Register Kalendar Lista Forumasa Administratori i Moderatori Pretraga Foruma Pitanja i Odgovori Forum
Moforaja » NAUKA I DRUŠTVO » RELIGIJA, FILOZOFIJA I PSIHOLOGIJA » *** ima li boga *** 6 Votes - Average Rating: 2.336 Votes - Average Rating: 2.33 » Vozdra Gost [Sezame otvori se|Registruj se]
Zadnja Poruka | Prva Neprocitana Poruka Print Page | Preporuci Prijatelju | Dodaj Temu u Favorites
Stranica (122): « prva ... « prethodna 11 12 13 [14] 15 16 17 sljedeca » ... zadnja » Postavi novu temu Odgovori
Autor
Odgovor/Poruka « Prethodna Tema | Slijedeca Tema »
TigricaX TigricaX is a Female
zvrk hanuma




Poruka: 6105
Location: Nesvrstana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tana....kad bi stavili sve tvoje postove u jednu cjelinu, tek bi onda skontao koliko imas kontradiktornosti u nekim stvarima. Naravno da covjek ima izbor. Ja to ni jednog momenta nisam pokusala pobiti...cak sta vise. Ti znas tako kontru udariti al' slabo na koje moje pitanje das odgovor (vjerovatno zato sto ga nemas). Ti si taj koji je rekao da je Bog stvorio neke stvari da bi covjek (ljudi) uzivali u njima.....Strp'o sve u istu vrecu. I cvijece i ljude....i svidjanje i ne svidjanje...Ja sam se tome protivila. Svako je drugaciji.

A sto se tice vremenskih i drugih nepogoda....Pitala bih te ja, da si ti, ne daj Boze, roditelj, koji dijete izgubi u jednoj od njih....Pa onda reci kako je Bog sve stvorio i ima svoje razloge za sve....

___________________________________________________________________
"Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

01-11-2004 08:19 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

penta, ja shvatam tvoju poentu ovdje:

ti kazes da, ako je bog napravio koncepciju ljepote da nam je samim time oduzeo pravo izbora, tj da sami odlucimo sta nam je lijepo. (ispravi me ako grijesim)

ne slazem se sa tim, evo zasto: on je napravio svijet onako kako je on smatro da je najbolje za nas ljude. planeta zemlja ima oko 3 BILIONA biljnih i zivotinjskih vrsta.
(nisam siguran za ovaj broj, u svakom slucaju broj tako velik da ga covjek ne moze izbrojati ni kad bi zivio hiljade godina). nije ni to slucajno, moglo je da bude covjek, par zivotinja, par biljaka i da opet sistem funkcionise. ne samo da je moglo tako biti nego bi to bilo PUNO lakse napraviti.

ja jos ne sretoh covjeka da ga nesto na svijetu ne cini sretnim i da mu bas nista nije lijepo. ja ga ne sretoh. dakle imamo izbor, ako nam je malo 3 biliona e onda hebiga .....

neko ne voli cvijece ali zato oli krokodile, ili voli da se baci sa vrha planine naglavacke. ima za svakog mjesta ovdje i nema covjeka koji je osto uskracen, barem kad je rijec o prirodi.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-11-2004 08:27 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od TigricaX:

    Tana....kad bi stavili sve tvoje postove u jednu cjelinu, tek bi onda skontao koliko imas kontradiktornosti u nekim stvarima. Naravno da covjek ima izbor. Ja to ni jednog momenta nisam pokusala pobiti...cak sta vise. Ti znas tako kontru udariti al' slabo na koje moje pitanje das odgovor (vjerovatno zato sto ga nemas). Ti si taj koji je rekao da je Bog stvorio neke stvari da bi covjek (ljudi) uzivali u njima.....Strp'o sve u istu vrecu. I cvijece i ljude....i svidjanje i ne svidjanje...Ja sam se tome protivila. Svako je drugaciji.

