Kakav je bio odnos izmedju majke i njene majke, jeli imao gdje da nauci normalan odnos prema roditelju? Da nije mali previse bio razmazen s majcine strane? Gdje otac da ga zaruzi kako se odnosi prema majci?

      Ne znam , nesto mi fali u ovoj svoj prici.

      ___________________________________________________________________

        12-07-2009 21:38 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
        tana tana is a Male
        rigorozni




        Poruka: 17879
        Location: na prinudnom radu :)

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        imamo mi slicnu pricu kad je njegova majka dosla preed skolu, imala je neku nosnju sa sela, ko i sve zene sa sela ...

        a on se stidio i pravio da je ne vidi, starica cekala a on se stidio (sram ga i stid bilo)..... ne sjecam se ni imena price ni autora.


        ovaj iz gornjeg primjera kao iz iz donjeg se jednostavno stidio svoje majke jer se ona ne uklapa u neke drustvene standarde. jedina razlika od gornjeg i donjeg primjera je sto ja ovaj posljednji bio mlad, ucenik.

        stidjeli se zene koja mu je zivot podarila. nema odgoj veze sa tim. ne vidim nicije krivice nego njegove licno ovdje ..... razmazen ili ne ....

        ___________________________________________________________________
        kad ce mostar mama?

        12-07-2009 21:59 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
        asataN asataN is a Female
        moforaja




        Poruka: 4110

        Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

        " Postidio se majke" Branko Copic

        zato sam i rekla velika je razlika kad se djete postidi , a drugo je kad se zreo covijek stidi roditelj....To su vec neki kompleksi....

        ___________________________________________________________________

          12-07-2009 22:03 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
          tana tana is a Male
          rigorozni




          Poruka: 17879
          Location: na prinudnom radu :)

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          bravo. to je ta knjiga. vrlo dirljiva i poucna.

          ___________________________________________________________________
          kad ce mostar mama?

          12-07-2009 22:31 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
          CuriiCa_mo CuriiCa_mo is a Female
          rodjena




          Poruka: 909
          Location: HARLEM

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Ivan Cankar je napisao tu pricu, ne Copic.

          ___________________________________________________________________

            To nisam ja, to je moja tastatura
          11.gif

          12-07-2009 22:37 CuriiCa_mo is offline Posalji Email za CuriiCa_mo Pregledaj poruke od CuriiCa_mo Dodaj CuriiCa_mo u listu prijatelja AIM Screenname: LeliiCaa
          green green is a Male
          Super Moderator


          Poruka: 7086
          Location: BiH

          ... Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          Nataša, možda previše ideš u detalje prièe, jer bitna je samo poenta, a detalji ne.
          To je isto da si se zapitala... "pa nemoguæe je transplatirati oko". 01.gif

          12-07-2009 23:01 green is offline Pregledaj poruke od green Dodaj green u listu prijatelja
          asataN asataN is a Female
          moforaja




          Poruka: 4110

          Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

          ma dobro sve to .......ja djeci stalno citam i pricam poucne price i procitala ovo mladjoj, a ona poslije pepricava sestri kako joj je mama citala pricu o kiklopu 13.gif 13.gif

          ___________________________________________________________________

            12-08-2009 00:34 asataN is offline Pregledaj poruke od asataN Dodaj asataN u listu prijatelja
            nove poruke | aktuelne teme | forum
            Postavi novu temu Odgovori
            Go to:
            preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com