    A sto se tice vremenskih i drugih nepogoda....Pitala bih te ja, da si ti, ne daj Boze, roditelj, koji dijete izgubi u jednoj od njih....Pa onda reci kako je Bog sve stvorio i ima svoje razloge za sve....


bilo bi fino da nam kazes ustvari tvoje misljenje na temu (i da ga argumentujes), a ne samo da nam dajes tvoje misljenje o mom misljenju (i to bez argumenata).
jednom rijecju diskusija.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-11-2004 08:32 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

penta, svidja mi se ova nasa diskusija i nadam se da cemo nastaviti ...... neka su doba u ny

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-11-2004 08:33 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
pentatonika pentatonika is a Male
puter


Poruka: 99
Location: stala

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

samim cinom stvaranja covjeka ili objekta koji on konta kao lijep, je bog postavio granicu .

ako imamo izbor onda granice ne postoje, to je ono sto ja mislim da se ne podudara sa tvojom teorijom....

01-11-2004 08:36 pentatonika is offline Pregledaj poruke od pentatonika Dodaj pentatonika u listu prijatelja
pentatonika pentatonika is a Male
puter


Poruka: 99
Location: stala

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Tu sam i laku noc,.............................

01-11-2004 08:38 pentatonika is offline Pregledaj poruke od pentatonika Dodaj pentatonika u listu prijatelja
TigricaX TigricaX is a Female
zvrk hanuma




Poruka: 6105
Location: Nesvrstana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:

        citat od TigricaX:

      Tana....kad bi stavili sve tvoje postove u jednu cjelinu, tek bi onda skontao koliko imas kontradiktornosti u nekim stvarima. Naravno da covjek ima izbor. Ja to ni jednog momenta nisam pokusala pobiti...cak sta vise. Ti znas tako kontru udariti al' slabo na koje moje pitanje das odgovor (vjerovatno zato sto ga nemas). Ti si taj koji je rekao da je Bog stvorio neke stvari da bi covjek (ljudi) uzivali u njima.....Strp'o sve u istu vrecu. I cvijece i ljude....i svidjanje i ne svidjanje...Ja sam se tome protivila. Svako je drugaciji.

      A sto se tice vremenskih i drugih nepogoda....Pitala bih te ja, da si ti, ne daj Boze, roditelj, koji dijete izgubi u jednoj od njih....Pa onda reci kako je Bog sve stvorio i ima svoje razloge za sve....


    bilo bi fino da nam kazes ustvari svoje misljenje na temu (i da ga argumentujes), a ne samo da nam dajes tvoje misljenje o mom misljenju (i to bez argumenata).
    jednom rijecju diskusija.


Ti vidis sta hoces da vidis a ne vidis ono sto neces. Moje misljenje? Niko ovo sto mi imamo nije stvorio samo tako. Postoje dokazi o evoluciji, i evolucija se desava i dan danas...Ja, osobno, vjerujem u Boga...i to kazem zato sto kad mi je najteze u zivotu, njemu se obracam...ali, ne vjerujem da je sve stvoreno za covjeka, kao sto ti tvrdis. Covjek je najkrvolocnija zivotinja. I ja cu vazda potpisati ovo....
Sto se tice nasih drugih nekih rasprava, ja ne ulazim u kuran, il' bibliju il' filozofiju....Bilo je ljudi ovdje koji su to mogli puno bolje argumentovati od mene, i skidam kapu. Ja s tobom pricam kao COVJEK....ne sa velikim nekim citatima, il' procitanim knjigama, nego onako kako ja to vidim. Bez obzira na to...Slabo sam ikad od tebe dobila konkretan odgovor. Sad sam sigurna da ga nemas (odgovor).

___________________________________________________________________
"Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

01-11-2004 08:42 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
TigricaX TigricaX is a Female
zvrk hanuma




Poruka: 6105
Location: Nesvrstana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Ohhhh, i zaboravih...hajde ti dokazi te svoje argumente 35.gif Sve sto govoris je kako ti vidis Boga i svijet...Nigdje argumenta ni na mapi. Dokazi.

___________________________________________________________________
"Nema ljepše nade od one što je nikla iz tuge
i nema ljepših snova od onih što ih raða bol."

01-11-2004 08:51 TigricaX is offline Pregledaj poruke od TigricaX Dodaj TigricaX u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:17.

01-11-2004 18:32 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

kenzo, pa zazr nisam na samom pocetku teme reko da mi je namjera da ovdje napravimo DISKUSIJU.

diskusija upravo znaci razmjena misljenja, kazes ti nesto, kazem ja nesto, repliciram, i sve tako .....

ne znam odakle ti ideja da ja ne zelim diskusiju, pa zar dosad nisi skonto da idemo u tom pravcu, pa zar nismo diskutovali ?

kad sam reko a se trudim da tema ne ode u pravcu licnog prepucavanja nisam ni na koga mislio konkretno. jednostavno dajem indicije da znam da je tema osjetljiva i da ima dobre sanse da ode dje ne treba, tj da prestane diskusija i da pocnu prepucavanja.

moraces se sloziti sa mnom da je ova tema jedna od rijetkih tema (i to na oba foruma) ovakve "skakljive" prirode koja nije zavrsila svadjom i prepucavanjima, ili da se nije ispolitizirala (dakle opet svadja i belaj).

evo vec 14 stranica pricamo i raznih interesantnih misljenja smo culi a nismo se posvadjali.
ja nekako volim da mislim da ja direktno imam dosta kredita za to, jer stvarno pokusavam temu da odrzim na nekom nivou. da li ce mi to uspjeti ubuduce ne znam, nadam se, ali znam ako tema krene u pogresnom pravcu ja cu se prvi povuci sa nje. barem sam pokuso.

eto odgovorio sam ti, a ti radi kako smatras da treba .... koriti svoje pravo izbora

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-12-2004 05:51 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od TigricaX:

    Covjek je najkrvolocnija zivotinja.

kako koji covjek

      citat od TigricaX:

    A sto se tice vremenskih i drugih nepogoda....Pitala bih te ja, da si ti, ne daj Boze, roditelj, koji dijete izgubi u jednoj od njih....Pa onda reci kako je Bog sve stvorio i ima svoje razloge za sve....

kad sam reko da vremenske nepogode imaju svoju ulogu u sistemu absolutno nisam aludiro na to da je njihova uloga da se ubijaju ljudi.

cisto da se zna, da te/me neko ne bi pogresno shvatio.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-12-2004 06:38 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Rondo Rondo is a Male
stalni dopisnik


Poruka: 1085

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Hajde da i ja kazem koju:
Mislim da sve postoji sa razlogom a sada kako je to postalo, ne znam!!!
Zbog toga sam licno po teo-filozofskom uvjerenju agnostista (u slobodnom prevodu "neznalica") koji se nesmije brkati sa ateistom. Ne negiram Bozju egsistenciju ali
mislim da je Bog nesto preveliko da bi covjek o njemu ista konkretno znao i da je Bog "beyond" svake ljudske spoznaje i razuma.To je moje licno misljenje.
Svaka cast svim svetim knjigama ali bi volio procitat orginale kojih nazalost nema, a ne prevode i up-dated verzije. Neka neko drugi i ja procitamo istu knjigu, ne cemo je isto prepricat.
Moj odnos naspram Boga je samo moj i niciji drugi te mi ne trebaju institucije niti grupacije tj. posrednici u tom nasem odnosu. Ja cu Bogu odgovarat kao i svi drugi a Bog nam je dao slobodnu volju da biramo i razum da odlucujemo. Ne volim kada neki polazu jedinstveno pravo na Stvoritelja kao da je On samo njihov ali vjerujem da je nam je On odredio razlicite puteve da ga postujemo i njemu se klanjamo i molimo. Zbog toga postujem sva druga uvjerenja.
Licno sam odrastao u toj bosansko-muslimanskoj tradiciji (ovo sa mamine strane, od starog su svi komunjare 01.gif ) gdje se je postovalo na jedan individualni nacin uz blagu dozu religioznosti te sam iz svojih razgovora sa rahmetli dedom( a bio je hadzija, allah rahmetile) jos kao jako mlad stvorio neku svoju sliku o svemu tome uz veliku diskusiju i uz uzajamno postovanje argumenata. Od njega sam shvatio da je sve s razlogom i da tako mora da bude jer je to sve Bozja volja ali i da nam je Bog dao da biramo te da nas On vodi u tom izboru.
I sada postujem i slavim sve obicaje i tradicije koje su se slavile u familiji i to je moj nacin odavanja postovanja prema Stvoritelju i mojoj familiji. To je opet na neku ruku nas odnos prema Bogu te se nikako ne moze porediti sa ovim sto nam ovi uvezeni pokusavaju uvaliti kao jedini nacin. Cak je i rahmetli dedo osudzivao krajnosti te je bio ponosan na svoju rahmetli majku koja je prva u svojoj sredini skinula feredzu ali je klanjala svih pet namaza. To je bio njen izbor i svi su je postovali zbog toga.
Ovo mozda nema neke ve ze sa temom direktno ali hocu da ukazem da to neko tumacenje religije iz prevedenih knjiga i nekih ljudi u nekim institucijama nema uporiste u samoj vjeri samoj jer tumaceci te njihove rijeci svaka religija se postavlja kao kvazi-tolerantna, sto bas i nije slucaj ni sa jednom jedinom religijom.

01-12-2004 17:48 Rondo is offline Posalji email za Rondo Pregledaj poruke od Rondo Dodaj Rondo u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:19.

01-12-2004 20:08 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
airuno airuno is a Male
trudim se


Poruka: 162

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

Cesto cujem izjave da religija daje smisao zivotu prepoznavajuci ulogu zivota u svemiru, ali ni jedan od vjernika ne rece koja je uloga zivota. To je zato sto ne znaju, ali zbog tog neznanja se uopste ne osjecaju neugodno, sto mene dovodi do zakljucka da je vecina vjernika kao i nevjernika, sasvim zadovoljna zivljenjem tog svoga bezciljnog zivota u svemiru.

Religija izgleda samo daje zivotima vjernika (ukljucujuci i njihov zagrobni zivot kojem se nadaju) neki prepoznatljivi fokus, ogranicen poznatim pravilima zivljenja (uzetim iz realnoga zivota). Religija takodje daje okruzenje u kojem se vjernici mogu mjesati sa sebi slicnima.

Religija, kako je ja razumijem, je prvenstveno o ublazavanju stvarnosti za ljude, tako da ljudi mogu stvoriti neko sigurno i ugodno stanje uma. Po ovome se moze reci da smo na neki nacin svi religiozni. Medjutim stvar je u balansu kojeg treba naci tako da nas um prilagodimo stvarnosti. I bol, patmja, nesigurnost, kao i sreca su potrebni ljudskom bicu da bi funkcionisalo kako treba.

Religija nije tu (niti moze) da objasni prirodu nastanka materije i covjeka, smisao zivota i bilo koje prirodne zakone (znane i neznane). Insistiranjem da da odgovore na sva pitanja, organizovana religija postaje politicki sistem. Ovo me dovodi do zakljucka da su obadvoje kreirali psihopate u cilju zadrzavanja kontrole i manipulacije zavedenih umova.

broj ispravljanja poruke: 2, zadnji put od strane airuno dana 01-13-2004 u 09:48.

01-13-2004 09:46 airuno is offline Posalji email za airuno Pregledaj poruke od airuno Dodaj airuno u listu prijatelja
nepoznat
Gost


Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od Rondo:

    Hajde da i ja kazem koju:
    Mislim da sve postoji sa razlogom a sada kako je to postalo, ne znam!!!
    Zbog toga sam licno po teo-filozofskom uvjerenju agnostista (u slobodnom prevodu "neznalica") koji se nesmije brkati sa ateistom. Ne negiram Bozju egsistenciju ali
    mislim da je Bog nesto preveliko da bi covjek o njemu ista konkretno znao i da je Bog "beyond" svake ljudske spoznaje i razuma.To je moje licno misljenje.
    Svaka cast svim svetim knjigama ali bi volio procitat orginale kojih nazalost nema, a ne prevode i up-dated verzije. Neka neko drugi i ja procitamo istu knjigu, ne cemo je isto prepricat.
    Moj odnos naspram Boga je samo moj i niciji drugi te mi ne trebaju institucije niti grupacije tj. posrednici u tom nasem odnosu. Ja cu Bogu odgovarat kao i svi drugi a Bog nam je dao slobodnu volju da biramo i razum da odlucujemo. Ne volim kada neki polazu jedinstveno pravo na Stvoritelja kao da je On samo njihov ali vjerujem da je nam je On odredio razlicite puteve da ga postujemo i njemu se klanjamo i molimo. Zbog toga postujem sva druga uvjerenja.
    Licno sam odrastao u toj bosansko-muslimanskoj tradiciji (ovo sa mamine strane, od starog su svi komunjare 01.gif ) gdje se je postovalo na jedan individualni nacin uz blagu dozu religioznosti te sam iz svojih razgovora sa rahmetli dedom( a bio je hadzija, allah rahmetile) jos kao jako mlad stvorio neku svoju sliku o svemu tome uz veliku diskusiju i uz uzajamno postovanje argumenata. Od njega sam shvatio da je sve s razlogom i da tako mora da bude jer je to sve Bozja volja ali i da nam je Bog dao da biramo te da nas On vodi u tom izboru.
    I sada postujem i slavim sve obicaje i tradicije koje su se slavile u familiji i to je moj nacin odavanja postovanja prema Stvoritelju i mojoj familiji. To je opet na neku ruku nas odnos prema Bogu te se nikako ne moze porediti sa ovim sto nam ovi uvezeni pokusavaju uvaliti kao jedini nacin. Cak je i rahmetli dedo osudzivao krajnosti te je bio ponosan na svoju rahmetli majku koja je prva u svojoj sredini skinula feredzu ali je klanjala svih pet namaza. To je bio njen izbor i svi su je postovali zbog toga.
    Ovo mozda nema neke ve ze sa temom direktno ali hocu da ukazem da to neko tumacenje religije iz prevedenih knjiga i nekih ljudi u nekim institucijama nema uporiste u samoj vjeri samoj jer tumaceci te njihove rijeci svaka religija se postavlja kao kvazi-tolerantna, sto bas i nije slucaj ni sa jednom jedinom religijom.


Ja se izvinjavam zbog upada u vec izgradjenoj diskusiji,
ali bi samo da kazem;
potpisujem Rondovu repliku,
(na tren pomisli da covjek potice iz moje familije 01.gif ,identicno sam "dozivjela" od strane moga dide/nane) ali sa razlikom u samom vjerovanju.
Ja vjerujem u Stvoritelja Svijetova Allaha dz.sh.
Ja nisam u stanju potvrditi, dokazati i objelodaniti Njegovo postojanje
(zaboga, to ni najprofesonalniji ucenici/filozofi/magistri/docent nisu uspjeli, pa kako bi ja-jedna obicna individua?!?)

    "Cak je i rahmetli dedo osudzivao krajnosti............"

(ovoga se i dan danas sjecam) Mm...

Samim tim ogradjujem se od daljnje diskusije.

01-14-2004 23:00
nadia nadia is a Female
bice nesto od mene




Poruka: 400
Location: CH

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

po sto puta se vratim na ovu temu i mislim nesto cu napisati pa kad vidim dokle ste vi dosli , sve zaboravim...

jedno mi je upalo u oci , svi koji zagovaraju evoluciju , negiraju boga ili obrnuto...

je li bas tako da se to dvoje medusobno ne podnose ?

zar nebi moglo biti da smo mi u stavri boziji eksperiment ?

jos me nesto interesuje :

IZBOR ili mogucnost izbora ...

imamo li mi izbor ?

ako bi covjek sam trebao da odabere religiju onda bi prvo sve religije morao da poznaje pa tek ondada bira ( znaci da nije bilo izbora )

evo primjera : kad sam dosla u ch moja prva stanodavka mi ponudila bibliju a ja je odbih sa obrazlozenjem da sam muslimanka ...

gleda ona mene bijelo i pita me sta su muslimani , je li to sto oni zovu mormonima ???

mislim , mi smo udaljeni od ch ca 1200 km , nismo sa mjeseca...

ona glupa ili ne, nije poznavala uopste pojam ISLAM ( znaci nije imala izbora i nije mogla izabrati pravu vjeru i treba li da bude za to odgovorna ?)

ili drugi primjer : hendikepirane osobe ...imaju li one izbora ???

ljudi u africi ... imaju li oni izbor ???

nasa nas inteligencija ili glupost ogranicava ... i opet nedostatak mogucnosti izbora...

krive noge ... sprecava izbor...

moj babo nikad nije oruzje volio ali se desio rat , nije imao izbora...

ispada da izbor i nije tako veliki kako se nama cini.

___________________________________________________________________

    \ | /

    (@ @)

    -----o00-(_)-00o-----

01-15-2004 09:53 nadia is offline Posalji Email za nadia Pregledaj poruke od nadia Dodaj nadia u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

evo aurino nam i ne htijuci iskristalisa jednu veliku razliku izmedju vjere i religije (sto sam vec ranije spomeno)

religija se moze izmanipulisati i zloupotrebiti. religija je institucija. religija takodje moze biti iz pogresnih razloga.

vjera je onaj tvoj osjecaj u srcu po pitanju boga, ne mozes je manipulisati ni zloupotrebiti.



sto se tice izbora, ipak mislim da svaki covjek ima izbor po pitanju kako ce zivjeti svoij zivot i kakav covjek ce biti, tj da li ce biti covjek ili ce biti necovjek. na takvu vrstu izbora sam mislio nadia.



kenzo nalozio si me na one kreacioniste i malo sam surfo ovih dana o njima.

ko sto si reko oni furaju ideju da je SVE NECIJA KREACIJA, sa cim se ja slazem 100%.

takodje tvrde da ovakva komplikovana struktura zivih bica (genetika im ide u prilog) moze amo biti prozvod inteligentnog dizajna, a dizajn zahtijeva dizajnera.

po njihovim vjerovanjima je sve rukovodjeno "inteligentnom energijom" koja prozima citav universum.

interesantne stavove imaju fakat, namjeravam da ih citam malo vise ovih dana.
ono malo sto sam dosad procito mi je prilicno logicno. nauka im takodje ide u prilog

(tacno cu se uclaniti u klub :-)

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-18-2004 08:32 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
airuno airuno is a Male
trudim se


Poruka: 162

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

      citat od tana:


    religija se moze izmanipulisati i zloupotrebiti. religija je institucija. religija takodje moze biti iz pogresnih razloga.

    vjera je onaj tvoj osjecaj u srcu po pitanju boga, ne mozes je manipulisati ni zloupotrebiti.






Evo to je to sto ti ne razumijes. Upravo se i radi o manipulisanju vjere i vjernika, i to

od strane religije i religioznih tumacenja stvari i pojava. Meni je razlika izmedju vjere i

religije jasna - tebi nije, ili ne znas objasniti.


Nadam se da ces naci sebe u nekoj od skupina koje ti nude prihvatljivu ideju

kreatora svega oko tebe.

01-18-2004 20:21 airuno is offline Posalji email za airuno Pregledaj poruke od airuno Dodaj airuno u listu prijatelja
tana tana is a Male
rigorozni




Poruka: 17884
Location: na prinudnom radu :)
pokretac teme Thread Started by tana

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

ma ne moramo se sloziti airuno, nije ne pise da moramo.

ti imas svoje, ja imam svoje, ti mislis da si u pravu, ja mislim da sam u pravu ...... sve je to za ljude.

sto se tice mene i pronalazenja grupe u koju bi se svrsto - to je totalno nebitno.

nije mi potrebna nikakva grupa (inace sam individualac po prirodi) da bi mi potvrdila moje vidjenje universa.
mada nije lose procitati i par teorija od drugih ljudi, pogotovo kad se poklapaju sa mojim teorijama.

ja imam svoj dusevni mir i vjerovo ti meni ili ne to nema veze sa religijom a ima veze sa vjerom.

___________________________________________________________________
kad ce mostar mama?

01-18-2004 21:23 tana is offline Posalji email za tana Homepage of tana Pregledaj poruke od tana Dodaj tana u listu prijatelja
Senad Hadzifejzovic Senad Hadzifejzovic is a Male
rezimski novinar




Poruka: 3241
Location: Iza

Odgovori i Citiraj         Odgovori Prijavi Moderatoru Idi na vrh Stranice

.

___________________________________________________________________
Volim, fudbal, kosarku, tenis, .... al' od svega najvise volim sport.

broj ispravljanja poruke: 1, zadnji put od strane Senad Hadzifejzovic dana 02-19-2005 u 09:20.

01-19-2004 03:25 Senad Hadzifejzovic is offline Pregledaj poruke od Senad Hadzifejzovic Dodaj Senad Hadzifejzovic u listu prijatelja
Stranica (122): « prva ... « prethodna 11 12 13 [14] 15 16 17 sljedeca » ... zadnja » nove poruke | aktuelne teme | forum
Postavi novu temu Odgovori
Go to:
preveo sa engleskog: T&T   contact: admin@moforaja.com